Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×

Препоръчан отговор

Здравейте,още вчера щях да питам,но намерих проблема-изгорял нагревател.Бойлера е Дипломат series INNOVATION на 6г.Днес купих нагревател и го смених.Напълних бойлера като го обезвъздуших,светна си лампата за загряване,терморегулатора като го завъртя на ляво и на дясно си цъка.Но след около 30мин лампата едвам мъждукаше,индикатора за градусите беше в синята зона.Отворих отново капака всичко си е наред с тока,отива до нагревателя.Но ми направи впечатление нещо друго-когато терморегулатора е включен по плюса стига ток до единия край на нагревателя а на другия няма.Когато изключа регулатора и на двата края на нагревателя тече ток.Нормално ли е да е така?И се съмнявам да няма някоя отечка по ключа или терморегулатора.Понеже самия ключ при включване и изключване доста присвятка.А и това мъждукане когато е включен.Защитата не е включена.Нямам уред и съм мерил с фазомер.Мерси

3 kw 80 л. вертикален

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извикай си специалист, за да види точно къде е проблема. Може да има отечка или окъсяване.Не си прави експерименти!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извикай си специалист, за да види точно къде е проблема. Може да има отечка или окъсяване.Не си прави експерименти!

Знам,че това е най-правилния вариант.Ама и преди съм сменял нагреватели,копчета и помислих,че ще се оправя.А и като тръгна след смяната на изгорелия нагревател,грейнах,че вече втори ден със студена вода знаеш ли какво ми е :)

П.П.Ама сега влизам в банята,колкото е стоплил толкова.

Редактирано от bojoviki (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знам,че това е най-правилния вариант.Ама и преди съм сменял нагреватели,копчета и помислих,че ще се оправя.А и като тръгна след смяната на изгорелия нагревател,грейнах,че вече втори ден със студена вода знаеш ли какво ми е :)

П.П.Ама сега влизам в банята,колкото е стоплил толкова.

Явно проблема не е само в нагревателя. Сигурен ли си, че си направил всичко както трябва. Ако проблема е в ключа може да включиш боилера директно, но трябва да знаеш как!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно проблема не е само в нагревателя. Сигурен ли си, че си направил всичко както трябва. Ако проблема е в ключа може да включиш боилера директно, но трябва да знаеш как!

Чисто нов е нагревателя,веригата си протича нормално до него.Сетих се да шунтирам копчето,но не съм сигурен точно как,затова и не пипам.Освен ако някой не ме упътва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Освен ако някой не ме упътва.

Извинявай, но от първия ти пост става ясно колко разбираш от ел уреди. Как да те направлява някой от разстояние като дори нямаш комбиниран уред (мултицет)? Такива неща не се оправят от разстояние.

Личи си, че не знаеш понятията "фаза и нула" а използваш "плюс и минус", които се използват ако имаш изправено напрежение, не променливо.

С фазомер диагностика на нищо не можеш да направиш освен да провериш дали до бойлера достига фаза. И е нормално на единия край на нагревателя да свети, а на другия не.

Щом си го сменил значи, е здрав и няма утечки (провери зануляването на корпуса).

Възможно е терморегулатора да е за смяна. С тези 3 киловата е много вероятно с времето да си е изменил параметрите и да изключва на различна температура от зададената. Нищо не шунтирай, няма смисъл. Копчето или работи или не. Може да го разкачиш и измериш с веригопроверител дали и двете контактни системи са здрави.

