Премини към съдържанието
bakottv

Проблем с форматиране на заразена флашка? - УСУ 8.3

Препоръчан отговор

Донесоха ми една заразена флашка, но не мога да я форматирам с GParted под УСУ 8.3

Ето шотове:

Тук съм маркирал флашката за форматиране във FAT32:

https://www.dropbox.com/s/1rk0b96d044lai8/snapshot51.png

При прилагане излиза това съобщение:

https://www.dropbox.com/s/qawcl2q3qdx7bzj/snapshot52.png

Това показва в прозореца:

https://www.dropbox.com/s/4v0jawz62y6bfy0/snapshot53.png

А това е файла с лога (това е името на файла: gparted_details.htm):

https://www.dropbox.com/s/knkea1pu7o16y2i/gparted_details.htm

Има ли начин тая флашка да я форматирам и как? Няма какво да се губи от нея. Като я поставя в USB порт и след като се монтира си се отваря, но има вирус, който прави проблеми под Уиндоус ОС, а флашката е на една колежка :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Създаваш нова таблица на дяловете и след това от неформатираното пространство, създаваш един дял, форматиран във fat 32.

http://s19.postimg.org/o6yap2w8j/gparted1.png

Имай предвид, че флашката трябва да е демонтирана. След създаването на нова таблица, кликаш с десен бутон на мишката върху неформатираното пространство и избираш Нов. В таблицата, задаваш само име на флашката и файлова система (fat32), и прилагаш промените. Надявам се, че ще се справиш. Успех !

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...

Има ли начин тая флашка да я форматирам и как? Няма какво да се губи от нея. Като я поставя в USB порт и след като се монтира си се отваря, но има вирус, който прави проблеми под Уиндоус ОС, а флашката е на една колежка :)

Изтривате партициите от нея и създавате нова тип fat32

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Създаваш нова таблица на дяловете и след това от неформатираното пространство, създаваш един дял, форматиран във fat 32.

Опитах, но излиза тази грешка:

https://www.dropbox.com/s/q9qc0zqypknrtrh/snapshot54.png

Изтривате партициите от нея и създавате нова тип fat32

И това опитах, но пак излиза грешка:

https://www.dropbox.com/s/pxb02xvyf8t6h2q/snapshot55.png

https://www.dropbox.com/s/ngvut6q9b7e9cuz/snapshot56.png

Ето и новия лог: https://www.dropbox.com/s/j5uubch0y9ydjf9/gparted_details1.htm

Редактирано от bakottv (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Демонтирай флашката, може и от gparted с десен бутон върху дяла, направи нова таблица и опитай пак.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Демонтирай флашката, може и от gparted с десен бутон върху дяла, направи нова таблица и опитай пак.

Тя е демонтирана! Нали в противен случай GParted няма да ми даде да я форматирам до като не я демонтирам ;)

Сега проверих с десен клик върху дяла -> информация, и показва това:

https://www.dropbox.com/s/zhki9okoxeq40qd/snapshot57.png

Edit: Имам Hiren's BootCD ако пробвам с него дали ще се получи?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тя е демонтирана! Нали в противен случай GParted няма да ми даде да я форматирам до като не я демонтирам ;)

А като root ли пускате gparted?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А като root ли пускате gparted?

Мисля, че да? Като го стартирам ми иска паролата. Ако не е като root то как да го стартирам по този начин?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля, че да? Като го стартирам ми иска паролата. Ако не е като root то как да го стартирам по този начин?

Щом ви иска парола значи сте като root

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В такъв случай щом не става с GParted дали ще стане Hiren's BootCD ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвах! Уж трие всичко, но като я монтирам после след изваждане и отново поставяне всичко си е вътре във флашката?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я пробвай през терминал по тоси начин:

sudo dd count=1 bs=512 if=/dev/zero of=/dev/sdX && sync

Като на мястото на Х-са сложи буквата от твоята флашка.След това създай партиция с тази команда

sudo cfdisk /dev/sdX

и форматирай във fat32

sudo mkfs.vfat -F32 /dev/sdX1

Не забравяй Х-са.Успех

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всички команди минаха успешно освен форматирането:

bakottv@bakottv-desktop:~/Документи$ sudo mkfs.vfat -F32 /dev/sde1mkfs.vfat 3.0.12 (29 Oct 2011)mkfs.vfat: unable to open /dev/sde1: Read-only file system

Ето това ми изписа и при Hiren's BootCD: Read-only file system и не позволява форматиране?

