Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
twist69

Избор на надежден вариант за съхранение на данни :)

Препоръчан отговор

Здравейте и весели празници!

Правя тази тема, за да дискутираме и евентуално стигнем до най-добър вариант, в конкретен аспект от съхранението на данни, който погледнат по този начин, най-вероятно вълнува всеки един от нас, а именно надеждността.

За да конкретизирам още малко темата... със сигурност всеки от нас има на компютъра си, снимки, текст, видео и т.н., съхраняващи ценни за нас спомени. Ако до вчера тези спомени се съхраняваха в албуми, грижливо прибрани в шкафа, сега ние ги съхраняваме на компютрите с които работим постоянно. Рискът от повреда, именно от тази постоянна работа, е да не кажа 100% в един определен момент от жизненея цикъл на машината. В този момент, години спомени във снимки, текст, видео и други важни за нас документи "заминават на кино". И ако можемда си дръпнем изтритите филми, музика, игри от нета, тези спомени няма от къде да върнем...

Така, че нека всеки да каже какъв метод използва или би използвал за съхранението на тези толкова незаменими данни :)------------------ Аз обмислям да си купя някакво надеждно средство (най-вероятно HDD), който да хакна като албум в шкафа и да го вадя веднъж - дваж годишно, за да прехвърля малко снимки и други подобни. Мисля да не го вадя за друго освен backup, дори и за да гледаме снимки от него, за да огранича максимално амортизацията му. Така  данните ще ги има хем на компютъра, хем на харддиска за по-сигурно.

Бюджет още не съм определил, понеже не знам на какви цени вървят надежните варианти, така че това ще го определим в процес надискусията. (е все пак да е нещо сносно, а не на извънземни цени...)

Вие какво мислите? :)

Редактирано от twist69 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правилно сте се насочили към преносим хардиск. Макар, че не дава 100 процента сигурност, пак е много добър вариант за съхранение на информацията.

Но винаги е хубаво да я имате, поне на две места. На домашният компютър и на преносимия HDD. За по-сигурно.

Споделете колко е бюджета и колегите ще предложат варианти.

П.П. и аз обмислям подобна покупка за в бъдеще.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:   Каменни плочи.Някои издържат хилядолетия....

Иначе,по темата.Ако искате наистина да съхраните данните си,ползвайте няколко различни депа за съхранение.Запис на дискове,външен хард,сайтове за сторидж на данни.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@ieensoБюджет още не съм определил, понеже не знам на какви цени вървят надежните варианти, така че това ще го определим в процес надискусията. (е все пак да е нещо сносно, а не на извънземни цени...)@onogondurПредлагаш доста остаряла технология :DИначе по темата: Точно това имах в предвид, като казах, че този диск ще се ползва само за backup - всичко си стои на компа, а когато нещо се случи с едно от устройствата - другото служи за backup. Само да не се случи и с двете наведнъж... :DЗа дисковете... нещо не са ми много надеждни. Много бързо се амортизират, дори и само при съхранение...А за сайтовете, дали има такива които да предлагат поне 100ГБ безплатно? Защото моите данни са поне 100ГБ :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съхранявам си данните на няколко места.

Нямам записвачка и не ползвам дискове.

Имам няколко микро sd карти с различен обем останали от разни телефони и други устройства.

Един стар ама наистина много стар хард 40gb

външен диск 

лаптоп 

настолен компютър

отделно качвам всички снимки в скрити албуми във фейса скоро минах 8000снимки

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За дисковете... нещо не са ми много надеждни. Много бързо се амортизират, дори и само при съхранение...

И как го установи това? ;) 

Аз имам 20-годишно аудио CD, работи си перфектно. 

Като съотношение капацитет/цена DVD дисковете засега нямат конкуренция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз обмислям да си купя някакво надеждно средство (най-вероятно HDD), който да хакна като албум в шкафа и да го вадя веднъж - дваж годишно, за да прехвърля малко снимки и други подобни. Мисля да не го вадя за друго освен backup, дори и за да гледаме снимки от него, за да огранича максимално амортизацията му. Така  данните ще ги има хем на компютъра, хем на харддиска за по-сигурно.Бюджет още не съм определил, понеже не знам на какви цени вървят надежните варианти, така че това ще го определим в процес надискусията. (е все пак да е нещо сносно, а не на извънземни цени...) Вие какво мислите? :)

Без значение колко скъп и надежден носител мислите да си вземете, знайте че той никога не е имунизиран срещу неизправности. За да можете да си подберете правилното за вас решение за бекъп - трябва да си намислите бюджет. А като насока за това което искате да ползвате:1.Можете да се спрете на най евтиния способ 1 диск - за бекъп2.Можете да помислите за изграждане на някакъв вид РАИД масив в системата която ползвате. РАИД1(ще ви трябват 2 диска поне) РАИД5(минимум 3 диска). Зависи и каква скорост гоните все пак.3. Някакъв NAS сторидж. Марки и модели колкото поискате от 130 лв за кутия без дискове до 400-500 за Qnap и Synology4. Избор на клауд сторидж или нещо подобно. 

И как го установи това? ;) Аз имам 20-годишно аудио CD, работи си перфектно. Като съотношение капацитет/цена DVD дисковете засега нямат конкуренция.

Изключително НЕ надеждни са, за важни неща не се препоръчват. Рефлексното покритие се поврежда много лесно и старее, няма възстановяване в последствие от такъв носител. Редактирано от Samo (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма безплатен чек с толкова място,макар че се говори че скоро ще се увеличат обемите...или че това вече трябва(ше) да е налично. Засега има 15ГБ в Гугъл, има и други складове. П.П. Съответните (в това число и Гугъл), разбира се имат и платени обеми, които са с доста повече пространство от безплатните.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.