Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
Twingo™

Струва ли си да се прави ъпгрейд на стар компютър?

Препоръчан отговор

Привет, колеги! :-)

Имам един стар комп с процесор Sempron 1.4 и РАМ 256. Дъното е GB GA-K8VM800M. Според списъка с поддържани процесори, най-добрият процесор, който ще пасне на дъното е Athlon 64 3700+. Максимално поддържа 2 ГБ РАМ, така че, обмислям да взема и РАМ. Няма да се ползва като основен компютър, целта е да става за нет и някой филм <ahttps://www.kaldata.com/forums/uploads/emoticons/default_smile.gif' alt=':)'>

ПП: А как да разбера дали дъното ми е ревизия 1.0 или 2.0, при положение, че в момента нямам възможност да го включа, за да проверя в Speccy? А какви са разликите между двете ревизии?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абсолютно остаряла конфигурация и безмислен Upgrade, и даване на пари. Да не говорим, че частите са стари, трудно се намират, скъпи са и няма гаранция колко ще работят.

Редактирано от Emokostov (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Привет, колеги! :-)

Имам един стар комп с процесор Sempron 1.4 и РАМ 256. Дъното е GB GA-K8VM800M. Според списъка с поддържани процесори, най-добрият процесор, който ще пасне на дъното е Athlon 64 3700+. Максимално поддържа 2 ГБ РАМ, така че, обмислям да взема и РАМ. Няма да се ползва като основен компютър, целта е да става за нет и някой филм :)

ПП: А как да разбера дали дъното ми е ревизия 1.0 или 2.0, при положение, че в момента нямам възможност да го включа, за да проверя в Speccy? А какви са разликите между двете ревизии?

Максималната конфигурация, която може да се натовари на това дъно, е много по-напред от сегашната сборка. Може да има вариант с компоненти втора ръка да се направи смислен ъпгрейд. Ревизията на дъното би трябвало да е принтирана в близост до горният ляв ъгъл на платката.

Публикувано изображение

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абсолютно остаряла конфигурация и безмислен Upgrade, и даване на пари. Да не говорим, че частите са стари, трудно се намират, скъпи са и няма гаранция колко ще работят.

целта е да става за нет и някой филм :)

!!!!!!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

!!!!!!!!

На кое по-точно се чудиш от това, което написах?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С Athlon 64 3700+ ще можеш да гледаш безпроблемно 480p стрийминг от тубата и 720p филми на харддиска...стига видеокартата да не е MX440

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ako ще се използва с Уиндоус , вероятно ще е ХР -  1 ГБ РАМ + проц = 15+10 лева=>25 лева

За 7 или 8 не става.

За това което ще го използваш става и някое леко линуксче. Късмет! :)

ПП: За какво ти е версията на дъното ? и двете поддържат едни и същи процесори ....

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да се ползва като основен компютър, целта е да става за нет и някой филм :)

Адмирации за хората, които още ползват такива части (без майтап).  :wors:  Иначе ако сложиш 2 плочки по 1 гб и най-мощния athlon за това дъно ще можеш с някой по-лек браузър и Skype примерно да се оправиш. За филми си е перфектен (без 1080p и вероятно 720).

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Със нов или без нов процесор , просто е нужно малко повечко рам , поне да е 1 Гб . Комбинация  1.4 Гх + 1 Гб рам си е добре за едно XP SP3 и всичко необходимо за гледане ,слушане , сваляне , браузване и скайп . За друго няма как , но за изброените неща ще си работи отлично .

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега, аз преди време направих ъпгрейд на една стара щайга със Celeron, като поставих почти най-бързия P4 процесор за дъното, давайки цели 12 лева с доставката. Да ти кажа честно, направих си нарочно тестове с някои стари игри, които не вървяха никак добре със Селерона и една видеокарта GF7600GT. След клок на сегашния P4, успях да получа 250% ( два пъти и половина) повече кадри при почти всички тествани игри, като почнеш от Far Cry 1  и стигнеш до NFSMW.  Макар това PC  да го дадох на майка за да го ползва за интернет, то и при браузването се усети много голям ефект. Например вече клипчетата в ютуб се гледат при 480p,  докато преди не можеха и при по-ниска резолюция. Така, че ако ще даваш 15-20 лева за цялата работа, може би ще си заслужава. Иначе не мисля. Що се отнася до РАМ паметта, то и 1 GB  е предостатъчен за интернет и филми. Аз разлика между 1 и 2 GB  не виждам, а ползвам и 1 и 2 и някакви междинни стойности RAM. Единствено при DOOM 3  се налагат поне 1 GB RAM, Но това едва ли е важно за интернета :) Вчера оправях една стара щайга с изгоряла плочка РАМ, та се наложи да я пусна с 256 MB. Е, работи си отлично и така, стига да не я товаря много. Въпреки олекотяването, все пак да не се прекалява. Поне 512 за XP. Успех!

