Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
dimy

Помощ за BIOS Windows 8.1 на Toshiba Satelite

Препоръчан отговор

Задачата е даунгрейд от Осмица на Седмица. Но от Тошиба и Microsoft са измислили следното нещо - след като се инсталира ОС , тя модифицира BIOS и не може изобщо да се инсталира никаква друга ОС, изобщо никакви дискове не могат да буутват. Опцията "UEFI" в биоса е недостъпна. Единствения начин това все пак да се разреши е обратното модифициране на BIOS през меню в Осмицата -

Ето тук е описано как става - http://tshb.lithium.com/t5/Windows-8-8-1-Knowledge-Base/How-To-Enter-the-system-BIOS-or-UEFI-in-Windows-8/ta-p/329292

Проблемът е обаче, че след като изпълнявам всички стъпки и накрая натискам UEFI Firmware Setting - Restart, опцията в BIOS-a си стои в сиво и продължава да е недостъпна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз имам подобен проблем с Asus F550C с осмица. Собственика му иска да му сложа 7, но не мога да го накарам да буутни от оптичното устройство. Просто няма такава  оция в БИОС-а. В боот секцията се предлага между забрана/разрешаване на Windows boot manager и избор на устройство 1, което е твърдия диск. Оптичното устройство не е налично!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Задачата е даунгрейд от Осмица на Седмица. Но от Тошиба и Microsoft са измислили следното нещо - след като се инсталира ОС , тя модифицира BIOS и не може изобщо да се инсталира никаква друга ОС, изобщо никакви дискове не могат да буутват. Опцията "UEFI" в биоса е недостъпна. Единствения начин това все пак да се разреши е обратното модифициране на BIOS през меню в Осмицата -

Ето тук е описано как става - http://tshb.lithium.com/t5/Windows-8-8-1-Knowledge-Base/How-To-Enter-the-system-BIOS-or-UEFI-in-Windows-8/ta-p/329292

Проблемът е обаче, че след като изпълнявам всички стъпки и накрая натискам UEFI Firmware Setting - Restart, опцията в BIOS-a си стои в сиво и продължава да е недостъпна.

http://aps2.toshiba-tro.de/kb0/TSB2B03F30002R01ES.htm  - Виж това , дано помогне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://aps2.toshiba-tro.de/kb0/TSB2B03F30002R01ES.htm  - Виж това , дано помогне.

ДА!

Освен написаното упътване от линка от мене, трябва да се премести Secure Boot --> Disable! Тогава може да се смени UEFI и нещата тръгват!

Какво мога да препиша от Осмицата , като серие номер или бекъп на външен носител? Осмицата ми е легална и може по нататък да реша да я ползвам. Само серийния номер ли да препиша и как да го извадя?

Благодаря много

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бекъп с официалните инструменти включително запазване на рекавъри дяла, там където има такъв

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За серийния номер ползвай Speccy. Имая я тук в Калдата и има български език. Има и портативна версия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бекъп с официалните инструменти включително запазване на рекавъри дяла, там където има такъв

Значи правя малък дял с буква /последна/ F: да речем и там пазя официалния бекъп на Осмицата, копирам със Специ серийния номер? Затривам всички други дялове и слагам Седмица? Така ще стане ли?

Благодаря

Редактирано от dimy (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имате оригинална осмица - едва ли имате диск, следователно имате дял за възстановяване. Този дял трябва да запазите на всяка цена - дори и само за да ви е валидна гаранцията (заб.: смяната на ОС по този начин прави гаранцията ви невалидна) а бекъп на осмицата си направете с официалния инструмент от производителя на лаптопа така както е описано в приложената документация.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имате оригинална осмица - едва ли имате диск, следователно имате дял за възстановяване. Този дял трябва да запазите на всяка цена - дори и само за да ви е валидна гаранцията (заб.: смяната на ОС по този начин прави гаранцията ви невалидна) а бекъп на осмицата си направете с официалния инструмент от производителя на лаптопа така както е описано в приложената документация.

Ок. Как да запзя дяла? Със Седмицата да затрия всички други освен скрития с дяла за възстановяване ли? И как да позная през инсталатора кой е тоя дял?

Някога когато реша да се върна на Осмица как да използвам този дял за да я възстановя Осмицата?

Благодаря

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

[...] така както е описано в приложената документация.

когато не знаете ще ви да(де)м съвет, но няма как да толерирам мързел

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

когато не знаете ще ви да(де)м съвет, но няма как да толерирам мързел

Бекъп мога да направя и съм правил миналото лято на около стотина компютъра в библиотеките на окръга тук. На Седмица, но мисля че няма разлика.

Въпросите ми са -

- как да запазя рековери дяла

- как след година две от него да въстановя Осмицата, като преди това със Седмицата съм затрил всичко, евентуално без рековери дяла?

благодаря

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз ще ти дам един съвет, който може да ти помогне. С диск на Акронис (стига да можеш да го буутниш, защото аз все още не намирам начин да го пусна) си архивирай всички дялове на твърдия диск без системния Це и другите потребителски. На Асуса, който е при мен сега и търся начин как да го накарам неговият БИОС да буутне от ДВД има 5 дяла.

1. Simple Basic   Healthy (EFI System Partition)   300MB   100% free 2. Simple Basic   Healthy (Recovery Partition)   900MB   100% free 3. Simple Basic   Healthy (Recovery Partition)   20,01GB  100% free 4. Data (D:) Simple Basic NTFS Healthy (Primary Partition) 537,01GB 100% free 5. OS (C:) Simple Basic NTFS Healthy (Boot, Page, File, Crash Dump, Primary Partition) 372,60GB 88%  free 329.20GB

Аз ако можех бих направил снимка с Акрониса на всичките без последните два.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещата снощи минаха точно по плана - Secure Boot ---> Disable, и UEFI вече беше активно, смених го и след 30мин имах Седмица.

10х на всички

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещата снощи минаха точно по плана - Secure Boot ---> Disable, и UEFI вече беше активно, смених го и след 30мин имах Седмица.

10х на всички

Блазе ти, на мен това не помага. Ето го БИОС-а с който се блъскам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Блазе ти, на мен това не помага. Ето го БИОС-а с който се блъскам.

Ще погледна постовете ти довечера , сега ще пътувам към пернишко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.