Премини към съдържанието
shefkata

Историческа приказка за Стара Велика България

Препоръчан отговор

Редактирано от shefkata (преглед на промените)
  • Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

привет,

за мен ,ще бъде истински  интересно ,ако е възможно да ми дадеш линк,от който да е видно,че точно византиеца Теофан Изповедник и Никифор,са наричали България,Велика и то във техен  източник на гръцки език .......признавам за мен ,това ще е истинска находка и аз ще ти бъда много задължена.

предварително благодаря

Не бих могла да ти бъда полезна, тъй като нямам представа какви линкове и към какво да ти дам.

Когато аз развивах темите си по история преди време, едни от основните ми източници бяха История на България от автори като Георги Бакалов, Димитър Попов и Емил Александров. Също и многотомната История на България на БАН. След 681 г. История на България от автори Димитър Саздов, Иван Стоянов.

Отделно за всяка тема, преподавателя ни даваше допълнителни извори и насоки, къде и какво да прочетем.

Нямам си и на идея, какво знае Гугъл по този въпрос, нито пък Уикепедия. Нямам си на идея, къде и какви линкове да посоча, защото по времето, когато ми беше необходима тази информация, тя не се набавяше от интернет.

Отново съжалявам, че не мога да бъда полезна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

да разбирам ли,че в тези източници които ми посочи/по горе/няма нито един линк към евентуално творчество на двамата византийци..но пък се правят заключения, че те са употребили думата Велика,за България.

все пак,ако не друго,всеки уважаващ себе си съставител на учебник или история /особено многотомна/ посочва източниците си?

Разбирай каквото искаш.

Няма представа за какви линкове говориш.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:

Сега виждам, че се хващаш за разликата в буквите...

μεγάλη - голям

μεγάλος - велик 

Накара ме да се замисля, как ли е написано в Хронографията на Теофан Изповедник и колко е прав Гугъл в своя превод  :D

И дали изписването на една дума има едно значение, а изписването в изречение - друго. И в българския език, думата голям, не е ли синоним на велик ?!

Извинявам се за спама. Тази тема май беше за Дискавъри, Световните войни и България.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:

Кое точно не разбра за синонимите в българския език  :rolleyes:

И ако приема, че си права / хипотетично /, защо никога, никъде и по никакъв повод Стара Велика България не е преведена, написана, изречена, като Стара Голяма България ?

Това предполага, че тотално всички са изгубени в превода, освен ти  :)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък не съм нито историк, нито езиковед. Най малкото - хроникьор. С тълкованията явно, че също не се справям.

и да ,има значение дали е писано  велика или голяма/не е закачане дребнаво  за думите/..просто по това време са съществували две Българии ,и "голяма" е дума  отделяла едната от другата.

Моето питане е, кои са двете Българии по това време и коя е Голямата ?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Моето питане е, кои са двете Българии по това време и коя е Голямата ?

Ами - туй дето пише Никифор е следното :

„Около Меотидското езеро, по реката Куфис - се намира старата така наречена Велика България и така наречените котраги, които са също техни [на хуните и българите] едноплеменници. Във времето на Константин, който умрял на Запад, някой си, на име Кубрат, господар на тези племена, когато умрял, оставил петима сина, на които завещал да не изоставят съвместното живеене, за да могат да запазят чрез взаимната си привързаност това, което е под тяхна власт.”Меотидско езеро е Азовско море

Куфис е Кубан,

под „велика” по-скоро се разбира „голяма” , освен ако не тълкуваме велика, както Британците тълкуват своя остров.

"Константин" е император Констант II (641- 668)

Кубрат в гръцкия текст е Коbratos.Тук спор няма.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
/..просто по това време са съществували две Българии ,и "голяма" е дума  отделяла едната от другата..поне така е според историците ..освен ако не докажеш ,че и те не разбират от история,ами се хващат за думите.

Заразницеее :*

Свалих си "Готи и гети" и гледай сега какво ще става?! :D

Изследването започва с думи на Паисий:

"... Българите по това време именували готи и конен народ и досега пребивават покрай Дунав и Тракия, а по онова време именували ги готи..."

Редактирано от Нел (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

под „велика” по-скоро се разбира „голяма” , освен ако не тълкуваме велика, както Британците тълкуват своя остров.

Е да де.

Или аз не разбирам или говорим за една и съща България.

В крайна сметка, именувана и до днес навсякъде като Велика, не ката Голяма.

