Премини към съдържанието
Slot

Водното охлаждане по-добро ли е от обикновеното?

Препоръчан отговор

Здравейте, извинявам се ако темата се повтаря, но ми интересно дали обикновеното охлаждане е достатъчно да охлажда геймърски компютър и изобщо компютък(обикновен) който е забутан в нещо като шкаф и има около три пръста ръстояние от отстрани и три отзад.Също так исках да попитам дали има някакви защити на водното охлаждане, защото вода и ток не мисля че е най-добрата комбинация!И ако сложа водно охлаждане дали ще сига и то да охлажда компютъра в това пространство или там вече няма значение каде се дължи с него?Ако може да ми кажете дали и какви видове водно охлаждане има и дали има значение какво слагам.

Благодаря предварително.

Редактирано от Slot (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип е по-ефективно от въздушното и държи по-ниски температури от обикновен вентилатор.

Но помисли ли че няма как да сложиш водно на захранването? И затворен в шкаф не е най-доброто решение за съхранение компютър особено работещ и натоварен с тежки игри вероятно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, по-ефективно е. Особено като се спука.

• Харесва ми 2
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По- ефективно е, но зависи. Ако говорим за цялостно водно, тогава да, но ако говорим за водно хлаждане на процесора, има и хубави има и лоши.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко пари си готов да отделиш за водно охлаждане? Никак не е евтино, ако искаш водното да стане както трябва. Ако ти заграява компютъра има по-евтини начини да го охладиш. За начало обясни какво точно целиш с охлаждането  и каква ти е конфигурацията на компютъра за да ти се даде по-адекватен отговор.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми да комрютъла ми згрява и мисла че е защото го държа в това простанство но не е сигурно.За сега не съм предвиди никакви пари за водно охлаждане защото не съм проучвал на кви цени и какви видове са.Но ако може ми кажете някакви приблизителни цени на охлаждане за цялосно и само за процесора /пр..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За цялата система излиза 500+лв. с качествени части. При вариантите само за процесора почват от 70лв. и стигат до 200+лв. За процесора Corsair H80/H100i са едни от най-добрите варианти, ако ти идват скъпи на CM 120V е най-ефтиният вариант. Ето ти и линкове към тези охладители:

CM-SEIDON-120V-WATER-COOLER

Corsair-Hydro-H80

Corsair-Cooling-Hydro-Series-H100i

Другото, което е важно на каква система ще се монтира охлаждането. Ако е на стара платформа не си залужава инвестицията и варианта е да сложиш кутията на отворено пространство. Водните охладители за процесора имат също вентилатори, което означава, че пак за да се охлади радиатора с вода по-добре ще е кутията да е пак на открито пространство, защото радиатора и вентилаторите се монтират в самата кутия. При цялостните водни охлаждания разликата, е че резервоара може да се монтира извън кутията. Но при всички положения кутията е по-добре да не е в затворено пространство. Влизането(хладен) и изкарването(топъл) на въздуха определя добрият въздушен поток.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Към Seidon 120V трябват тапи за уши,но в комплекта няма.Трябва да си купите отделно.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Също така много негативни мнения за 120V съм чел. По- добре 212 EVO, отколкото 120V.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Също така много негативни мнения за 120V съм чел. По- добре 212 EVO, отколкото 120V.

Доста интересно изявление.Прегледах няколко ревюта и не видях нищо такова. Би ли дал линк към тези негативи, ако обичаш?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Към Seidon 120V трябват тапи за уши,но в комплекта няма.Трябва да си купите отделно.

120V го написах като най-ефтиният възможен вариант. За тези пари по-добре да се заложи на въздушен охладител. За шума е относително, ако е на нормални стойности на вентилатора е ОК, но на макс шумът е 40dB, което не е никак малко, но и стоковият охладител на Intel е с цели 39dB на макс. ;)

За негативни мнения, не съм чел. За тези пари е ясно, че няма как да е "върха на сладоледа". При всички ревюта се справя относително добре за воден охладител от най-нисък клас.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доста интересно изявление.Прегледах няколко ревюта и не видях нищо такова. Би ли дал линк към тези негативи, ако обичаш?