Що за вирус се е загнездил в тая флашка, че и да се форматира неще?

Файла с вируса е с име: strongkey.exe като това име го има и в autorun.inf файла, но и двата не се изтриват даже и под root?

Edit: Забравих да кажа, че ако искам да кача файла във Вирустотал и Dolphin блокира!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стартирай едно Live CD на PMagic. След като системата стартира, в менюто търси опция "Изтриване на диск". Отваря ти се конзолна програма (не знам коя е). Задаваш sdb за изтриване и започва един доста бавен процес на изтриване на данните от диска. След това, вече си стартираш gparted и правиш нова таблица на дяловете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробва ли с моите команди.С тази премахваш забраната за писане върху флашката

sudo hdparm -r0 /dev/sdХ

Смени Х-са. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробва ли с моите команди.С тази премахваш забраната за писане върху флашката

sudo hdparm -r0 /dev/sdХ

Смени Х-са. :)

Да, пробвах командите, но не се получи. Сега пробвах и със сегашната команда, като след нея повторих и горните:

bakottv@bakottv-desktop:~/Документи$ sudo hdparm -r0 /dev/sde[sudo] password for bakottv: /dev/sde: setting readonly to 0 (off) readonly      =  0 (off)bakottv@bakottv-desktop:~/Документи$ sudo dd count=1 bs=512 if=/dev/zero of=/dev/sde && sync1+0 прочетени блока1+0 записани блокаизкопирани са 512 байта (512 B), 0,0162567 s, 31,5 kB/sbakottv@bakottv-desktop:~/Документи$ sudo cfdisk /dev/sdebakottv@bakottv-desktop:~/Документи$ sudo mkfs.vfat -F32 /dev/sde1mkfs.vfat 3.0.12 (29 Oct 2011)mkfs.vfat: failed whilst writing FATbakottv@bakottv-desktop:~/Документи$ 

След всичко това ми изписва: "Грешка при монтиране"?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, пробвах командите, но не се получи. Сега пробвах и със сегашната команда, като след нея повторих и горните:

bakottv@bakottv-desktop:~/Документи$ sudo hdparm -r0 /dev/sde[sudo] password for bakottv: /dev/sde: setting readonly to 0 (off) readonly      =  0 (off)bakottv@bakottv-desktop:~/Документи$ sudo dd count=1 bs=512 if=/dev/zero of=/dev/sde && sync1+0 прочетени блока1+0 записани блокаизкопирани са 512 байта (512 B), 0,0162567 s, 31,5 kB/sbakottv@bakottv-desktop:~/Документи$ sudo cfdisk /dev/sdebakottv@bakottv-desktop:~/Документи$ sudo mkfs.vfat -F32 /dev/sde1mkfs.vfat 3.0.12 (29 Oct 2011)mkfs.vfat: failed whilst writing FATbakottv@bakottv-desktop:~/Документи$ 

След всичко това ми изписва: "Грешка при монтиране"?

Като стартира CFDISK създаде ли нов дял и после запамети ли промените.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, създадох нов дял, но пак показва "Грешка при монтиране"?

Като опитам да я монтирам с команда през терминала пише това:

bakottv@bakottv-desktop:~/Документи$ sudo mount /dev/sdemount: can't find /dev/sde in /etc/fstab or /etc/mtabbakottv@bakottv-desktop:~/Документи$ 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, създадох нов дял, но пак показва "Грешка при монтиране"?

