Премини към съдържанието
Visotsky

Какво мислите за пияните професори от СУ?

Препоръчан отговор

Колеги и приятели,

темата ми се струва достатъчно важна. Довод за това далеч не е само връзката с протестите като цяло. Мнозина вече се изказаха в защита на пияните преподаватели - имали право, защото не го били сторили в работно време; по кръчмите било скъпо и не можели да си позволят да пият там; празнували, ситуацията била изключителна... даже като оправдание беше посочено това, че да се почерпиш си било човещина, хубава традиция.

Моето мнение е противоположно: смятам, че пиянството в Историческия факултет на СУ е проблем: то е масово, пият почти всички; то се е превърнало в стандарт: не пиеш ли, нямаш място в колегията, а какъв професионалист си няма значение; в последна сметка това явление е довело до опиване на съвестите, ето защо мнозина са безкрайно търпеливи към всякакви свинщини. По-разгърнато тук.

Ако се беше напила някой секретарка в държавно учреждение или в частна фирма, щеше да бъде уволнена мигновено. Не виждам защо да не приложим това и към университета.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

... пиянството в Историческия факултет на СУ е проблем: то е масово, пият почти всички; то се е превърнало в стандарт: ..

Не сте виждал какво е във ФМФ.......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Професорите могат да пият, но не на работното място и НЕ в университета. Едва ли нямат пари за кръчми, а има и вариант да се събират на домашно. Абсолютно недопустима постъпка. Представям си такова нещо да се случи в Харвард например или в друг елитен университет.

Тук традицийте нямат абсолютно нищо общо.

• Харесва ми 9

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Професорите могат да пият, но не на работното място и НЕ в университета. Едва ли нямат пари за кръчми, а има и вариант да се събират на домашно. Абсолютно недопустима постъпка. Представям си такова нещо да се случи в Харвард например или в друг елитен университет.

Тук традицийте нямат абсолютно нищо общо.

Съвършено вярно! От позицията на публични личности те служат и за пример. Не бих искал един ден на децата ми да преподават такива, макар че единият е преподавал на мен... ако сметнем, че да дойдеш 3 пъти за семестър, както той стори, е преподаване.

Не сте виждал какво е във ФМФ.......

За жалост навсякъде владеят порядките, установени в късния социализъм, когато не се работеше, бдеше се срещу идеологическа диверсия, а междувременно се пиеше безпросветно.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съвършено вярно! От позицията на публични личности те служат и за пример. Не бих искал един ден на децата ми да преподават такива, макар че единият е преподавал на мен... ако сметнем, че да дойдеш 3 пъти за семестър, както той стори, е преподаване.

За жалост навсякъде владеят порядките, установени в късния социализъм, когато не се работеше, бдеше се срещу идеологическа диверсия, а междувременно се пиеше безпросветно.

Ако продължаваме да караме така, след време и на твойте дежа ще преподават същите образи, даже и още по-лоши. В България проблема е, че не се вкарва мисъл почти в нищо. Докато този порядък не се промени и българина не се научи да мисли и разсъждава резулстата ще е подобен на този.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съвсем покрепям изказванията на Visotsky и  Emokostov  и изказвания от рода на "не е трябвало да ги снимат" са смешни!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой да е разбрал целта на темата? Щото аз не успях - единственото, в което въпросните професори могат да бъдат упрекнати е, че са се явили  на работа в състояние (или са го придобили през работно време), което не им позволява да изпълняват нормално задълженията си, т.е. нарушили са правилника за вътрешния трудов ред, при това ако е доказано по установен ред със съответните специализирани уреди от оторизиран орган и/или официална оценка от лекар след дадена кръвна проба. Всичко останало е чист популизъм - казал, рекъл, клатил се, залитал, припадал, напикавал се... кое е неоспоримо доказано от изброеното? Ако за нищо от изброеното няма доказателства, които да издържат при евентуално съдебно производство, то за какво иде реч?

