Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
Archy

Имам няколко въпроса относно Android

Препоръчан отговор

Здравейте, тъй като скоро си купих телефон с Android искам да ви попитам няколко неща :

1. Има ли начин ( програма ) да се направи, така че батерията да издържа повече при работа?
2. Има ли начин да спра апликация, която върви с телефона ( без да ставам администратор )?
3. Иконите, които слагам на началния екран ( след като си отключа телефона където е wallpaper-а ) товарят и хабят ли батерията?
4. Бихте ли ми предложили някакви полезни апликации за Android с някакво малко обяснение към тях ( какво правят и т.н. ) ?

Благодаря на всеки, който се отзове в темата!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, тъй като скоро си купих телефон с Android искам да ви попитам няколко неща :

1. Има ли начин ( програма ) да се направи, така че батерията да издържа повече при работа?
2. Има ли начин да спра апликация, която върви с телефона ( без да ставам администратор )?
3. Иконите, които слагам на началния екран ( след като си отключа телефона където е wallpaper-а ) товарят и хабят ли батерията?
4. Бихте ли ми предложили някакви полезни апликации за Android с някакво малко обяснение към тях ( какво правят и т.н. ) ?

Благодаря на всеки, който се отзове в темата!

1. Да, намалявате пуснатите приложения, ограничавате ползването на 3g, Bluetooth, Wi-Fi. Или си купувате двойна батерия

2. да, има бутон стоп в settings->application-Running

3. не

4. За мен примерно е полезно DoF, но надали за вас :)

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Ограничил съм ги всички, дори и яркостта на екрана. Колко върви цената на тази двойна батерия?

2. Да, но апликацията върви с телефона и нямам опция Uninstall, само Force Stop..

4. А някакви други ( развлекателни или полезни за телефона ) ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Ограничил съм ги всички, дори и яркостта на екрана. Колко върви цената на тази двойна батерия?

2. Да, но апликацията върви с телефона и нямам опция Uninstall, само Force Stop..

4. А някакви други ( развлекателни или полезни за телефона ) ?

1. Нямам си идея, вие не казвате какъв е телефона :)

2. е точно това спира приложението и то не заема памет и не консумира енергия

4. Какво разбирате ви е под полезни за телефона. Няма приложение, което ще ви удължи заряда на батерията, няма приложение, което да направи телефона ви с 4 едра вместо с 2 или да добави 1 ГБ към РАМ-а

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Prestigio Multiphone ( ако искате точна марка кажете )

2. Да, но след като го затворя то пак се отваря и пак трябва да го затварям и така постоянно :D

3. Не, но нали има за запазване на батерията сума ти програми, те действат ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

2. Да, но след като го затворя то пак се отваря и пак трябва да го затварям и така постоянно :D

1. Нямам коментар....

2. Значи нещо не е наред, при мен си се затварят, даже и гугъл услуги

3. Има.... но не работят, по-горе ви казах какво се прави за да работи батерията по-дълго

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте ! Бих искал да допълня отговора на колегата @capnemo: Освен със спиране на активни приложения (Force stop), допълнително е възможно да бъдат спрени и услугите, които са вдигнати. Повечето приложения, реално когато са в background не би трябвало да точат батерия и ресурси. Те са в paused състояния. Проблем обаче представляват сервизите (услугите), които те вдигат - отивайки в background или бъдейки force stoped-нато дадено приложение, то невинаги ги спира. Самите услуги са подпрограми на приложенията, чиято основна цел е да получават/изпращат асинхронно данни - пример за такива услуги (services) са нотификациите от facebook, известяването за ново писмо, получаване на SMS и т.н.Така, че ако програмата не е написана като хората и да си спира ползването на ресурси, докато е неактивна, то няма как да се оптимизира от Вас. 

Аз също съм без коментар в случая ... Нямам представа на какво ниво е качеството им като апарати ... 

2. Да, но след като го затворя то пак се отваря и пак трябва да го затварям и така постоянно  :D

Да - една "хубаво" написана програма, на която сервизите не се изключват при изход/force-quit от основното приложени, все още се води в активен режим - просто activitity-то (основния интерфейс на програмата, с който работите) се рестартира. Ще отпишем случая, в който сервиза буквално може да се ползва за да "възкресява" "убити" приложения, защото тогава си говорим направо за умишлено атакуване на ресурсите на телефона Ви. 

Да - има такива. Правят по - големи поразии от самите програми, които трепе. Реално начина на работа на тези "спестяващи" батерията програми е да ходят и да force-quit-ват приложенията във фонов режим като поне се опитват (под въпрос е доколко успяват) да махнат и вдигнатите от тях услуги. В началото ги пробвах и след като видях, че не спомагат с почти нищо (а заради агресивното им поведение, се губеха въвеждани и кеширани от Интернет данни по приложенията, които ползвах) просто избрах кои програми ще ползвам и останалите си ги управлявам самостоятелно - къде с добро, къде с лошо. Ръчното спиране на произволни сервизи обаче е силно непрепоръчително - трябва да сте наясно какво се спира и какво не, какво се ползва като общо и кое - като индивидуално. Като препоръка, просто подберете приложенията, които ще ползвате, според нуждите си. EDIT: 

2. Имате ли идея защо?

1) Недобре написана програма, която ползвате и която не пести ресурсите Ви. - силно се съмнявам, че това е най-вероятната причина.

2) Евентуален проблем, касаещ Android версията, с която е телефона Ви. - Правили ли сте ъпдейт на ОС-то ?

3) Хардурен проблем - подута батерия например ... - лесно може да се провери в сервиза към магазина, от където сте го закупили.

За 1) можете просто да оставите само идващите с телефона приложения и да проверите колко батерия Ви харчат.

За 2) и 3) се консултирайте на място в магазина, откъдето сте го закупили - не рискувайте сам да правите неща, без да сте сигурен, че не нарушавате гаранцията си !

Поздрави !

Редактирано от soundtracker (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Защо?

2. Имате ли идея защо?

Да допълня колегата по-горе:

1. това не е марка, на която бих разчитал....

2. Защото аз знам какво мога и трябва да спра, вие явно не. Прочетете горния пост много внимателно!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Приложенията, които не могат да се затворят са на самата марка - Prestigio Update и т.н. Мисля, че точно заради това те не могат да се премахнат..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Приложенията, които не могат да се затворят са на самата марка - Prestigio Update и т.н. Мисля, че точно заради това те не могат да се премахнат..

Setting->Power проверете кои приложения консумират най-много

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Винаги ми излизат само 5-6 приложения, които пише по колко процента консумират..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Винаги ми излизат само 5-6 приложения, които пише по колко процента консумират..

Тогава проблема е в телефона (марка и модел)

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да вземеш да кажеш и колко му издържа батерията на тоя китаец и какво и по колко време ползваш на него? Че то може и нормално да е времето, което издържа, а на теб да ти се струва малко.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А да попитам, ако си root-на телефона оставам без гаранция нали?

А в гаранционната карта какво пише? Или не е нужно да си даваш труда да я прочетеш, по-лесно е да питаш във форума?...

Със сигурност, ако заради руутването ти се прецака телефона, гаранцията отпада. Защото повредата ще е резултат от неправилна употреба.

А пък като те гледам какви въпроси задаваш, смятам, че е много вероятно да се случи нещо такова.

По-добре не се опитвай. Телефонът ти е китайски боклук. Колкото държи - толкова. Радвай се, че изобщо работи.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В повечето случаи, root-ването на телефона автоматично прави гаранцията невалидна - security риска, който се поражда от това действие няма логика да се води за сметката на продавача на апарата и няма и защо да се покрива щета, причинена от това, че Вие сте "разградили" собствения си двор по Ваш избор. Последвайте съвета на @RudeBoy - не си играйте с апарата на ниво kernel - по подразбиране потребителя не трябва дори да знае за него, камо ли да го модифицира !

Впрочем, като генерално обощение на правилото в този случаи, можем да изведем:

Гаранцията отпада при всякакъв вид умишлена промяна/подмяна/модификация по слоя на операционната система на апарата от страна на потребителя. 

Поздрави !

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, а възможно ли е това че батерията ми е нова и още не е свикнала и затова да се хаби бързо? И ако изключа 1-та сим карта ще хаби ли по-малко? Не искам да се замесвам с root-ването, само ме интересува как мога да направя така, че батерията ми да държи маааалко повече ( не ми предлагайте нова телефона е купен преди 4-5 дни ).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, а възможно ли е това че батерията ми е нова и още не е свикнала и затова да се хаби бързо? И ако изключа 1-та сим карта ще хаби ли по-малко? Не искам да се замесвам с root-ването, само ме интересува как мога да направя така, че батерията ми да държи маааалко повече ( не ми предлагайте нова телефона е купен преди 4-5 дни ).

