Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Благодаря за отговора. Разбирам Ви, но аз не съм професинален фотограф и апарата го ползвам за семейни снимки, и такива с моите приятели. Затова попитах дали може да се освети клипа по някакъв начин.

Аз го правя с един led фенер от велосипед, че е по-силен от обикновен фенер и горе-долу се получава! Има такива диодни фенери с големи рефлектори и с много на брой диоди, които можеш да ползваш (продават ги на много места и не са скъпи)! Нещо от този род например (щом ти се виждат скъпи тези дето Капитана ти е предложил): 

Проблема на фенера, който Пламен предлага е доста неравномерното осветление.

П.П. Освен това този от АМазон е 30 долара, което не е голяма цена за подобно осветително тяло

Другия е на Манфрото и за това е по-скъп, но отново е много далеч от професионални системи, които могат да имат неговата цена по 10

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кои D-SLR фотоапарати имат като опция запис на HD видео? Загледах се сега в характеристиките на предложените от RudeBoy модели на Pentax и не видях да имат възможност за запис на каквото и да било видео?! Може би са разработени предимно за снимане, но си е хубаво да има и видео запис!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кои D-SLR фотоапарати имат като опция запис на HD видео? Загледах се сега в характеристиките на предложените от RudeBoy модели на Pentax и не видях да имат възможност за запис на каквото и да било видео?! Може би са разработени предимно за снимане, но си е хубаво да има и видео запис!

Пламене, помисли си добре колко често ще снимаш видео.Защото възможността е хубаво нещо, но при моята камера с огромно удоволствие бих я заменил с някоя друга възможност :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми случвало ми се е да снимам видео и след това да вадя от него снимки (само от фотоапарата на колегата разбира се, че прави HD видео запис)! Е, вярно не с с резолюцията на снимане, но все пак стават! Предложения от теб Canon 1100D може да прави видео запис, а Pentax моделите предложени от RudeBoy не могат! За това попитах, а и нали трябва да разбера кое е по-добре?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми случвало ми се е да снимам видео и след това да вадя от него снимки (само от фотоапарата на колегата разбира се, че прави HD видео запис)! Е, вярно не с с резолюцията на снимане, но все пак стават! Предложения от теб Canon 1100D може да прави видео запис, а Pentax моделите предложени от RudeBoy не могат! За това попитах, а и нали трябва да разбера кое е по-добре?!

Ако е за видео доста от сапунерките го могат, да не говорим за бридж моделите :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисълта ми беше, че така е по-лесно да може и снимки, и видео според момента!

Жалко само, чe няма толкова евтин D-SLR като за мене, че с тая заплата и парите дето имам да връщам си е голяма мъка събирането им Публикувано изображение А колкото за видео, бих предпочел да си е видео камера с поне Full HD запис! Публикувано изображение

Редактирано от plamen74 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисълта ми беше, че така е по-лесно да може и снимки, и видео според момента!

Жалко само, чe няма толкова евтин D-SLR като за мене, че с тая заплата и парите дето имам да връщам си е голяма мъка събирането им Публикувано изображение А колкото за видео, бих предпочел да си е видео камера с поне Full HD запис! Публикувано изображение

Сещам се за един вариант, само че обективите за тази камера са малко. Макар че има преходник за други...

И си снима 1080 HD с full focus

http://magazin.photosynthesis.bg/offer/200401012007.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пламене, помисли си добре колко често ще снимаш видео.Защото възможността е хубаво нещо, но при моята камера с огромно удоволствие бих я заменил с някоя друга възможност Публикувано изображение

Ти нещо се оплакваш от видеото на 70ката ли :P

П.П. Видеокамерите на нормални цени имат по-гадни сензори от типичен DSLR.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти нещо се оплакваш от видеото на 70ката ли Публикувано изображение

За кое става на въпрос, че не стоплям? :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти нещо се оплакваш от видеото на 70ката ли Публикувано изображение

П.П. Видеокамерите на нормални цени имат по-гадни сензори от типичен DSLR.

