Премини към съдържанието
flare

Агенцията за бежанците си купи златни компютри.

Препоръчан отговор

Компютри, принтери и други устройства с изненадващо високи технически характеристики и цена е купила Държавната агенция за бежанците без търг. Оборудването е за работата на 50-те нови служители на агенцията в центровете за бежанци в София и Харманли, и струва 223 384 лв. с ДДС, личи от регистъра на обществените поръчки.

Срещу въпросната сума са купени 50 компютърни конфигурации, 40 принтера, 20 мултифункционални устройства и 7 UPS системи, става ясно от поръчката, за която „Труд“ писа пръв.

От три поканени фирми за доставчик на оборудването е избрана „Стантек“. Техническите изисквания за машините са изненадващо високи и изглеждат по-подходящи за дейности като видеообработка, работа с дизайнерски и архитектурни програми или тежки видеоигри. За компютрите например се иска двуядрен процесор с минимум 3.5 гигахерца базова честова.

Мониторите трябва да са с минимум 21 инча диагонал, а изходящата мощност на UPS-ите - поне 3000VA/2700W. На сайта на “Стантек” се предлагатсамо 2 модела, покриващи изискването – единият на цена 1467 лв., а другият - на 2516 лв. Изискването за 40-те принтера и 20-те мултифункционални устройства е да са лазерни и да печатат по минимум 25 страници на минута.

Сметката показва, че комплектът от компютър и монитор за всяко едно от работните места излиза по няколко хиляди лева – встрани от стойността на периферните устройства.

Разходи на ДАБ като този дават представа за декларираните от държавата високи средни разходи на бежанец месечно (достигащи до над 1000 лева, според изказване на вътрешния министър Цветлин Йовчев), при положение, че всеки от чужденците в центровете за временно настаняване на агенцията получава по едва 65 лева месечно за издръжка.

Източник OFFNews

Като го прочетох не можах да повярвам и реших да проверя. Информация за обществената поръчка тук.

И много се чудех в кой раздел да постна новината. Много ми се щеше да е в Нови конфигурации, за да видя какъв точно комп щяха да сглобят колегите за 2516лв и дали щеше да е с двуядрен на 3.5GHz...

Баси наглостта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Източник OFFNews

Като го прочетох не можах да повярвам и реших да проверя. Информация за обществената поръчка тук.

И много се чудех в кой раздел да постна новината. Много ми се щеше да е в Нови конфигурации, за да видя какъв точно комп щяха да сглобят колегите за 2516лв и дали щеше да е с двуядрен на 3.5GHz...

Баси наглостта.

А от къде изкара цената 2516 лева?!?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А от къде изкара цената 2516 лева?!?!

Горе в цитата е в червено. Естествено, те може да са се уговорили за друга цена, ама ме съмнява да е много по-различна, имайки предвид общата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Горе в цитата е в червено. Естествено, те може да са се уговорили за друга цена, ама ме съмнява да е много по-различна, имайки предвид общата.

Предположих, ама защото има следното задание в поръчката:

50 компютърни конфигурации, 40 принтера, 20 мултифункционални устройства и 7 UPS системи

Явно някой много "запознат" от конкуренцията е свършил полезна работа и сега ще се пише наляво и надясно за това.

Не, не ме разбирай погрешно, че ги защитавам и особено, защото ги знам какви са некадърници във въпросната Агенция.

Ако са толкова тъпи да престъпят закона и да го нарушат, някой ще обере пешкира рано или късно, а ако не са и всичок е законно, тогава няма какво да кажем.

Но ми е интересна цената на всеки обект от поръчката, за да се види точно кое колко струва, а не само някакви цифри да дерат тия и да създават сензации.

Едит:

Ще си позволя да цитирам тук един от коментарите в сайта, под новината.

OffNews, проверявайте си източниците и не се превръщайте в Блиц или подобни парцали, защото в момента разказвате вица: "не били компютри, а компоти"... освен компютри и принтери, са купени и комутатори, рутери, крипто-модули, дискове за сторидж, шкафове и пр. - всичко, което е нужно, за да има достъп до Евродак, АФИС, АИС "Бежанци", "АИС МВР". Компютрите са по 1178 лева с монитора и Windows-а, а не по 2800+. И т.н.

а ето и факти от източника:

- Поръчката включва 50 компютъра, 40 принтера, 15 мултифункционални, 6 големи UPS-а, 6 рутера с крипто модули, 8 комутатора, 5 шкафа с пач панели, 6 Fiber Channel диска за SAN Storage

- При 160 допълнителни щатни бройки, разпределени в 7 центъра и около 15 сгради, в които кабинетите са за по 2-ма човека, а не офис зали за по 100, няма как да стане хората да работят с 2 големи машини - поради тази причина принтерите са 40 + по 2 мултифункционални малки машини на център + 1 за ДАБ

ПС: а източника го познавате много добре.

Не, че знам дали това е истина, но нещо подобно имах предвид с коментара си - че не е коректно така да се изчислява един компютър.

Редактирано от algor (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.