Премини към съдържанието
Phewniz

Програмиране за андроид – начинаещ

Препоръчан отговор

Здравейте имам голям интерес към андроид . Искам да започна да се занимавам с програмирането за тази OS  . Знам че езика с който трябва да се захвана е джава . Въпроса ми  е  като език труден ли е за научаване ? Попаднах на уроци на Иван Ванков гатака. Той има серия уроци за андроид но споменава че трябва да се имат познания по джава аз нямам никави . Какви уроци бихте ми препоръча ли за да започна с изучаването на джвава ? Благодаря предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този линк е за книгата Въведение в JAVA, ще ти помогне да си изградиш основите за програмиране на JAVA и евентуално да правиш професионално програмиране за Android :

http://www.introprogramming.info/intro-java-book/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този линк е за книгата Въведение в JAVA, ще ти помогне да си изградиш основите за програмиране на JAVA и евентуално да правиш професионално програмиране за Android :

http://www.introprogramming.info/intro-java-book/

Самият г-н Наков е казвал, не малко пъти, че тази книга е остаряла и силно препоръчва да не се използва вече, но ако автора иска да  придобие някаква представа с какво се захваща да и хвърли едно око.Най-важното е да имаш добро ниво на Английски език. Тонове литература за Java има на него, а и като културен програмист не е лошо да има поне 2 езика в приложението. Това са моите съвети.Успех в начинанието!

Редактирано от s-mille (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Подкрепям и препоръчвам книгата, цитирана от gothicrock. Добре е изложена и за човек, който не се е занимавал с програмиране ще е лесна за възприемане. Виждам, че колегата е дал референция към версията за версия 7 - това би трябвало да е достатъчно, като за начало. В зависимост от това, докъде искате да изградите знанията си по Java (съдейки по това, че искате да се занимавате с Андроид, ще Ви трябват малко повече познания, спрямо това, което ще Ви даде тази книга).

P.S. Преди някакво време разписвахме мнения в една подобна тема тук. За Вашия случай, трябва преди да започнете с Андроид-а, да сте на ТИ с генериците, анонимни функции и класове, inner класове, и като цяло перфектно разбиране на OOP-то. Последното е необходимо, защото на някои нива на приложението, нещата са доста абстрактни и се изисква и Вие да приложите такива или подобни абстракции. Силно препоръчвам и да научите добре Callback механизмите и Design Pattern-и и как те се конструират, прилагат и разписват. 

Тук има и още малко информация, която би Ви била полезна. Подкрепям и мнението на @s-mille - книгата на Наков доста "поостаря", а и нещата са се променили достатъчно от издаването ѝ. 

Поздрави !

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да вметна ,че  Java като първи език не е за препоръчване, все едно да започнеш да градиш къща без основи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да вметна ,че  Java като първи език не е за препоръчване, все едно да започнеш да градиш къща без основи.

Зависи. Ако колегата мисли да се развива само с Java/Android, може само с двете да се захване. Не е нужно да се минава през С примерно, за да се научи човек на концепциите в Java.

Споделям мнението Ви, че е добре и на ниско ниво да се знаят нещата (заделяне на памет, чистене на ресурси, освобождаване на връзки, затваряне на потоци и т.н.), но част от тях или се управляват от JRE/JVM-то (респективно от Dalvic или ART), или са решени чрез интерфейсите на класовете, които се ползват за съответните действия. А С си идва с доволни количество четене, което на 90% е или по - различно в Java или неприложимо.

Без да влизам с спор, поне по описание на запитващия, Java-та е достатъчна за нуждите му - писането за Android в основната си част, се свива до имплементиране на интерфейсни и класови заготовки и попълване на XML-и. Там още по-малко от low-level нещата пък са намесени, а там където се налага, те вече са направени (Например за AsyncTask-а - никой не пише клас, който да се държи като него, защото той вече е разписан - просто се наследява. В този случай не е от изключително значение да се чуди човек какъв е алгоритъма или timeout-a за sleep-ване на създадената от класа нишка или какво става в това време.). По - добре в случая е да прочете как виртуалните машини управляват паметта си и данните, с които се работи, отколкото да захване със C и половин година да се копаят указатели, malloc/realloc/free, до които така или иначе с Java не се стига.

P.S. Всяко научено нещо е полезно - знания никога не са излишни. В случая е въпроса, откъде има смисъл да се започва. Защото ако гледаме още по - обширно, всеки програмист трябва да започва не с език за програмиране, а с компютърните архитектури (устройство и работа на компютъра) и мрежите . 

Поздрави !

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами то основата на OOP и Java са едно и също нещо. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.