Премини към съдържанието
Мъртва Душа

Уиндоус и Линукс на един диск

Препоръчан отговор

Привет, въпроса ми е следният, тъй като лапштопа е нов с един хард диск, искам да сложа "WINDOWS 7" или "WINDOWS 8" и "UBUNTU", моля ви за полезен съвет как да разделя диска "дялове" свалих си "GPARTED LIVE CD", но четох на всякъде е различно. Коя е най-добрата подредба на дяловете:

NTFS
NTFS
/
/BOOT
/HOME
/SWAP

Желая така да го направя, че да могат двете системи да работят по отделно и ако се "крашнат" да се опитам да си ги възтановя. Дикса е 500GB като размер с 4GB RAM. Kой трябва да е "логически" и т.н. 

Лаптопа няма операционна система

Благодаря предварително 

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Привет, въпроса ми е следният, тъй като лапштопа е нов с един хард диск, искам да сложа "WINDOWS 7" или "WINDOWS 8" и "UBUNTU", моля ви за полезен съвет как да разделя диска "дялове" свалих си "GPARTED LIVE CD", но четох на всякъде е различно. Коя е най-добрата подредба на дяловете:

NTFS

NTFS

/

/BOOT

/HOME

/SWAP

Желая така да го направя, че да могат двете системи да работят по отделно и ако се "крашнат" да се опитам да си ги възтановя. Дикса е 500GB като размер с 4GB RAM. Kой трябва да е "логически" и т.н. 

Лаптопа няма операционна система

Благодаря предварително 

/, /home, swap

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А с уиндолса така ли трява да направя и как да ги отделя, че пише да има и "EXTENDED" ???

Както желаете за Windows, но в момента в който направите 3 партиции четвъртата трябва да е extended и в нея да направите логическите

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както желаете за Windows, но в момента в който направите 3 партиции четвъртата трябва да е extended и в нея да направите логическите

Като отворя GParted как да ги наредя ми е мисълта всичките:

NTFS logic

NTFS 

EXTEND 

/

/HOME primery

/SWAP

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като отворя GParted как да ги наредя ми е мисълта всичките:

NTFS logic

NTFS 

EXTEND 

/

/HOME primery

/SWAP

NTFS primary

NTFS primary

/boot primary

EXTEND 

/

/HOME

SWAP

и няма swap няма mountpoint, и не знам как е в GParted, аз ползвам fdisk

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

NTFS primary

NTFS primary

/boot primary

EXTEND 

/

/HOME

SWAP

и няма swap няма mountpoint, и не знам как е в GParted, аз ползвам fdisk

Благодаря за помощта ще пиша ако нещо не е в ред, другите да за "логически" нали :))))

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледай root да ти е bootable можеш и на /boot да зададеш флага но (е тъпотия)трябва да го опишеш в твоя bootloader 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за помощта ще пиша ако нещо не е в ред, другите да за "логически" нали :))))

Те други не могат и да бъдат, Имате максимум 4 партиции на 1-во ниво, могат да са primary Или еxtended

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Те други не могат и да бъдат, Имате максимум 4 партиции на 1-во ниво, могат да са primary Или еxtended

Ако ползва MBR  :P А ако полва GPT ..... ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ползва MBR  :P А ако полва GPT ..... ;)

На лаптоп?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лаптоп ? .А ... сега погледнах ..ем пак не пречи.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледай root да ти е bootable можеш и на /boot да зададеш флага но (е тъпотия)трябва да го опишеш в твоя bootloader 

Мисл

Мисля да използвам след това GRUB да корегирам Bootloader дали ще се получи??

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, но зависи къде ще го инсталирате

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, но зависи къде ще го инсталирате

Милсех да го инсталирам в /BOOT или е грешка, поради факта да мога да го поправям, не съм много сигурен в това което пиша, ако пиша глупости се извинявам

Другото което е има и е това "Unified Extensible Firmware Interface (UEFI)", като марка е ASUS. 