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-1851598/cooler-master-seidon-120v-opinion.html  виж коментара на потребител "i-s"

"

Unfortunately I have to strongly warn you away from the Seidon 120V.I got one as a bundle deal with my CM690 III case, which meant I was paying about £20 for the cooler - seemed a good deal. At the same time as ordering parts for my new machine we upgraded my partner's machine, and he decided that he wanted the same cooler, so we ordered a second Seidon 120V for £39.My parts arrived and I built my machine up, turned it on to be confronted with a loud grinding/growling noise from the pump. No end of shaking, changing orientations, etc could resolve it, but shaking the radiator resulted in sloshing noises - it sounds like it's about half-full of air.My partner's seidon then arrived. No sloshing noises, and on installation and powering up it was quiet and effective. After an hour or two all of a sudden the fan on the radiator started to spin at full speed. A quick check of the system monitors showed why - the CPU temp was over 80C (no overclock).The blue light on the Seidon block was on, but it turned out the pump had failed. The fan was going, the radiator was stone cold, the cpu and block were very hot.When removing the seidon from his machine, it turned out not to have made spectacularly good contact with the cpu either (and no, not an installation error - I've been building/overclocking etc for over 15 years and am an electronic engineer by day. I know how to put a heatsink on, and how to follow instructions).So, we are two out of two failures. My partner's seidon is on the way back for a refund, and an air cooler has been ordered to replace it. As for mine - the retailer doesn't carry the seidon alone, only the case bundle. Coolermaster can't be contacted as their web form doesn't work and there's no phone number, not even one the retailer can call them on.I strongly recommend avoiding the Seidon 120V. It is not reliable and quality control is non existant. Even if coolermaster do eventually replace mine, can I ever trust it? Just buy a decent air cooler and save yourself the hassle and worry."

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както една птичка - пролет не прави, така и от един единствен коментар не може да се прави извод за продукта. Все пак това е техника и тя се поврежда рано или късно. Като се изключи шума от вентилатора при максимални обороти, не виждам друга причина, която да показва този охладител като некачествен продукт. Между другото цялата продуктова гама на Cooler Master е с доказано качество, като доста неща от нея ползвам в момента (кутии, захранвания, охладители, охлаждане за лаптоп, мишки).

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кулър мастър имат някои добри попадения при кутиите,захранванията и вентилаторите,но като охладители са в средният клас,при това с топ охладителите си.Казвайки това,аз ползвам кутия,охладител и вентилатори на кулър мастър,само че съм с i3 без клок.С него се справя чудесно и боксовият охладител.Никога не бих разчитал на техен охладител при сериозен клок.Колкото до сейдончето-вентилатора е малък проблем,защото може да се смени.Основният му проблем е ужасно шумната помпа.Мисля,че е пуснат на пазара заради клиентите,които искат да могат да кажат"Аз съм с водно",а нямат пари за водно. :D Имам един някъде по чекмеджетата и събира прах.Хубавото при него е че не съм го плащал,но пък е и евтин. :D

P.S. Наблюденията ми са лични,правих тестове на пет подобни пишманводни охладителчета.

Нямам за цел омаловажаване на инак хубавата марка кулър мастър,нито изтъкване на себе си,просто споделям лични впечатления за сведение на хората,които се интересуват.

Редактирано от мики маус (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кулър мастър имат някои добри попадения при кутиите,захранванията и вентилаторите,но като охладители са в средният клас,при това с топ охладителите си.Казвайки това,аз ползвам кутия,охладител и вентилатори на кулър мастър,само че съм с i3 без клок.С него се справя чудесно и боксовият охладител.Никога не бих разчитал на техен охладител при сериозен клок.Колкото до сейдончето-вентилатора е малък проблем,защото може да се смени.Основният му проблем е ужасно шумната помпа.Мисля,че е пуснат на пазара заради клиентите,които искат да могат да кажат"Аз съм с водно",а нямат пари за водно. :D Имам един някъде по чекмеджетата и събира прах.Хубавото при него е че не съм го плащал,но пък е и евтин. :D

P.S. Наблюденията ми са лични,правих тестове на пет подобни пишманводни охладителчета.