Редактирано от Кико (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен има смисъл за 1 лек ъпгрейд. Мойта щайга беше 512мб рам(ДДР400) и беше мн бавен ... като му сложих още 1гб и почна да "хвърчи". Само че карам с вграденото видео и клиповете ми секат... Мисля да му взема и една видео карта(не кой знай каква колкото за филми). Та ще посъветвам автора на темата да купи още 1гб рам(ако може и повече) и 1 процесор Athlon64 3200+  2.2 GHz(аз мисля този да взема) и ще може да сърфира в интернет и да влиза в скайп. Пък автора както реши. :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен има смисъл за 1 лек ъпгрейд. Мойта щайга беше 512мб рам(ДДР400) и беше мн бавен ... като му сложих още 1гб и почна да "хвърчи". Само че карам с вграденото видео и клиповете ми секат... Мисля да му взема и една видео карта(не кой знай каква колкото за филми). Та ще посъветвам автора на темата да купи още 1гб рам(ако може и повече) и 1 процесор Athlon64 3200+  2.2 GHz(аз мисля този да взема) и ще може да сърфира в интернет и да влиза в скайп. Пък автора както реши. :)

Колега, клипчетата ти вероятно секат заради процесора, а не заради видеокартата. Все пак да не сравняваме следващите поколения двуядрени и енодрени процесори със старите едноядрени. При едно ядро много отчетливо си личи и клока при гледане на клипчета. Примерно има коренна разлика между моя P4 на 2.6 GHz  и на 3.4 GHz,  на каквито съм го пуснал да работи. В първия случай резолюция 640х480 за клип сече, докато във втория не. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При толкова евтини  PC части в днешно време , ако имаш възможността и търпението спести някой лев и си вземи една ентри левел конфигурация дори ако ще втора ръка отнякъде, и ще видиш колко по-приятно е да работиш с примерно двуядрена машинка на Уин 7 и да можеш да гледаш поне HD ( без Full HD ) видео.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разлика между 1 и 2 гб рам при ХР почти няма, за нещата за които ще се използва - проверено е! За 7 разликата е сериозна. Процесори от типа Sempron 2800 /3000+ се продават по 5-7 лева сега проверих . По- бързи няма много и са по-скъпи. Клока е лесен и с този кеш ще е страшно зайче - беше преди години де ..... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оооо...Ако ще се играе Doom 3, ти трябва видеокарта с поне 512мб видеорам. Doom 3 има много високорезолюционни текстури навсякъде и си трябваше много видео рам. Видеоядрото и перформънса не е чак толкова от значение, но е важно да има повече видеорам ако ще се играе Doom 3 ! Да го знаете от мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колеги. Върнете се и прочетете отново пост №1 Темата не е за Доом, или други такива игри. Вие си почнахте ваш си разговор някакъв, който не касае автора на темата. Провеждайте си го на ЛС или в чата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега, клипчетата ти вероятно секат заради процесора, а не заради видеокартата. Все пак да не сравняваме следващите поколения двуядрени и енодрени процесори със старите едноядрени. При едно ядро много отчетливо си личи и клока при гледане на клипчета. Примерно има коренна разлика между моя P4 на 2.6 GHz  и на 3.4 GHz,  на каквито съм го пуснал да работи. В първия случай резолюция 640х480 за клип сече, докато във втория не. 

Карам с вграденото видео на дъното(128мб) и процеосора е Sempron 1.8ГХц. Един приятел има една щайга с процесор Sempron 1.6ГХц и е с външна видео карта(nvidia 512mb точния модел не го знам) и няма проблеми с клиповете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Карам с вграденото видео на дъното(128мб) и процеосора е Sempron 1.8ГХц. Един приятел има една щайга с процесор Sempron 1.6ГХц и е с външна видео карта(nvidia 512mb точния модел не го знам) и няма проблеми с клиповете.

