Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте. 

Пред мен стои следният проблем. Трябва да архивирам над 1 TB информация. Тя не трябва да е достъпна постоянно, т.е не е нужно да има сървър за нея.

Ще се радвам някой да сподели добри практики за архивиране и по-конкретно: Проблем ли е за Хард диска, ако стои без да е включен към компютър 2-3 години (примерно в шкаф). Може ли да се разчита,че след няколко години информацията от него ще е четима и HDD-а няма да се повреди за този период. 

Благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте. 

Пред мен стои следният проблем. Трябва да архивирам над 1 TB информация. Тя не трябва да е достъпна постоянно, т.е не е нужно да има сървър за нея.

Ще се радвам някой да сподели добри практики за архивиране и по-конкретно: Проблем ли е за Хард диска, ако стои без да е включен към компютър 2-3 години (примерно в шкаф). Може ли да се разчита,че след няколко години информацията от него ще е четима и HDD-а няма да се повреди за този период. 

Благодаря.

Не, процедурите са обикновено на 6 месеца (евентуално годишно) информацията да се прочита и презаписва

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте. 

Благодаря.

Не няма проблеми, стига устройството да се съхранява правилно. Проблем ще е евентуална повреда на устройството, което ще коства доста усилия за възстановяване на информацията. Ако е важна ще е добре винаги да пазите резервен архив/бекъп...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
capnemo - Информацията да се презаписва на друг носител или на същия? Става въпрос по-скоро за бюджетно решение :)

Techmaniak - Под правило съхранение разбираме нормална температура и място без прах, влага и вибрации?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

capnemo - Информацията да се презаписва на друг носител или на същия? Става въпрос по-скоро за бюджетно решение :)

Techmaniak - Под правило съхранение разбираме нормална температура и място без прах, влага и вибрации?

По-доброто решение е на друг, но ако няма възможност може да е просто в друга директория

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е да в нормални експлоатационни условия... Зависи все пак и за какъв диск говорим - външен на USB или нормален 3,5' диск. При външните дискове проблем с праха няма, тъй като са си защитени от самия корпус, а при стандартните дискове се предполага че трябва да се съхраняват като вътрешни.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обикновен HDD диск 3,5. Ще бъде прибран в нещо да не хваща прах и проблема е решен. Иначе няма да бъде на директории, а ще бъде форматиран изцяло и на него ще бъде записвана инфрмация. Мерси за помощта. 

Редактирано от Netscape (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обикновен HDD диск 3,5. Ще бъде прибран в нещо да не хваща прах и проблема е решен. Иначе няма да бъде на директории, а ще бъде форматиран изцяло и на него ще бъде записвана инфрмация. Мерси за помощта. 

T.e. ще правите огледално копие на друг диск? Хм, това не е много разумно. така някакъв проблем може да направи недостъпна цялата информация. Иначе върху файлова система поне ще спасите файлове

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

T.e. ще правите огледално копие на друг диск? Хм, това не е много разумно. така някакъв проблем може да направи недостъпна цялата информация. Иначе върху файлова система поне ще спасите файлове

Да. Върху файлова система ще е. Сега си прочетох мнението как съм го написал и не съм се изразил правилно. :) Няма да е mirror. Защото наистина става дума за файлове. Просто са много на брой събирани през годините.

Редактирано от Netscape (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да. Върху файлова система ще е. Сега си прочетох мнението как съм го написал и не съм се изразил правилно. :) Няма да е mirror. Защото наистина става дума за файлове. Просто са много на брой събирани през годините.

Щом не е външен диска не е чак толкова притеснително за данните, защото същите тези дискове са доста по-податливи и се скапват доста често.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, което мога да ви дам като идеи е да правите архиви, примерно с winrar, като добавяте поне 5% за възстановяване и да си купите диск, който да събира поне 3 архива. И през известно време да правите нов архив или да дезархивирате стар, да го архивирате наново и да го записвате

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз бих добавил че е хубаво архивите да са дублирани на поне 2 диска. Въпреки че ако диска не се ползва, вероятността да се повреди е по-малка, все пак съществува. И ако архивираната информация е важна, си струва разхода за един диск отгоре.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В заглавието питаш за архивиране,после пишеш няма да е огледално копие,а след това ,че става въпрос за файлове.Това са различни неща.До колкото разбирам искаш да си запазиш различни файлове,като музика,филми,инсталационни файлове,документи и т.н. Аз имам външен USB хард диск,който го използвам,точно за това.Вече повече от 4 години е безпроблем.Когато ми трябва да запазя някакъв файл,просто го копирам в него.После го изключвам и прибирам.Когато искам да го използвам,включвам го и примерно гледам филми,запазени в него или музика,после пак го изключвам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, процедурите са обикновено на 6 месеца (евентуално годишно) информацията да се прочита и презаписва

До сега не бях чувал за подобни изисквания. За дискове говорим конкретно, за CD или FDD - е разбираемо, но за дискове не виждам логика. Редактирано от Samo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какви са ти финансовите възможности и колко ценна е информацията?Питам, защото може да си наемеш хранилище. Там информацията няма как да се загуби, всичко се архивира, всичко е на сървъри, би трябвало и да са в RAID масиви. А и е ще е достъпно инфото от всеки друг компютър. Според мен това е по-сигурен начин, но си има цена...В GoogleDrive това удоволствие (1TB място) струва "скромните" 49,99 $/месец... 2 месеца абонамент са ти горе/долу колкото един HDD 1 TB да си вземеш... Виж цени и на други места, аз не съм проверявал...Просто като предложение.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какви са ти финансовите възможности и колко ценна е информацията?Питам, защото може да си наемеш хранилище. Там информацията няма как да се загуби, всичко се архивира, всичко е на сървъри, би трябвало и да са в RAID масиви. А и е ще е достъпно инфото от всеки друг компютър. Според мен това е по-сигурен начин, но си има цена...В GoogleDrive това удоволствие (1TB място) струва "скромните" 49,99 $/месец... 2 месеца абонамент са ти горе/долу колкото един HDD 1 TB да си вземеш... Виж цени и на други места, аз не съм проверявал...Просто като предложение.

