Премини към съдържанието
stancho_75

Проблем с Lenovo ThinkPad T61

Препоръчан отговор

Здравейте!

Попадна ми един лаптоп Lenovo ThinkPad T61 7663. Проблема му е че неговия екран изобщо не изгрява. Като го пусна само светва с една бледа светлина и толкова. Когато му включа пък външен монитор се появява картина. Но пък самата картина е на вертикални ивици. Прикачам няколко снимки от началото до пълното зареждане на Windows.post-16691-0-28474900-1390679685_thumb.jpost-16691-0-20188700-1390679699_thumb.jpost-16691-0-54151400-1390679753_thumb.jpost-16691-0-09463300-1390679816_thumb.jpost-16691-0-11513400-1390679830_thumb.j

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема е в чипа на видеокартата. Трябва да се занесе на сервиз, за да се презапои чипа. Друг е въпроса дали си струва самата процедура и колко време ще работи лаптопа.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема е в чипа на видеокартата. Трябва да се занесе на сервиз, за да се презапои чипа. Друг е въпроса дали си струва самата процедура и колко време ще работи лаптопа.

И аз имах някакви такива съмнения, че проблема е хардуерен. А самата видеокарта на конкретния модел дали е дискретна или е вградена в дъното? И ако е дискретна дали би могла да се намери нова и да се подмени. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз имах някакви такива съмнения, че проблема е хардуерен. А самата видеокарта на конкретния модел дали е дискретна или е вградена в дъното? И ако е дискретна дали би могла да се намери нова и да се подмени. 

Запоена е за дъното.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Запоена е за дъното.

А към какви пари ориентировъчно може да е това презапояване към дъното?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А към какви пари ориентировъчно може да е това презапояване към дъното?

Зависи, но средно върви между 80-100 лева. Проблема е, че не може да се даде гаранция колко време ще работи след това.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ThinkPad T61 7663 е модел с NVIDIA Quadro NVS 140M, която е една от многото видеокарти на nvidia с голям процент на дефектиране. Можеш да прочетеш повече за тях - тук.

Аз също съм с T61 (6457), но слава богу досега quadro-то не ми е правило проблеми, макар че рано или късно тези карти умират. Спасение имаше в периода 2010-2011 когато от Lenovo се съгласиха да подменят лаптопи с дефектирали чипове от nvidia произведени преди август 2008-ма. От тогава нататък съдбата на потребителите с мъртви нвидии си е в техните ръце.

Това което бих направил аз е (ако много държиш на своя T61) е или да смениш дъното с Intel-ско видео - има добри оферти в ebay, или да си вземеш друг ThinkPad T61 (пак с интелско видео!) и да пренесеш работещите части от стария thinkpad.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.