Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
bo4y-

Програма за защита на външен хард диск

Препоръчан отговор

Имам външен хард диск с много важна информация на него и търся програма която да има следните възможности:

Когато диска се прикачи към дадена машина да е във "read only" моде,като чрез някаква програма на него да има възможност да се отключи и да могат да се променят фаиловете му.Това условие е задължително!

По възможност информацията която е на него да е криптирана(да се изисква парола или някакво удостоверение,за да може да се разчете)-силно желателно

Въпросната програма може и да е платена(даже е препоръчително,но ако има безплатен вариант,който е много добър и него приемам).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ок,с true crypt ще си направя контейнер за важните файлове,полвината задача е изпълнена,обаче как ще направя файловете read only(с цел да немогат да бъдат изтрити от някакъв зловреден софтуер)?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ок,с true crypt ще си направя контейнер за важните файлове,полвината задача е изпълнена,обаче как ще направя файловете read only(с цел да немогат да бъдат изтрити от някакъв зловреден софтуер)?

Втори резултат в Google:

Simplest way: right click on the hard drive, click on properties, click on the read only box, click apply .Secure way: right click on the hard drive, click on properties, click on Security and leave just Read and execute option to Allow for everyone except you.

Не съм го пробвал!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може би DiskCryptor, StorageCrypt. SecureDoc?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

bo4y-, няма 100% защита за външни дискове. Моята препоръка е да използваш CD/DVD за бекъп на информация. Това засега е най-сигурно...и доста неудобно.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

bo4y-, няма 100% защита за външни дискове. Моята препоръка е да използваш CD/DVD за бекъп на информация. Това засега е най-сигурно...и доста неудобно.

Всъщност има защита под формата на хардуер, само че те се ползват (основно) от разследващите компютърни престъпения и бидейки специализирана апаратура са малко солени като цена:)

http://www.digitalintelligence.com/products/usb_write_blocker/

http://www.usbgear.com/computer_cable_details.cfm?sku=USBG-ATAWP&cats=171&catid=171

http://www.wiebetech.com/products/Forensic_UltraDock.php

http://www.satadrives.com/forensic-usb-3-0-ide-sata-adapter-with-write-protection.html

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност има защита под формата на хардуер

...

Хм, преди време май имаше Seаgate с TPM модули, базирани на TCG спецификации. Последно видях TPM чип във Windows Phone, както и да е. :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм, преди време май имаше Seаgate с TPM модули, базирани на TCG спецификации. Последно видях TPM чип във Windows Phone, както и да е. :)

И това го има, само че май такива дискове се правят по-скоро за защита от неоторизиран достъп от всякакъв вид. Докато при разследващите е важно да свалят копие на носителя без да променят нищо на него. Защото този носител е доказателство и ако се промени вече няма да е валидно такова :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И това го има, само че май такива дискове се правят по-скоро за защита от неоторизиран достъп от всякакъв вид. Докато при разследващите е важно да свалят копие на носителя без да променят нищо на него. Защото този носител е доказателство и ако се промени вече няма да е валидно такова :)

Мда, прав си. Хм, защита на някои скрити дялове на HDD, например HPA (Host Protected Area)/ DCO (Device Configuration Overlay)...това май няма как да стане с програма/ софтуер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Мда, прав си. Хм, защита на някои скрити дялове на HDD, например HPA (Host Protected Area)/ DCO (Device Configuration Overlay)...това май няма как да стане с програма/ софтуер.

Има как...TrueCrypt

http://www.maximumpc.com/article/howtos/how_to_encrypt_your_entire_hard_drive_the_easy_way_using_truecrypt

Обаче има затриване де.. :) 

Use BCWipe Total WipeOut to erase entire hard drives before disposal, decommission or repurpose.

Run from a bootable disk (CD/DVD or USB), BCWipe Total WipeOut completely wipes out all hard drive data - including boot records, filesystem structures, operating system files and service areas like Host Protected Area (HPA) and Device Configuration Overlay (DCO).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

О.К. Аз например съм длъжен да използвам TrueCrypt (или подобна програма), но с допълнение CD/DVD копия (с презапис на оптичните дискове през интервал от време), странно. Тоест да покрия едно изискване за бекъп на даннни някъде в дебрите с директивите на ЕС. Важи за транспорта и за разни други екстремни спортове. :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

О.К. Аз например съм длъжен да използвам TrueCrypt (или подобна програма), но с допълнение CD/DVD копия (с презапис на оптичните дискове през интервал от време), странно. Тоест да покрия едно изискване за бекъп на даннни някъде в дебрите с директивите на ЕС. Важи за транспорта и за разни други екстремни спортове. :)

Цената на личния живот :)(ааа и не ме ръчкай-нито ползвам подобни програми нито имам опит с тях,просто си пиша ей така  :D  )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цената на личния живот :)(ааа и не ме ръчкай-нито ползвам подобни програми нито имам опит с тях,просто си пиша ей така  :D  )

Аз имам някакъв опит, голям праз. Просто съм длъжен да спазвам процедури, написани от някакви си чиновници.P.S. Wipe (100% изтриване на информация от HDD без физическо разрушаване) понякога е фикция. Но има сериозен смисъл в контекста. Авторът на темата иска да защити някаква информация на HDD и да е доволен. А дали тази програма ще свърши работа, това е друг въпрос.

Редактирано от nologo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.