За сведение - не съм професор и не близвам алкохол.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой да е разбрал целта на темата? Щото аз не успях - единственото, в което въпросните професори могат да бъдат упрекнати е, че са се явили  на работа в състояние (или са го придобили през работно време), което не им позволява да изпълняват нормално задълженията си, т.е. нарушили са правилника за вътрешния трудов ред, при това ако е доказано по установен ред със съответните специализирани уреди от оторизиран орган и/или официална оценка от лекар след дадена кръвна проба. Всичко останало е чист популизъм - казал, рекъл, клатил се, залитал, припадал, напикавал се... кое е неоспоримо доказано от изброеното? Ако за нищо от изброеното няма доказателства, които да издържат при евентуално съдебно производство, то за какво иде реч?

За сведение - не съм професор и не близвам алкохол.

Не говорим за съдебно производство колега, но при това, което изброи по-горе ако аз се явя на моята работа в това състояние просто ще ме уволнят. Да не говорим, че това е университет и преподавателя обучава млади хора и дава пример. А и в такъв вид не мисля, че ще може да води нормално лекции. Както и да е това са само коментари. Изказваме мнение.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първата ми мисъл е " Ха, пияни професори в СУ ".......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Конституцията на РБ :

Чл. 32 ал. 2 КРБ Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.

Какво има да се мисли ?

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...но при това, което изброи по-горе ако аз се явя на моята работа в това състояние просто ще ме уволнят. Да не говорим, че това е университет и преподавателя обучава млади хора и дава пример. А и в такъв вид не мисля, че ще може да води нормално лекции...

Мога да те уверя, че никой сериозен ръководител (не говоря за псевдобизнесмени с три ланеца на врата), който има поне елементарна представа за какво става дума не би те уволнил без да се направи посоченото, при това по съвсем тривиална причина - обвиненият ще му разкаже играта в съда по всички показатели. Пиянство не се доказва с думи, а с неопровержими доказателства. По стечение на обстоятелствата съм бил доста години в "полеви" условия, виждал съм десетки, вероятно стотици работници, дошли на работа най-малкото неизтрезнели, но нищо не може да се направи, освен лицето да бъде отстранено с добро, инак трябва да се вземе проба, няма друг начин. След като няма факти, действително остават само мненията. 

Не споря и напълно споделям мнението, че в нетрезво състояние е абсурдно, дори и обидно да се четат лекции във ВУЗ, училище или където и да е, но мисля, че темата има друга насоченост, друг замисъл, та затова и реагирах по тоя начин.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мога да те уверя, че никой сериозен ръководител (не говоря за псевдобизнесмени с три ланеца на врата), който има поне елементарна представа за какво става дума не би те уволнил без да се направи посоченото, при това по съвсем тривиална причина - обвиненият ще му разкаже играта в съда по всички показатели. Пиянство не се доказва с думи, а с неопровержими доказателства. По стечение на обстоятелствата съм бил доста години в "полеви" условия, виждал съм десетки, вероятно стотици работници, дошли на работа най-малкото неизтрезнели, но нищо не може да се направи, освен лицето да бъде отстранено с добро, инак трябва да се вземе проба, няма друг начин. След като няма факти, действително остават само мненията. 

Не споря и напълно споделям мнението, че в нетрезво състояние е абсурдно, дори и обидно да се четат лекции във ВУЗ, училище или където и да е, но мисля, че темата има друга насоченост, друг замисъл, та затова и реагирах по тоя начин.

Ами ето една от причините в България нещата да куцат и да не вървят. Напълно съм съгласен с теб, но така нещата не бива да продължават. Иначе ще продължим да затъваме в това блато. И аз съм бил свидетел на подобни изцепки. Вярно не в унивеситета, но модела е същия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Решението има :) - малко обидно, унизително, НО все пак има. Има частни фирми, няма да назовавам имена, които на входовете си имат строг контрол на достъпа и всяка смяна на влизане се тества с дрегери за алкохол, при положителен резултат те връщат у Вас (разбира се ако оспорваш и кръвна ти вземат) и така като те върнат 2-3 последният е фатален. Но това е за рискови работи от 1 категория, за университетите не мисля, че е нужно. Голяма работа напили се... Чудо голямо!Най - много да кажат на аудиторията си някоя глупост! Няма с какво навредят като цяло, а пиян политик? Полицаи? Шофьор (особено на такси или градски транпосрт)? Лекар? Инженер (от който зависят хора)?Да не се правим на безгрешни а? И пропускате най - същественото, че това дисциплинарно наказание срещу тях е НЕЗАКОННО, защото е на базата на видео материал който както цитира Трихо - е незаконно! Оттам нататък всички следствия от това нещо са незаконни ;)

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Конституцията на РБ :

Какво има да се мисли ?

