Премини към съдържанието
animalprograms

Данните на Екоравновесие София - напразно упование във фалшив закон

Препоръчан отговор

Публикация на английски в Sofia News Agency от 4-ти декември 2013 г., озаглавена "Sofia Animal Control Data - Vain Confidence in No-Kill Leg" (линк към оригиналната публикация). 

Долу е преводът на пълния текст на български, публикуван на animalprograms.org.

7 дек 2013. Директорът на Екоравновесие - София, Манол Нейков, наскоро обяви резултатите от ново преброяване - 6635 бездомни кучета, живеещи в момента навън. Нейков и представители на Четири лапи България и Animal Rescue Sofia - две публично финансирани неправителствени организации - увериха, че този брой доказва някакъв устойчив напредък в намаляването на местната свръхпопулация от кучета. Предишно проучване от февруари 2011 показа 9241 улични кучета.

Свиването на популацията на уличните кучета, обявено в София, може в крайна сметка да бъде, до известна степен, последствие от отварянето на допълнителен приют. След откриването на новия общински приют за животни през ноември 2012 г., неговият капацитет за 1000 кучета бе запълнен бързо.

За съжаление, динамиката на популацията от домашни любимци в София остава един подценяван съществен въпрос от областта на защитата на животните. Местната популация от домашни кучета е изчислявана около 150,000 и няма сериозни доказателства, като ясни и достъпни доклади за приема на животни в приютите, които да показват значителен спад в нейната динамика. Данните за приема от януари до октомври 2013, съобщени от Манол Нейков - 5014 заловени бездомни кучета - изглеждат недостоверни. Много по-голям брой следва да бъде отчитан, защото Екоравновесие използва осем ловни екипа, оборудвани с големи каравани (напр. Ford Transit модел 1994). И е малко вероятно, че един екип може да бъде в състояние да залавя само по три кучета средно на работен ден. Освен това, подобен прием бе съобщаван през 2007-2010, когато бяха ангажирани 3-4 екипа.

Съмнителната политиката на Столична община за намаляване на популацията от кучета трябва да бъде считана от заинтересованите страни като вторият най-значим проблем с хуманното отношение към животните. Неконтролираното умъртвяване на скитащи животни вероятно играе ключова роля в поддържането или намаляването на броя на уличните кучета. Законът за защита на животните от 2008 забрани евтаназията на здрави домашни любимци и предвиди залавянето, стерилизацията и пускането като отговор срещу популацията от нежелани домашни любимци, но също срещу свръхвъзпроизводството на домашни любимци. И участниците в неформалната общинска схема за контрол на животните обясняват намаляването на уличната популация предимно с подхода "кастрация и пускане", възприета в София от 2006 г. насам. Длъжностните лица отчетоха досега общо 26,118 кучета като стерилизирани и пуснати навън между септември 2006 г. и юли 2013. "Около 1500 бездомни кучета умират [всяка година] вследствие на автопроизшествия, старост, болести, отравяне и т.н." Така представител на Четири лапи коментира годишната загуба на уличната популация.

Отчитаният брой евтаназии в софийските приюти, представяни от длъжностните лица само чрез новинарски медии, са необяснимо ниски и подвеждащи широката общественост по отношение високите нива на смъртност и проблемите с благоденствието сред нежеланите кучета. Общо 3962 евтаназирани кучета бяха отчетени в периода от 1-ви септември 2007 г. до края на 2010. От 2011 г. София почти престана да докладва евтаназията в приютите. Само 20 евтаназии на кучета са били обявени като извършени през периода от януари 2011 г. до март 2012 г., според сведения, цитирани от в-к Дневник. Други четири кучета, посочени като участвали във фаталното нападение над проф. Ботьо Тачков през март 2012, бяха приспани в началото на май 2012 година.

По-нови данни за приложена евтаназия няма достъпни чрез медиите. В допълнение, данни за пуснати кучета също започнаха да липсват. Последните известни числа за кастрирани и върнати навън животни са за м. юли 2013 г., като залавяния през периода август-октомври 2013 бяха обявени.

Самоцелният начин за отчитане дейността на приютите в цяла България е просто допуснато от действащото законодателство в областта на защитата на животните. Той показва липсата на напредък в справянето с динамиката на популацията от домашни любимци, както и неясния статус на всяко животно, влизащо в приютната система. Кучетата от приютите във втората най-корумпираната страна-членка на ЕС могат лесно да бъдат доставяни на сенчести дилъри за различни цели, включително, например, за неинспектирани тестове върху животни. "Животни като кучета, плъхове и морски свинчета са използвани във военни експерименти, особено в тестването на бойни отровни вещества," заяви бившият шеф на Военномедицинска академия - София ген. Стоян Тонев пред медиите в началото на 2013 година.