Кои е по подходящ "MBR" или "GPT" като или вее съм изпушил тотално от всичките четеници :))))))

Редактирано от Мъртва Душа (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Милсех да го инсталирам в /BOOT или е грешка, поради факта да мога да го поправям, не съм много сигурен в това което пиша, ако пиша глупости се извинявам

Другото което е има и е това "Unified Extensible Firmware Interface (UEFI)", като марка е ASUS. 

Кои е по подходящ "MBR" или "GPT" като или вее съм изпушил тотално от всичките четеници :))))))

1 , 2 , 3 , 4 , 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1 , 2 , 3 , 4 , 5

Тези ми вършат работа но не съм чак толкова отракан:)) дай съвет как да разделя 500GB и като се крашнат боот секторите после дали могат да се оправят. Благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Здравейте !Ще преинсталирам сам Windows XP Pro SP2 Get Genuine Kit )) и УСУ Десктоп 8.3Пиша си "домашното" сам, за да ви спестя писане. Моля да ме поправите, ако има грешки !Лаптопът е Toshiba L40 14F , HDD 120 GB, RAM 2 GB, Двуядрен Intel Pentium 1,46 GHz

В оригиналния диск липсват едни драйвери за този модел лаптоп. XP за него е ОС-таряла ))Драйверите+XP са на инсталационен диск, записан 2010 г.Видях два варианта на разделяне на диска. Пиша и примерни GB, по моя преценка.Вариант1: 4 дяла :1. NTFS Windows C: - 30 GB 2. NTFS Windows D: - 62 GB , по подразбиране достъпен от двете ОС3. ext3/ext4 - /root - 25 GB4. swap - 3 GB (видях в YouTube съвет: swap = ок.1,5 RAM)Вариант2. 5 дяла : 1. NTFS Windows C: - 30 GB основен 2. NTFS Windows D: - 30 GB основен3. ext3/ext4 - /root - 25 GB основен ? ли се нарича или extended4. ext3/ext4 - /home - 32 GB основен ? extended ?5. swap - 3 GBПри втория вариант мисля да чета/пиша на ext3/4 откъм Windows с ext2IFS или Paragon ExtFS, а да чета/пиша на NTFS откъм УСУ с вградената NTFS-3G (според tuxera.com)Аз и сега съм с подобни дялове на Suse 11.2 но мисля, че нямам swap. Преди 3 години не знаех почти нищо, Suse ми я инсталира професионалист ))Всъщност четене/писане означава ли пряк достъп на GIMP, Open Office и Windows Media Player до файловете в другата ОС или първо се копират, работи се с тях и после се пращат с ext/ntfs - "посредническите" програми ?Записах си DVD с УСУ Десктоп.Архивирах всички файлове от C, D и /home на две флашки ADATA (c008 и s102), може да направя и няколко DVD, за всеки случай.Мисля първо да форматирам хард диска по време на инсталацията на Windows XP с инструмента fdisk, после с Disk Management да го разделя, да определя 4-те дяла като основни ? (или ext са extended и няма как да са primary ?) и да форматирам двата дяла с NTFS.Въпросите ми са : С коя програма и кога си правя ext4 дял/ове ? Дотук изглежда, че е по време на инсталацията на УСУ с GParted, който върви с УСУ. Моля, поправете ме, ако трябва да тегля GParted и да го имам на диск или флашка !При инсталацията на УСУ пращам GRUB на "С:", но дали трябва да се посочва и MBR или си отива там по подразбиране ?Инсталацията на Windows XP си правих сам с упътването от Microsoft, но помня, че в една от настройките не знаех коя опция да избера. После я правих при спец и мисля, че прескочихме опцията само с "Next". Беше избор между две абревиатури или нещо подобно.Ще си добавя SP3 и българския езиков пакет.Нещо важно пропускам ли ?Трябва ли/ може ли да се прави нещо свързано със спирането на поддръжката на XP във вторник ?Благодаря ви предварително !

