Премини към съдържанието
pnachev

Хардуерен въпрос, ама по-скоро кабелен

Препоръчан отговор

Здравейте,

Избрах да пиша в този раздел, но ми е трудно да преценя, въпросът дали е пардуерен или е кабелен.

Въпросът е следният.

В дома си направих доста сериозен ремонт и всякакъв вид кабели са положени под мазилката.

Комуникационните кабели излизат извън жилището и са поместени в една  кутия, която е на стълбищната площадка, пред вратата на дома ми.

Другата страна на кабелите излизат вътре в дома ми, в различни помещения, според предназначението.

Специално компютърният ФТП излиза в най-отдалечената стая и е предвидено да има розетка в стената. Целта ми е ясна: когато искам да ползвам интернет – да използвам розетката в стената, а не някакви кабели, които се вият грозно къде ли не.

От известно време водя разговори с разни доставчици и им казвам да си докарат техен  кабел със сигнал  по естетично подготвени и положени от мен кабелни канали по стълбищната клетка и по някакъв начин да го вържат с моя кабел вътре в кутията пред входната врата.

След умуване и съветване, всички накрая отговарят,  че не може. И настоятелно предлагат да пробият наново стени и врати и да докарат техен кабел директно до рутер.

Отговарям им, да забравят! Няма да допусна подобни варварски методи.

Въпросът е: къде се крие тук проблемът?

Какво може да се направи?

Само не ми казвайте да ходя при Макс Телеком  :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпросът е: къде се крие тук проблемът?

Проблема може би произтича от това че всеки доставчик изгражда сам по себе си собствена инфраструктура на мрежата си, и се предполага че клиента няма право да се намесва в нея, или пък от несигурност дали самия клиент не я е изградил неправилно или грешно (един вид да се презастрахова, може ли да знаем точно). Какъв е проблема за вас доставчика сам да си положи оборудването, и специално да има маршрутизатор само не разбирам. Винаги една ЛМ се изгражда с мрежово оборудване, като за начален възел се приема стандартно маршрутизатор.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предполагам, че няма къде да сложат тяхното оборудване затова не може да стане.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблемите може да са както спомена Емо по-горе:

1. Място за оборудване

2. Начин на свързване (как завършва вашия кабел?)

3. Дължина на кабела

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бърза, леко абстрактна идея от мен - да си изнесете хъб, който да стои в кутията на стълбищната площадка. Това, разбира се, ако има как да се захрани и ако кутията се заключва и няма да търпи вандализъм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за мненията!

Моят кабел завършва с отрязан край, оставил съм един аванс от около  метър и половина.

Когато си проектирах ремонтните работи, изхождах от убеждението, че в края на всеки вид кабел ще може да се монтира подходящата букса, която да се върже за подходяща букса, която е монтирана на идващ отвън кабел.

Вече реализирах (направих си го сам) това по отношение на коаксиалния кабел. Сложих си една сериозна дециметрова антена за цифров сигнал на покрива, докарах сигнал по коаксиален кабел до спомената кутия и вързах двата кабела с букси. Вътре у дома на едно място съм положил  сплитер под мазилката и от него тръгват коаксиални кабели за всяко помещение. Предвидил съм затихванията и всичко работи перфектно. Искаш да гледаш ТВ в дадената стая, слагаш кабел в красива розетка на стената и гледаш.

Никъде не се виждат кабели. Абсурдно е да се очаква, че ще дойдат да ти пробият дограмата, че да минат техните кабели, които после коват със скоби и такер по стените. Това е отминал период и неприемлива практика.

Знам, че Интернет сигнал не може да се "разклонява" с някакво пасивно оборудване и не съм си поставял за задача. Определил съм само едно едно единствено помещение вътре у дома и там ще се сложи обикновен рутер. Предвидено е място за рутера, има до него и захранване.

Все ми се струва, че ако положат някакви минимални усилия и кримпват правилно и качествено буксите за връзка между двата кабела, би трябвало да стане.

