Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Помощ за избор на цифров фотоапарат (2)

Препоръчан отговор

Здравей, Антония, и добре дошла във форума  :handshake:

Първо, би трябвало да уточним какво се разбира под "добър" фотоапарат. А това е много обширна тема, още повече, ако става дума за DSLR-и.

Докато това стане, ще ти препоръчам модел, който според мен e добър - Nikon D7000 kit (18-105mm VR) + чанта Nikon CF-EU05 + карта SDHC 8GB . 

ПП. Остават малко пари, с тях може да си вземеш и един статив, ще ти е нужен за вечерните снимки.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 687
  • Създадено
  • Последен отговор

Благодаря за съвета! Значи това е по добър избор от D5200 така ли е  :rolleyes:

Попаднали сте на  подходящите хора (маниаци), които ще Ви дадат най-правилните съвети.

Можете да разгледате снимките от „подписа“ на capnemo, нищо, че харесва друга марка апарати!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за съвета! Значи това е по добър избор от D5200 така ли е  :rolleyes:

Значи - почваме да обсъждаме кое е "добър" избор :)

Основните предимства на Nikon D5200 са:

- по-нов модел;

- по-нова матрица, с повече мегапиксели, по-добро цветопредаване и динамичен обхват, по-малко шум при снимки на слаба светлина;

- по-нов процесор;

- въртящ се дисплей, който може да е полезен в определени ситуации;

- заради дисплея повечето бутони са в дясната част, и позволяват управление на апарата с една ръка;

- приоритетно управление на функциите чрез дисплея и менютата, за някои хора това е по-удобно;

- вградена HDR функция;

- по-малки размери и тегло;

- по-евтин.

Предимствата на Nikon D7000 са:

- по-висок клас тяло, с по-добра изработка, повече метални части в тялото, по-тежък и стабилен;

- по-добра механика, реагира по-бързо;

- защита от влага и прах;

- наличие на вграден мотор за автофокус, дори и със стари безмоторни обективи, както и такива от други марки;

- много бутони за управление, позволяващи да се настройват почти всички важни функции, без да се влиза в менюто;

- допълнително програмируеми бутони;

- повече възможности за персонално настройване на апарата;

- допълнителен втори дисплей за най-важните настройки;

- по-голям и светъл визьор с пентапризма, със 100% покритие на кадъра;

- по-висока максимална скорост - 1/8000, срещу 1/4000 за D5200;

- виртуален хоризонт;

- възможност за фина настройка на фокуса на конкретен обектив, и на тялото;

- два слота за мемори карти;

- по-издръжлива батерия (приблизително двойно);

Накратко - D5200 има съвсем малко предимство като качество на изображението, докато по-високият клас D7000 превъзхожда като механика. 

Препоръката ми е за D7000, защото съм имал такъв, и смятам, че това, което той има в повече, е по-важно от няколкото мегапиксела в плюс на D5200. А и в крайна сметка за качествените снимки са много по-важни това, което снимаш, хубавата светлина, уменията ти да работиш с апарата, и качествените (и често скъпи) обективи.

Ако имаш възможност да пробваш двете тела в някой магазин, да видиш кое ще ти е по-удобно - най-добре.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много благодаря за вашите отговори :) Но искам да попитам щом Nikon D7000 е издръжлив на дъжд, с Nikon D5200 може ли да снимаш в дъжда или за него това не се отнася :)

И също така тези два обектива:

- обектив AF-S DX Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G ED VR

- обектив AF-S DX Nikkor 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR
дали си струват за 5200

Искам след време да сменям обективите си, но за кой модел са по разнообразни и по евтини :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не бих пробвал да изложа на дъжд нито един от двата модела, за всеки случай ;) . Все пак D7000 се води не "waterproof", а "weatherproof". Под това се има предвид защита от случайни пръски вода. А не да го оставя да си го вали, както в този клип :) . Още повече, че ако от водата му стане нещо, едва ли ще го признаят за гаранционна повреда.

С обективите изборът е още по-сложен, отколкото с телата. Хубаво е човек да има известен опит в снимането с DSLR с един обектив, преди да почне да купува и други. Затова препоръчвам за начало 18-105 VR, като по-"универсален". Още повече, че носенето на два обектива и смяната им в движение не е приятно нещо, пък и се изпускат много кадри.

Nikkor 55-300 VR е най-евтиният обектив за Nikon, който покрива до 300 мм, и е със стабилизация. Затова пък качеството на снимките е малко ... компромисно. И само снимащият може да прецени дали го устройва. Но затова е нужен опит.

