Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×

Препоръчан отговор

Здравейте, интересувам се има ли смисъл от поставянето на SSD диск на компютъра предимствата и недостатъците пред нормалните хард дискове и съответно какъв размер и марка бихте ми препоръчали?

Дънна пратка Gigabyte GA-B75 D3V.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

SSD не е диск!А по същество - за разлика от твърдите дискове, SSD няма движещи се части и по тази причина се елиминира времето, в което в случая с твърд диск магнитната глава се мести от точка А до точка Б, за да намери на плочата нужната информация. В общия случай OS и инсталираните програми ще зареждат по-бързо.Основен недостатък на SSD (спрямо HDD) е високата цена на единица обем. Друг недостатък е ограничения брой цикли запис/четене на клетките на SSD, но това е относително.Относно размера - аз лично не бих взел по-малко от 120 GB, тъй като често толкова голям ми е системният дял.

• Харесва ми 11

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Купуваш си два 64 Gb. SSD диска на цена около 100 лв. за брой, свързваш в RAID, след което няма да можеш да познаеш компютъра си.

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Даммм.Преди няма седмица си взех лаптоп,който има SSD ,на което е записана и ОС.Докато мигна 2 пъти и Windows е заредил.Досега и аз не знаех каква благинка е-направо фърка :)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, интересувам се има ли смисъл от поставянето на SSD диск на компютъра предимствата и недостатъците пред нормалните хард дискове и съответно какъв размер и марка бихте ми препоръчали?

Дънна пратка Gigabyte GA-B75 D3V.

Единствения "келепир" на SSD-то е действително доста по-бързото зареждане на системата. Обаче, ако контролера на SSD-то е от типа: sandforse, може да имаш чести забивания на системата, които се оправят само с ръчен рестарт или ъпдейт на фърмуера. Има много писано по този проблем в интернет.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не бих взел по-малко от 120 GB

+1 

И не мисля че е добра идея да се върже в Raid.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Единствения "келепир" на SSD-то е действително доста по-бързото зареждане на системата. Обаче, ако контролера на SSD-то е от типа: sandforse, може да имаш чести забивания на системата, които се оправят само с ръчен рестарт или ъпдейт на фърмуера. Има много писано по този проблем в интернет.

Имам 4 SSD диска на различни производители - Intel, Kingston, ADATA с контролер SF 2281 и такова нещо-забивания и ръчни рестарти изобщо няма.

+1 

И не мисля че е добра идея да се върже в Raid.

Поради какви причини мислиш така? Добре би било да се обосновеш.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам 4 SSD диска на различни производители - Intel, Kingston, ADATA с контролер SF 2281 и такова нещо-забивания и ръчни рестарти изобщо няма.

Аз пък имам само един, но е с това заболяване още откакто го вързах. Явно е до късмет работата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък имам само един, но е с това заболяване още откакто го вързах. Явно е до късмет работата.

То с коя техника не е на късмет? :Р
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За това нещо е гаранцията.

Иначе по темата: SSD-то си е голямо предимство и благинка. Всичко работи доста по-бързо и определено си заслужава инвестицията. Като цяло ако ги имаш парите взимай смело и после ще се чудиш защо толкова си се забавил с купуването на SSD. :)

По марки като цяло бих ги наредил в този ред:

1. OCZ

2. Intel

3. Samsung/Kingston/SanDisk

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За това нещо е гаранцията. Иначе по темата: SSD-то си е голямо предимство и благинка. Всичко работи доста по-бързо и определено си заслужава инвестицията. Като цяло ако ги имаш парите взимай смело и после ще се чудиш защо толкова си се забавил с купуването на SSD. :)По марки като цяло бих ги наредил в този ред:1. OCZ2. Intel3. Samsung/Kingston/SanDisk

ocz-банкрутират-toshiba-готови-с-оферта :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бях чел, че имат затруднения, но явно няма да е бъде. Иначе при всички ревюта тяхните SSD-та бяха винаги в челните места. Ще видим новият собственик какво ще направи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едни от най-нискокачествените и проблемни SSD-та бяха именно на OCZ, въпреки високите скорости, които постигаха по разни ревюта.

Аз бих се метнал на един 120GB Samsung 840 Evo, или ако няма достатъчно средства един 65-левов mSATA 30GB за кеш пак ще даде доста комфорт в работата на компютъра.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едни от най-нискокачествените и проблемни SSD-та бяха именно на OCZ, въпреки високите скорости, които постигаха по разни ревюта.

Аз бих се метнал на един 120GB Samsung 840 Evo, или ако няма достатъчно средства един 65-левов mSATA 30GB за кеш пак ще даде доста комфорт в работата на компютъра.

