Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

K.I.T

Проблем Ram и CPU

Препоръчан отговор

Здравейте, имам дъно Biostar Geforce6100 AM2. Доста години си беше с процесор AMD Sempron на 1.6Ghz и две различни плочки рам - едната A-data 1gb DDR2 800mhz, другата Apacer 512mb DDR2 533mhz. Всичко си работи нормално докато не риших да сменя процесора с AMD Athlon 4400+.

Компютъра не искаше да boot-не, даже и в биоса неможе да се влезне просто 'замръзваше' при теста на хардуера и по специално до там където трябва да 'познае' рамта. Махнах едната плочка рам ( Apacer 512mb ) и всичко си тръгна нормално!?!? Помислих си, че проблема идва от разликите  в честотите на рамта - по 'мощен' процесор и вдига честотата на северния мост! Реших да сложа две плочки Hynix 1gb DDR2 800mhz на първите два слота и A-data-та на третия като по 'закон' трябва дъното да ги пусне в Single, да ама не просто не запали а само издава звук от зумера на дълги интервали с кратки прекъсвания. Въртях паметите в слотовете с всички възможни комбинаций и на някои от тях в зависимост каде съм сложил A-data-та дъното забива при теста както при смяната на CPU-то, а в други случай свири зумера. Стигнах до момента, че когато сложа едната плочка Hynix и А-data в първите два слота без третата, дъното пак не 'пали' а само писка зумера както в началото, съответно риших, че двете не могат да работят в dual и преместих A-data-a в третият слот и дъното тръгна в singal chanel като смъкна честотата на рамта на 667mhz и това ме обърка тотално!?! И двете трябва да ги пусне на 800.

Погледнах паметите и се оказа, че имат разлика в таймингите:

Hynix на 800mhz (т.е 400mhz) работи с 6-6-6-18 тайминги, а на 667mhz работи с 5-5-5-15.

А-data на 800mhz e с 5-5-5-15 тайминги. Пробвах на ръчно зададени честоти и тайминги в биоса и двете Hynix в Dual Chanel си тръгнаха нормално на 800mhz и 5-5-5-15.

Някакви идеи защо се получава това, че трите плочки не искат да тръгнат и ако взема още една A-data четвърта дали ще ги пусне въобще?

П.С. Знам, че дъното е 'ментак' ама ми попадна и реших малко да го съживя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чипсетите на Нвидиа, никога не са били устойчиви на разни екперименти, особено ниският клас с вградено видео. Понякога при смяна на процесора се получава конфликт със запазени биос настройки и се изисква ресет, но и това не гарантира че всичко ще е ОК. Това е една от причините, а също и сериозното греене, което техните чипсетни елементи(от ниският клас) показват, са причината те да се предлагат на ниски цени и поради това имаха присъствие в голям брой бюджетни модели дънни платки, чиито собственици търпят последствията от сдобиването с тях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чипсетите на Нвидиа, никога не са били устойчиви на разни екперименти, особено ниският клас с вградено видео. Понякога при смяна на процесора се получава конфликт със запазени биос настройки и се изисква ресет, но и това не гарантира че всичко ще е ОК. Това е една от причините, а също и сериозното греене, което техните чипсетни елементи(от ниският клас) показват, са причината те да се предлагат на ниски цени и поради това имаха присъствие в голям брой бюджетни модели дънни платки, чиито собственици търпят последствията от сдобиването с тях.

Чипсета наистина страшно много грее не може да се докосне радиатора с пръст, обмислям да сложа по голям охладител. Вграденото видео не се ползва и пак си загрява, забелязах го още със стария процесор след оспешен клок с 28%. Не посмях повече поради тази причина. И все пак паметите със стария процесор (Sempron) работят a Athlon-а не искат, доста гадно е това ?!?!

А забелязах, че захранването е смъкнало волтажите :? с 0,1-0,2V (5v,3.3v,12v a бе всички са паднали :О ). Явно има избили кондензатори, пък 'машината' се държи доста добре :?. Може би тук се крие проблема :@

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Консумацията на Атлона е по-висока, има вероятност някои елементи, които едва са удържали фронта, да им идва много.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Консумацията на Атлона е по-висока, има вероятност някои елементи, които едва са удържали фронта, да им идва много.

Когато го рових дъното при смяната на процесора имаше издути кондензатори на 12-то волта всички на една шина 6 на брой, 4 издути.

Дъното така си е работило, смених ги! А захранването го изкарах от изхвърлени 'подаръци'. Не беше в работещо състояние (Спряла перка 12см и се изпекло), успях да го съживя и след това пробата беше с лампа на 5v и не успя да ги удържи. Но го отдадох на факта че като натоваря тях и той вдига останалите за да компенсира тъй като натоварвам само тях а трябва всички и нараво го качих на дъното, че не ми се занимаваше и си тръгна добре. Но виждам, че нещата при мен са в 'джаза' и трябва да ги поправя, че тогава да го мъча с CPU, RAM и т.н.

Благодаря за уточнението и ще пиша ако се получи нещо от това нищо :D!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.