Обективите, които стават на единия модел, стават и на другия. Байонетът е един и същ. Но има обективи (а някои от тях са евтини и качествени), които нямат моторче за автофокус в тях. С тях ще можеш да фокусираш автоматично само на D7000, а на D5200 - ръчно. Така че за D7000 изборът ще е по-голям, и това е основната причина да ти го препоръчам. Не се знае дали ще си купуваш за в бъдеще безмоторни обективи, те и все повече намаляват като налични модели. Но е по-добре да я имаш тази екстра, и да не я ползваш, отколкото да я нямаш, но да се нуждаеш от нея.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много харесвам Nikon D5200 но май избора ми ще бъде 7000, само ми е любопитно дали екрана може да се върти както при 5200 :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много харесвам Nikon D5200 но май избора ми ще бъде 7000, само ми е любопитно дали екрана може да се върти както при 5200 :)

Не, не може :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

еее жалко аз държа на такъв екран :( май ще се спра на 5200 :) Все пак благодаря за съветите ви!

Мда, за селфита ще е много яко  :D . Успех с избора.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

еее жалко аз държа на такъв екран :( май ще се спра на 5200 :) Все пак благодаря за съветите ви!

Аз имам камера с подобен екран и до сега съм я ползвал само веднъж (за над 1100 кадъра). Така че размислете отново, 7000 е по-добрия избор!

Мммм, DSLR за селфи... Интересно звучи, трябва да имаш много силна ръка за целта :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много благодаря, а може ли последен въпрос тези два обектива които вървят с никон 5200 добри ли са :) или би ми препоръчал друг :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много благодаря, а може ли последен въпрос тези два обектива които вървят с никон 5200 добри ли са :) или би ми препоръчал друг :)

АКо е за любителски снимки стават. Но в момента в който искате малко по-добра и изпъкваща снимка те не са най-подходящия инструмент

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мммм, DSLR за селфи... Интересно звучи, трябва да имаш много силна ръка за целта :D

Имаш ЛС по въпроса ;)

Не, не са добри. Те затова ги пробутват на неразбиращи от фотоапарати хора, заедно с тялото. Защото по-опитните не биха си ги купили. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаш ЛС по въпроса ;)

Не, не са добри. Те затова ги пробутват на неразбиращи от фотоапарати хора, заедно с тялото. Защото по-опитните не биха си ги купили. 

Тогава какъв обектив бихте ми препоръчали за 5200 :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Китов обектив, т.е. нелошо качество, но не и над средното

П.П. И пак си помислете за 300 лева в повече има Д7000 със същия обектив

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не бих пробвал да изложа на дъжд нито един от двата модела, за всеки случай ;) . Все пак D7000 се води не "waterproof", а "weatherproof". Под това се има предвид защита от случайни пръски вода. А не да го оставя да си го вали, както в този клип :) . Още повече, че ако от водата му стане нещо, едва ли ще го признаят за гаранционна повреда...

Е на това клипче K-3 на Pentax ме изкефи на какви екстремни условия го поставиха и си бачка без проблеми (особено малко след 4-тата минута): Цък :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да но ми се иска фотоапарат с въртящ се екран :)

Нека ви го кажа отново. Моя е с въртящ се дисплей и за над 1000 снимки съм го ползвал само веднъж. На няколко пъти съм го отварял (настрани) за да снимам от ниска гледна точка и това е всичко (даже повечето време го държа затворен с гърба навън). И отново: това е тежка техника е няма да е лесно да снимате с една (и даже с две) опъната ръка

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може ли някой да ми покаже снимки на 5200 с обектив 18-105 и снимки на 7000 със същия обектив иска ми се да видя разликата :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може ли някой да ми покаже снимки на 5200 с обектив 18-105 и снимки на 7000 със същия обектив иска ми се да видя разликата :)

За съжаление това, което открих са снимки с камерите, но не с конкретния обектив:

http://www.dpreview.com/galleries/reviewsamples/albums/nikon-d7000-review-samples

http://www.dpreview.com/galleries/reviewsamples/albums/nikon-d5200-preview-samples

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря много! :) значи 7000 прави по хубави снимки вярно ли съм разбрала:)

Благодаря много! :) значи 7000 прави по хубави снимки вярно ли съм разбрала:)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря много! :) значи 7000 прави по хубави снимки вярно ли съм разбрала :)

Да, прави по-добри снимки (по мое мнение)

Ако ми разрешите закачката: Една снимка се прави 5% от камерата, 20% от светлината и 75% от фотографа :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване