Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×

Препоръчан отговор

Здравейте ! 

Надявам се тук да е правилното място на въпросът ми....

Публикувано изображение

Да речем, че ни е дадена тази примерна мрежа.Как по-точно става броенето на подмрежи и мрежи при нея, това ми е нужно за да мога да определя адресите на подмрежите.

Благодаря Ви ! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте ! 

Надявам се тук да е правилното място на въпросът ми....

Публикувано изображение

Да речем, че ни е дадена тази примерна мрежа.Как по-точно става броенето на подмрежи и мрежи при нея, това ми е нужно за да мога да определя адресите на подмрежите.

Благодаря Ви ! 

Всичко, което е отделено с маршрутизатор е отделна мрежа. А няма как да ви кажа адресите ако не знам ИП-та и маски

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мен ме интересува само броят на мрежите и по-точно начинът по който става преброяването, а за останалото не се притеснявам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мен ме интересува само броят на мрежите и по-точно начинът по който става преброяването, а за останалото не се притеснявам.

Всичко, което е отделено с маршрутизатор е отделна мрежа.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В случая 3 суича и 3 рутера => 6 маски ? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В случая 3 суича и 3 рутера => 6 маски ? 

Трети път:

Всичко, което е отделено с маршрутизатор е отделна мрежа.

П.П. Но бройте за отделни мрежи и тези, които свързват маршрутизаторите :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Девет ? :D  :eek:

Не. Ще го напиша за четвърти път: маршрутизатори!!!!!!! Извинете ме, но вие опитвате ли се поне малко да осмислите какво ви пиша?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всяко устройство, което има включена NAT функция създава отделна подмрежа. Типичен пример е Windows Server базиран сървър или прост маршрутизатор/router/ NAT функцията дели мрежата на отделни логически участъци. Комутаторът/switch/ е мрежови мост, който се използва за свързване на мрежови сегменти. Той не отделя свързваните участъци в отделни логически мрежи, а свързва различни участъци в обща логическа мрежа, особено наложително поради физическите ограничения при ethernet окабеляването с максимална дължина на сегмент от 100м.

Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всяко устройство, което има включена NAT функция създава отделна подмрежа. Типичен пример е Windows Server базиран сървър или прост маршрутизатор/router/ NAT функцията дели мрежата на отделни логически участъци.

NAT е само едно възможно приложение. Нищо не пречи да имаш нормално маршрутизиране между различни мрежи. Което е много по-често срещано

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

NAT е само едно възможно приложение. Нищо не пречи да имаш нормално маршрутизиране между различни мрежи. Което е много по-често срещано

Няма проблем при NAT да има има комуникация между мрежовите сегменти или машрутизиране между различни мрежи. Но са отделни логически участъци. Което е недостатък, ако се използват споделени директории под Windows, възможни са определени проблеми и т.н и т.н. Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма проблем и при NAT да има има комуникация между мрежовите сегменти или машрутизиране между различни мрежи. Но са отделни логически участъци. Което е недостатък, ако се използват споделени директории под Windows, възможни са определени проблеми и т.н и т.н.

Ти май не правиш разлика между маршрутизиране и NAT. И никой не говори за комуникации, говорим за принципни неща, не конкретни случаи!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти май не правиш разлика между маршрутизиране и NAT. И никой не говори за комуникации, говорим за принципни неща, не конкретни случаи!

NAT и маршрутизиране са две различни концепции. Масово router-ите се използват в малки мрежи и от домашни потребители заради NAT функционалността им, т.е да се споделя едно IP на доставчика от много устройства чрез използването на NAT. Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

NAT и маршрутизиране са две различни концепции. Масово същите се използват в малки мрежи и от домашни потребители заради NAT функционалността им, т.е да се споделя едно IP на доставчика от много устройства чрез използването на NAT.

Пак навлизаш в детайли. В момента дискутираме общия принцип. Ти поне успя ли да преброиш мрежите та да помогнеш на питащия?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак навлизаш в детайли. В момента дискутираме общия принцип. Ти поне успя ли да преброиш мрежите та да помогнеш на питащия?

Масово използваните SOHO устройства обеднияват NAT, DHCP server и прочие, като интегрални компоненти. Те не са устройства, които просто избират маршрута от A до B, а създават логически подмрежи, раздават мрежови адреси и свързват компютрите в частната логическа мрежа към външният свят. Повечето такива устройства въобще нямат опция за спиране на NAT. Очевидно като гледам картинката на автора не ми изглежда като да изисква стая с оборудване и ракли с посочените устройства. Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Масово използваните SOHO устройства обеднияват NAT, DHCP server и прочие, като интегрални компоненти. Те не са устройства, които просто избират маршрута от A до B, а създават логически подмрежи, раздават мрежови адреси и свързват компютрите в частната логическа мрежа към външният свят. Повечето такива устройства въобще нямат опция за спиране на NAT. Очевидно като гледам картинката на автора не ми изглежда като да изисква стая с оборудване и ракли с посочените устройства.

Значи не можеш. Добре :)

5 мрежи

Не е лошо като първи опит, но опитай отново :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опитах и пак толкова се получи :) В първият момент се заблудих на 3, после на 6, но в крайна сметка 5.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи не можеш. Добре...

Не, мисля че фамилиарниченето ми идва в повече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

опит 1-ви, принципно 3 мрежи :)

Опитах и пак толкова се получи :) В първият момент се заблудих на 3, после на 6, но в крайна сметка 5.

Опитайте пак :)

П.П. За да е по-лесно опитайте да ги изброите по портовете на маршрутизаторите и така да имаме единна база за идентификация

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опитах. Приемам, че единият компютър е база, а останалите терминали. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опитайте пак :)

Опит 2, по дадената схема всички машини са в една мрежа :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опитах. Приемам, че единият компютър е база, а останалите терминали. :)

Опит 2, по дадената схема всички машини са в една мрежа :)

не, нищо общо с реалността

Нека започна да видим до къде ще стигне.

1. R1, port G0/1

2. R2, port G0/1

3. R3, port G0/1

До тук са три, вие виждате ли още?

П.П. Маската на горните мрежи е минимално /29 АКо искате е опитайте да съобразите защо

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виждам една мрежа на снимката. :)

ПС: Три сегмента.

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.