И извода: Възможо е да е от терморегулатора. Ти си прецени дали ще го сменяш или не.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,още вчера щях да питам,но намерих проблема-изгорял нагревател.Бойлера е Дипломат series INNOVATION на 6г.Днес купих нагревател и го смених.Напълних бойлера като го обезвъздуших,светна си лампата за загряване,терморегулатора като го завъртя на ляво и на дясно си цъка.Но след около 30мин лампата едвам мъждукаше,индикатора за градусите беше в синята зона.Отворих отново капака всичко си е наред с тока,отива до нагревателя.Но ми направи впечатление нещо друго-когато терморегулатора е включен по плюса стига ток до единия край на нагревателя а на другия няма.Когато изключа регулатора и на двата края на нагревателя тече ток.Нормално ли е да е така?И се съмнявам да няма някоя отечка по ключа или терморегулатора.Понеже самия ключ при включване и изключване доста присвятка.А и това мъждукане когато е включен.Защитата не е включена.Нямам уред и съм мерил с фазомер.Мерси

3 kw 80 л. вертикален

Регулаторът трябва да изключва фазата, а щом продължава да свети, или има обърната фаза, или регулаторът ти нещо не е наред, не му знам схемата на свързване и не ми се търси, но както казаха, нямаш си грам понятие , така че- техник му е майката

, а също така каква мощност е новия нагревател, да не си взел някой с по- малка и да се чудиш защо загрява бавно?

Ако е по тази схема

Публикувано изображение

със сигурност са сменени местата на фазата и нулата.

Редактирано от elleena (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ако е по тази схема

Публикувано изображение

При по-новите термичната защита и терморегулатора са в един корпус и представляват едно цяло, а захранването влиза първо в бутона и от там в защитата. Някой модели имат лампичка свързана към защитата за индикация дали работи или е изключил/загрял.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, най - добре е да си намери специалист. 

Проблемите могат да бъдат много, т.е:

- Неизправна инсталация

- Изключил предпазител

- Неизправен външен ключ

- Неизправен ключ на уреда

- Неизправна термозащита

- Неизправно термореле

- Неизправен нагревател

- Неправилно извършена ремонтна дейност от собственика

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правиш си една пробна лампа от фасунга и две жици,поставяш лампа и мериш дали отива ток до нагревателя.Всеки друг уред или проверка с друго пособие може да те подведе.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинявай, но от първия ти пост става ясно колко разбираш от ел уреди. Как да те направлява някой от разстояние като дори нямаш комбиниран уред (мултицет)? Такива неща не се оправят от разстояние.

Личи си, че не знаеш понятията "фаза и нула" а използваш "плюс и минус", които се използват ако имаш изправено напрежение, не променливо.

С фазомер диагностика на нищо не можеш да направиш освен да провериш дали до бойлера достига фаза. И е нормално на единия край на нагревателя да свети, а на другия не.

Щом си го сменил значи, е здрав и няма утечки (провери зануляването на корпуса).

Възможно е терморегулатора да е за смяна. С тези 3 киловата е много вероятно с времето да си е изменил параметрите и да изключва на различна температура от зададената. Нищо не шунтирай, няма смисъл. Копчето или работи или не. Може да го разкачиш и измериш с веригопроверител дали и двете контактни системи са здрави.

И извода: Възможо е да е от терморегулатора. Ти си прецени дали ще го сменяш или не.

Не знам, колко и ти колега разбираш от ел.уреди но е нормално фазомера да свети и на двата края на нагреваталя, а не само на единия, това означава,че ако не свети и на двата края прекъснат нагревател.И как може с 3кв и с времето дасе се изменили параметрите и да изключва на различна температура теморегулатора, той или изключва при дадена температура или не.

Правиш си една пробна лампа от фасунга и две жици,поставяш лампа и мериш дали отива ток до нагревателя.Всеки друг уред или проверка с друго пособие може да те подведе.

И аз исках да предложа това ,но е опасно за човек, който не е боравил с това.

Регулаторът трябва да изключва фазата, а щом продължава да свети, или има обърната фаза, или регулаторът ти нещо не е наред, не му знам схемата на свързване и не ми се търси, но както казаха, нямаш си грам понятие , така че- техник му е майката

, а също така каква мощност е новия нагревател, да не си взел някой с по- малка и да се чудиш защо загрява бавно?

Ако е по тази схема

Публикувано изображение

със сигурност са сменени местата на фазата и нулата.