Че те пияните и права ли имат !

Тоя като го заварих така избщо не си помислих че му се е случило нещо друго освен че отново се е напил и понеже все са го черпили една бира и не е бил пиян реших да му наруша правата преди да го събудя крещейки.

Публикувано изображение

После се не помят и нищо кой знае какво не било станало че да има да му показвам и "доказвам".

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе мама му стара. Аз рядко ходех трезвен на лекции. Какво толкова е станало? Не одобрявам нито едните, дето са се напили като кирки на обществено място, доколкото разбирам. Не одобрявам и другите, дето качват клипове в интернет. Няма значение кой какво е правил, ако ще и да са се чукали двамата, не е работа на тоя с камерата да показва това публично. Сега ако някой качи моя снимка някъде без мое разрешение и разбера кой е, ще го съдя до дупка. В по-лошия случай ще се разправям лично. 

Редактирано от Кико (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направо се изтаковаха на името на СУ-то. И после ще ми искат уважение. Това едва ли е прецедент за тях, просто е нямало кой да ги снима. Ми върви в некоя кръчма, те превода на "алма матер", знаят ли го? Уволняваш ги и това е. Айде да видим после някой "професор" ще се напива ли като тиква. А, да и от материалите се вижда, че те не просто са си "пийнали", ами са се омазали като първите хора!

Разпасана работа. Няма значение, дали ще се случи в Харвард. Като се случи на някакво подобно място, ще ги шитнат веднага, ако ще ректори да са. Плюе на името на СУ-то и ректора, който оставя почти без последствия това. "Е, ко па толко е станало?!" Еми, с това мислене ще сме си в кочинката и всеки ще ни сочи с пръст.

Редактирано от Методи Дамянов (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе мама му стара. Аз рядко ходех трезвен на лекции. Какво толкова е станало? Не одобрявам нито едните, дето са се напили като кирки на обществено място, доколкото разбирам. Не одобрявам и другите, дето качват клипове в интернет. Няма значение кой какво е правил, ако ще и да са се чукали двамата, не е работа на тоя с камерата да показва това публично. Сега ако някой качи моя снимка някъде без мое разрешение и разбера кой е, ще го съдя до дупка. В по-лошия случай ще се разправям лично. 

Това някаква колегиална солидарност ли е и морална подкрепа към убиващите мъката е ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това някаква колегиална солидарност ли е и морална подкрепа към убиващите мъката е ?

Ставаше въпрос за студентските ми години. Иначе не пия от 3 години. Не е солидарност, защото мразя големите запивания на работните места, но мразя и някой да се прави на лайно ( каквото си и е всъщност). За мен темата е възможност да изразя неприязЪнта си и към двата типа хора. А както се вижда и от последващите снимки, тоя с камерата също е копач.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Решението има :) - малко обидно, унизително, НО все пак има. Има частни фирми, няма да назовавам имена, които на входовете си имат строг контрол на достъпа и всяка смяна на влизане се тества с дрегери за алкохол, при положителен резултат те връщат у Вас (разбира се ако оспорваш и кръвна ти вземат) и така като те върнат 2-3 последният е фатален...

Да, това е решението и наистина се прилага, но във фирми (изключая специализираните, при които подобен контрол е задължителен), които се броят на пръсти, за голямо съжаление. И категорията труд няма никакво значение, защото в нетрезво състояние работникът може да направи сериозни поражения дори и седейки на бюрото си.

Но не може и да се говори за санкции след като няма доказателства.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Иначе не пия от 3 години. Не е солидарност, защото мразя големите запивания на работните места, но мразя и някой да се прави на лайно ( каквото си и е всъщност).

Поздравления за първото изречение от цитата.

Значи плащам аз на някой да върши някаква работа идва и не само че нищо не прави ами провокира и останалите  и им пречи а накрая аз излизам лайно защото не съм съгласен с това !!! Е това не мога да го разбера що за логика е !