не, не се оплаквам, а и няма как след като не съм снимал видео. Но само заради идеята може да се пробвам с едно :)

Думата ми беше че с удоволствие бих заменил възможността за снимане на видео за нещо друго, примерно втора карта в камерата

За кое става на въпрос, че не стоплям? Публикувано изображение

Пламене, ти не разбра ли за новата ми камера, 70D :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пламене, ти не разбра ли за новата ми камера, 70D Публикувано изображение

Ми май чак сега разбирам :D Да ти е честита и винаги да ти носи радост!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми май чак сега разбирам Публикувано изображение Да ти е честита и винаги да ти носи радост!

Мерси. ТО тя стана на месец и кусур :)

П.П. Ако беше погледнал EXIF инфото във фликър щеше да видиш че е друга :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Думата ми беше че с удоволствие бих заменил възможността за снимане на видео за нещо друго, примерно втора карта в камерата

Публикувано изображение Баш с това ли? При днешните 128Г карти... Разбирам примерно да го замениш с full frame или пък с грип. Ама видео, не е като да не си трябва. Просто понякога трябва да хванеш действието, а не момента.

Ми май чак сега разбирам Публикувано изображение Да ти е честита и винаги да ти носи радост!

Капитана вече е неколко нива нагоре. 70D е един от DSLR с най-добри възможности за видео заради фазовия фокус от основния сензор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение Баш с това ли? При днешните 128Г карти... Разбирам примерно да го замениш с full frame или пък с грип. Ама видео, не е като да не си трябва. Просто понякога трябва да хванеш действието, а не момента.

Знам, имал съм няколко сцени, които в движение са нещо уникално, но в един кадър не става... А за двете карти: мен ме изкефи 5Д (мисля беше), който има CF и SD и можеш да кажеш RAW да отива на CF (щото са по-бързи) а jpg на SD :)

Иначе грип също може, особено както имам навик в последно време доста кадри да снимам в пейзаж и портрет

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Pentax моделите с видео са K-7, K-x и след тях. Като първият с FullHD резолюция е К-5. Освен това, по-старите модели нямат следящ автофокус в режим на снимане на видео. Което ще те тормози, ако си свикнал вече с Panasonic-а на колегата си.

Така че ако искаш видео - Pentax не е твоят избор. По-скоро Canon, но там пък при аналогични модели тела, качеството на снимките е малко по-лошо - като цветопредаване и шум при слаба светлина. Но пък има много по-голям избор от обективи, а те са не по-маловажни от телата. 

Разумният компромис е Nikon :) . Дори и най-евтиният в момента актуален модел - D3100, може да записва 1080p видео, със следящ автофокус. Друг е въпросът колко е добър той, особено в сравнение с последните канонски модели :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@RudeBoy благодаря за разяснението! За съжаление най-големия ми проблем е бюджета! Както казах е много трудно да се събират пари при днешните "провинциални" заплати. А и като имаш няколко сметки, и трябва да връщаш пари е почти немислимо за нещо поне среден клас! Даже то и за най-ниския клас е прекалено трудно да се съберат! Този Nikon D3100 си го бях харесал още в самото начало, но така и не успях да събера парите! Все пак разгледах доста снимки правени с Pentax и ми харесаха повече от въпросния Nikon (с Canon-ски не съм сравнявал)!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледах скоро oly e-pm1 за 280 лв с китака и мисля, че ще е по-добре от турбо сапунер, а и прави фул хд видео :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледах скоро oly e-pm1 за 280 лв с китака и мисля, че ще е по-добре от турбо сапунер, а и прави фул хд видео Публикувано изображение

Не, мерси! Олимпус никога не са ми харесвали (въпреки, че първия цифров фотоапарат, който купих е Олимпус VG-120)!

Pentax наистина ми харесват, но скоро май няма да мога да се сдобия с D-SLR! Canon 1100D за момента е най-евтин, но съм събрал около половината пари, а до като събера останалите може да му свърши промоцията! Nikon D3100 беше първия D-SLR който си бях харесал, но като сравних снимки правени с него, със снимки от Pentax K-5 и се отказах от него - просто не ми харесаха снимките му! Вярно е, че за добра снимка най-важния фактор е фотографа, но предполагам тези снимки, които гледах са ги правили професионалисти!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, драги съфорумци. Някой случайно да има идея от къде могат да се закупят резервни части за фотоапарати. Попадна ми един Nikon Coolpix S80, но му е развален дисплея (AMOLED touchscreen). Апарата работи, снимките излизат (влизат в картата памет и от там могат да се прехвърлят и да се гледат без проблем), просто почти не се вижда какво се снима. Успях да разбера само, че този и Coolpix S100 имат еднакви дисплей. Та, ако се сещате за някой магазин за части или дори за апарати втора употреба (ако има някой счупен със здрав дисплей) ще бъда благодарен за инфото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой ще ми обясни ли какво иска да каже този (от грепата фото свят във фейсбук), че нещо не ми стоплят реотаните :D

