Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
totkov

Смяна на подут кондензатор върху дънна платка

Препоръчан отговор

Здравейте,

Вчера установих че на дъното на старият ми компютър има един надут кондензатор.

Дънна платка: Intel Ashland D845GLAD (4 PCI, 2 DIMM, Audio, video), 

Чипсет: Intel Brookddle - G i845 GL

Умея да работя с поялник и съм запоявал и разпоявал много еднослойни печатни платки, но ме притеснява факта че дъното е многослойно и не знам дали кондензатора не е свързан някъде „по етажите“ на дъното. От долната страна на платката се вижда къде са запоени крачетата му, но ако го изкарам може да окъса някоя връзка във вътрешните слоеве. Един приятел ми каза че тези спойки само фиксират кондензатора на мястото му, а той е свързан другаде. Мина ми и идея да отрежа ниско кондензатора така че неговите крачета за останат в дупките си и само да го „надстроя“ от горе с нов. От друга страна пък, само предполагам, ако кондензаторът е запоен някъде по долните слоеве не би трябвало да излезе лесно и само от леко нагряване на спойката от долу. Сега се чудя какво да правя. Не ми се дават пари и за сервиз, т.к. стойността на целият компютър едва ли надхвърля 50-60 лева.

Моля ако някой има опит с подобен проблем, или просто имате идея как да сменя кондензатора без да повреда дъното да дадете съвет. Ще съм Ви изключително благодарен, т.к. колкото и зле да са параметрите на компютъра и макар че не го ползвам често не ми се хвърля. Предварително благодаря на всички писали в темата!

Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За сега не съм видял дънна платка на която да са запоени някаде друг освен отзад кондензаторите.

Обикновенно са в медни/месингови маншони така че без грам страх сменяй,  и все пак гледай да не прегрееш платката, накрая пръскаш с лак спрей.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за бързият отговор!

И аз така мислех, но ще изчакам още няколко мнения преди да се престраша да пипам нещо.

Поялникът с който разполагам е с мощност 40W и предполагам няма да има проблем свързан с прегряване на платката. 

Въпросният кондензатор е със стойност 3300 микрофарада на 6,3 волта и е доста масивен като габарити, та си мислех едва ли толкова „груб“ елемент (rизвинете за израза, но за друго не се сещам в момента) ще е свързан някъде между слоевете на платката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще дадеш пари за сервиз. Няма да може да запоиш кондензатора, щом платката е многослойна. Искаш да имаш компютър или какво?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поялникът с който разполагам е с мощност 40W и предполагам няма да има проблем свързан с прегряване на платката. 

Доста зор ще видиш с този 40W поялник,поне минимум 60W ,че и пак са малко.

П.П. Преди беше споменал за рестарт на компютъра ,и ето от къде бил проблема.

Редактирано от SLI™ (преглед на промените)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако решиш все пак да сменяш кондензатори на дънна платка те съветвам предварително да ги отрежеш внимателно и да останат само изводите няколко милиметра.

Обикновено едната пътека към изводите е отдолу на дъното, но другата е от страната на кондензатора.Точно тази има голяма вероятност да отлепиш и прекъснеш при нагряването и непосредствено издърпване на кондензатора. Така че трябва изводите да ги издърпваш към противоположната страна на пътеката. Качествената сонда е задължителна при разпояването за добри отвори.

Отворите на многослойните платки са с метализирана гилза, както казва колегата и се изисква поялник с достатъчна мощност. Сменял съм със 100 ватов поялник. Може и с по-маломощен, много е относително -зависи от направата на поялника. Мисля, че точно при големите електролити платката е двуслойна, но пак зависи от производителя на дъното.

Преди запояването е добре да изтъниш извода, който трябва да се запои към пътеката от страната на кондензатора  и да ползваш качествен припой, който да се стече през отвора и да направи качествена спойка от другата страна.Ако между кондензатора и дъното има дистанцираща изолационна подложка, не я пренебрегвай.

Лошото е, че след като един кондензатор видимо е подут и съседните са с доста намален капацитет и не филтрират достатъчно пулсациите в захранването. Без видими признаци. Могат да се замерят, но това е друга бира. :D

Понякога човек трябва да се запита- струва ли си?

Успех!

Редактирано от Рик (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм си сменял кондензатори сам и бяха запоени само отзад.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Става и така както си писал , режеш стария и на неговите изводи залепваш новия , стига да има място покрай него за боравене :)

На служебния имаше един подут кондензатор , мързеше ме да свалям дъното - резнах стария , залепих новия и операцията мина само със сваляне на страничния капак :D

При теб ситуацията с тоя 3300 сигурно няма да е лесна , защото там са сигурно поне 4/5 кондензатора един до друг  :( 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за бързите отговори!

Най вероятно тези дни ще опитам да сменя кондензатора.

Ще дадеш пари за сервиз. Няма да може да запоиш кондензатора, щом платката е многослойна. Искаш да имаш компютър или какво?

Знам че е трудна в домашни условия, но в сервиза ще ми вземат минимум 20 лева, а стойността на самото дъно може би е по малка. За тово не ми се ходи на сервиз. Казах че конфигурацията е стара и рядко се ползва. Ако стане, добре, ако ли не здраве да е!

П.П. Преди беше споменал за рестарт на компютъра ,и ето от къде бил проблема.

Да прав си колега, явно проблема е бил именно от този кондензатор, т.к. кори когато махнах отметката от автоматичен рестарт, както вие ми бяхте казал, компютърът спря да се рестартира, но започна да се изключва сам и да вади сини екрани  :D

Последният ми въпрос е как извършват тази операция в сервизите. Ако някой е виждал, чувал как го правят професионалистите да сподели.

Поздрави!

Става и така както си писал , режеш стария и на неговите изводи залепваш новия , стига да има място покрай него за боравене :)

На служебния имаше един подут кондензатор , мързеше ме да свалям дъното - резнах стария , залепих новия и операцията мина само със сваляне на страничния капак :D

При теб ситуацията с тоя 3300 сигурно няма да е лесна , защото там са сигурно поне 4/5 кондензатора един до друг  :(

Да те са цяла редица чиито гръб опира в стойката за охладителя на процесора, значи и тя ща трябва да се сваля. Пред тях пък се намират още два масивни кондензатора 2200 микрофарада на 16 волта и няколко бобини. Така че наистина ситуацията е сложна.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да притопля темата  :)  Наплашихте човека значи, ами да си вземе 1 киловат поялник. Сменил съм доволно количество кондензатори и транзистори с 40 вата поялник. Как бих го направил аз:

Първо бих сменил всички кондензатори от модела на "болния", понеже има ли един подут и братчетата му са потенциални пътници.

Ако ще се сменя само един "заклещен", издърпваш тумбака и краката му остават на платката. После хващаш с клещи едният крак и дърпаш леко докато нагряваш с поялник от другата страна на платката. Повтаряш процедурата и с другия крак. Премахваме остатъчния калай от отворите с медна оплетка като тази или с вакуум помпа. Поставяш новия кондензатор като съблюдаваш за поляритета (отбелязано е на платката). Запояваме новия кондензатор като за да подобрим спойката използваме флюс от този тип.

В общи линии това е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.