Редактирано от Недко (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понякога след инсталация на windows, UBUNTU сам си се намества в C: мисля, че става когато при инсталация се зададе "use aside with windows" или нещо подобно.

Редактирано от valio170298 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Видях два варианта на разделяне на диска. Пиша и примерни GB, по моя преценка.

Вариант1: 4 дяла :

1. NTFS Windows C: - 30 GB

2. NTFS Windows D: - 62 GB , по подразбиране достъпен от двете ОС

3. ext3/ext4 - /root - 25 GB

4. swap - 3 GB (видях в YouTube съвет: swap = ок.1,5 RAM)

В този вариант мястото за Linux е твърде малко. Допустимо е, ако сте сигурен че няма да го товарите с програми и данни.

Вариант2. 5 дяла :

1. NTFS Windows C: - 30 GB основен

2. NTFS Windows D: - 30 GB основен

3. ext3/ext4 - /root - 25 GB основен ? ли се нарича или extended

4. ext3/ext4 - /home - 32 GB основен ? extended ?

5. swap - 3 GB

1. За предпочитане е да имате boot дял от 1 GB, отколкото swap дял. Свап дялът може да се настрои да бъде файл, който се намира в / и по-този начин ще можете да триете или разширявате, без да се обвързвате със схемата на дискът. Освен това при 2 GB РАМ на компютъра, ще се използва рядко от системата.

2. Отделна директория за /home е плюс. Може би бих предпочел /root - 30 GB, /home - 10 GB.

3. Бих направил следната схема:

1. NTFS Windows C: - 25 GB основен (Primary)2. ext2 /boot - 1GB основен, активен (Primary, Boot)3. Разширен (Extended)3а. NTFS Windows D: ~ 54 GB логически (Logical)3б. ext3/ext4 - /root - 30 GB логически (Logical)3в. ext3/ext4 - /home - 10 GB логически (Logical)

При втория вариант мисля да чета/пиша на ext3/4 откъм Windows с ext2IFS или Paragon ExtFS, а да чета/пиша на NTFS откъм УСУ с вградената NTFS-3G (според tuxera.com)

Не е проблем да пишете по NTFS дяловете от Linux. Трябва обаче да избягвате да се намесвате по системните файлове и тези със специални атрибути по този начин.

Писането и четенето от/по ext2/ext3/ext4 е крайно непрепоръчително и съветвам да не го правите. Все пак, ако държите на това се ориентирайте към http://www.ext2fsd.com/ и то с настройки само за четене. Иначе ще увредите файловата система на Linux-а.

Всъщност четене/писане означава ли пряк достъп на GIMP, Open Office и Windows Media Player до файловете в другата ОС или първо се копират, работи се с тях и после се пращат с ext/ntfs - "посредническите" програми ?

Не е проблем да поставите въпросните файлове във D: и ще можете да ги отваряте и редактирате от всяка продходяща програма в Windows и Linux.

Мисля първо да форматирам хард диска по време на инсталацията на Windows XP с инструмента fdisk, после с Disk Management да го разделя, да определя 4-те дяла като основни ? (или ext са extended и няма как да са primary ?) и да форматирам двата дяла с NTFS.

Въпросите ми са : С коя програма и кога си правя ext4 дял/ове ? Дотук изглежда, че е по време на инсталацията на УСУ с GParted, който върви с УСУ. Моля, поправете ме, ако трябва да тегля GParted и да го имам на диск или флашка !

При инсталацията на УСУ пращам GRUB на "С:", но дали трябва да се посочва и MBR или си отива там по подразбиране ?

Препоръчвам следните стъпки по време на инсталация:

Пускате Linux, използвате програмите cfdisk (от конзола) или Gparted (от графичния интерфейс).

Изтривате всички налични дялове. Създавате нови дялове със точно съответното разположение, големина и вид.

Всички Linux дялове форматирате в ext2 и именувате подходящо. От конзоата това става с mkfs.ext2 -L <име-на-етикет> <дял>. С Gparted от менютата. Всички Windows дялове форматирате във FAT32 и именувате. Уверете се, че сте направили първият дял (който се пада бъдещето C:) да е с вдигнат Boot флаг.