Поне три фирми ми отказаха, обаче. Измежду тях: Виваком и Мегалан. Не са някакви квартални играчи. Лошото е, че не ми данат никакво ясно и смислено обяснение. Отдавах го на това, че при големи фирми практически се контактува с разни търговски служители, които може и да не разбират технологията.

Изказаното подозрение, че има някакъв юридически проблем и е недопустимо от тяхна гледна точка, част от мрежата да е изградена от мен и да си е моя собственост, е възможно. Ако това е проблемът, не пречи да ми го кажат директно и да ми обяснят, че не могат да нарушават лицензни условия, одобрени Общи условия т.-н. Бих разбрал, но те нищо не казват.

Идеята за монтаж на хъб вътре  в моята кутия на стълбището е интересна. не ми е идвало наум. Мястото не е проблем, при необходимост ще сменя кутията. Там нямам захранващ кабел, обаче. А дали хъбът може да се храни по линията :question:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...

Идеята за монтаж на хъб вътре  в моята кутия на стълбището е интересна. не ми е идвало наум. Мястото не е проблем, при необходимост ще сменя кутията. Там нямам захранващ кабел, обаче. А дали хъбът може да се храни по линията :question:

Принципно е възможно, но не е много разумно във вашия случай. И по-добре сложете комутатор

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако докарат стандартен ЛАН кабел (UTP, FTP) до твоята кутия и ако ти кажат схемата за крипване (как са разположени жилата в буксата по цветове) то може да се мине без активно оборудване в кутия, само снаждаща розетка и две букси, като в края се положи рутер (в стаята ти). Ако самите доставчици доставят интернет до клиента с оптика - то няма как да се мине без прекарване на друг кабел (оптичен) вътре в апартамента. Разгледай дали има оборудване на някой доставчик около входа на блока и виж какви кабели влизат в коридора - така ще можеш да се ориентираш кой с какво работи до клиента.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...Ако самите доставчици доставят интернет до клиента с оптика - то няма как да се мине без прекарване на друг кабел (оптичен) вътре в апартамента. ...

Дали? Това медиаконверторите за какво са?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали? Това медиаконверторите за какво са?

Ако е активен - захранване откъде?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако докарат стандартен ЛАН кабел (UTP, FTP) до твоята кутия и ако ти кажат схемата за крипване (как са разположени жилата в буксата по цветове) то може да се мине без активно оборудване в кутия, само снаждаща розетка и две букси, като в края се положи рутер (в стаята ти). Ако самите доставчици доставят интернет до клиента с оптика - то няма как да се мине без прекарване на друг кабел (оптичен) вътре в апартамента. Разгледай дали има оборудване на някой доставчик около входа на блока и виж какви кабели влизат в коридора - така ще можеш да се ориентираш кой с какво работи до клиента.

Точно така си представях нещата и аз.

Семпло и просто свързване на двата лан кабела с правилно кримпвани букси.

Ама .... не щат !

А иначе, масово се предлага  т.н. оптичен интернет. Като ги поразпиташ по-внимателно обаче излиза, че този отпичен интернет е условно такъв. Оптичното влакно върви някъде по шахтите на улицата и излиза на определени места в техни кутии, където има някакви суичове, които преобразуват светлинния (оптичен) сигнал в електрически. От суича нататък си тръгва обикновен лан кабел, който влиза директно в рутера на територията на клиента.

Може и да се изказвам леко неподготвен.  Не  е напълно изключено, особено ако става дума за големи корпоративни клиенти, оптичното влакно за стига директно до обекта на крайния ползвател и там да се извършва преобразуването. По света това си е практика, но у нас (асо въобще се предлага) е изключение.

Гледал съм нарочно за кабелите.

По стечение на обстоятелствата мога да различа оптичен от лан (ютп) кабел и никъде не съм виждал в обикновени жилищни блокове на граждани, да се забелязват оптични кабели.

Знаете, че практиката да се коват кабели по стените на стълбите продължава. Съответно може да се гледа.

Толкова сме свикнали с грозотията и безумието, че не ни прави впачатление.

