Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Progres

SSD в RAID0 upgrade

Препоръчан отговор

Здравейте колеги,Машинката е Sony VAIO S15 конфигуриран от мен с 2x128 GB Intel 3rd. Gen SSD диск от миналата година Декември месец. Оперативни имам около 200. Останалите са отделени за системни дискове и сони щуротии. Производителността е потресаваща (900 MB/s) и много искам да ъпгрейдна с 2x256 GB. Ако е възможно бих сложил и 2x512..Въпроса ми е дали е възможно въобще? Попитах сони съпорт и ми отговориха че ъпгрейди не правят. Из Гугъл видях че някои модели са със запечатани от сони дискове от съображения към размери и вместимост на кутията. Благодаря предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И къде е проблема? Дали ще се съберат и дали ще стигне захранване и охлаждане. Или как да се пренесе информацията?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей capnemo,Основния проблем е дали са споени за дъното и ако не са как са свързани. Все още не съм го отварял и ми се иска ако го отварям и развалям двугодишната гаранция да съм сигурен че има за какво!10х :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей capnemo,Основния проблем е дали са споени за дъното и ако не са как са свързани. Все още не съм го отварял и ми се иска ако го отварям и развалям двугодишната гаранция да съм сигурен че има за какво!10х :)

цък надоло има снимки, няма как да се споени.по-добре е да си вземеш външен диск и да си спестиш проблемите и страшните суми :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Екстра. Все пак има светлина в тунела! Другите три потенциални проблема са:1. SSDта трябва ли да поддържат RAID 0 или това си е до контролера на дъното?2. С биоса дали ше имам ядове?3. Дали има някакъв начин да копирам съдържанието на фабричните дялове?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Екстра. Все пак има светлина в тунела! Другите три потенциални проблема са:1. SSDта трябва ли да поддържат RAID 0 или това си е до контролера на дъното?2. С биоса дали ше имам ядове?3. Дали има някакъв начин да копирам съдържанието на фабричните дялове?

1. RAID са функции на контролерите (или софтуер в ОС). Освен ако не е някаква много къстъм конструкция :)

2. На някои фирмени машини съм виждал как не се разпознава диск ако не е от изброени в специален лист...

3. Да, прави се образ на системния дял, данните просто се копират. На външен диск с достатъчен капацитет. След това обратно. Clonezila е добър пакет за целта

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. RAID са функции на контролерите (или софтуер в ОС). Освен ако не е някаква много къстъм конструкция :)2. На някои фирмени машини съм виждал как не се разпознава диск ако не е от изброени в специален лист...3. Да, прави се образ на системния дял, данните просто се копират. На външен диск с достатъчен капацитет. След това обратно. Clonezila е добър пакет за целта

10x за бързото включване capnemo,Точно такива резерви имам и аз! Преди седмица прекарах едни бързи 3-4 часа опитвайки се да разбера точния модел на мойте плочки но не можах. Като че ли най-разумно е това да се случи и да поръчам нещо от същата серия. Сони предлагаше 512GB като го поръчвах но ми се досвидяха £600 extra. Ако не е друго поне 100% съм сигурен че има 2х256 Гб дискове за него. Въпроса е как да ги нацеля и монтирам?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

10x за бързото включване capnemo,Точно такива резерви имам и аз! Преди седмица прекарах едни бързи 3-4 часа опитвайки се да разбера точния модел на мойте плочки но не можах. Като че ли най-разумно е това да се случи и да поръчам нещо от същата серия. Сони предлагаше 512GB като го поръчвах но ми се досвидяха £600 extra. Ако не е друго поне 100% съм сигурен че има 2х256 Гб дискове за него. Въпроса е как да ги нацеля и монтирам?

Това с нацелването е труден въпрос. Ако на сайта на СОни няма описани съвместимите дискове може да се окаже лотария :( Знам че не това е целта ви, но си помислете дали да не заложите на външни дискове САТА, надявам се лаптопа има изнесен такъв интерфейс

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледайки снимки под капака ми се вижда още по-невъзможно:http://forum.notebookreview.com/sony/675773-sony-vaio-s-series-sata-3-investigation-8.htmlНа стария ми лаптоп беше като детска игра смяната на диск. Тука обаче дори и диска не мога да разпозная. Явно сони не са предвидили ъпгрейд.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледайки снимки под капака ми се вижда още по-невъзможно:http://forum.notebookreview.com/sony/675773-sony-vaio-s-series-sata-3-investigation-8.htmlНа стария ми лаптоп беше като детска игра смяната на диск. Тука обаче дори и диска не мога да разпозная. Явно сони не са предвидили ъпгрейд.

Според мен те са го разглобили и монтирали така че да се събере в корпуса. Принципно ако имате същата платка ( с по-голям размер на дисковете) със същия интерфейс може да стане. Но това, което ме притеснява е температурния баланс....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Принципно ако имате същата платка ( с по-голям размер на дисковете) със същия интерфейс..

Това може да се окаже проблем! Аз не виждам как мога да намеря разкапсулиран точно с такъв интерфейс. Освен да потърся Самсунг или Интел съпорт...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това може да се окаже проблем! Аз не виждам как мога да намеря разкапсулиран точно с такъв интерфейс. Освен да потърся Самсунг или Интел съпорт...

