Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
нпн

Грешка като отворя localhost

Препоръчан отговор

Ползвам Убунту 12.04 и съм инсталирал LAMP, но когато отворя localhost ми излиза тази грешка - Forbidden

You don't have permission to access / on this server. Apache/2.2.22 (Ubuntu) Server at localhost Port 80. Не ми даваше грешката преди да изтрия index файла.

Редактирано от cappie (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има ли някакви .htaccess файлове в /var/www или там която е директорията от която сте настроили сървъра да ви broadcast-ва файловете (мястото от което евентуално сте изтрили index файла) ?

П.С: Една тема не ви ли беше достатъчна?

Редактирано от programings (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Скрити файлове няма.

ПП: По грешка пуснах две, другата я докладвах и вече е изтрита.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Убунту, директорията със сайта/сайтовете и всичко в нея, трябва да принадлежат на групата и потребителя www-data ! Ако си решил да смениш правата над /var/www на нещо "по-практично", позволяващо да пишеш и редактираш вътре от твоя акаунт, след промените, изпълнявай следната команда:

sudo chown www-data:www-data -r /var/www

Същото важи и ако си решил направо да смениш /var/www със съвсем друг път, например /home/tovasumaz/www.  След това презареждане (няма нужда от цялостен рестарт) на Апаха, ще му опресни главата.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Убунту, директорията със сайта/сайтовете и всичко в нея, трябва да принадлежат на групата и потребителя www-data ! Ако си решил да смениш правата над /var/www на нещо "по-практично", позволяващо да пишеш и редактираш вътре от твоя акаунт, след промените, изпълнявай следната команда:

sudo chown www-data:www-data -r /var/www

Същото важи и ако си решил направо да смениш /var/www със съвсем друг път, например /home/tovasumaz/www.  След това презареждане (няма нужда от цялостен рестарт) на Апаха, ще му опресни главата.

Благодаря :)

ПП: Допуснал си грешка, защото командата трябва да се напише така : sudo chown -R www-data:www-data /var/www 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Излезе друг проблем. След като върнах правата на папката както каза по-горе, стана така че сега аз не мога да вляза в нея ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Излезе друг проблем. След като върнах правата на папката както каза по-горе, стана така че сега аз не мога да вляза в нея ?

Освен собственик файловете и директориите имат и права - chmod. Ако искате да сте максимално близко до истината направете си една нова група, вкарайте вътре потребителя на web сървъра (www.-data) и собствения си потребител и направете правата на папките и файловете да могат да бъдат записвани от групата.

Правата се изписват по следния начин: -rw-rw-r-- за файл или drw-rw-r-- за директория. Първите rw се отнасят за собственика. Вторите rw се отнасят за групата, а третото r е за всички останали. При този пример е ясно, че групата има права за четене и писане.

Ако това ви се вижда сложно и ако това е сървър само за развойна дейност, е по-лесно да промените собственика на web root-а с вашия потребител и да пуснете web сървъра също с вашия потребител. Намерете в httpd.conf User и Group и ги сменете с вашия потребител. След това рестартирайте web сървъра и сте готови.

Успех!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.