Щом казваш, няма да споря. Аз само казвам, как стоят при мен нещата с една от най-бързите и последни AGP  видеокарти GF7600GT със слаб, силен и по-силен процесор. Тия едноядрени изчадия са боклуци и искат честота.  А при съвременните приложения направо се задъхват много яко. Разбира се, много зависи и какви клипове гледаш и с какъв плейър или браузер. Защото аз със Селерона гледам почти гладко 720p  видеоклипове, но...не и в ютуб.  Да кажем, някой филм от маймунда не е чак такъв проблем. Обаче ако говорим за флашове и тем подобни, няма как да стане с това едноядрено изчадие и 128 к кеш. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом казваш, няма да споря. Аз само казвам, как стоят при мен нещата с една от най-бързите и последни AGP  видеокарти GF7600GT със слаб, силен и по-силен процесор. Тия едноядрени изчадия са боклуци и искат честота.  А при съвременните приложения направо се задъхват много яко. Разбира се, много зависи и какви клипове гледаш и с какъв плейър или браузер. Защото аз със Селерона гледам почти гладко 720p  видеоклипове, но...не и в ютуб.  Да кажем, някой филм от маймунда не е чак такъв проблем. Обаче ако говорим за флашове и тем подобни, няма как да стане с това едноядрено изчадие и 128 к кеш. 

То точно тия клипове от ютуб ми секат. Иначе като изтегля някой филм с BS Player си ми върви добре.

Редактирано от potrebitell (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Леле претъпкало се с разбирачи.

Не виждам някой да е разбрал какъв е прочесора на автора, а само разтягате ненужни локуми които нямат нищо общо с истината.

Моя боб каза че процесора е Sempron 2500+, подмяната му с някой 3000+ за под 10 лв. и добавянето на плочка рам и тази машинка ще върши перфектно работата която иска автора.

Не ставала за 7 тая машина !!!!!!

Колко парички е готов да заложи умника на това си твърдение?

След като за 30лв машината мойе да прави това което се иска от нея, не виждам смисъл да се пишат глупости и да се предлагат алтернативи за доста повече пари.

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Леле претъпкало се с разбирачи.

Не виждам някой да е разбрал какъв е прочесора на автора, а само разтягате ненужни локуми които нямат нищо общо с истината.

Моя боб каза че процесора е Sempron 2500+, подмяната му с някой 3000+ за под 10 лв. и добавянето на плочка рам и тази машинка ще върши перфектно работата която иска автора.

Не ставала за 7 тая машина !!!!!!

Колко парички е готов да заложи умника на това си твърдение?

След като за 30лв машината мойе да прави това което се иска от нея, не виждам смисъл да се пишат глупости и да се предлагат алтернативи за доста повече пари.

Кое няма общо с истината? Това което казвам ли? Знаем, че твоята машина и без РАМ памет хвърчи със седмицата. Споко. Ако си прочел какво съм писал щеше да забележиш, че и аз споменавам за 256 MB RAM, с която Windows си хвърчи. Но на каква цена? Орязани половината сервизи, включително тия за интернет. Компа се ползва само за игри като табла и судоку. Пуснеш ли браузера, на третата страница почва да се чуди каква марка е харда, че толкова се бави. Аз неистини не съм писал. Написал съм само част от това, през което съм минал и през което минавам дори в момента. И седмици съм инсталирал много пъти, но винаги съм ги разкарвал. На тях не паметта, нито видеокартата е проблема, а други неща. И с 2 GB RAM  се влачи точно толкова бързо, колкото и с 1 GB 32 битовата седмица. Просто процесорът, с който съм пробвал тия неща е прекалено слаб за Windows 7  и се намира постоянно под някакъв товар. В същото време мога да кажа, че една седмица си върви перфектно с един C2Duo  и същите чарколяци, изключая AGP  видеокартата разбира се. Не разбирам твоето негативно отношение към всички и към всичко. Обидите ти са винаги на устата, което е много странно за мен. Какво, сервиза ли не ти върви?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кое няма общо с истината? ..............

