Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Много често из форума срещам теми относно въпроси по предложения за NAS
устройства които да се ползват за съхранение на различна информация - било то архиви от
снимки, документи, филми, музика или пък за бекъп на информация. Често предложенията
включват външни дискове с LAN/USB интерфейс пригодени за свързване с маршрутизатор/комутатор, но пък са доста скъпи като възможности тъй като лично за мен NAS устройството трябва да предлага различни екстри като торент, FTP, WebUI, SSH, и т.н. а не само просто шерване на директориите. Затова препоръчвам ако имате стар компютър който залежава в мазата/килера да го ползвате с една полезна цел, а не да пръскате средства по скъпи външни дискове, които често нямат въпросните благинки и екстри.

Нека започнем с това какво представлява FreeNAS, и какви са му преимуществата пред други
дистрибуции и операционни системи с подобна цел

1. FreeNAS е базирана на FreeBSD платформа, което само по себе си я прави Open Source
система;
2. Опростена инсталация ;
3. Сравнително опростен GUI ;
4. Изключително лека, с относително ниски хардуерни изисквания ;
5. Лесна конфигурация на дяловете и споделените ресурси ;
6. Богат набор от функции ;
7. Стабилна ;
8. Възможност за инсталация на флашка/външен носител и т.н.

Много важно уточнение е преди да започнете инсталацията е да знаете, че за FreeNAS трябва задължително да подготвите допълнителен носител където да бъде инсталриан, а не да инсталирате носителя върху който ще се съхранява информация по-нататък и ще се споделя. Ако имате важни файлове на диска където ще инсталирате, то задължително си направете бекъп, тъй като инсталатора на FreeNAS ще затрие всичко което се съхранява там.

1. Отивате на FreeNAS.org и сваляте дистрибуцията която желаете да инсталирате. Лично
препоръчвам да не сваляте x64 версията, тъй като особен смисъл от нея няма. Едва ли ще
адресирате повече от 1-2 GB оперативна памет на по-стара машина.

2. Записвате сваления имидж на носител от който ще инсталирате. За целта аз направих бутващ диск с BurnAware Free, но вие може да ползвате и флашка за бутващ диск.

3. Влизате в BIOS на машината където ще инсталирате FreeNAS и намирате опцията за първо бутващо устройство. Избирате първото бутващо устройство  - в случая аз избрах CD/DVD, а при вас може и да бъде от флаш носител. В такъв случай търсите опция за Removable Device и го избирате като първо бутващо устройство.

Публикувано изображение

4. След като сме избрали кое да е бутващото устройство, сейваме настройките на биоса,
поставяме носителя от който ще инсталираме и рестартираме машината.

5. Следва бутване и зареждане на екрана на инсталатора на FreeNAS.

Публикувано изображение

6. След като инсталатора на FreeNAS завърши своята работа по конфигурацията, следва запитване какво да направи с текущия процес на инсталацията. Избирате Install/Upgrade.

Публикувано изображение

7. След избиране на опция 1 следва запитване къде да бъде инсталиран FreeNAS.

Публикувано изображение

Внимателно посочете на кой дял ще инсталирате FreeNAS.

Публикувано изображение

8. Процеса на атоматична инсталация ще трае известно време. След като завърши FreeNAS ще изкара нов екран с който казва че инсталацията е завършена и медията от която е инсталиране да бъде махната (в случая CD диска).

Публикувано изображение

9. След като завършите инсталацията и рестартирате машината, FreeNAS ще буутне и на екрана ще се изведе нов прозорец. Тук не пипаме нищо, ако DHCP ни раздава IP адресите.

Публикувано изображение

Вече сме готови с инсталацията, и можем да достъпим интерфейса на FreeNAS на посочения долу на екрана адрес.

При по-голям интерес може и да направя втора част с конфигурацията на дяловете и шерването на директориите. Дано Ви е било полезно и интересно.

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)
  • Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Браво колега :-) Чудесен и полезен урок :-) Очаквам втора част :-)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лично препоръчвам да не сваляте x64 версията, тъй като особен смисъл от нея няма. Едва ли щеадресирате повече от 1-2 GB оперативна памет на по-стара машина.