Като опитам да я монтирам с команда през терминала пише това:

bakottv@bakottv-desktop:~/Документи$ sudo mount /dev/sdemount: can't find /dev/sde in /etc/fstab or /etc/mtabbakottv@bakottv-desktop:~/Документи$ 

1. /dev/sde е цялата флашка, не дял

2. командата е sudo mount /dev/sde1 /mnt

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. /dev/sde е цялата флашка, не дял

2. командата е sudo mount /dev/sde1 /mnt

Да, благодаря! Отвори се, но файловете във флашката си стоят? Сякаш нищо не я изтрива тая флашка и си се връща в същото състояние, каквото е било преди процедурите. Сега тегля Parted Magic да пробвам с него (макар, че май го има в Hiren's BootCD ?).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, благодаря! Отвори се, но файловете във флашката си стоят? Сякаш нищо не я изтрива тая флашка и си се връща в същото състояние, каквото е било преди процедурите. Сега тегля Parted Magic да пробвам с него (макар, че май го има в Hiren's BootCD ?).

Нека да пробваме нещо друго. Изпълнете следните команди:

sudo umount /mntsudo fdisk -lsudo mkfs -t vfat /dev/sde1sudo mount /dev/sde1 /mntsudo ls /mnt
Редактирано от capnemo (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблем ли е, че първата команда не стана т.е. нищо не се случи понеже флашката си беше вече размонтирана?

Иначе за останалите команди се случи това:

bakottv@bakottv-desktop:~/Документи$ sudo fdisk -l[sudo] password for bakottv: Disk /dev/sda: 250.1 GB, 250058268160 bytes255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders, total 488395055 sectorsUnits = sectors of 1 * 512 = 512 bytesSector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytesI/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytesDisk identifier: 0x974a974a   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System/dev/sda1   *        2048     4003839     2000896   82  Linux swap / Solaris/dev/sda2       103522921   488375999   192426539+   f  W95 Ext'd (LBA)/dev/sda3         4003840   103522303    49759232   83  Linux/dev/sda5       103522923   295949429    96213253+   7  HPFS/NTFS/exFAT/dev/sda6       295949493   488375999    96213253+   7  HPFS/NTFS/exFATPartition table entries are not in disk orderDisk /dev/sdb: 160.0 GB, 160041885696 bytes240 heads, 63 sectors/track, 20673 cylinders, total 312581808 sectorsUnits = sectors of 1 * 512 = 512 bytesSector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytesI/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytesDisk identifier: 0xd5b1d5b1   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System/dev/sdb1   *          63    40960079    20480008+   7  HPFS/NTFS/exFAT/dev/sdb2        40960080   312560639   135800280    f  W95 Ext'd (LBA)/dev/sdb5        40960143   312560639   135800248+   7  HPFS/NTFS/exFATDisk /dev/sde: 4227 MB, 4227858432 bytes4 heads, 63 sectors/track, 32768 cylinders, total 8257536 sectorsUnits = sectors of 1 * 512 = 512 bytesSector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytesI/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytesDisk identifier: 0x00000000   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System/dev/sde1            4344     8257535     4126596    b  W95 FAT32bakottv@bakottv-desktop:~/Документи$ sudo mkfs -t vfat /dev/sde1mkfs.vfat 3.0.12 (29 Oct 2011)bakottv@bakottv-desktop:~/Документи$ sudo mount /dev/sde1 /mntmount: /dev/sde1 already mounted or /mnt busymount: according to mtab, /dev/sde1 is already mounted on /mntbakottv@bakottv-desktop:~/Документи$ sudo ls /mntFOUND.000                    Heroes.S03E14.HDTV.XviD-LOLHeroes.S03E02.HDTV.XviD-XOR  Heroes.S03E17.HDTV.XviD-LOLHeroes.S03E05.HDTV.XviD-LOL  Heroes.S03E23.HDTV.XviD-LOLHeroes.S03E08.HDTV.XviD-LOL  toyHeroes.S03E11.HDTV.XviD-LOLbakottv@bakottv-desktop:~/Документи$ 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблем ли е, че първата команда не стана т.е. нищо не се случи понеже флашката си беше вече размонтирана?

Иначе за останалите команди се случи това:

bakottv@bakottv-desktop:~/Документи$ sudo fdisk -l...

Има нещо безкрайно странно. Опитайте да сложите флашката в друг порт и пробвайте тази последователност от команди:

sudo umount /dev/sde1sudo mkfs -t vfat /dev/sde1sudo ls -l /mnt

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.