За уточнение има и доста по-евтини решения за архивиране. Например това:

http://aws.amazon.com/glacier/

струва само 11 долара на месец за 1ТБ но да предупредя че за теглене от хранилището се плаща, 1ГБ (на месец е безплатно), до 10ТБ 0,12 долара /ГБ

Така че като дълготрайно хранилище за информация която рядко се достъпва е доста изгодно

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не са критични данните за да се налага използването на google или дублиране. Просто файлове. Затова се спрях на обикновен HDD. А колкото до парите те са ограничени около 100 лева. Мерси за отговорите.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не са критични данните за да се налага използването на google или дублиране. Просто файлове. Затова се спрях на обикновен HDD. А колкото до парите те са ограничени около 100 лева. Мерси за отговорите.

Е, щом се налага да се архивират и пазят значи са важни. А колко са важни вие трябва да прецените. И помнете едно основно правило: цената за "пазене" на конкретна информация трябва да е процент от цената на самата информация

Под "пазене" се има предвид архивиране, защита от несанкциониран достъп и т.н.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди около 2 години и половина си купих външен харт 1TB. модела се захранва с отделен адаптер.

Харда е постоянно включен в компютъра не го местя, но когато не ми е необходим ми изключвам захранването.

Случвало се е да седи без захранване 5-6 месеца  данните са си в него нищо не е изчезнало.

Като цяло модела не се слави като много надежден но купих го защото беше направо за без пари от една промоция за 45 евро точно по време на наводненията когато цените бяха полудели. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А какво ви е мнението за тези NAS-сървъри? Аз се колебая между закупуването на обикновен външен USB харддиск и подобна NAS централа. Ето линк към такава http://www.ebay.co.uk/itm/Seagate-Central-Network-Attached-Storage-3TB-Gigabit-Ethernet-NAS-Server-/331098497077?pt=UK_Computing_Home_Network_Storage_NAS_2&hash=item4d17022035. Съхраняваната информация е най-разнообразна- снимки, видеофайлове, музика, филми. 

Благодаря предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако търсиш скорост и надеждност се насочи към Qnap или Synology. 

Евтини решения има и за по 100-130лв (без дискове).

Другото за което се сещам е да не си купуваш нас с 1 диск. Минимум с 2 и да са пуснати в MIRROR.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от FOTOTO
      Здравейте
      Имам следният проблем след отваряне на диска при зареждане на папките в него диска след няколко секунди автоматически се затваря
      Диска е дефрагматиран проверен за вируси сменял съм кабелите за връзка сата към дъното и захранване
      В диск менаджъра се вижда в биоса също е видим
      В кутия за външен хард диск има същия проблем
      програмата sentinel казва напълно здрав
      Предположения
    • от Venci Velikov
      Здравейте имам проблем с HDD-то (да знам аз винаги имам проблеми с тях но след като смених 10 и заминаха сумата и пари само за хард дискове сега съм се примирил с този) когато е натоварено на 100 % започва да забива и да издава звуци с висока честота и това се случва само като компютърът ми се опитва да чете и записва със висока скорост на него мисля че четенето е по-голям проблем защото като играя игри се случва най-често като зарежда играта или като влизам в игра и зарежда картата и играчи и т.н. та се питах дали мога да лимитирам скоростите за да е по-стабилен ,макар и по-бавен да го направя да издържи повече .
      Да знам че когато започнат да издават звуци са вече за смяна ,но ми изкара няколко месеца и нямам друг проблем с него а и ми омръзна да инвестирам в хард дискове  .......мисля че се случва само по време на игра ,но може би защото те го натоварват най-много.
      Благодаря предварително за мненията ви. 
    • от loranst looa
      Здравейте може ли да ми кажете, с коя програма и в кое меню може точно да се види колко точно часа е работил един твърд диск защото в програмата HDD Sentinel не се вижда да има показатели като  Power on hours и/или Head flying hours.
    • от akirichev
      Здравейте, 
      Искам да си взема кутия за външен диск, която да поддържа RAID 1. Свързването с компютъра за предпочитане е чрез USB 3.0. От написаното до тук ми трябва кутия, която вероятно трябва да се със собствено захранване, активно охлаждане и поне две гнезда за HDD. Ще се използва за съхранение на файлове с големина от 25мб - 1.5гб (снимки)
      При търсене попаднах на продуктите на Orico, но честно казано за този производител не знам нищо, а и предлаганите кутии, които са във фокуса ми са 3, а пък освен външния вид не намирам разлика.
      http://www.orico.cc/goods.php?id=6532 
      http://www.orico.cc/goods.php?id=4820
      http://www.orico.cc/goods.php?id=4961

Благодаря предварително на отзовалите се.
    • от ivoet
      Здравейте!
      Понеже 500гб вече за нищо не стигат, съм решил да взема нещо по-голямо.
      С бюджет 200лв засега съм се спрял на 2 модела - Toshiba P300 3.5" 3TB 64MB 7200rpm SATA 3 HDWD130EZSTA и Seagate BarraCuda 3.5" 3TB 64MB 7200rpm SATA 3 ST3000DM008. 
      Освен за игри, на него ще се складират и стотиците гигабайти raw файлове от фотоапарата, поради което се надявам да е сравнително надежден. Операционната система е на SSD. 
      Ако има други предложения в границата до 200 лв ще се радвам да ги чуя.

Благодаря предварително!
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.