Уважаеми.

Това, че сам си се сложил в графата с умниците си е лично твой проблем.

Питаш за сервиза ми .... върви си страхотно не се притесниавай и това е защото не говоря глупости на клиентите и не гледам веднага да ги набутам с няколко стотин лева а гледам да постигна желания резултат с минимални средства. И за щастие хората го оценяват. Няколко пъти съм участвал в глупави спорове относно нуждите на 7 и за да не си пищем голи приказки ти обещавам шот от РСто което ползвам в сервиза си със 7 откакто е излязал.

А ако сам се визираш като умника казващ, че 7 няма да работи на тая машина с ъпгреит от 30лв, спокоино можеш да приемеш, че офертата да сложиш ниакой лев на това твърдение е валидна а аз ще сложа двойно. Ако не ти стиска ти обещавам при първото свободно време да сглобя такава машина щото имам и дъна и процесори.

Ето ти малко материал за ограмотяване.

Провери производителноста на въпросния Sempron 2500+ и след това провери да речем каква е на Atom процесорите да речем до N475 и когато установиш, че Atom-ите се справят по-зле помисли колко от тях фабрично излизат на пазара с Windows 7 и са с по 1G рам 

Редактирано от pconline (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кое няма общо с истината? Това което казвам ли? Знаем, че твоята машина и без РАМ памет хвърчи със седмицата. Споко. Ако си прочел какво съм писал щеше да забележиш, че и аз споменавам за 256 MB RAM, с която Windows си хвърчи. Но на каква цена? Орязани половината сервизи, включително тия за интернет. Компа се ползва само за игри като табла и судоку. Пуснеш ли браузера, на третата страница почва да се чуди каква марка е харда, че толкова се бави. Аз неистини не съм писал. Написал съм само част от това, през което съм минал и през което минавам дори в момента. И седмици съм инсталирал много пъти, но винаги съм ги разкарвал. На тях не паметта, нито видеокартата е проблема, а други неща. И с 2 GB RAM  се влачи точно толкова бързо, колкото и с 1 GB 32 битовата седмица. Просто процесорът, с който съм пробвал тия неща е прекалено слаб за Windows 7  и се намира постоянно под някакъв товар. В същото време мога да кажа, че една седмица си върви перфектно с един C2Duo  и същите чарколяци, изключая AGP  видеокартата разбира се. Не разбирам твоето негативно отношение към всички и към всичко. Обидите ти са винаги на устата, което е много странно за мен. Какво, сервиза ли не ти върви?

Да речем , че и двамата сте прави.

Но голямата истина си остава. Уин 7 ще тръгне без проблем  , но едва ли ще можеш да вършиш пълноценно работа.Единственото , с което мога да се съглася е че седмицата на едноядрен процесор е пълна скръб.Имах Intel Celeron d326 2.53@3.27 ghz с 512 MB RAM сложих седмица пробно, браузването беше тъжно, в моя случай основно заради липса на РАМ .Проблемът е че не мисля че и с 4 ГБ РАМ този процесор може да свърши приемливо каква да е задача на седмицата.Просто свикнете с мисълта че остарелият хардуер трябва да се заменя.Можеш да търпиш и да изкараш още някоя годинка от тоа процесор , а можеш да си купиш нещо по-ново ( от него поне ( втора ръка )) и да си направиш работата на компютъра по-приятна. Изборът е твой.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да речем ................

Да вземем да речем, че тия работи с мислене не стават а с пробване и опит.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имах Intel Celeron d326 2.53@3.27 ghz 

Вероятно се сещаш, че Celeron са доста слаби процесори. Особено Celeron D. Аз също съм пробвал Windows 7 на Celeron D 360 3.4 GHz @ 4.2 и лагваше много дори в стар браузър. Но при Pentium 4 нещата бяха доста по-различни. Ядрото на процесора е от доста голямо значение. Cedarmill (Celeron D) е по-слабо ядро от Prescott (Pentium 4). :)

За старите AMD-та (Athlon XP) смело твърдя, че са уникални процесори, даже моя преди XP 1600+ се държеше често по-производително от този Celeron D - На една и съща ОС, едни и същи програми, почти идентичен хардуер.

Редактирано от Greak (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.