На кое по точно са сменени местата  на фазата и нулата

Е, най - добре е да си намери специалист. 

Проблемите могат да бъдат много, т.е:

- Неизправна инсталация

- Изключил предпазител

- Неизправен външен ключ

- Неизправен ключ на уреда

- Неизправна термозащита

- Неизправно термореле

- Неизправен нагревател

- Неправилно извършена ремонтна дейност от собственика

Колега мн ако та за след смяна на нагревател,при работещ уред

Редактирано от balki65 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам, колко и ти колега разбираш от ел.уреди но е нормално фазомера да свети и на двата края на нагреваталя, а не само на единия, това означава,че ако не свети и на двата края прекъснат нагревател.И как може с 3кв и с времето дасе се изменили параметрите и да изключва на различна температура теморегулатора, той или изключва при дадена температура или не.И аз исках да предложа това ,но е опасно за човек, който не е боравил с това.

При нормална работа, в режим  на загряване, на единия край на нагревателя има "фаза", а на другия "нула" - т.е. фазомера не свети и на двата края на нагревателя. Евентуално, ако свързването е такова, че терморегулатора прекъсва "фаза" (щото не е крайно неправилно и "нула" да прекъсва), тогава след достигане на температурата, при която терморегулатора изключва, на нагревателя (коригирам на) няма "фаза" и на двата извода, като водата трябва да е гореща. Редактирано от ivankrivodol (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При нормална работа, в режим  на загряване, на единия край на нагревателя има "фаза", а на другия "нула" - т.е. фазомера не свети и на двата края на нагревателя. Евентуално, ако свързването е такова, че терморегулатора прекъсва "фаза" (щото не е крайно неправилно и "нула" да прекъсва), тогава след достигане на температурата, при която терморегулатора изключва, на нагревателя има "фаза" и на двата извода, като водата трябва да е гореща.

Колега, да не предполагаме,като има писани неща за ел.техниката

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много ги разбирате, аз спирам да се обаждам :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много ги разбирате, аз спирам да се обаждам :)

Точно тук е проблема, че много ги разбираме нещата. Всичколози сме. 

Никого не искам да обидя или засегна и знам, че всеки се опитва да помогне, но....

Още помня как се подигравахме на западняците, че не можели да си сменят крушка или да си напомпат гумата на автомобила  - правилно и разбираемо. Кагато възникне авариина ситуация се търси оторизиран сервиз или техник. Естествено и нормално! Не е ли така?????

Редактирано от Black Power (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно тук е проблема, че много ги разбираме нещата. Всичколози сме. 

Никого не искам да обидя или засегна и знам, че всеки се опитва да помогне, но....

Още помня как се подигравахме на западняците, че не можели да си сменят крушка или да си напомпат гумата на автомобила  - правилно и разбираемо. Кагато възникне авариина ситуация се търси оторизиран сервиз или техник. Естествено и нормално! Не е ли така?????

Така е ама на западняка не му е проблем като пари да си позволи тези неща, не живее на екзистенц минимум. А българина е принуден да разбира от всичко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Така е ама на западняка не му е проблем като пари да си позволи тези неща, не живее на екзистенц минимум. А българина е принуден да разбира от всичко.

То се и вижда от кое колко разбира. Поне да не го пише да го четат и да му се смеят хората. Това е искал да каже и "Елена". Щото е смешно да коментираш две жици на кръст как се вързват и къде им бил + и – при положение,че мрежовото напрежение е променливо.Май се учеше някъде в началното училище.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има разбиране и разбиране,където всеки трябва да  разграничи познанията си,но някой път с малко помощ се опряваме за сметка на колегите от ЕС

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има разбиране и разбиране,където всеки трябва да  разграничи познанията си,но някой път с малко помощ се опряваме за сметка на колегите от ЕС

Ахам и от колегите от ЕС получаваме "ясни знаци и силни сигнали"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При нормална работа, в режим  на загряване, на единия край на нагревателя има "фаза", а на другия "нула" - т.е. фазомера не свети и на двата края на нагревателя. Евентуално, ако свързването е такова, че терморегулатора прекъсва "фаза" (щото не е крайно неправилно и "нула" да прекъсва), тогава след достигане на температурата, при която терморегулатора изключва, на нагревателя има "фаза" и на двата извода, като водата трябва да е гореща.