Като е трезвен отрича че се е случило и ми препоръчва лекарска помощ за паранои и нерви.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не одобрявам да се пие в работно време, но за конкретната случка, няма какво толкова да се раздухва... Напили се след работа в кабинета на един от професорите, имали повод, какво толкова... Какво произлиза от това - едно абсолютно нищо. Възмути ме обаче наглостта на пишлеметата, наричащи се "ранобудни студенти". Наглото им и безпардонно държане. А те, че се напиват... И с какво право са окупирали университета?... Че и сметка на преподавателите си ще държат. Днес ги гледам в Блиц, "младите и красивите", едни девойки, как ритат огражденията - ето... Не знам в коя държава това може да се допусне... "Ранобудните студенти", да им бяха спрели тока и парното, а то това на нищо не прилича. На мен този цирк ми омръзна вече да го гледам. Не казвам че всички са платени или малоумни, достатъчно е на 20-30 човека да се плаща, напълно са достатъчни за золумите. Няколко месеца станаха вече, полицията вместо да си гледа работата с някакви гамени се занимава...

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, това е решението и наистина се прилага, но във фирми (изключая специализираните, при които подобен контрол е задължителен), които се броят на пръсти, за голямо съжаление. И категорията труд няма никакво значение, защото в нетрезво състояние работникът може да направи сериозни поражения дори и седейки на бюрото си.

Но не може и да се говори за санкции след като няма доказателства.

Той и в сънливо състояние може да направи много поразии, включително чупейки си краката, бързайки за работа. Айде да не обобщаваме за всичко, защото днес за малко да счупя радиоприемника на работа, заради един идиот - шефа на сдружението на работодателите. Пълен идиот. Опитват се да обобщават за всички фирми в България, а това не е правилния път. Правилният път е да се спазват законите на РБ, кодекса на труда, конституцията...включително от работодателите. Останалото е бошлаф и прехвърляне на топката + теглене на завивката. Сега никой от работодателите не спазва кодекса на труда и поради тоя факт, ще се опитват да приемат закони в парламента, противоречащи на тоя кодекс. например някои дни между празниците да не се отработват, а да се пускат като платен отпуск. А аз ще попитам, колко такива дни има в годината? И ако са над 10, а отпуската 20, означава ли че в един момент може да стане така, че работникът не може да ползва и един ден от платената си отпуска когато трябва?  и защо всичко през последните години се обръща в полза на некоректните работодатели? Узаконяват се престъпленията им, работникът е смазван и мамен. Сега говорите за дрегери. Мен ме боли оная работа, защото мнооооого отдавна не кусвам и капка алкохол, включително бира. Обаче някой има ли си на представа, че всъщност алкохола изчезва от кръвта не за 8, 10 и дори 12 часа, а за най-малко 16 и то при съвсем умерено пиене на 1-2 чашки твърдо гориво?  Айде стига глупости. Дрегери могат да се ползват в различните му автостопанства или както сега им е името, но на работа е пълна глупост. Най-малкото при тая липса на работници, постоянно да се връщат от работа или уволняват хора, позволили си да се отпуснат предната вечер. Така губи не само работника, но и работодателя! Това не е решение и дано работодателите го проумеят и се откажат от тия фашистки методи за контрол!

Имах един мой началник, от който се учих в работата си...та той казваше нещо, което много хора не могат да проумеят. Началника трябва да пие най-много, за да има уважението на подчинените си. Само се замислете. Вие се накълвавате, а началника стои трезвен. Е какво ще си помислите на другия ден? Тоя нарочно не пие, за да изкопчи информация от нас. Ай да си гледа работата и...кофти за началника.  

Поздравления за първото изречение от цитата.

Значи плащам аз на някой да върши някаква работа идва и не само че нищо не прави ами провокира и останалите  и им пречи а накрая аз излизам лайно защото не съм съгласен с това !!! Е това не мога да го разбера що за логика е !

Като е трезвен отрича че се е случило и ми препоръчва лекарска помощ за паранои и нерви.

Не, ти си лайно не защото не си съгласен, а защото портиш нещата. Ако си мъж, ще се разберете по мъжки и помежду си ;)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, ти си лайно не защото не си съгласен, а защото портиш нещата. Ако си мъж, ще се разберете по мъжки и помежду си ;)

По мъжки с алкохолици !!! Ти не знаеш какво е да си имаш работа с алкохолици.

