Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×

Препоръчан отговор

Здравейте, колеги проблема ми е следния..  Зарядното е за лаптоп Тошиба и  трябва да държи 19 Волта но във момента волтажът не се качва над 3.5 до 4.. Дотук всичко добре обаче като го отворих вътре на пръв поглед няма нищо изпукало или изгоряло. Във първия сектор на схемата на платката всичко си е нормално през трафовете (бобините) минава ток, Кондензаторите и резисторите също са наред. Във втория сектор мерих абсолютно всичко във смисъл че през интегралните схеми си минава ток, няма изпукали кондензатори или нещо черно по платката.. не виждам никъде да окъсява.. гледах масата как е запоена защото преди мене  някой го е отварял и е леко огънат долния капак, но и там всичко си е наред..  Та някой ако може да даде някакво мнение от какво може да се получава това намаляване на волтажа ще бъда много благодарен :).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Надявам се ще се учиш на него, а няма да го използваш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Надявам се ще се учиш на него, а няма да го използваш?

За момента имам 25 такива бройки зарядни взети неработещи за някакви смешни суми и идеята е да се науча на тях.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За момента имам 25 такива бройки зарядни взети неработещи за някакви смешни суми и идеята е да се науча на тях.

Предполагам имаш и необходимото оборудване(хубав поялник, мултицет и т.н). Във форума има колеги, които се занимават с електроника ще ти дадат съвет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предполагам имаш и необходимото оборудване(хубав поялник, мултицет и т.н). Във форума има колеги, които се занимават с електроника ще ти дадат съвет.

Да, имам всичката техника. Отворих си фирма и  почнах да се занимавам с комп(основно с поправка на лаптопи) имам доста инструменти и части... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, имам всичката техника. Отворих си фирма и  почнах да се занимавам с комп(основно с поправка на лаптопи) имам доста инструменти и части... :)

Ще ти трябва и така наречената" Духалка" за презапояване. Не знам точно как се казва. Ето примерен линк

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще ти трябва и така наречената" Духалка" за презапояване. Не знам точно как се казва. Ето примерен линк

Да имам такава духалка макар че почти не я употребявам за момента.. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да имам такава духалка макар че почти не я употребявам за момента.. :D

Да не го правя като чат, но тя се използва в определени моменти и върши страхотна работа. Имам приоятел, който поддтржа хардуер и понякога с нея прави чудеса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да не го правя като чат, но тя се използва в определени моменти и върши страхотна работа. Имам приоятел, който поддтржа хардуер и понякога с нея прави чудеса.

Да с нея наиситна се правят чудеса. не са евтини но пък и ремонтите които можеш да извършиш със нея са доста скъпи..но дай да се върнем на темата за зарядното :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Само бъди внимателен, когато са отворени и са под напрежение, за да не ти се налага бързо да се откажеш от "занаята". При включено положение в мрежата на големият електролитен кондензатор, който обикновено стои "легнал" има напрежение от порядъка на 320 волта. Общо, са лесни за ремонт при положение че работиш добре с поялника, но и трябва да знаеш повече подробности за тези устройства.Бързо да се ориентираш  приблизително къде може да е "повредата" като познаваш електрическата схема. Принципа на изграждане на импулсните захранвания от този род е долу-горе еднакъв. Винаги ще почваш проверката от входа на променливото напрежение /220 волта/  през предпазителя към греца и този електролитен кондензатор. От там със оптрон става разделяне на първичната част на изправителя към вторичната, в която вече участва малкото трансформаторче и транзистора, намиращ се на охладителна малка алуминиева плочка. В зависимост какъв транзистор са използвали, на неговия колектор винаги трябва да измериш около 320 волта право напрежение или на дрейна му, ако е MOS-FET! И така нататък, докато се научиш! От мен успех в начинанието. Никак не е лошо, че те влече!

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само бъди внимателен, когато са отворени и са под напрежение, за да не ти се налага бързо да се откажеш от "занаята". При включено положение в мрежата на големият електролитен кондензатор, който обикновено стои "легнал" има напрежение от порядъка на 320 волта. Общо, са лесни за ремонт при положение че работиш добре с поялника, но и трябва да знаеш повече подробности за тези устройства.Бързо да се ориентираш  приблизително къде може да е "повредата" като познаваш електрическата схема. Принципа на изграждане на импулсните захранвания от този род е долу-горе еднакъв. Винаги ще почваш проверката от входа на променливото напрежение /220 волта/  през предпазителя към греца и този електролитен кондензатор. От там със оптрон става разделяне на първичната част на изправителя към вторичната, в която вече участва малкото трансформаторче и транзистора, намиращ се на охладителна малка алуминиева плочка. В зависимост какъв транзистор са използвали, на неговия колектор винаги трябва да измериш около 320 волта право напрежение или на дрейна му, ако е MOS-FET! И така нататък, докато се научиш! От мен успех в начинанието. Никак не е лошо, че те влече!

Мерси за хубавите думи :) До тук отворих 3 (2 от тях държат ниско напрежение а 3тото въобще не изкарва никакъв волтаж на изхода) Знам всеки един елемент за какво служи имам си някакво понятие как  са изградени повечето но едно нещо ми е интересно (ще кача и снимка) на 2те зарядни които не държат напрежение им липсва по 1 транзистор. незнам дали е свален или просто никога не е имало.. схемите които намирам във интернет не ми помагат особено.. 

