Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Бум

Как да броим мрежи ?

Препоръчан отговор

Здравейте ! 

Надявам се тук да е правилното място на въпросът ми....

Публикувано изображение

Да речем, че ни е дадена тази примерна мрежа.Как по-точно става броенето на подмрежи и мрежи при нея, това ми е нужно за да мога да определя адресите на подмрежите.

Благодаря Ви ! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте ! 

Надявам се тук да е правилното място на въпросът ми....

Публикувано изображение

Да речем, че ни е дадена тази примерна мрежа.Как по-точно става броенето на подмрежи и мрежи при нея, това ми е нужно за да мога да определя адресите на подмрежите.

Благодаря Ви ! 

Всичко, което е отделено с маршрутизатор е отделна мрежа. А няма как да ви кажа адресите ако не знам ИП-та и маски

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мен ме интересува само броят на мрежите и по-точно начинът по който става преброяването, а за останалото не се притеснявам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мен ме интересува само броят на мрежите и по-точно начинът по който става преброяването, а за останалото не се притеснявам.

Всичко, което е отделено с маршрутизатор е отделна мрежа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В случая 3 суича и 3 рутера => 6 маски ? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В случая 3 суича и 3 рутера => 6 маски ? 

Трети път:

Всичко, което е отделено с маршрутизатор е отделна мрежа.

П.П. Но бройте за отделни мрежи и тези, които свързват маршрутизаторите :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Девет ? :D  :eek:

Не. Ще го напиша за четвърти път: маршрутизатори!!!!!!! Извинете ме, но вие опитвате ли се поне малко да осмислите какво ви пиша?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всяко устройство, което има включена NAT функция създава отделна подмрежа. Типичен пример е Windows Server базиран сървър или прост маршрутизатор/router/ NAT функцията дели мрежата на отделни логически участъци. Комутаторът/switch/ е мрежови мост, който се използва за свързване на мрежови сегменти. Той не отделя свързваните участъци в отделни логически мрежи, а свързва различни участъци в обща логическа мрежа, особено наложително поради физическите ограничения при ethernet окабеляването с максимална дължина на сегмент от 100м.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всяко устройство, което има включена NAT функция създава отделна подмрежа. Типичен пример е Windows Server базиран сървър или прост маршрутизатор/router/ NAT функцията дели мрежата на отделни логически участъци.

NAT е само едно възможно приложение. Нищо не пречи да имаш нормално маршрутизиране между различни мрежи. Което е много по-често срещано

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

NAT е само едно възможно приложение. Нищо не пречи да имаш нормално маршрутизиране между различни мрежи. Което е много по-често срещано

Няма проблем при NAT да има има комуникация между мрежовите сегменти или машрутизиране между различни мрежи. Но са отделни логически участъци. Което е недостатък, ако се използват споделени директории под Windows, възможни са определени проблеми и т.н и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма проблем и при NAT да има има комуникация между мрежовите сегменти или машрутизиране между различни мрежи. Но са отделни логически участъци. Което е недостатък, ако се използват споделени директории под Windows, възможни са определени проблеми и т.н и т.н.

Ти май не правиш разлика между маршрутизиране и NAT. И никой не говори за комуникации, говорим за принципни неща, не конкретни случаи!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти май не правиш разлика между маршрутизиране и NAT. И никой не говори за комуникации, говорим за принципни неща, не конкретни случаи!

NAT и маршрутизиране са две различни концепции. Масово router-ите се използват в малки мрежи и от домашни потребители заради NAT функционалността им, т.е да се споделя едно IP на доставчика от много устройства чрез използването на NAT.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

NAT и маршрутизиране са две различни концепции. Масово същите се използват в малки мрежи и от домашни потребители заради NAT функционалността им, т.е да се споделя едно IP на доставчика от много устройства чрез използването на NAT.

Пак навлизаш в детайли. В момента дискутираме общия принцип. Ти поне успя ли да преброиш мрежите та да помогнеш на питащия?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак навлизаш в детайли. В момента дискутираме общия принцип. Ти поне успя ли да преброиш мрежите та да помогнеш на питащия?

Масово използваните SOHO устройства обеднияват NAT, DHCP server и прочие, като интегрални компоненти. Те не са устройства, които просто избират маршрута от A до B, а създават логически подмрежи, раздават мрежови адреси и свързват компютрите в частната логическа мрежа към външният свят. Повечето такива устройства въобще нямат опция за спиране на NAT. Очевидно като гледам картинката на автора не ми изглежда като да изисква стая с оборудване и ракли с посочените устройства.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Масово използваните SOHO устройства обеднияват NAT, DHCP server и прочие, като интегрални компоненти. Те не са устройства, които просто избират маршрута от A до B, а създават логически подмрежи, раздават мрежови адреси и свързват компютрите в частната логическа мрежа към външният свят. Повечето такива устройства въобще нямат опция за спиране на NAT. Очевидно като гледам картинката на автора не ми изглежда като да изисква стая с оборудване и ракли с посочените устройства.

Значи не можеш. Добре :)

5 мрежи

Не е лошо като първи опит, но опитай отново :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

опит 1-ви, принципно 3 мрежи :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опитах и пак толкова се получи :) В първият момент се заблудих на 3, после на 6, но в крайна сметка 5.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

опит 1-ви, принципно 3 мрежи :)

Опитах и пак толкова се получи :) В първият момент се заблудих на 3, после на 6, но в крайна сметка 5.

Опитайте пак :)

П.П. За да е по-лесно опитайте да ги изброите по портовете на маршрутизаторите и така да имаме единна база за идентификация

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опитах. Приемам, че единият компютър е база, а останалите терминали. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опитайте пак :)

Опит 2, по дадената схема всички машини са в една мрежа :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опитах. Приемам, че единият компютър е база, а останалите терминали. :)

Опит 2, по дадената схема всички машини са в една мрежа :)

не, нищо общо с реалността

Нека започна да видим до къде ще стигне.

1. R1, port G0/1

2. R2, port G0/1

3. R3, port G0/1

До тук са три, вие виждате ли още?

П.П. Маската на горните мрежи е минимално /29 АКо искате е опитайте да съобразите защо

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виждам една мрежа на снимката. :)

ПС: Три сегмента.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.