Въпреки законодателните промени, вече предложени от Фондация Анимал Програмс (например, за назначаването на специални инспектори за контрол на животните на мястото на конвенционалните ловци на кучета, както и за представянето на регулярна база на разбираеми доклади за дейностите за контрол на животните), гарантирането, че управлението на домашните любимци работи по ефективен и хуманен начин е предизвикателство, за което българското правителство продължава да мълчи.

Публикувано изображение На снимката: Заловени кучета в микробус на Екоравновесие.

Редактирано от animalprograms (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега, не знам каква ти е идеята с тази тема и защо не си я пуснал на мястото и в подходящия раздел.

Да не говорим, че е много далече от начина, по който е добре да се оформят и пускат темите.

Хората, които биха те разбрали и дискутирали са точно в раздел "Домашни любимци" и затова местя темата там. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ей ама и тема си направи да си рекламираш фондацията а

успех

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега, не знам каква ти е идеята с тази тема и защо не си я пуснал на мястото и в подходящия раздел.

Да не говорим, че е много далече от начина, по който е добре да се оформят и пускат темите.

Хората, които биха те разбрали и дискутирали са точно в раздел "Домашни любимци" и затова местя темата там. 

Така е, но само в частност - свръхпопулация от домашни любимци.

Все пак, считам, че темата представлява интерес за по-широка аудитория. Тя засяга обществена услуга, каквато поредставлява контролът на животните. Намесени са обществени институции, обществени ресурси (около 12 милиона през последните 7 години), също новинарски медии, промиващи мозъците на електората на лицето Йорданка Фандъкова.

ей ама и тема си направи да си рекламираш фондацията а

успех

"Рекламираш фондацията" е доста прибързано заключение. Не търся клиенти (каквато е Фандъкова, например) и следователно не рекламирам. Всъщност, предлагам числа на разумните хора, върху които те да се замислят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Рекламираш фондацията" е доста прибързано заключение. Не търся клиенти (каквато е Фандъкова, например) и следователно не рекламирам. Всъщност, предлагам числа на разумните хора, върху които те да се замислят.

как прибързано - малко ли ни дава линкове към тия наредби в другата тема

да дам и линк да видят и другите

http://www.kaldata.com/forums/topic/217767-%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B3%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D1%8A%D0%B7%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%8E%D1%82-%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F/page-2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правите разговора да звучи махленски. Може би имате предвид линка към писмото срещу Наредба 41.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правите разговора да звучи махленски. Може би имате предвид линка към писмото срещу Наредба 41.

да,

сега хубаво ли е и в твоята тема да ти правят сечено не нали

та хайде ти да си стоиш тука аз там

да не си разменяме само шапките

;)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сеченото идва на помощ тогава, когато нямате полезен аргумент.

Чувствайте се свободна да пишете в която тема пожелаете, стига да предлагате полезна информация или да водите аргументиран спор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сеченото идва на помощ тогава, когато нямате полезен аргумент.

Чувствайте се свободна да пишете в която тема пожелаете, стига да предлагате полезна информация или да водите аргументиран спор.

Информацията я предлагам - спор не желая да водя.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Също скандално при контрола на кучетата в София е огромното разминаване между преброените през ноември 2013 налични кучета и броя на кучетата, отчитани от хората на Фандъкова като кастрирани и пускани. Ето допълнителни данни, които не са коментирани в статията.

Преброените налични кучета бяха 6635, докато около 10,000 бяха отчетени като кастрирани и пуснати само през периода януари 2012 - юли 2013. Общо над 26,000 животни бяха отчетени от 2006 до 2013 г. като пуснати, тоест уж спасени от евтаназия.

Сумарният бюджет за фалшивия контрол на животните през изтеклите 7 години надхвърли 13 милиона лева. И излиза, че Столична община е източвала близо 2000 лева срещу всяко кастрирано куче, което е налагало постоянното отчитане на кастрации на хартия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Браво! Откри топлата вода.

А това, че Екоравновесие работи само на хартия, се знае отдавна. Достатъчно е да се разходиш из крайните квартали.

Чудно защо, около жълтите павета аз не съм виждал бездомни кучета...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, мнозина са свикнали да правят обобщения по въпроса с "топлата вода". Извън това обаче, аз все пак се старая да намирам, посочвам и коментирам доста конкретни числа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, мнозина са свикнали да правят обобщения по въпроса с "топлата вода". Извън това обаче, аз все пак се старая да намирам, посочвам и коментирам доста конкретни числа.

