Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

haidukpikaso

Банкнотата от два лева ще бъде заменена с монета

Препоръчан отговор

Публикувано изображение

Банкнотата от два лева много скоро ще излезе от обръщение.

Двулевката с лика на Паисий Хилендарски повече няма да се печата.

Това става ясно от доклад на Българската народна банка (БНБ).

Според документа през последните години печатането на банкноти генерира загуба на печатницата на БНБ.

Банкнотата от два лева ще бъде заменена с монета.

C Освобождението на България от турско робство през 1878 г. се възстановяват традициите на българската държавност, прекъснати за повече от пет века.

Започва изграждането на институциите, стопанството и управлението на модерна България.

Една от най-важните стъпки в тази насока е направена на 25 януари 1879 г., когато комисарят на руския император в България княз Дондуков- Корсаков подписва проекта за Устав, с който се учредява Българската народна банка.

Тя е открита официално на 23 май 1879 г.

На 6 юни същата година е извършена и първата банкова операция.

vesti.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Струва ми се, че в такъв случай Паисий Хилендарски трябва да застане на друга банкнота.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Струва ми се, че в такъв случай Паисий Хилендарски трябва да застане на друга банкнота.

А Иван Рилски да не би да си е тръгнал от единия лев?...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък си харесвах единият книжен лев! Двата книжни също! Представяте ли си като отидете в магазина и нямат едри пари да върнат, а ви изсипят 20 стотинки по левче как тежат в джоба и къде по-точно се слагат в портфейла? Какви загуби генерира печатането на левчета на БНБ, като паричната маса е константна и само се поддържа такава, т.е унищожените и повредени банкноти се препечатват? п.п На мен ми се случи веднъж да ми върнат 18 лева по монети от 1 лев. Нямаше къде да ги събера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Просто са решили да убиват историята ни и на други нива, освен в учебниците :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Другата година и 5-те лева на монета......

Като едновремишните пари. Все още някъде имам 10-левова монета мой набор (1992 гонина).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наистина е много по-удобно да носиш банкноти в себе си, отколкото монети. Едва ли някой има намерение да се връща към кожените кесии.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какви загуби генерира печатането на левчета на БНБ, като паричната маса е константна и само се поддържа такава, т.е унищожените и повредени банкноти се препечатват?

Баш такива загуби. Банкнотите с малък номинал са в много по-активно обръщение и вероятноста да се повредят е по-голяма. Съответно поддържането на константна бройка е по-скъпо. Монетите нямат такъв проблем. Само, че не са единствено решение. В Румъния примерно банкнотите леи са от нещо като пластмаса и дори нарочно е трудно да се скъсат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А някой от вас седна ли да прочете реалния текст на доклада (поне тази част, която е засегната тук) или просто си пишете, за да не заспите?най-малкото доклада не е категоричен че въобще нещо ще се случи - той само предполага че замяната може да се наложи в скоро време поради чисто икономически съображения

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А някой от вас седна ли да прочете реалния текст на доклада (поне тази част, която е засегната тук) или просто си пишете, за да не заспите?най-малкото доклада не е категоричен че въобще нещо ще се случи - той само предполага че замяната може да се наложи в скоро време поради чисто икономически съображения

Точно така, то поради чисто икономически съображение кучката Балева и още няколко с подарени титли като на нея и звания (като "генералството" на  Б. Б.) иска да налага в учебниците по история и на вашите деца включително, че османската империя, била ей така просто присъствала по нашите земи. Нямало било робство, рзбираш уи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Монетите са едно от нещата, които никак не харесвам, защото много тежат и понякога трудно се побират в портмонето.

Много ми е неприятно, че върху левчето е изсечен образът на Иван Рилски.

Мястото на ликовете на великите българи е върху златните юбилейни монети с висок номинал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

""Мястото на ликовете на великите българи е върху златните юбилейни монети с висок номинал.""

Ненапразно мястото на великите българи е на тези монети. Притежават ги една шепа хора и винаги ще имат стойност спрямо обикновените монети, намиращи се в обръщение в обществото на държавата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А Иван Рилски да не би да си е тръгнал от единия лев?...