Винаги си кривия. Изгубена кауза безмислено е да продължаваме.

...е до време, пиенето е до гроб.

Бивши алкохолици !!! Това не съществува.

Редактирано от izabel1 (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Mira Badjeva:
Отговарям на Асен Генов тук, на моята стена, защото нямам навика да се натрапвам в чужди пространства. А пък той е посветил на участието ми в bTV тази сутрин дълъг коментар с преки въпроси към мен - на неговата стена.

Публикувано изображение
Константин Голев (вдясно), един от авторите на видеоклипа с пияните професори и блогърът Иво Мирчев (до него) в студиото на Нова ТВ защитават направеното от “ранобудните студенти”.

Затова да почнем оттам, Асене, че аз съм журналист. Защитила съм с 23-годишен труд позицията си да коментирам случващото се на обществената сцена в България. Уволнявали са ме, рекетирали са ме и са ме “страхували”. Не съм правила компромис с работата си и каквото съм мислела, съм го писала и казвала. Освен това съм свободен човек и винаги съм се стремяла да осигурявам свободна територия за изразяване на различни и непопулярни мнения - и ти много добре го знаеш. Затова, Асене, не ми харесва да ми държиш сметка какво и защо съм казала - написах мнението си във фейса преди няколко дни, казах го ясно в ефира на bTV преди малко. Какво още искаш - да ти се отчета лично на стената ти - като привикана от партийния секретар? И защо ти е това? Но все пак ще ти отговоря - защото се познаваме от повече от 26 години.
Та, питаш ме каква е разликата между журналистическото разследване и това видео на “ранобудните” (б. р. - разпространението кадри с пияните професори). Разликата е голяма: журналистът е част от обществения договор - той има някои права във връзка с този договор, включително и да снима хора, които не са дали съгласието си да бъдат снимани (което по принцип е в разрез с конституцията), но има и задължения. Той трябва да провери източниците си, трябва - ако има засегната страна - да й даде възможност да се защити, да осигури равнопоставеност на гледните точки, той трябва да съблюдава определени етични правила и да не допуска съзнателно унижаване, публично издевателство или площаден линч на падналия, на прегрешилия. Дори той да е престъпник. (Употребата на алкохол е престъпление според Зелената книга на Кадафи, но не и според Наказателния кодекс в България).
А какво направиха ранобудните? Възползвайки се от едно човешко падение, продуцираха клипче, изпъстрено със злорад присмех, песнички и субтитри, снимки в гръб и откровено наритване на падналия. Това не е документалистика, нито журналистическо разследване. Направиха го така, както биха го направили в някоя жълта медия или в някоя партийна централа за целите на черен пиар.
Казах го достатъчно много пъти - не оправдавам професорите, те трябва да си понесат административните санкции и да си вземат поука. Но стореното от студентите също не бива да се отминава с лека ръка - именно заради заявката им, че са носители на “нов морал”. Морал е способността да различаваш добро от зло. Добро означава да зачиташ човешкото достойнство, чуждата свобода, да проявяваш съчувствие, емпатия. В скалата на студентските ценности кое стои по-високо - достойнството на всеки отделен човек или редът? Смятам, че първото е по-важно. На свободната територия на мисълта и духа (какъвто е всеки Университет) кое е по-ценно - правото да се бунтуваш (както правят студентите - също с цената на нарушаване на реда) или правото да имаш избор (за начина си на живот - стига да не вредиш на другите пряко)? За мен и двете са равнопоставено важни.
С това приключвам темата, защото мисля, че говорих достатъчно и не искам повече да досаждам. Приеми, че съществува мнение, различно от твоето - може да не ти харесва, но си е мое (да не говорим, че не само аз мисля така). Разрешавам ти да ме обявиш за “ненадеждна” и за “враг на революцията” - ако това ще ти хареса. Компанията на “неправилните” коментатори започва да ми харесва все повече на фона на “правилните”.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре е да се доуточни. Публични личности, на публични места, могат да бъдат снимани.

Университета е публично място, а не лично.Преподавателите са публични личности.Те преподават на други лица.По публична от тази дейност е трудно да се посочи.

Не могат да бъдат снимани в Университета само в тоалетни или съблекални, това са местата за лични дейности.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.