Стартирате инсталацията на Windows. Проверете, че подсказва да се инсталира в C:, както и че това е по-малкият дял. Форматирайте го в NTFS преди да инсталирате. Инсталирайте. Форматирайте големия дял D: в NTFS.

Стартирайте инсталацията на Linux. Форматирайте и укажете всички дялове както сте намислил. Сега би трябвало boot loader да се инсталира в малкият дял (ext2 /boot - 1GB) и вече той да стане активен (с вдигнат boot флаг). Не поставяйте boot loader в MBR, това е излишно в дадения случай и само рискувате да го изтриете инцидентно от Windows. Сега трбва да имате работещ Linux и избор за зареждане на Windows. Остава само да генерирате файл за swap и да го добавите към системата. Описано е как става в мрежата, ако не намерите, ние ще ви помогнем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте !Ще преинсталирам сам Windows XP Pro SP2 Get Genuine Kit )) и УСУ Десктоп 8.3Лаптопът е Toshiba L40 14F , HDD 120 GB, RAM 2 GB, Двуядрен Intel Pentium 1,46 GHz

Вариант1: 4 дяла :1. NTFS Windows C: - 30 GB2. NTFS Windows D: - 62 GB , по подразбиране достъпен от двете ОС3. ext3/ext4 - /root - 25 GB4. swap - 3 GB 

Идеален вариант.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ви !
Моля да ме извините, вече прочетох, че разделяне и форматиране по време на инсталация на Windows XP се прави от инсталиращата програма, без fdisk и без Disk Management.

За да не поемам рискове, приемам swap да е файла не дял. Съгласих се и общия архив да бъде на "D", в NTFS. На подобно мнение са поне още двама (от форума на УСУ). Нямам възможност да проуча всички рискове/предимствано изглежда убедително и удобно.

Работата ми е да рисувам с боиПонякога графичен дизайн или видеоарт.
С GIMP правя проекти за картини (колажи от отделни снимкиизрязвам кадърпроменям цветовеправя скрийншотове от видеоклипчета (коне или прибой).
С Open Office пишаправя си визиткисметки в таблиците.
Преоразмеряване и надписи с FSPhotoResizerелементарно уеб редактиране3D чертане (SketchUp), VHScreenCaptureречнициWindows Movie Maker, софтуер на принтер-скенер 3в1, на фотоапарат.

Всяко свободно място на диска е пълно със снимкиклипове и производни проекти
Нямам филмимузика и игри.

За да употребя лимита на първото ниво основни/разширени до 4 бр.
и да е "по-пригледно", дяловете на всяка ОС да изглеждат "съседни"
мисля да направя както е препоръчал нашият домакин :

1. NTFS Windows C: - 30 GB основен (Primary)
2. NTFS Windows D: ~ 54 GB основен (Primary)

3. ext2 /boot - 1GB основен, активен (Primary, Boot)
4. Разширен (Extended)
4а. ext3/ext4 - /root - 25 GB логически (Logical)  (до днес "/" беше 20 GB) 
4б. ext3/ext4 - /home - 10 GB логически (Logical)  (до днес "/home" беше 26,6 GB)

Писането и четенето от/по ext2/ext3/ext4 е крайно непрепоръчително и съветвам да не го правите. Все пак, ако държите на това се ориентирайте към http://www.ext2fsd.com/ и то с настройки само за четене.

"само за четенеозначава ли и копиране от ext4 в NTFS ? Важно е да мога да взема копие на файла без рестарт на компютъра. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не виждам смисъл от home-дяла . През УСУ ще можеш да запазваш във "Д" , ти пак ще го имаш(/home) , но като част от /-дяла. 

Е , като понатрупаш опит/стаж - ще си знаеш Твоята подредба.

"Само за четене" ще рече точно това - четеш/разглеждаш без право на промяна.