Публикувано изображениеПубликувано изображение

Наистина ли не правиш разлика ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

А на тази банкнота, тогавашният  Иванчо имаше голям мерак  да бъде ТОЙ, а не Иван Рилски!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Монетата от 1 лев е много грозна, ръбата и тежка, а сега вместо банкнота от 2 лева джоба ни ще късат две такива монети :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма ли да въвеждаме най-сетне еврото и да приключваме с тия банкноти и стотинки ? А? Скъпа била банкнотата от 2лева , светците нямали място ...... Дайте да приключваме най-сетне с тия левове и всичко ще со дойде на мястото

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисълта ми беше, че Паисий най-вероятно ще бъде на монетата от 2 лева...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дайте да приключваме най-сетне с тия левове и всичко ще со дойде на мястото

Трябва ли ни Еврото наистина в момента? С тоя ЕС, чиято финансова система се крепи единствено на доброто желание на Германия и косъм я дели от крах. Щото ако минем на Евро и системата се срине, ще ни повлече. А иначе сега можем да разтурим валутният борд. Да ти кажа, никак съблазнително вече не изглежда Еврото, нито пък долара.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисълта ми беше, че Паисий най-вероятно ще бъде на монетата от 2 лева...

Няма да има монета от 2 лева, а банкнотата ще се замени от 2 монети по 1 лев

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма ли да въвеждаме най-сетне еврото и да приключваме с тия банкноти и стотинки ? А? Скъпа била банкнотата от 2лева , светците нямали място ...... Дайте да приключваме най-сетне с тия левове и всичко ще со дойде на мястото

Е то и да приемем еврото, пак ще ни се налага да боравим с банкноти и монети. Дори ще е по-лошо, защото най-вероятно в началото ще боравим и с левове и с евро. Смятай каквито сме неандерталци, какво количество измами ще има постоянно. Двете евра е монета по принцип, но пък там е много рядко да срещнеш монети от под 10 цента, докато тук си употребяваме 1, 2, 5 стотинки, т.е. вече имаме какво да ни запълва отделенията за стотинки в портмонетата. Наистина по-доброто решение е да се направят банкнотите от по-износоустойчива материя. И разбира се, в крайна сметка ан държавата работата й е да печата пари. Какво ме интересува, че генерирало някакви мизерни загуби? Напълно нормално е да се случва. Има някои дейности, от които държавата е задължена да губи пари и печатането на пари е от тях. Нали затова ги плащаме тия данъци? Къде отиват тия милиарди? Откакто дойдоха комунистите, орязаха и ез това мизерните заплатите на полицаите с по 100 лева. Учителите също са с ниски заплати, за лекарите да не говорим. За какво ги харчи държавата тия пари? Все искат да съкращават разходите. Пари има, но потъват в нечии джобове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да има монета от 2 лева, а банкнотата ще се замени от 2 монети по 1 лев

Извинявай, но нещо не разбрах. В заглавието пише, че ще бъде заменена с монета, а в поста ти, че няма?

Искаш да кажеш, че вместо 2 лева хартиено ще носим две монети от по 1 лев?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С два лева какво толкова може да се купи, така че ми е все едно. Е, предимството на банкнотите е, че са доста по-леки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Книжните банкноти са много по-удобни и леки, за какво са ни тежки метални стотинки... Но при книжките банкноти има неудобството, че когато трябва да ги напъхаш в джоба ти отнема няколко секунди докато ги сгънеш, пък и лесно се мачкат и късат, намокриш ги и айде... Пък и по-лесно се губят, металните като ти паднат от джоба ще ги чуеш как падат на земята, а хартиените няма да усетиш нищо... Но въпреки всичко, предпочитам хартиените !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То и монетният двор е на загуба , но не спират да правят монети.Даже загубите са по големи  , особенно за производството на 1 и 2 стотинки.Тук има нещо гнило с тези французи.Чудно ми е,защо сменят хората .В момента двама мои колеги кандидатстват там за печатари.И там не се печатат само банкноти .Има и ценни книжа и бандероли.И чудно Петър Кънев почти изкупи печатница " Г.Димитров " която е на гърба на БНБ.Ще мине време и ще се разбере.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не ме лъже паметта Русия се отказа от производството на монети от 1,2,5 купейки, защото себестойността на една монета е повече от номинала на самата монета. Аз, от личен опит, мога да кажа, че в някой магазините вече не се приемат или връща монети от по 1 и 2 стотинки(изключвам големите вериги магазини).

И малко мечти - иска ми се на банкнотите, които се печатат да пише "Банкнотата е обезпечена със злато и всички активи на банката", ама....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.