Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
zlatin21

Компютърно захранване - гърми предпазителя(бушона)

Препоръчан отговор

Здравейте, съфорумци!

Най-напред да Ви пожелая страхотно посрещане на Новата година.

Към въпроса.Имам компютърно захранване CODEGEN 300W, модел 300PA.

Беше с изгорели 2 от 4-те диода на Схема Грец(мой познат ми каза ,че там е проблема в неработещото захранване).

Оригиналните диоди са модел RL205 .Замених ги с нови ( в магазина за електроника

ми казаха ,че тези отдавна не присъстват в каталога).Затова взех модел RL207. Запоих диодите , спазвайки поляритета.

И следва интересното, при всяко включване предпазителчето гърми - 5А, 250V.

И за да си призная ( от което малко ме е срам все пак) ,завършил съм Механотехникум, но не мога да сам проблема. Знам едно , функцията на предпазителя е да предпазва. В тази връзка дори и хипотетично да съм сбъркал нещо с диодите, струва ми се 

не би трябвало да гърми бушончето .

Някакви идеи( за които благодаря предварително).

п.п.Уточнявам ,само че захранването няма почти никаква стойност , но би ми се искало , основно

от любопитство, да отстраня проблема

post-151984-0-68516700-1388232566_thumb.

post-151984-0-16960600-1388232573_thumb.

post-151984-0-56151700-1388232581_thumb.

post-151984-0-34439200-1388232592_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се знае дали само диодите са изгорели и какво още има като проблем. По-добре започни да учиш ( ако имаш желание разбира се) и тогава си прави подобни експерименти. Аз не съм учил електроника или електротехника, но задачата на предпазителя e при ток на насищане  да прекъсне веригата.

Редактирано от Emokostov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Освен диодите може и да е дефектирал ключовия транзистор. За да Ви изгаря предпазителя имате някъде много ниска стойност на съпротивление на някой елемент. Ако имате измервателен уред проверете останалите елементи и също така вижте да не сте объркали поляритета на диодите.

Редактирано от brusko (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може и в самия контакт в който е включен компютъра да е проблема.Проследи проводниците по които идва тока, може да има някъде затопен кабел. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се знае дали само диодите са изгорели и какво още има като проблем. По-добре започни да учиш ( ако имаш желание разбира се) и тогава си прави подобни експерименти. Аз не съм учил електроника или електротехника, но задачата на предпазителя e при ток на насищане  да прекъсне веригата.

Най-напред благодаря за коментара. Уважавам много мнението ти , защото съм чел доста твои коментари, които са помогнали, сигурен съм, за разрешаването на доста задачки на потребителите. 

Относно ученето, каквото съм учил - учил. Електрониката и компютърните джаджи са ми само хоби, но въпреки това смея да твърдя справям се доста успешно( само да вметна , че наскоро подкарах дъно с издути кондензатори - 9 бр., които смених и сега си работи нормално).

В случая експеримент няма. Ситуацията беше следната: с това захранване пробвах най-първото ми дъно - Gigabyte , което не "палеше". ПОтърсих проблема в захранването и изгорих два от диодите, които смених както вече казах .

Смених ги обаче , след консултация с мой съученик, занимаващ се в момента с автоматизация в друг град( убеден съм че е бил прав) .

Безусловно поляритета беше спазен. Явно наистина проблема е някъде другаде.

Освен диодите може и да е дефектирал ключовия транзистор. За да Ви изгаря предпазителя имате някъде много ниска стойност на съпротивление на някой елемент. Ако имате измервателен уред проверете останалите елементи и също така вижте да не сте объркали поляритета на диодите.

Това с транзистора е добра идея , благодаря за която. Ще пробвам това ,след като сменя батерията на измервателния си уред, който също не работи в момента. ;)

Може и в самия контакт в който е включен компютъра да е проблема.Проследи проводниците по които идва тока, може да има някъде затопен кабел. 

Изобщо не съм свързвал захранването с останалата част на компютъра. ( след първите 2 гръмнали предпазителя) , а захранващият кабел е ОК.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изобщо не съм свързвал захранването с останалата част на компютъра. ( след първите 2 гръмнали предпазителя) , а захранващият кабел е ОК.

Без товар не може да включваш захранване. Не е задължително да е към дъно, хард диск или оптично устройство. Има автомобилни лампи на 12 Волта, които може да закачиш към някой от молексите. Иначе, така ще сменяш предпазители до безкрайност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Без товар не може да включваш захранване. Не е задължително да е към дъно, хард диск или оптично устройство. Има автомобилни лампи на 12 Волта, които може да закачиш към някой от молексите. Иначе, така ще сменяш предпазители до безкрайност.

Прав си напълно, необходим е товар. Но все пак това не дава отговор на първоначалното ми питане.

Ето:

Публикувано изображение

Благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако има интегрална схема в "горещата" част,почни да мериш всеки крак с други крак. По принцип са с 16 крака(пина),мериш 1-ви с 2-ри,3-ти и така до последния,и почваш 2-ри с 3-ти... Ако ти даде късо между някои крачета,разпояваш интегралната схема,за да разбереш дали късото е от нея или елементите по платката. И да няма късо,няма гаранция,че е в ред. Също си виж диодите и транзисторите. Надявам се,че ме разбра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако има интегрална схема в "горещата" част,почни да мериш всеки крак с други крак. По принцип са с 16 крака(пина),мериш 1-ви с 2-ри,3-ти и така до последния,и почваш 2-ри с 3-ти... Ако ти даде късо между някои крачета,разпояваш интегралната схема,за да разбереш дали късото е от нея или елементите по платката. И да няма късо,няма гаранция,че е в ред. Също си виж диодите и транзисторите. Надявам се,че ме разбра.

Всичко е ясно. Ще пробвам.Благодаря за детайлните инструкции.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е ли по-лесно да се вземе едно ново захранване , като преди това се провери контакта ( за да не се окаже безсмислена покупка). 30 лева е едно захранване.След години пробване да оправям стари неща стигнах до извода ,че е по-добре да се подмени с ново.

Редактирано от loc_dogy (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е ли по-лесно да се вземе едно ново захранване , като преди това се провери контакта ( за да не се окаже безсмислена покупка). 30 лева е едно захранване.След години пробване да оправям стари неща стигнах до извода ,че е по-добре да се подмени с ново.

Да ти кажа това нерабоещо захранване е за машина , на която днес продадох дъното .

Не че ми е толкова необходимо, заядох се с него че ще го оправя и затова.:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да ти кажа това нерабоещо захранване е за машина , на която днес продадох дъното .

Не че ми е толкова необходимо, заядох се с него че ще го оправя и затова. :)

Този пост направо ме изуми ... Просто му кажи , няма оправия и това е :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този пост направо ме изуми ... Просто му кажи , няма оправия и това е :D

Браточка , имам едно качество - упоритост се нарича. Защо се изумяваш толкова?!? Това ми е хоби( компютърни чаркове). Ти нямаш ли си хоби?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.