Редактирано от бат'начо (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да не поемам рискове, приемам swap да е файл, а не дял.

Просто зависи как повече ви харесва, няма рискове. С отделен дял също е чудесно и даже по-производително, макар и незабележимо, според мен.

4в. swap, Logical 2GB

Съгласих се и общия архив да бъде на "D", в NTFS. На подобно мнение са поне още двама (от форума на УСУ). Нямам възможност да проуча всички рискове/предимства, но изглежда убедително и удобно.

Това е най-добрият вариант, изпитано е многократно. Друг подходящ начин би бил да работите с файлов сървър.

Всяко свободно място на диска е пълно със снимки, клипове и производни проекти. 

Нямам филми, музика и игри.

Горната комбинация, която предложих преди, не е оптимизирана да пести място. В този случай може би е по-добре да намалите boot дяла до 300MB и да сложите /home в /, както ви е посъветвал @бат'начо.

С Linux можете дори да поставите цялата инсталация в един единствен дял.

За да употребя лимита на първото ниво основни/разширени до 4 бр.

и да е "по-пригледно", дяловете на всяка ОС да изглеждат "съседни"

мисля да направя както е препоръчал нашият домакин :

1. NTFS Windows C: - 30 GB основен (Primary)

2. NTFS Windows D: ~ 54 GB основен (Primary)

3. ext2 /boot - 1GB основен, активен (Primary, Boot)

4. Разширен (Extended)

4а. ext3/ext4 - /root - 25 GB логически (Logical)  (до днес "/" беше 20 GB) 

4б. ext3/ext4 - /home - 10 GB логически (Logical)  (до днес "/home" беше 26,6 GB)

По принцип, при рапределение на дисковете се взимат в предвид изискванията на ОС и възможните проблеми. Освен това е добре да "изтикате" дяловете, които смятате че после може да се наложи да промените, към края.

Primary дяловете се използват най-вече за стартиране и самите ОС.

Комбинацията, която сте направил е възможна и относително подходяща за вяшият компютър.

"само за четене" означава ли и копиране от ext4 в NTFS ? Важно е да мога да взема копие на файла без рестарт на компютъра.

Да, ще можете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте !Вече пиша от Firefox на инсталираната УСУ ДесктопИзтрих всичко от диска, разделих го и форматирах C и D с инсталатора на Windows XP.С 2-3 опита стана така :"C" ntfs primary 28,91 GB"D" ntfs primary 53,07 GB"E" ext4 primary "/" 24,10 GB"F" ext4 extended /home 5,06 GBСъветът да вкарам /home в "/" дойде след "свършен факт" ))). Както и да е, мисля, че има възможност да се изтрие /home и да се увеличи "/" с освободеното пространство. Ще потърся още инфо преди да реша.Още не съм направил swap файл в /rootИ не направих /boot дял 1 GBОставих ги да се зареждат от MBR в C на WindowsXP,Наполовина послушах и наполовина не послушах всички мнения и си го направих така, че да имам максимален размер и достъпност :  D в ntfs, без дял /boot и засега без /swap файлСпоред моя опит досега с Windows+Suse, нямах дял /boot, нито /swap дял, възможно е да е имало директория или файл swap в "/", но забравих да проверя, преди да изтрия Suse.Рискът да затрия MBR не се реализира досега за 3 години, а и видях, че има решения с Live диск или флашка.От друга страна, не мога да си позволя да прахосам 1 GB за дял /boot, при положение, че MBR e под 1 MB . И да разучавам още куп страници как да го направя. Още повече, че бързах да инсталирам Windows и да си изтегля SP3, езиков пакет и много ъпдейти преди да са спрели поддръжката на 8 април.Изпробвах много варианти на изглед на десктопа и иконите и резултатът накрая беше, че УСУ отказа да изключи. При следващото стартиране пак отказа да изключи и за да не търся информация с часове какво се е повредило и как се поправя ... я преинсталирах отначало.Благодаря ви !

Редактирано от Недко (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.