Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

бос съм по темата, така че моля да ме извините ако не съм формулирал правилно въпроса.

Предистория:

В квартира сме трима съквартиранти. Аз и втория ползваме един и същи доставчик. На две отдели партиди сме. Аз си плащам за мене(ползвам 50 мбс) и втория си плаща за него (30 мбс). Интернета минава (и се разделя според абонаментния план на всеки) през суич. Сиреч 80 мбс достигат до суича и той си ги разпределя.

Проблема:

От скоро има трети съквартирант, който иска да ползва от общия интернет и на двама ни като съответно иска да ни доплаща за това.

Може ли да закачи трети кабел към суича и да ползва от т.н. общ интернет? Ще бъде ли засечен от доставчика? Доставчика не разпознава ли в този смисъл освен айпитата и мак адресите? 

Ако включването е възможно, кабела му може ли да се вклшючи директно в компа (настолен комп) , тъй като той иска да позва и рутер, а компа му реално няма приставка за уайфай. Рутера ми се струва излишен.

В момента е включил кабела си в суича. От там кабела му отива в рутера, а от рутера в компа. Рутера ми се струва излишен, но той иска да си го ползва. Трябва ли да му ресетна настройките и да му ностройвам нещо на рутера е другият въпрос?

Благодаря много! Надявам се да сте ме разбрали :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако сте на отделни сметки не би имало проблем и той да си направи сметка и да ползва интернет. Само че комутатора (и канала до доставчика) трябва да са гигабитови, защото вие с горните скорости сте запълнили 100 мегабитов канал.

А неговия маршрутизатор трябва да се настрои по начина на аутентикация на доставчика ви

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи от доставчика, предполагам че това е някоя квартална ЛАН-ка която регистрира потребителите си по МАС адрес и съответно на ниво активна сесия по МАС ограничава и скороста иначе незнам как на един суич ще ви дели 50 / 30 mbps , дай малко инфо и за рутера. Моето предложение е да си пуснете общ нет 100 mbps и с рутера да си го цепите като скорости но това трябва да се поддържа от рутера. Иначе колегата по-горе го е описал точно , обикновенно предоставят 100mbps суич, максималната скорост на входящия канал ви се ограничава от него, евентуално ако той си пусне интернет ще му е максимум 20 при тези услови. Дай инфо за доставчика все пак и ще мога да съм по-конкретен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ви,

Както сте написали, доставчика явно разпознава и по мак адрес. Защото с вкарания трети кабел в суича (тп линк 8 портов, 100 мбс) не тръгва никаккъв интернет. На новия въобще не му се отваряло отделна партида, много скъпо му било. 

Слава богу доставчика ми предоставя на мене, ползвайки 50 мбс и второ айпи, което дадох на новия съквартирант.  Звъннахме на хотлинията и ни казаха настройките. Това, което ме притеснява, е че ще ми се раздели трафика на две сега(ползвам 3Д програми и геиминг), а доставчика можел да доставя в този район само максимум 50 мбс. :(  На новия съквартирант съм му казал, че ще го тестваме за една седмица и ако имам проблеми и не ми върши работа нета, да се оправя.

А рутера го махнахме. Новите настройки не успяхме да ги въведем, тъй като не можем да влезем в настройките на рутера. Ресетнахме го, въвеждаме 192.168.0.1(това поне пише на дъното) и нищо. Кръгчето се върти....

Благодаря ви много момчета, за бързите отговори :)

....забравих да спомена за доставчика - Мегалан. Апропо доставчик, какво значи аутентикация на доставчика :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....евентуално ако той си пусне интернет ще му е максимум 20 при тези услови.

Няма да е 20, защото етернет пакетите са 10 бита за байт и максимума от 100 мегабита е около 9 мегабайта/с

....забравих да спомена за доставчика - Мегалан. Апропо доставчик, какво значи аутентикация на доставчика :)

Какъв е начина по който доставчика разпознава потребителите. Например при вас е по МАК адрес, но може да е PPPoE например

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.