Редактирано от BallsFromHell (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Мерси за хубавите думи :) До тук отворих 3 (2 от тях държат ниско напрежение а 3тото въобще не изкарва никакъв волтаж на изхода) Знам всеки един елемент за какво служи имам си някакво понятие как  са изградени повечето но едно нещо ми е интересно (ще кача и снимка) на 2те зарядни които не държат напрежение им липсва по 1 транзистор. незнам дали е свален или просто никога не е имало.. схемите които намирам във интернет не ми помагат особено.. 

За инфото +, за снимките 0. Нищо не се разпознава, за да ти бъда полезен. Когато правиш такива снимки, ги прави в статично/неподвижен когато натискаш спусъка на фотоапарата/ Можеш спокойно да изтриеш тези и да качиш хубави, за да се вижда всеки елемент. Нали това питаше с въпроса си?

По въпроса със схемите: Ще развалиш един брой и ще си начертаеш електрическата схема сам. Това ще ти е и като упражнение и ще ти помага в по нататъшната работа. Не разчитай, че обезателно ще намериш точни електрически схеми в интернет, но те са почти аналогични. Хайде сега, постарай се!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За инфото +, за снимките 0. Нищо не се разпознава, за да ти бъда полезен. Когато правиш такива снимки, ги прави в статично/неподвижен когато натискаш спусъка на фотоапарата/ Можеш спокойно да изтриеш тези и да качиш хубави, за да се вижда всеки елемент. Нали това питаше с въпроса си?

По въпроса със схемите: Ще развалиш един брой и ще си начертаеш електрическата схема сам. Това ще ти е и като упражнение и ще ти помага в по нататъшната работа. Не разчитай, че обезателно ще намериш точни електрически схеми в интернет, но те са почти аналогични. Хайде сега, постарай се!

Съжалявам за качеството на снимките, просто във момента нямам нищо друго с което да направя снимки освен лаптоп.. сега мисля че е една идея по добре... въпросът ми беше дали транзистора който се намира горе в дясно на платката (не съм сигурен дали преди мене е отваряно това зарядно) там не трябва ли да са два еднакви транзистора  един до друг. в дясно има 3 дупки за поставата на втори но транзистор липсва.. 

Съжалявам за качеството на снимките, просто във момента нямам нищо друго с което да направя снимки освен лаптоп.. сега мисля че е една идея по добре... въпросът ми беше дали транзистора който се намира горе в дясно на платката (не съм сигурен дали преди мене е отваряно това зарядно) там не трябва ли да са два еднакви транзистора  един до друг. в дясно има 3 дупки за поставата на втори но транзистор липсва.. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Не си повтаряй поста по 3 пъти. Разбрах за какво питаш! Достатъчно е да погледнеш платката от страна на фолийната картина и да си отговориш почти на 100% дали го е имало или не! Ако островчетата, където се запоява транзистора са "чисти" /вижда се медното фолио/ то е указание, че е нямало транзистор. Това ще рече, че платката е УНИФИЦИРАНА и за друг модел лаптоп, който примерно наместо да черпи 2,5 ампера ток, черпи 4 ампера. Значи една и съща платка може да служи като основа за няколко модела импулсни захранвания, предназначени за съответният модел. На лицевата половинка на кутийката ненапразно е написано  напрежението и токът, който може да се консумира от импулсното захранване. Прочети ги сега и ако намериш две еднакви, , но с различен ток и еднакво напрежение, ще видиш, че на това с по- големият ток на консумация има и този транзистор, който в момента липсва при твоя случай! Ужасни снимки правиш!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не си повтаряй поста по 3 пъти. Разбрах за какво питаш! Достатъчно е да погледнеш платката от страна на фолийната картина и да си отговориш почти на 100% дали го е имало или не! Ако островчетата, където се запоява транзистора са "чисти" /вижда се медното фолио/ то е указание, че е нямало транзистор. Това ще рече, че платката е УНИФИЦИРАНА и за друг модел лаптоп, който примерно наместо да черпи 2,5 ампера ток, черпи 4 ампера. Значи една и съща платка може да служи като основа за няколко модела импулсни захранвания, предназначени за съответният модел. На лицевата половинка на кутийката ненапразно е написано  напрежението и токът, който може да се консумира от импулсното захранване. Прочети ги сега и ако намериш две еднакви, , но с различен ток и еднакво напрежение, ще видиш, че на това с по- големият ток на консумация има и този транзистор, който в момента липсва при твоя случай! Ужасни снимки правиш!

Да снимките са наистина ужасни за което се извинявам. С това което каза туко що не бях наясно и ми беше доста полезно :) мерси за изчерпателния отговор :)  И това с повтарянето просто цъкнах няколко пъти на "Публикувай"... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Да снимките са наистина ужасни за което се извинявам. С това което каза туко що не бях наясно и ми беше доста полезно :) мерси за изчерпателния отговор :)

Бъди упорит. Повече оглеждай двете страни на платката и елементите. Много често дефектите се "забелязват" заради това, че обикновено транзистор се е спукал, електролитният кондензатор е изтекъл или се е надул, а някои елементи даже са обгорели и са в "сажди" както се нарича. Мери рядко и когато искаш да си сигурен дали получаваш напрежение на електролитния кондензатор /320 волта/ като внимаваш с волтмера и неговия обхват. С цифров уред запоени елементи на платката няма да мериш, защото последният има много голямо вътрешно съпротивление и ще те подведе в преценката. Трябва примерно да измериш транзистор. За целта го разпояваш и мериш преходите със стрелкови уред, който предполагам , че имаш. Последният не трябва да превишава 100килоома /волт! Разбираш ли ми обясненията? Ако не - преставам да пиша!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.