Нямам за цел омаловажаване на инак хубавата марка кулър мастър,нито изтъкване на себе си,просто споделям лични впечатления за сведение на хората,които се интересуват.

За коя версия на помпата иде реч - кръглата или квадратната форма?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако иска водно за проца с добри показатели аз бих заложил на Corsair H80/H100i. Но никъде не видях автора да пише за клок??? Което ме навежда на мисълта, че и 120V би се справил безпроблемно на сток машина. Другото, което е че автора не споделя с каква машина разполага, дали е чистил скоро, дали е сменял пастата и т.н. Той дори не е споделил какви температури държи компа. По-добре да се изчака отговор на тези въпроси и тогава да се предлагат водни или въздушни охладители. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За коя версия на помпата иде реч - кръглата или квадратната форма?

Всъщност говориш за CM SEIDON 120М и CM SEIDON 120V.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност говориш за CM SEIDON 120М и CM SEIDON 120V.

Вярно. това са два различни модела на Cooler Master макар, че на пръв поглед си приличат много и това въвежда в заблуждение. Между другото имам от около седмица един такъв, но нямам време да го монтирам, но ще намеря все пак да свържа само помпата за да видя как работи. Както се казва - око да види, ръка да пипне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вярно. това са два различни модела на Cooler Master макар, че на пръв поглед си приличат много и това въвежда в заблуждение. Между другото имам от около седмица един такъв, но нямам време да го монтирам, но ще намеря все пак да свържа само помпата за да видя как работи. Както се казва - око да види, ръка да пипне.

Има и 120XL,който вече е друга бира.Прилича на 120М,но радиатора е друг.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Iron,водното (от коментираните) ще ти охлажда само проца,а в една кутия загряват и други компоненти,та помисли как да изкараш машината от долапа или как да и създадеш въздушен поток.Колкото до въпроса дали водните са по-добри-къстъм да,готовите-не,има висок клас въздушни,които са много сериозни,например това TC14PE.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Водните до 150лв по Мое мнение не си струват

освен ако си ограничен в кутията,

на същата цена може да се купи ТОП въздушен охладител

и което е по важно като подръжка само сменяш перки

и не мислиш за помпи,течности и др.

Хубавите водно охлаждания са много скъпи и са предимно за ентусиасти ....

Редактирано от ivanxxx (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички.До сега разбрах че щом съм с ограничен бюджет водното не е най-добрия избор, а има въздушно на същите цени, но с по-високо качество.Ако има нещо, което съм разбрал погрешно ме поправете.И отново благодаря на всички ви.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На мен ми изгоря проца с най висок клас въздушен охладител. Не видях да вдига над 60-62C с 3 часово натоварване на 100%

Проца беше AMD 9570 и си препоръчват водно. Кутията е голяма и освен вентилатора на проца и на захранването има още 4 вентилатора 14мм отпред вкарва, 14 отзад изкарва 2 Х12 горе изкарват. кутията стои на открито и има по 30см от всякъде. И все пак изгоря след 3 години работа по 10-12 часа на денонощие. Изгоря 3 месеца след като му изтече гаранцията, не знам как ги уцелват тези неща. Клок не съм правил въпреки че може да се разпъне до 6Гхз...

Сега ще взема пак същия проц и се чудя как да оглаждам, ама май ще слагам водно...много кинти....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, EU_BG_akademika написа:

На мен ми изгоря проца с най висок клас въздушен охладител. Не видях да вдига над 60-62C с 3 часово натоварване на 100%
...
Сега ще взема пак същия проц и се чудя как да оглаждам, ама май ще слагам водно...много кинти....

А защо сте решил, че заради температурата е изгорял?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, flare написа:

А защо сте решил, че заради температурата е изгорял?