Здравейте,много разводнихте темата,ама както и да е.Като казвам плюс и минус,може и да се бъркам,но имам в предвид фаза и нула.Та колега,точно така е,когато нормално загрява би трябвало фазомера да свети само на единия край.А и ти допълваш,че когато изключи терморегулатора би трябвало да има и на двете клеми ток.Значи там всичко е наред.И накрая дойде жичкаджия,и установи(с прослувутия мултицет)че е ключа,но не е изгорял самия ключ а лампата.Смени го с един,който е с две степени и бойлера тръгна.Сега след като минахме през банята,първите впечатления са:страшно бързо свърши водата при изключил бойлер,и вече два часа го чакаме да загрее,но той все още е в синия сектор.Даже почвам да мисля,че след източването му на топла вода спира да нагрява.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смени го с един,който е с две степени и бойлера тръгна.

Лампичката в ключа на бойлера няма нищо общо с електрическата част на бойлера(нагревател, терморегулатор). Тя е просто индикация и едва ли е била изгоряла. По-вероятно е едната контактна система на бутона да е нагоряла и да не "пуска" тока през нея (много често срещан проблем с новите бойлери). В резултат бойлера не е под напрежение и няма как да работи.

В терморегулатора влизат фаза и нула. Прекъсва се фазата, а нулата винаги е свързана. При обърнати захранващи проводници пак би работило всичко, но е опасно и неправилно.

При протичането на ток се отделя топлина и влияе на тя на тънката и слаба контактна система в терморегулатора. Има случай дори и на залепнал такъв. Резултата е......бомба.

Редактирано от ice_lion__01 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1: Лампичката в ключа на бойлера няма нищо общо с електрическата част на бойлера(нагревател, терморегулатор). Тя е просто индикация и едва ли е била изгоряла. По-вероятно е едната контактна система на бутона да е нагоряла и да не "пуска" тока през нея. В резултат бойлера не е под напрежение и няма как да работи.

В терморегулатора влизат фаза и нула. Прекъсва се фазата, а нулата винаги е свързана. При обърнати захранващи проводници пак би работило всичко, но е опасно и неправилно.

При протичането на ток се отделя топлина и как се влияе на тя на тънката и слаба контактна система в терморегулатора. Има случай дори и на залепнал такъв. Резултата е......бомба.

Напълно ми е ясно,отново ще се вика някой майстор.Сега дърпам шалтера и в понеделник ще му мислим.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все пак аз неукия не можах да не се сдържа.. Как така терморегулатора прекъсва фазата, към другия край на нагревателя отива нулата, а на двата извода на нагревателя изведнъж се появява  фаза, привикана от вълшебната фея?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все пак аз неукия не можах да не се сдържа..

Объркал се е или е разбрал нещо грешно. И аз мислех да го цитирам, но това, че се е объркал не значи, че не разбира. Нека да спазваме добрия тон на форума и не се коментираме остро.Само някой да не вземе да повярва, че на написаното.

Няма как при изправна нула фазопоказателя да свети и на двете клеми на нагревателя или на който и да е друг уред, ако ще и лампа да е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Объркал се е или е разбрал нещо грешно. И аз мислех да го цитирам, но това, че се е объркал не значи, че не разбира. Нека да спазваме добрия тон на форума и не се коментираме остро.Само някой да не вземе да повярва, че на написаното.

Няма как при изправна нула фазопоказателя да свети и на двете клеми на нагревателя или на който и да е друг уред, ако ще и лампа да е.

Пишем колкото да не заспим,е нормално е за човек никога да не е държал фазомер в ръката си

Редактирано от balki65 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.