Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
Black Power

Американската шофьорска книжка валидна ли е тук!?!?!

Препоръчан отговор

Преди няколко дни си дойде от САЩ мой приятел от детството, че да изкара по празниците тук в България.

Снощи обаче изпаднахме в конфузна ситуация и стигнахме до спор с органите на реда.

Приятелят ми имо двойно гражданство и валидна шофьорска книжка издадена в САЩ с която управлява своя автомобил тук. Снощи обаче при рутинна проверка настъпи суматоха, която скъса нервите и на двете страни.

Та въпроса е:

- Валидна ли е американската шофьорска книжка тук в България или има нещо ,което изпускаме или не знаем????

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди няколко дни си дойде от САЩ мой приятел от детството, че да изкара по празниците тук в България.

Снощи обаче изпаднахме в конфузна ситуация и стигнахме до спор с органите на реда.

Приятелят ми имо двойно гражданство и валидна шофьорска книжка издадена в САЩ с която управлява своя автомобил тук. Снощи обаче при рутинна проверка настъпи суматоха, която скъса нервите и на двете страни.

Та въпроса е:

- Валидна ли е американската шофьорска книжка тук в България или има нещо ,което изпускаме или не знаем????

Не мисля че е валидно. Доколкото знам книжките са реципрочно валидни основно в Европа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

A U.S. state driver's license is valid in Bulgaria only when used in conjunction with an International Driving Permit. For information on how to obtain a permit, http://www.bulgariatravel.org/eng/index.php

цитатът е частичен и е от тук.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"- Кво е това бе ? (гледат с недоумение) - Американска шофьорска книжка. - Оооо, не може с туй нещо да караш. - Ух, какво да ви правя ? Айде изчезвайте - след много ядове и разправии"

Позволих си да вмъкна поизменен от мен цитат, че да онагледя случката.

Лоша работа.! Още по - лошо е когато и официалните власти май не са запознати с законите. :no-no:

Утре ще продължим сагата, но за целта ще са ми нужни максимум мнения / постове във връзка с питането.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чувал съм, не съм сигурен дали е така, че с шоф. книжка изкарана в САЩ не може да се кара в България. Доколкото си спомням, една от главните причини за това беше, че там масово(да не кажа 99%) колите са автоматици, а тук в България е обратно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мисля че е валидно. Доколкото знам книжките са реципрочно валидни основно в Европа

В Щатите, българска книжка е съвсем валидна (но само като такава - не е ID) за няколко месеца (но не помня колко).Обратното не знам...
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не виждам какъв е проблема американец да кара МПС в България. (ако не може то трябва да си оправим законите). Е трябва и да има 18 години според българските закони защото там им ги дават и по рано.

В Щатите, българска книжка е съвсем валидна (но само като такава - не е ID) за няколко месеца (но не помня колко).Обратното не знам...

Валидна е докато ти трае туристическата виза. Ако вече си поудължил престоя може и да не тия я признаят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цитатът го има и в сайта на Американското посолство: http://bulgaria.usembassy.gov/driving2.html

Та въпроса е:- Валидна ли е американската шофьорска книжка тук в България или има нещо ,което изпускаме или не знаем????

Тоест, отговорът е:Не, не може да кара само с американска книжка, ако няма и "International Driving  Permit" Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, всичко се размина, но кашата около даването на категоричен отговор е пълна. Т.е нито една официална институция не даде смислен отговор. За сега моя приятел се въздържа от шофиране. Междувременно от САЩ пристигна пък едно момче от нашия блок, който също си шофира с американската книжка и каза, че никога не е имал проблем за това. Както вече писах - бъркотията е пълна!

Благодаря на тези,които са отделили време в опит да помогнат!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.