Може и така да е за OCZ. Моето впечетление е изградено изцяло от тестовете и ревютата в нета. Иначе за цена/пройзводителност Евото на Самсунг е най-добрият избор за сега.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Може и така да е за OCZ. Моето впечетление е изградено изцяло от тестовете и ревютата в нета. Иначе за цена/пройзводителност Евото на Самсунг е най-добрият избор за сега.

Това можете да го прочетете и на основната страница на този форум. Ето заглавието: 

Toshiba ще придобие OCZ Technology

Колегата от по горен пост вече го е направил!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сори ако се намесвам излишно,но мисля визираш мене.Само че на Qosmio-то SSD-то е на Samsung

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Сори ако се намесвам излишно,но мисля визираш мене.Само че на Qosmio-то SSD-то е на Samsung

Публикувано изображение

Не визирам теб бре! А колегата 

Jotto_del

Това е информативно за споменатата фирма!

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не визирам теб бре! А колегата 

Jotto_del

Това е информативно за споменатата фирма!

Щом казваш :)

Извинявам се за офтопика :offtopic_s:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това можете да го прочетете и на основната страница на този форум. Ето заглавието: 

Тази новина е от няколко часа така, че нормално да не съм е видял. ;)  Иначе това не променя факта, че техните SSD-та са винаги в челните места в тестовете. Тошиба бързо ще ги съживи и ще видим дали пак ще са на това ниво като до сега.

ПС: В БГ не съм забелязал до сега да се предлагат OCZ. Имам един приятел, който има OCZ и не съм чул да има проблем, но с тези събития за сега е по-добре да се погледнат другите фирми, а за OCZ  времето ще покаже дали ще е бъде. :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Конфигурацията ми е със 1 ТБ Seagate Barracuda SATA II. Мисля да си закупя един SSD 32 или 64 гигабайта и на него да инсталирам операционната система както и приложния софтуер! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Конфигурацията ми е със 1 ТБ Seagate Barracuda SATA II. Мисля да си закупя един SSD 32 или 64 гигабайта и на него да инсталирам операционната система както и приложния софтуер! 

За операционна система 32 Gb. са малко, по-добре е 64 Gb. Задължително е да дадеш бюджет, за да се предложи диск в рамките му.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре де. Нещо не схващам. Нали тези дискове имат определен брой запис презапис. Защо тогава всички искат да си качват операционните системи на тези дялове след като там временните temp файлове могат да достигнат десетки гигабайти (знам го от личен опит). Имайки предвид това то харда ще умре много по бързо отколкото ако на него имаме само някаква статична информация която само четем като филми музика и други подобни.Примерно ако му се качи линукс (сиреч операционната ни е на SSD-то) може би има вариант при който да се ограничи самото записване на харда до 0 като временните файлове се записват на другият диск, обаче за windows не знам дали има такова нещо и нямам представа дали изобщо може да се конфигурира по начин по който да се ограничат напълно записите. Според мен ако се забранят записите за целият диск ще имаме един доживотен светкавичен твърд диск, който можем да използваме за медия. Доколкото си спомням флашките имаха преди време 10000 запис презапис, по добрите да са имали най много 20000 . Тоя хард дори да са го подобрили се съмнявам да е минал повече от 40000 хиляди. Това изобщо не е за пренебрегване.

Редактирано от makkasi (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре де. Нещо не схващам. Нали тези дискове имат определен брой запис презапис. Защо тогава всички искат да си качват операционните системи на тези дялове след като там временните temp файлове могат да достигнат десетки гигабайти (знам го от личен опит). Имайки предвид това то харда ще умре много по бързо отколкото ако на него имаме само някаква статична информация която само четем като филми музика и други подобни.Примерно ако му се качи линукс (сиреч операционната ни е на SSD-то) може би има вариант при който да се ограничи самото записване на харда до 0 като временните файлове се записват на другият диск, обаче за windows не знам дали има такова нещо и нямам представа дали изобщо може да се конфигурира по начин по който да се ограничат напълно записите. Според мен ако се забранят записите за целият диск ще имаме един доживотен светкавичен твърд диск, който можем да използваме за медия. Доколкото си спомням флашките имаха преди време 10000 запис презапис, по добрите да са имали най много 20000 . Тоя хард дори да са го подобрили се съмнявам да е минал повече от 40000 хиляди. Това изобщо не е за пренебрегване.

Производителите са решили този въпрос като са заделили област, скрита за потребителя в която има блокове памет. И ако някой блок от реалната памет на диска не може повече да се записва тя се "подменя" с такава от тези резервни блокове

А за Windows може като дефинирате разните TEMP, TMP и подобни променливи да сочат другаде

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добро решение е и добавянето на повече RAM с цел редуцирането на записите в/у SSD то! Общо взето има различни методи за удължаване живота на SSD. Ако се използува умерено може да надживее човек! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз имам един въпрос, кой са начините които могат да удължат живота на едно SSD? Сега по коледа ако има някой намаления на SSD мисля да си взема 250GB Evo. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.