Премини към съдържанието
cybercrackerbg

За Jabber, общуването в нета и жените (несериозно)

Препоръчан отговор

Отскоро ползвам Jabber и смея да твърдя, че съм прочел достатъчно за него. Влизам в jabber-стаичка на един BG сървър с надеждата да намеря нови приятели. (Някои с насмешка наричат Jabber-общността “жабари”, което е глуповато. У нас много лесно се възприемат призивите за сепариране и изолация, това е проблемът!). Във въпросната одая* в деня хикс имаше няколко души и се опитах да хвана “нишката” на разговорите, да разбера що за хора са. Течаха общи фрази, хахо-хихи и т.н. Една моя реплика обаче разбуни духовете и хвърли в потрес присъстващите, които очевидно имаха нужда от фрустриране на чувствата. Решиха, че едва ли не аз съм bad guy и бързо-бързо ми лепнаха етикета “Не пипай! Опасно за живота!” Скочиха като ужилени, защото написах, че са твърде малко жените, които съчетават в себе си и ум, и сексапил. (Един пример от световната политика за жена с присъствие, обаяние и интелект е Маргарет Тачър.) Тази теза – за красивите, но не особено умни жени не е нова. Може да бъде чута “на маса” и е по-скоро не-константа, своеобразно намигване и шарж. Незнайно защо обаче беше възприета като лична обида от единствената дама в рума и се отключи една тиха война срещу мен, не е истина... На няколко пъти пробвах да “стопя ледовете”, безуспешно. Реших да обясня, че дори и да не съм прав, аз имам своя позиция. Големият американски политик Уинстън Чърчил обяснява що е плурализъм на мненията така: "Не съм съгласен с теб, но ще умра за правото ти да го кажеш". Този цитат сякаш още повече ги отблъсна и амбицира да са contra... Казаха ми, че трябвало да се опитам да се "впиша" в обстановката. Не разбирам защо трябва да се “вписвам” където и да е, всеки човек е вселена от различности... Държаха се като маргинална група поети или жреци, които имат обща тайна и не допускат “непосветени” до нея. Видимо страдаха, че някой е нарушил техния покой с присъствието си...

Разказах обстоятелствено горната случка умишлено. Днес повече от всякога се нуждаем от толерантност и търпимост. На Linux-общността, в частност на Jabber-потребителите, им трябва отваряне, диалогизъм, провокации... (Лично мнение, да не скокне пак някой “обиден”, хи-хи). Стъпка в тази посока е новият Google Talk. Срещу този месинджър се изсипаха огън и жупел, вместо да бъдат отправени комплименти към създателите му.

Живеем във време, в което нямаме нужда от парцелиране, тъкмо напротив. Проблемите и в обществения, и в личния ни живот трябва да се обговарят достатъчно ясно, за да намерим правилните посоки и уместните решения. С други думи е нужен диалог! Не бива обаче да вадим “кирливите си ризи” и семейните крамоли на показ... (Впрочем, успехът на Биг Брадър може би се дължи на нездравото любопитсво да надничаме през ключалката и да подслушваме какво се случва в комшиите, което е ужасно!) :)

Има разлика между "обикновено" общуване и "виртуално" такова. Виртуалното носи своите предимства: преодолява милиони километри, езикови бариери. Основният недостатък на този вид комуникация обаче е липсата на обикновената сетивност, на онова простичкото проучване за събеседника. (Както казват шопите: "Око да види, ръка да пипне!"). Смятам, че най-голямата опасност e да се предовериш на някого в Интернет и да приемеш казаното отсреща за "чиста монета". Или обратното – да бъдеш мнителен.

Какви са последиците от общуването в Интернет според вас – кои са плюсовете и минусите на този вид “лесна” комуникация? Имате ли собствени правила за поведение, когато чатите и какви са те? Естествени ли сте със събеседниците си? Въпроси, които биха ни помогнали да разберем първо себе си, а след това и другите...

*одая (тур) - стая

Редактирано от cybercrackerbg (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.