Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

sianbg_s

Има ли разлика на кабела на SATA2 и SATA3 дисковете ?

Препоръчан отговор

Здравейте. Налага ми се да си купя нов хард диск за настолен компютър. Разгледах днеска и видях, че има SATA2 и SATA3 дискове. Искам да попитам има ли разлика между кабелите на 2-та диска, защото в момента съм с 2ка ? Почти съм сигурен, че са еднакви и разликата е само в скоростта на диска, но все пак да попитам да не стане издънка :D Ако може и да ми препоръчате някаква марка. В момента съм се спрял на Hitachi, защото съм с такъв и съм доволен (5 години изкара).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте. Налага ми се да си купя нов хард диск за настолен компютър. Разгледах днеска и видях, че има SATA2 и SATA3 дискове. Искам да попитам има ли разлика между кабелите на 2-та диска, защото в момента съм с 2ка ? Почти съм сигурен, че са еднакви и разликата е само в скоростта на диска, но все пак да попитам да не стане издънка :D Ако може и да ми препоръчате някаква марка. В момента съм се спрял на Hitachi, защото съм с такъв и съм доволен (5 години изкара).

Разлика има при скоростта на пренос на данни, физическа(вид свързване) няма!    Edit: Разгледай тази тема: препоръки-за-нов-хард-дискевентуално-и-дънна-пл!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разлика в кабелите в преноса на данни няма. Всеки сата кабел ще стане и на сата 1 и на сата 2,3.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сата 3 е обратно съвместим със сата 2 и сата 1, както и сата 1 дъно ще можеш да закачиш сата 2 или сата 3 харддиск. Те са си съвместими, кабела е един и същ, разликата е в скоростта на трансфер ! Като USB-тата !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

разликата е в скоростта на трансфер ! Като USB-тата !

Най-вече скоростта е теоретична. Конкретно нещата се свеждат до самото устройство и контролера му, Най-забележимо е при юсб защото там скоростта изцяло зависи от контролера. В някои случаи разликата между USB 2.0 и USB 3.0 е пренебрежителна дори, т.е. дали ще боднеш устройството на първото или второто не е от особено значение. Естествено не винаги е така. Иначе да обратно съвместими са. Същия е случая и с PCI-Express слотовете примерно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

SATA 3 дисковете имат джъмпер с който им указваш да работят в SATA 2 режим.

Колкото до Хитачи - тях ги отпиши като производител на дискове.

Цялото си подразделение занимаващо се с твърди дискове HGST го продадоха на Western Digital, а и заради споразумението с Комисията за защита на конкуренцията за да не придобие Western Digital монополно положение на пазара се задължиха да продадат 3.5" дискове на трета компания - TOSHIBA. Може би и затова на сайта на HGST вече има останал само един модел десктоп дискове от серията 7К1000.C

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колкото до Хитачи - тях ги отпиши като производител на дискове.

Диска от втората ми конфигурация е на около 8 години и все още работи, предполагам без грам лош сектор. Хитачи са един от най-доказалите се производители на дискове. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Било каквото било, името "deskstar" Hitachi го наследиха като купиха дисковете от IBM.

Ама Toshiba си слага собствени имена. Дисковете им от серията DT01 ACA  - си приличат като близнаци с Хитачи Deskstar 7K1000.C само, че не са само до 1ТБ, а като по-нови са до 3ТБ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.