Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте колеги. Имам следният проблем.

Захванал съм се да ремонтирам дънна платка на HP compaq 6715 s, която не стартира. Работата е там, че не мога да намеря схема за нея за да мога да проследя напреженията.  Ще споделя, че се продават такива употребявани дънни платки , но всички имат същият проблем с паленето. Какво да правя?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей уважаеми колега ! Самия израз който използваш " Дънната платка не стартира " , ме навежда на мисълта че не си много наясно с тази материя . Може някой компонент от дънната платка ( чипсет , видеочип ,чарджър на напрежението и т.н ) да не стартира, не самата платка . Разбирам какво искаш да кажеш ,но това издава нивото на познания . Схеми могат да се намерят всякакви , но се питам как стигна до извода че в напреженията е проблема . Дъно може да непали и при отлепен чипсет примерно . Ако нямаш подходящите специфични познания ,необходимите инструменти и оборудване , не си губи времето с предварително обречени начинания . Дори да установиш по някакъв начин причината за проблема ,ако е отлепен чип ,имаш ли знанията и оборудването да направиш reball , и то като хората ? Уважавам всеки човек с ентусиазъм , но не и този от който се губи само времето , без никакви реални резутати . Ако искаш да знаеш за ремонтите на дънните платки , по-добре чети , гледай кое как се прави , и едва тогава опитвай каквото ще опитваш . Ако ремонтите на дънни платки са елементарни занимания с проследяване на напрежения ,мисля че се сещаш че няма да струват по 200 и нагоре лева . Успех ти желая .

Редактирано от PC doctor (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма схеми. За разлика от телевизорите или бойлерите, производителите на компютърни компоненти не публикуват схеми на дизайните си. Всеки, който се занимава с ремонти, трябва да използва обратно инженерство.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човече , какво означава " Обратно инженерство" направо съм озадачен. Незнам какво да правя, работата е там, че искам да се уча а няма от къде като гледам

Здравей уважаеми колега ! Самия израз който използваш " Дънната платка не стартира " , ме навежда на мисълта че не си много наясно с тази материя . Може някой компонент от дънната платка ( чипсет , видеочип ,чарджър на напрежението и т.н ) да не стартира, не самата платка . Разбирам какво искаш да кажеш ,но това издава нивото на познания . Схеми могат да се намерят всякакви , но се питам как стигна до извода че в напреженията е проблема . Дъно може да непали и при отлепен чипсет примерно . Ако нямаш подходящите специфични познания ,необходимите инструменти и оборудване , не си губи времето с предварително обречени начинания . Дори да установиш по някакъв начин причината за проблема ,ако е отлепен чип ,имаш ли знанията и оборудването да направиш reball , и то като хората ? Уважавам всеки човек с ентусиазъм , но не и този от който се губи само времето , без никакви реални резутати . Ако искаш да знаеш за ремонтите на дънните платки , по-добре чети , гледай кое как се прави , и едва тогава опитвай каквото ще опитваш . Ако ремонтите на дънни платки са елементарни занимания с проследяване на напрежения ,мисля че се сещаш че няма да струват по 200 и нагоре лева . Успех ти желая .

Колега, благодаря Ви за подкрепата в начинанието ми. Мисля, че е по редно да се толерират наченките на ентусиазъм , вместо да се смачкват. Ще съм благодарен да ми дадеш някакви напътствия в сферата. Имам изключително желание да се уча.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никога не съм бил противник на ентусиазма на някой да се учи . Казал съм го ясно . Написах ти това за да те предпазя от нездравия ентусиазъм . Това да ремонтираш дънна платка на лаптоп ,не е като да си ентусиаст в областта на правенето на клипчета който да качваш в  YouTube . Ако наистина искаш да се занимаваш с тези неща с ентусиазъм само няма как да се получи . Ако имаш подходящото обучение по радиотехника ок ,но ако нямаш ,това с ремонтите го забравяш веднага . Чети като за начало какво представлява дънна платка на компютър , чети какви компоненти са разположени върху нея ,чети кой за какво служи и как функционира , чети как се диагностицират проблемите свързани с дънните платки и съответните компоненти от тях . Чети и гледай как се отстраняват възникнали проблеми и дефекти . Прочети и гледай как се заменят компоненти от дънна платка . Ентусиазма ти трябва да е насочен именно в това - четене и гледане и едва след това в опити .Има толкова много материали писмени и видео в итернет ,просто трябва да ги видиш . Бих уважил това много . Но няма как да уважа нещо такова от сорта - " Искам да ремонтирам дънна платка , какво да правя "  Лек ден ти желая, и винаги можеш да питаш тук във форума за всичко ,има наистина компетентни хора в тази област .

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Това е блок схема, не принципна схема. Прави разлика. Блок схемата можех да я надраскам и така. Да виждаш в тая транзистори, кондензатори и прочие елементи?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е блок схема, не принципна схема. Прави разлика. Блок схемата можех да я надраскам и така. Да виждаш в тая транзистори, кондензатори и прочие елементи?

Да така е, за жалост никъде не мога да намеря принципалната , "circuit scheme" ако някой има нещо на предвид - да поства.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако бяхте сванали за потърсите в руските сайтове къде има изведена такава схема и къде е останалият материал...Обаче иска някакви регистрации за достъпа до останалите схеми и подробности. Има вероятност да е налична достатъчно информация, че поне основната работа, да разберете как да се извърши. За детайли може да се наложи питане в тамошният форум.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да така е, за жалост никъде не мога да намеря принципалната , "circuit scheme" ако някой има нещо на предвид - да поства.

И да я намериш какво ще направиш ? в 90% от тия платки е разлепен видео или чипсет :D  доктора ти го каза по горе

Ако нямаш подходящите специфични познания ,необходимите инструменти и оборудване , не си губи времето с предварително обречени начинания .