Тъй или инак такъв процесор(9570) няма. Да приемем, че се е имало предвид FX 9370. Добре, но отново странно изказване(изписване) на автора притежаващ този процесор, че щял да го ''изпъне'' до някакви си 6GHz. Това няма как да се случи, дори и с най-доброто охлаждане на вода. Въобще щуротии доста се пишат последно време.:D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Мариян Станчев
      Здравейте! Имам проблем с охлаждането на лаптоп ASUS X550J, при който вентилатора работи избирателно, но дори при моментите, в които е решил да работи е на минимални честоти, макар и трети програми да казват, че работи на големи обороти. Чистен е редовно. Струва ми се, че самият вентилатор е "сдал фира" и не може да функционира правилно. Търсих в онлайн пространството за охлаждане като моето, но явно аз съм слаб в тези области .. Не можах да открия същото, или по-скоро не зная какво точно да търся ...
      Въпросите са ми следните: Мога ли да сменя само вентилатора от цялото охлаждане ИЛИ трябва да сменя цялото охлаждане? 
      Струва ми се, че е едно цяло тяло, отводите с вентилатора, но може и да греша. 
      Бих бил благодарен, да ми помогнете с това, как мога да разбера изцяло нужната ми информация, за да мога да намеря точната/ите част/ и дали бих могъл да я/ги намеря онлайн, за да си спестя време от сервизи и пари от труд.
      С уважение, един невежа!
      ПС: Прилагам снимка на охлаждането намерена от интернет, нейде из дивото ...

• от Xshg
      Искам да попитам за това водно охлаждане https://www.amazon.es/gp/aw/d/B01LWUBSQ6/ref=ox_sc_act_image_2?smid=APWJNLEIHBBOT&psc=1 защото мисля да си го купувам.
    • от Dobromir Kirov
      Здравейте! Прочетох доста теми по въпроса и намерих доста информация, но искам да попитам нещо по-конкретно. Занимавам се с озвучение на различни мероприятия по кафета, ресторанти и т.н. Утре обаче ми предстой да съм на открито в жегата на един басейн и силно ме притеснява температурата, която по прогноза ще е 40-45 градуса. Лаптопа няма да е изложен на пряка слънчева светлина, но въпреки това градусите са много. Програмата която използвам за музиката натоварва процесора и от части видеото. При 4 часа(г/д) експлоатация CPU -  75-80 градуса, GPU - 50-55 градуса, но това е на закрито и при стайна температура около 26-27 градуса. Също така използвам охладител и почиствам лаптопа редовно, но за съжаление термо пастата е заводската. Тоест е на 1 година и 4 месеца и нямам възможност да я сменя за утре... Конфигурацията е
      Lenovo G50-80
      Intel i7 5500U 2.4GHz Dual (Има вградено GPU, но съм го направил да използва външната видео карта за програмата)
      AMD Radeon R5 M330 /2GB /Core Clock 750 MHz/ Memory Clock 900 MHz
      8 GB RAM
      Изкажете мнения и съвети моля ви! Не знам дали няма да си опържа лаптопа на тая жега утре... 
      Прикачвам снимка на температури, волтажи и т.н. при отворен chrome с един таб.
      Лаптопа е с настройки за High performance , затова CPU-то е на почти 3GHz

• от Williams
      Довър вечер,колеги Имам нужда от съвет относно частите към които съм се насочил.
      Бюджетът който имам е 2800лв.Нещата който мисля да взема са следните.
      16GB (2x8GB) DDR4 2666MHz, Kingston HX426C15FBK2/16
      AMD Ryzen 7 1700 осемядрен (3.0/3.7Ghz, 4MB L2/16MB L3 Cache, AM4)

GF GTX 1080 Ti Turbo, 11GB, Asus TURBO-GTX1080TI-11G, PCI-E 3.0, GDDR5X, 352 bit, 2x Display Port, 2x HDMI
      SSD 240GB AMD R3, SATA 6Gb/s, 2.5"(6.35 cm), скорост на четене ?520MB/s, скорост на запис ?470MB/s
      От старата машина ще запазя захранването. CM Gx550w,кутия CM haf922,Хард диск 1тб Seagate,Имам и вече закупена дънна платка Asus prime b350m-A за процесора ryzen1700.
      Ако може да ме напътите за охлаждане,паметта не съм сигурен как е SSD Диска.

• Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.