Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
ColdRR

Проблем с гаранционен Acer Aspire 5750ZG

Препоръчан отговор

Здравейте!

Имам проблем от няколко месеца с лаптопа ми, който вече не знам как да разрешавам и се надявам някой от вас да може да ми даде насоки или да ми каже, ако греша в преценката си.

Лаптопът ми е гаранционен - на около година и половина е. Преди 2-3 месеца започна да цикли много, игри не можеше да понася - изключваше се - ясно беше, че трябваше да се почисти. За всеки случай сканирах за вируси и почистих регистрите. Когато стана много зле (изключваше се по 5 минути или трябваше да му се дърпа кабела, включваше се по 5, а понякога не се и включваше) го отнесохме в сервиза, казахме си оплакванията, в следствие на което беше почистен, тестван и върнат УЖ в добро състояние с препоръката да се преинсталира операционната система. Преинсталирах операционната система (Windows 7), но компютърът не беше това, което беше преди (все пак говорим за лаптоп на една година, не на 5). Още след инсталацията на новата ОС даваше Not responding през няколко минути на произволни програми, не работеше особено добре, но и се понасяше цикленето. Така изкара две седмици и на третата отведнъж пак стана същото - бавно включване/изключване, липса на реакция при стартирането на програми и т.н. Филмите ми циклеха - казах си, че е от кодеците, въпреки че каквото и да правех и колкото и да сменявах кодеци, филми вървяха прилично само на Media player classic. Преинсталирах Windows-a наново с друг - отбелязвам, че всяка инсталация правя чиста - форматирам съответния дял на диска и чак тогава качвам новия Windows. Инсталацията вървеше меко казано бавно - имайки предвид, че става дума за Windows 7, продължителността на инсталиране беше около час и половина или два часа... Смених и пробвах с инсталация на друг Windows 7, същото. Накрая беше ясно, че пак трябва да се носи на ремонт, но реших все пак да инсталирам драйвърите - абсолютно никаква реакция повечето пъти, когато се опитах да стартирам инсталацията на някой от тях, а стартираше ли се - над 10 минути й трябваше, за да отцепи. В крайна сметка се преборих, като повечето инсталирах под Safe mode, където също не вървяха бързо, но все пак успяваха да тръгнат.

Отнесох го отново в сервиза, където го бавиха седмица-две и го върнаха с обясненията как са му правили тест на RAM, CPU, почистване на охлаждането и ОТНОВО с препоръка да се преинсталира операционната система. Получихме си компютъра с обяснението "Сменете си човека, който ви преинсталира компютъра, защото явно не го прави както трябва."

Инсталацията на Windows 7 не е квантова физика (поправете ме, ако греша), аз преинсталирам лаптопи/компютри от над 5-6 години - на познати, мои и т.н. Досега проблем НЕ Е ИМАЛО. 

След последния ремонт (взех лаптопа онзи ден) вчера изтрих всички дялове на харда, създадох нови, инсталирах уиндоус, който ми вървеше добре преди време, а и който съм инсталирала на познати, където също е работил и не е имал проблеми и пак още при стартирането получавам чести съобщения Not responding и работи бавно - прилично, но все пак бавно, което ме навежда на мисълта, че има шанс пак след 3 седмици да се налага да го нося на ремонт.

Реших да опитам с Windows 8.1. Изтеглих, инсталирах, в момента работя на него - криво ляво се търпи, но пак прави същото - Not responding и забиване. Прави ми впечатление, че в Диспечера на задачите доста често диска се използва 100% и тогава се появява забиването, но доколкото четох в интернет доста хора се оплакват с подобно използване на дисковете, когато са с Windows 8. 

Грешно ли мисля, че проблемът Е хардуерен и може би е някъде по дъното, щом при тестове на другите компоненти сервизните техници не намират проблем? Възможно ли е през прозореца ми да е влязъл смърф, който да ме е уцелил с правата лопата и да съм забравила как се прави инсталация на Windows, или да съм живяла в паралелна вселена, където съм могла да инсталирам ОС, а в тази не мога? Или просто в сервиза искат да си измият ръцете с нещо, което е извън гаранцията, за да не вършат работа? Към кого да се обръщам вече? 

Извинявам се за дългата тема, стараех се да е изчерпателна!

Благодарности на всеки, който е имал нервите да я прочете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей,нека уточним първо в какъв режим работи хард диска. Би трябвало да е в UDMA, но след наптрупване на определен брой грешки минава в PIO, което значително забавя системата.След това нека проверим самият хард диск за лоши сектори, защото това може да окаже влияние в/у производителността. За това - един тест за лошо сектори.На трето място да уточним какъв Windows ползвате. Не искам линк към торент сайта, искам точната му номенклатура и най-вече, дали е MSDN. Защото ако е не е, то наистина може проблема да се крие там.И на края на тази серия въпроси, искам да уточним марка и модел и точна конфигурация на този лаптоп. (има го в заглавието, но все пак, линк).p.s.И страничен въпрос - нито разбрах дали е чистен, нито какви са му настоящите работни температури.Поздрави и лека вечер!

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Компютърът е почистван и двата пъти, в които е бил на ремонт.

В момента е инсталиран Windows 8.1 Professional RTM VL (x64). Доколкото имам спомен предните Windows 7, които съм инсталирала, бяха Windows 7 SP1 Ultimate x86-x64 BG-EN IE9 November 2011 Integrated и още един от тази серия, но с ъпдейти за друг месец - Юли, мисля.

Характеристики:

Процесор:  Intel Pentium Dual Core B960 (2.2GHz,2MB Cache, DDR3 1333MHz);  

Памет: 4GB DDR31066MHz;

ТвърддискTOSHIBA MK1059GSMP 1000GB SATA II

Дисплей: 15.6" HD LED (1366 x 768) 16:9;

Видео карта: Nvidia GF GT610M 1GB

Точен линк не намерих да дам, защото конфигурациите на модела явно варират много и не намерих линк точно към моята.

Аз в края на лятото му пусках Hiren, с помощта на която проверявах за лоши сектори на харда - нямаше проблем.

Според протоколите от ремонтите там също е осъществена проверка на диска и  явно всичко е излязло нормално.

Режима не успях да видя какъв е - в интернет прочетох, че се вижда в Device manager-a при IDE ATA/ATAPI контролери, където трябва да има Primary и Secondary контролери, които аз нямам. Ако има друг начин да проверя режима на работа, ще се радвам да ми споделите, че не ми се е налагало досега и не зная точно как става.

Температури:

Публикувано изображение

Снимка от HDTunePro:

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Грешно ли мисля, че проблемът Е хардуерен и може би е някъде по дъното, щом при тестове на другите компоненти сервизните техници не намират проблем? Възможно ли е през прозореца ми да е влязъл смърф, който да ме е уцелил с правата лопата и да съм забравила как се прави инсталация на Windows, или да съм живяла в паралелна вселена, където съм могла да инсталирам ОС, а в тази не мога? Или просто в сервиза искат да си измият ръцете с нещо, което е извън гаранцията, за да не вършат работа? Към кого да се обръщам вече? 

Смърфа е в главата на сервизните техници, въобще не е сигурно дали е изчистен лаптопа, плюс това хард диска започва да дефектира... Същия проблем беше с един диск от сините серии на WD, колкото повече опити за инсталация, толкова повече лоши сектори натрупа, накрая го запълних с нули, след време пак взе да прави простотии, накрая го смениха същите смърфове от сервиза...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.