То кучето да е станало отдавна касапин ако е така :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Иска регистрация и Вип акаунт!

Ами иска, хората които си вадят хляба с ремонти,  нямат нищо против да достъпят по този начин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Иска регистрация и Вип акаунт!

Не се лъжи по тия регистрации , ще ти искат и SMS да пращаш 4,80 лв  и накрая ще ти изпише - фаил не найден :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами иска, хората които си вадят хляба с ремонти,  нямат нищо против да достъпят по този начин.

И колко пари ще вземеш от ремонта на един лаптоп, според теб? Аз търся и официално публикувано няма и няма да има нищо. Да се молиш и надяваш от тук и от там да изтече някоя схема и този, който ги изнася да не бъде хванат за ушите и уволнен...е доста комарджийско...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Освен ако въпросната схема не е изнесена а съставена с обратен инженеринг благодарение труда на авторите й. Поради което е естествено те да търсят възнаграждение за труда си. Впрочем физическото разглеждане на дадена платка е напълно достатъчно да се разчетат надписите на контролерите, транзисторите, резисторите и прочие, така че компрометираните(ако това е показано във външният им вид), като подуване, нагар и др.) да се знае какви са и да се поръчат за замяна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Освен ако въпросната схема не е изнесена а съставена с обратен инженеринг благодарение труда на авторите й. Поради което е естествено те да търсят възнаграждение за труда си. Впрочем физическото разглеждане на дадена платка е напълно достатъчно да се разчетат надписите на контролерите, транзисторите, резисторите и прочие, така че компрометираните(ако това е показано във външният им вид), като подуване, нагар и др.) да се знае какви са и да се поръчат за замяна.

няма никакви видими повреди, от 2 сервиза ми отказаха ремонт. иска ми се да видя какви токове до какви компоненти стигат и какво трябва да излезне от тях! Предполагам това е начина

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Впрочем физическото разглеждане на дадена платка е напълно достатъчно да се разчетат...

Добре, няма да споря с форумни експерти. Въобще не е задължително нещо да е подуто, нагоряло, напукано, за да не работи. А външният вид не е достатъчен, освен ако нямаш намерение да "картографираш" на ново платката. И една дума за контролерите - то на някои производители контролерите, които включват в устройствата си, нарочно им трият всички надписи.

няма никакви видими повреди, от 2 сервиза ми отказаха ремонт.

Човек, един лаптоп същият в момента върви около 240лв втора ръка. Кажи ми, какви пари могат да ти вземат от сервиза? Ти знаеш ли, че то не става с "проследяване на токовете", а се иска и уредче като осцилоскопче например и доста свободно време, за да се занимаваш с подобно нещо. Та ти дори не можеш да даде грамотно описание на проблема. Не искам да те обезкуражавам, но едва ли ще направиш нещо. Редактирано от simtech (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, няма да споря с форумни експерти. Въобще не е задължително нещо да е подуто, нагоряло, напукано, за да не работи. А външният вид не е достатъчен, освен ако нямаш намерение да "картографираш" на ново платката. И една дума за контролерите - то на някои производители контролерите, които включват в устройствата си, нарочно им трият всички надписи.Човек, един лаптоп същият в момента върви около 240лв втора ръка. Кажи ми, какви пари могат да ти вземат от сервиза? Ти знаеш ли, че то не става с "проследяване на токовете", а се иска и уредче като осцилоскопче например и доста свободно време, за да се занимаваш с подобно нещо. Та ти дори не можеш да даде грамотно описание на проблема. Не искам да те обезкуражавам, но едва ли ще направиш нещо.

Съгласен съм колега , но искам да си напрегна сивото вещество, искам да опитам каквото мога и да науча нещо повече. определено съм учащ се

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Trenndo
      Здравейте, ще уча архитектура и ще ми е нужен мощен лаптоп. Бюджета ми е 2000-2100лв като държа марката да е DELL или Asus. Ще се радвам ако някой успее да ми препоръча модел, да ми изясни каква е разликата между NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti и AMD Radeon 530, има ли смисъл от съчетанието HDD и SSD, и защо intel i7-8... поколенията са по-добри от intel i7-7.. Ще съм Ви безкрайно благодарен! 
      Поздрави!
    • от BluePower
      USB Портовете не ми работят ето и снимка

• от Petar02
      Здравейте,           Не успях да намиря друга тема, по моя въпрос и за това отварям нова. Имам лаптоп Lenovo x61 windows 7 home premium. Когато го включа щом ми каже добре дошли става черен екрана и само мишката може да се движи. Така стои и не ми зареждат иконите. Щом дам Ctrl+Alt+Del и отворя Task Manager и изчакам ми се отварят иконите и си зарежда. След изчакване 30 минути при опит за отваряне на controll panel някой път се отваря, но почти винаги забива и се рестартира.
      Лаптопът е закупен втора употреба и е на норвежки, след като не мога да стигна до control panel, ни мога да му сменя и езика.
      Моля за помощ.
    • от Мирослав Каменов
      Здравейте, моят проблем е следният лаптопът ми е Guru M67SRU закупих си оригинален диск за Windows 7 от Microsoft с цел да вдигна битовете на моят понеже е 32 Bit а искам 64 Bit така сложих диска във лаптопът пуснах инсталацията започнах да го инсталирам и ми изписа че „Windows не може да се инсталира защото е стартиран безопасен режим натиснете Ok за да продължите натискам и вадя диска и пускам Windows normally излиза ми това натискам ok пак това пробвах да вляза във Safe Mode да го спра не става излиза ми само това на снимката и не ме пуска вътре помощ!!!!

• Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.