Обратното, като им кажеш: край на грозотията и простотиите, гледат те с неразбиращи очи и там се чете: Тоя пък !! Какво иска.

В културния свят, на едно единствено място в кооперацията има някакъв шкаф и разните доставчици на услуги имат достъп само до този шкаф. Освен ако не ги поканиш нарочно в дома си, де.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

да кажем в Пловдив близу и ентри/поне с тяхни кабеляци съм се сблъсквал/ не би трябвало да ви направят никакъв проблем. Виваком - ако ще е през стационарна линия също не е проблем, за тяхната оптика - не знам. Като чета Мегалан - то и те като Виваком оптика - до сградата, а после през суичове назад напред из сградата, не би трябвало и за тях да е проблем, предполагам, че просто не сте в сграда, която представлява интерес за тях да я окабелят. Така бяха и близу тук в стария град, не изпълняваха поръчки, щото фактически трябваше да окабелят много територия заради няколко абоната и им излизаше крива сметката и все лъжеха.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

да кажем в Пловдив близу и ентри/поне с тяхни кабеляци съм се сблъсквал/ не би трябвало да ви направят никакъв проблем. Виваком - ако ще е през стационарна линия също не е проблем, за тяхната оптика - не знам. Като чета Мегалан - то и те като Виваком оптика - до сградата, а после през суичове назад напред из сградата, не би трябвало и за тях да е проблем, предполагам, че просто не сте в сграда, която представлява интерес за тях да я окабелят. Така бяха и близу тук в стария град, не изпълняваха поръчки, щото фактически трябваше да окабелят много територия заради няколко абоната и им излизаше крива сметката и все лъжеха.

Мегалан (Мтел) имат както оптика до сградата, така и оптика до дома, тоест оптичния кабел влиза при вас в апартамента. В случая на автора, сградата може да е захранена с оптика до апартамента и затова да са му отказали, но е трябвало да му обяснят каква е причината все пак за отказа.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Такава идея и аз я приветствам от Ваша страна само при едно условие! Ако сте направил подробна и точна снимка на кабелите и сте уточнил задължително фирмата доставчик. Една Ви предоставя интернет по Lan кабел, друга по оптика, която може да е изградена по няколко начина. Само трасето до блока да е оптично, оптика до медиа конвертора намиращ се в къщата и изцяло оптика до компютъра/което не ми се вярва никой да ви е предложил/ тук въпросите са много и е било редно да направите някаква схема как сте положил всички тези кабели и разклонения във всяка стая. Що се касае за коаксиала за телевизия, и там положението е почти същото, но при условие че имате добро наблюдение и усет къде какво ще ви е необходимо, можете да го направите и сам.Макар че ви подкрепям идеята, миналата година правейки основен ремонт на жилище на позната и предложих точно тази идея и и начертах всичко, което е необходимо за апартамента и окабеляването му за интернет и телевизия+ ниска честота. Единствено техниците от фирмата доставчик на интернет не се съгласиха на това с уговорката, че искат пряк достъп до всички техни кабели и съоръжения, поставени и монтирани за интернет. Другата част за телевизията и ниската честота/тук визирам окабеляване за тонколоните, намиращи се в отделните стаи/ го направихме както и бях предложил и се получи много прибрано всичко. Има и още нещо. С течение на времето примерно оставате недоволен от интернет доставчика и го сменяте.Идва друга фирма и почва да изгражда всичко наново.Постарайте се да прикривате кабелите под первази, ламперия/ако има такава/ и на други невидими на пръв поглед места в различните стаи. Аз в къщи съм така, както вие сте направил. Оптиката влиза в къщи до медиа конвертора и от него следва Lan кабел за там където съм решил. С телевизията съм също по този начин и общо няма кабели в които да се спъва човек. Изразил съм лично мнение и това съм го видял направено в мой приятел живеещ в Германия. Официално е правено от фирма, занимаваща се с тази дейност!

P.S. Много ми допада мнението на колегата 

killchain

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.