Не, няма такова нещо като "свикване: на батерии. Да, тогава ще работи само един радиотракт.

Не знам за вас, но моя HTC издържа поне 3 дни с нормално говорене и всеки ден по 2 часа слушане на музика от него

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да вземеш да кажеш и колко му издържа батерията на тоя китаец и какво и по колко време ползваш на него? Че то може и нормално да е времето, което издържа, а на теб да ти се струва малко.

Само дето не съм наясно защо наричате/наричаме Prestigio "китаец" - като че ли другите са "американци", примерно...

П.С. има немалко полезни програми в Андроид Маркет, които обезателно изискват Root.

Редактирано от ivankrivodol (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само дето не съм наясно защо наричате/наричаме Prestigio "китаец" - като че ли другите са "американци", примерно...

Защото е проектиран от китайци. И е правен да е евтин :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Lenovo, Huawei?

P.S. и да прибавим и Alcatel в тоя списък, а може би, донякъде, и всички останали производители на мобилни телефони.

Редактирано от ivankrivodol (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Lenovo, Huawei?

Те правят нещата така че да ги продават навън. И имат още път да извървят :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Впрочем, като генерално обощение на правилото в този случаи, можем да изведем:

Гаранцията отпада при всякакъв вид умишлена промяна/подмяна/модификация по слоя на операционната система на апарата от страна на потребителя. 

Това твърдение е "генерално" грешно. Не съм срещал такова условие в нито една гаранционна карта, или пък в сайт на производител. Да, масово се твърди по форумите, но според мен е градска легенда. Опитът ми го потвърждава, давал съм на сервиз руутнат и многократно преинсталирван таблет, и ми го ремонтираха безплатно, в рамките на гаранцията.

То по тази логика гаранцията и на лаптоп трябва да отпадне, ако му преинсталираш операционната система ...

Редактирано от RudeBoy (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това твърдение е "генерално" грешно. Не съм срещал такова условие в нито една гаранционна карта, или пък в сайт на производител. Да, масово се твърди по форумите, но според мен е градска легенда. Опитът ми го потвърждава, давал съм на сервиз руутнат и многократно преинсталирван таблет, и ми го ремонтираха безплатно, в рамките на гаранцията.

То по тази логика гаранцията и на лаптоп трябва да отпадне, ако му преинсталираш операционната система ...

С риска малко да отида в Offtopic по темата, мисля, че трябва да доизясня тезата си за "генералното" заключение. 

Съгласен съм, че генерализацията ми е доста обща - да, в този вид няма как да се срещне в който и да е договор, сайт или гаранционна карта. Поне гаранцията, която имах за телефонния си апарат (да чукам на дърво, 2-ра година си е добре), условието е, че не се покрива вреда, настъпила поради мое косвено или пряко действие върху целостта на апарата и/или софтуера, с който той ми е даден. Root-ването си е изцяло избор на потребителя - производителя и продавача на апарата с умисъл не са го предоставили за непосредствено ползване от потребителя, поради редица потенциални проблеми със сигурността, които биха настъпили. Т.е. тук акцентирам върху последствията, които биха могли да настъпят, ако потребителя направи дадени действия а не върху самото действие като такова. 

В конкретиката на Вашите примери и ако разбира се, отговора не представлява конфиденциална информация, причината, поради която потърсихте услугите на сервиза за таблета си, бяха ли свързани по някакъв начин с това, че сте root-нали устройството или са били в съвсем друга посока - механичен дефект, проблемен елемент по хардуера ? Ако да, то Вашата мофицикация не би трябвало да афектира по пряк или косвен начин, а и дори да го прави, то би било трудно доказуемо, че точно това е спомогнало/причинило дадената повреда. Ако не, значи греша в разбиранията си по отношение на граници до където се разпростира потребителското право за персонализиране на устройството си и модифицирането му. По подобен начин приемам и примера Ви с лаптопа - ако Вие объркате инсталирането на драйвери, ъпдейтване на BIOS или др. или дадете възможност на зловреден код/софтуер да сработи, като изрично сте променили зададени от производителя ограничения, то всяка повреда, която би настъпила върху продукта ще е по-скоро поради Ваша вина, отколкото на производителя. 

Поздрави и се извинявам отново за off-topic-а.

Редактирано от soundtracker (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.