Ползата от 64битова ОС не се заключава само в възможността за адресиране на повече от 4GB рам. Например, 64битовият модел позволява ползване на някои благинки за сигурност, които в 32 битовият кернел няма да ги има. Лично аз бих се възползвал, за нещо, чиято идея ще е да шерва ресурси - т.е. ще има отворени портове, сървъри и т.н. И ще всъщност, тъй като ще си правя тия дни NAS. (но няма да ползвам FreeNAS де.) Няма излишна сигурност, а точно тази е "безплатна".

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползата от 64битова ОС не се заключава само в възможността за адресиране на повече от 4GB рам. Например, 64битовият модел позволява ползване на някои благинки за сигурност, които в 32 битовият кернел няма да ги има. Лично аз бих се възползвал, за нещо, чиято идея ще е да шерва ресурси - т.е. ще има отворени портове, сървъри и т.н. И ще всъщност, тъй като ще си правя тия дни NAS. (но няма да ползвам FreeNAS де.) Няма излишна сигурност, а точно тази е "безплатна".

Въпрос на сигурност е да. Възможностите за ОС на NAS са неограничени - Windows Server, Linux/Unix дистрибуции, Embedded системи като тази и т.н. Лично аз смятам, че това е най-лесния начин за шерване на ресурси. Иначе спокойно може да си метнеш един Ubuntu/Debian Server. Там обаче нищо не ти е наготово, и сам трябва да настройваш и конфигурираш, а това не е по силите на всеки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лично аз смятам, че това е най-лесния начин за шерване на ресурси.

Изобщо не го оспорвам и браво за урока. :) Просто споменавах че има смисъл да сложиш 64битов FreeNAS.

Там обаче нищо не ти е наготово, и сам трябва да настройваш и конфигурираш, а това не е по силите на всеки.

Любопитен съм тогава, какво мислиш за моя избор, т.е. чисто 64-битово Hardened Gentoo + SELinux :P Редактирано от flare (преглед на промените)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изобщо не го оспорвам и браво за урока. :) Просто споменавах че има смисъл да сложиш 64битов FreeNAS.Любопитен съм тогава, какво мислиш за моя избор, т.е. чисто 64-битово Hardened Gentoo + SELinux :P

Ами какво да кажа... Всяко дистро става за NAS. Не съм запознат с въпросното.:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...+ SELinux :P

Точно SELinux не си заслужава играчката. А и тормози процесора :)

Авторе, очакваме ъпдейти по темата :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно SELinux не си заслужава играчката. А и тормози процесора :)

Offtopic - Ми ти твърдиш и че Gentoo не си я заслужава, но аз продължавам да съм несъгласен. :)

Тормози процесора - дръжки. :) На теория си прав, но на практика е ужасно малко при съвременните процесори - изобщо не се забелязва - може би при някакъв сървър, дето му вървят 10000 процеса които достъпват различни неща ще е друго, но не и в моя случай, при това съм разрешил пълно логване. Hardened ядрото със сигурност тормози далеч повече процесора, но и то не може да се забележи. От друга страна, задължителният контрол на достъпа е концепция, която ме грабна в мига, когато разбрах за нея - огромен ъпгрейд спрямо стандартният модел собственик-група-други.

По темата:

Може би е очевидно, но да посоча и някои енергийни детайли, за които може да не се сетите, когато ползвате обикновена конфигурация за NAS:

[*]изключете от bios-a де-що имате хардуер, който няма да ползвате - примерно вградена звукова карта, firewire, т.н. - драйверите на линукс не са баш винаги идеални в това отношение и може да не спират съответното нещо правилно. Тъй като вашият сървър ще е нонстоп пуснат, всеки ват надолу е нещо.

[*]Ако имате вградена видеокарта - ползвайте нея и откачете другата - разликата в мощността може да е солидна, дори и да ползвате само конзолен интерфейс. Също нагласете вградената карта да ползва най-малко рам - и без това не и е необходима, а сървъра може да се възползва от нея за друго.

[*]Откачете оптичните устройства - повечето модели точат няколко вата без изобщо да ги ползвате.

[*]Очевидно, на веднъж настроен сървър не трябва монитор, така че го спирайте - и те са по към 1W в стендбай. отделно че заемат място.

Така навързана + Линукса настроен да спира което, когато може и да скалира честотата на процесора (тия вероятно FreeNAS си ги има конфигурирани по подразбиране), NAS-a ми (g1620/2gRAM/3x3GB WDRed) консумира общо 35-45W в зависимост от натоварването - колкото слаба лампа с нажежаема жичка или 2 енергоспестяващи.

Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.