Ще си разреша да ви препоръчам нещо: освен ако не работите с голяма база данни вероятно нямате нужда от това цялата информация да е достъпна с толкова висока скорост. По-разумно би било да добавите хранилище на данни под формата на външен диск или NAS с по-ниска скорост, но с по-голям обем

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще си разреша да ви препоръчам нещо: освен ако не работите с голяма база данни вероятно нямате нужда от това цялата информация да е достъпна с толкова висока скорост. По-разумно би било да добавите хранилище на данни под формата на външен диск или NAS с по-ниска скорост, но с по-голям обем

Благодаря за съвета! Опасявам се че като Microsoft Dynamics CRM Expert се налага да виртуализирам сървъри, които работят с тежки корпоративни платформи и големи бази данни. В момента мога да си позволя само един Server 2012 R2 и дори имам проблеми с ресторване на големи бази. Оборудван съм с USB 3 и имам пакетирани няколко 2.5" SSD-та сата3. Hyper-V стриймва от тях доста подобаващо. В интерес на истината освен времето за което буутват производителността е доста добра.Опитвам се да избегна това неудобство от носене на вързопи от кабели с този ъпгрейд.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за съвета! Опасявам се че като Microsoft Dynamics CRM Expert се налага да виртуализирам сървъри, които работят с тежки корпоративни платформи и големи бази данни. В момента мога да си позволя само един Server 2012 R2 и дори имам проблеми с ресторване на големи бази.Оборудван съм с USB 3 и имам пакетирани няколко 2.5" SSD-та сата3. Hyper-V стриймва от тях доста подобаващо. В интерес на истината освен времето за което буутват производителността е доста добра.Опитвам се да избегна това неудобство от носене на вързопи от кабели с този ъпгрейд.

Разбирам, но не мисля че е много добра идея лаптоп да се ползва за подобни неща. По-разумно ще е да се ползва настолна машина и даже сървър за целта а лаптопа да е само интерфейс към нещата. И с относително прости средства ще можете да нагласите връзката така че даже и да сте отдалечен от мрежата в която е сървъра пак да имате сигурна връзка. Помислете в тази насока, защото това може да се окаже по-гъвкаво и по-евтино решение

Иначе да, разбирам че имате нужда от скорост и пак скорост. Голям проблем обаче може да е и това че при RAID0 евентуален проблем в един от дисковете в масива срива целия масив

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбирам, но не мисля че е много добра идея лаптоп да се ползва за подобни неща. По-разумно ще е да се ползва настолна машина и даже сървър за целта а лаптопа да е само интерфейс към нещата. И с относително прости средства ще можете да нагласите връзката така че даже и да сте отдалечен от мрежата в която е сървъра пак да имате сигурна връзка. Помислете в тази насока, защото това може да се окаже по-гъвкаво и по-евтино решениеИначе да, разбирам че имате нужда от скорост и пак скорост. Голям проблем обаче може да е и това че при RAID0 евентуален проблем в един от дисковете в масива срива целия масив

Напълно споделям твоето мнение! Аз обмислях и този вариант, но тогава се налага да се съобразявам с фактори като интернет връзка и пр. Сложни VPN-и също могат да се окажат греда. Интернет доставчиците тук в UK не са толкова стабилни както в Бг! Практиката ми показва, че изолирана локална среда за работа е най-удобното решение.От към сигурност на данните имам голям портативен HDD USB 3 диск на който системно правя архиви.Между другото ще останеш потресен какви са възможностите на лаптоп с 3rd gen 8 cores i7, 12 GB ram, dual graphics card I това прекрасно SSD. Колеги ме бъзикат, че е готов клъстър. :D Удивително някак сони успява да сложи всичките тези неща в под 1,4 кг корпус. Ихх ако беше с 512 диск равен нямаше да има .... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напълно споделям твоето мнение! Аз обмислях и този вариант, но тогава се налага да се съобразявам с фактори като интернет връзка и пр. Сложни VPN-и също могат да се окажат греда. Интернет доставчиците тук в UK не са толкова стабилни както в Бг! Практиката ми показва, че изолирана локална среда за работа е най-удобното решение.От към сигурност на данните имам голям портативен HDD USB 3 диск на който системно правя архиви.Между другото ще останеш потресен какви са възможностите на лаптоп с 3rd gen 8 cores i7, 12 GB ram, dual graphics card I това прекрасно SSD. Колеги ме бъзикат, че е готов клъстър. :D Удивително някак сони успява да сложи всичките тези неща в под 1,4 кг корпус. Ихх ако беше с 512 диск равен нямаше да има .... :)

За интернет доставчиците - добре е да провериш как ще стоят нещата ако се ползва 3G, в Ирландия бях много доволен от скоростта :)

Хубаво е човек да прави архиви, само искам да предупредя за това да се правят редовно и да се проверява дали може да се възстанови от тях

Имам си идея защото даже и в момента на лаптопа ми се търкалят няколко виртуалки а той е много по-слаб :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.