числа всеки може да напише

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да бе, нали пасмината около Фандъкова направо измисля числа. Има обаче числа, които означават страдания и ужасна съдба. Те биха трогнали само човеци с интелект и сърце, но такива едва ли останаха много в България.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

на това му се викат също числа

Дарение от 260.63 лв за Animal Rescue Sofia. Средствата са събрани от кампанията "Да помогнем заедно!"

Публикувано изображение

Дарение от 130,07 лв за Организация за защита на животните "Четири лапи" Средствата са събрани от кампанията "Да помогнем заедно!"

Публикувано изображение

https://www.facebook.com/petsandyou.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се, че някои НПО-та боравят с числа, доколкото това се отнася до пари, получени от тях самите. Въпросните НПО-та обаче мълчат, когато става въпрос за милионите, източвани от Фандъкова, Екоравновесие и Сие. Също, когато става въпрос за унищожени по незаконен начин десетки хиляди животни.

Ето как се трупаха числата през годините, докато някои просто се правеха на паднали от Луната:

Чии интереси обслужва "алиансът за животните" на Йорданка Фандъкова?

2012: Столична община с нови бездомни кучета и стари намерения

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А Вашата програма нещо постигна ли ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не виждам чия програма е постигнала нещо за благоденствието на животните в България. За жалост, има достатъчно НПО-та, които се задоволяват да съществуват, нагаждайки се към схемата. За разлика от тези, аз съм предложил най-подходящите решения, но подобни промени просто не устройват корумпираните власти.

Напомням Ви, че темата е за сенчестите политики на Фандъкова, Бояджийска и Сие., не за автора на темата. Ако считате себе си за разумен човек, бих Ви помолил да потърсите по-разумни аргументи в подкрепа на Бойковата наместница.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не виждам чия програма е постигнала нещо за благоденствието на животните в България. За жалост, има достатъчно НПО-та, които се задоволяват да съществуват, нагаждайки се към схемата. За разлика от тези, аз съм предложил най-подходящите решения, но подобни промени просто не устройват корумпираните власти.

Напомням Ви, че темата е за сенчестите политики на Фандъкова, Бояджийска и Сие., не за автора на темата. Ако считате себе си за разумен човек, бих Ви помолил да потърсите по-разумни аргументи в подкрепа на Бойковата наместница.

Божкее голяма мъка с тая Фандъкова а

Стига, направете и Вие приют и после говорете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз бих рекъл "Боже, голяма мъка с това невежество!"

Нали благоденствието на животните не може да бъде постигнато чрез непрекъснатото им затваряне в нови и нови приюти. Нали компетентните институции имат капацитета и са отговорни за управлението на популациите от домашни любимци. И трябват някакви нормални граждани, които да ги вкарват в правия път.

Ето малко полезно четиво за будните >>

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз бих рекъл "Боже, голяма мъка с това невежество!"

Нали благоденствието на животните не може да бъде постигнато чрез непрекъснатото им затваряне в нови и нови приюти. Нали компетентните институции имат капацитета и са отговорни за управлението на популациите от домашни любимци. И трябват някакви нормални граждани, които да ги вкарват в правия път.

Точно нищо не каза.

Ето нормални граждани, както ти ги наричаш, да ти имам и определението де ама карай...

Виж колко са много

https://www.facebook.com/Animal.Rescue.Sofia?ref=ts&fref=ts

И тук вижте

https://www.facebook.com/petsandyou.bg

Аз те питах - ти нещо направи ли - като тях - ти едно си знаеш едно си баеш.

Нека да видят хората.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отново трябва да Ви напомня, че темата е за жертвите на Фандъкова и Сие., не за нейните симпатизанти и сподвижници.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отново трябва да Ви напомня, че темата е за жертвите на Фандъкова и Сие., не за нейните симпатизанти и сподвижници.

аз съм симпатизант на тези, които помагат на жертвите на Фандъкова и сие

:D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много мило е, че някои спасяват 500 жертви. Но нали от това не следва да забравим останалите 50,000. И темата, в която се включихте, е за защитата на именно тези десетки хиляди забравени животни. Е, имаме ли още един защитник на животните в България? Бихте ли написали например отворено писмо до Фандъкова или министъра на земеделието? Само така би се зародило движение за защитата на животните в България.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много мило е, че някои спасяват 500 жертви. Но нали от това не следва да забравим останалите 50,000. И темата, в която се включихте, е за защитата на именно тези десетки хиляди забравени животни. Е, имаме ли още един защитник на животните в България? Бихте ли написали например отворено писмо до Фандъкова или министъра на земеделието? Само така би се зародило движение за защитата на животните в България.

Да напиша - защо да не напиша.

Аз до Батков що писма изписах че до Фандъкова ли не мога

Ама толкоз ги четат, файда никаква.

Там е проблема.

:(

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.