Предполагам, че повечето снимате на ръчен режим + автоматичен фокус, освен ако не искате за ~6 месеца да сложите очила 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой ще ми обясни ли какво иска да каже този (от грепата фото свят във фейсбук), че нещо не ми стоплят реотаните Публикувано изображение

Може би има предвид че ръчния фокус е свързан с голямо напрягане на окото. Но това си зависи и от камерата, някои имат live view със зум, което помага доста :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може би има предвид че ръчния фокус е свързан с голямо напрягане на окото. Но това си зависи и от камерата, някои имат live view със зум, което помага доста Публикувано изображение

Освен това е много свободно изказване т'ва за очилата - напрягането на окото не е задължително да доведе до очила.

П.П. live view-то можеш ли да го зумваш в която искаш точка, голяма екстра ще е.

Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прехвърлям въпроса си тук в тази тема, защото не е свързана с програмата GiMP, за която пуснах въпроса си в другата тема. Имам фотоапарат Pentax K-m с обектив 18-55, но както посочих там, има петна по снимките. Фотоапарата не е нов и пристигна на 2500 кадъра. Баща ми ми го подари за рождения ми ден. Въпроса ми е как се почиства сензора с вградената опция Sensor Cleaning, с или без поставен обектив? Питам първо това, защото за сервиз за сега няма начин да стане, понеже няма как да им го занеса. Първия път когато пуснах опциите Dust removal и Sensor Cleaning също не беше свален обектива, а и втората опция я прекъснах веднага след като я стартирах, защото изгасна екрана. Помислих си, че е изгаснал фотоапарата. Вчера вечерта я пуснах отново (пак обектива не беше свален), и въпреки това има малко подобрение, защото останаха само двете петна горе в дясно, но са по-малки по размер. За това се интересувам дали обектива трябва да е свален, когато се пускат тези опции? Също така виждам две петна и през визьора, а тях не знам от къде са. Възможно ли е те да са отразените на снимките или не? За сега това са питанията ми, но по късно може да имам и още въпроси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бетина, направете следното:

1) Задайте следните настройки - режим на снимане Av, бленда 16, ISO 100, качество на снимката JPEG. Всички други оставете по подразбиране.

2) Превключете на ръчен фокус, и фокусирайте някъде в безкрайността.

3) Насочете апарата към бяла гладка повърхност (лист хартия, стена), и направете снимка.

4) Публикувайте снимката тук, във форума.

Така се проверява колко е замърсена матрицата.

Вместо бял лист може да снимате безоблачно небе, но тогава обективът трябва да е фокусиран не на безкрайност, а на максимално близо. Но тя на никой апарат не е достатъчно ефективна, за да отстрани всичките боклуци, от време на време се налага и ръчно почистване.

Вградената функция за почистване представлява леко вибриране на матрицата. Не е нужно да махате обектива, за да я ползвате. Всъщност, сигурно може и без него, не съм пробвал.

Ако се виждат петна през визьора, това най-вероятно означава, че има прашинки по един от трите детайла на фотоапарата - огледало, фокусен екран, пентаогледало на визьора. Не е препоръчително да ги чистите сама, нежни са, и могат лесно да се повредят. А и пентаогледалото не е достъпно без разглобяване на апарата. Съветът ми е да свикнете с тях, неизбежни са. Ако много ви дразнят - почистване само от компетентни лица, желателно в сервиз. Но те така или иначе пак ще се появят.

За матрицата също си има начини за почистване. Има клипчета в YouTube по въпроса, ако не можете да намерите, ще ви насоча. Но нека първо да видим колко е замърсена. За 1-2 петънца не си струва човек да се занимава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересното е, че във визьора двете петна са долу в ляво, а на снимките са горе в дясно, но и със съвсем друго разпределение. Там са едно до друго петната. Качвам две снимки с настройките които поиска. Първата е на открито небе, а втората на бял лист хартия.

Публикувано изображение   Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...