Имам забележка, към заглавието....Някак си не отива, темата да се казва приказка, раздумка или нещо подобно....Ако може да се поправи. Иначе с интерес хвърлям, по едно очо.

Приемам забележката и ти благодаря за прозорливостта, но аз си държа на заглавието, тъй като гореизложеното от мен е преразказано, а не конкретизирано с точни дати и точни източници.

От тук насетне, всеки сам взема решение, с какво сериозност да подходи към темата.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е да де.

Или аз не разбирам или говорим за една и съща България.

В крайна сметка, именувана и до днес навсякъде като Велика, не ката Голяма.

Не, защото ако трябва да сме екзактни по-правилно е гръцката дума megaly и латинската magna да се превеждат не като „велика”, а като „голяма”.

Защо ли ?

Ами заради едно неразбирателството в източниците : Никифор и Теофан наричат Кубрат като водач на племето "котраги" , като след това посочват, че са били известни като хуни и българи, като от това автоматично излиза, че хуни и българи са едно и също. Теофан споменава и уногундури-българи . „Котрагите са от племето на българите”, пише пък Анастасий.

Ако свържем всичко излиза, че Кубрат владетелят на България Магна е повелител на котрагите, които са част от племето на българите.,Нали?

Да, ама  само част - тоест Кубрат явно не е бил владетел на всички българи. От тук излиза, че "Магна" не означава велика, обединена Бъглария, ами просто Голяма България ;)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, защото ако трябва да сме екзактни по-правилно е гръцката дума megaly и латинската magna да се превеждат не като „велика”, а като „голяма”.

Защо ли ?

Ами заради едно неразбирателството в източниците : Никифор и Теофан наричат Кубрат като водач на племето "котраги" , като след това посочват, че са били известни като хуни и българи, като от това автоматично излиза, че хуни и българи са едно и също. Теофан споменава и уногундури-българи . „Котрагите са от племето на българите”, пише пък Анастасий.

Ако свържем всичко излиза, че Кубрат владетелят на България Магна е повелител на котрагите, които са част от племето на българите.,Нали?

Да, ама  само част - тоест Кубрат явно не е бил владетел на всички българи. От тук излиза, че "Магна" не означава велика, обединена Бъглария, ами просто Голяма България ;)

Сега си отварям историята и гледам, че племето е оногондури  :D

Та изречението гласи следното : Те се обединили около вожда на племето оногондури Кубрат, който поставил основите на голям военно-племенен съюз, известен под името "Голяма ( или Велика) България".

стр.28, История на България от Петър Делчев, Петър Ангелов, Георги Бакалов и си е.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега си отварям историята и гледам, че племето е оногондури  :D

Та изречението гласи следното : Те се обединили около вожда на племето оногондури Кубрат, който поставил основите на голям военно-племенен съюз, известен под името "Голяма ( или Велика) България".

стр.28, История на България от Петър Делчев, Петър Ангелов, Георги Бакалов и си е.

оногондури и оногури едно и също ли е

:rolleyes:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D1%83%D1%80%D0%B8

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

привет,

за мен ,ще бъде истински  интересно ,ако е възможно да ми дадеш линк,от който да е видно,че точно византиеца Теофан Изповедник и Никифор,са наричали България,Велика и то във техен  източник на гръцки език .......признавам за мен ,това ще е истинска находка и аз ще ти бъда много задължена.

предварително благодаря

привет

и за мен ще бъде истински интересно,ако е възможно да ми дадеш линк,от който да е видно че точно византиеца Теофан Изповедник и Никифор, не са наричали България-Велика и то във техен  източник на гръцки език,или как са я въобще наричали .......признавам за мен ,това ще е истинска находка и аз ще ти бъда много задължен!

п.с ако е възможно да не е вестник папарак или контра сензация!.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

оногондури и оногури едно и също ли е

:rolleyes:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D1%83%D1%80%D0%B8

По всяка вероятност е едно и също, по скоро различните автори в различните си трудове наричат древните българи - оногури, оногондури, кутригури, котраги, хуни и хуногури.

Днес си намерих това :

1. Около Меотидското езеро, по реката Куфис – се казва в разказа на Никифор, - се намира старата така наречена Велика България и така наречените котраги, които са също техни [на хуните и българите] едноплеменници. Във времето на Константин, който умрял на Запад, някой си, на име Кубрат, господар на тези племена, когато умрял, оставил петима сина, на които завещал да не изоставят съвместното живеене, за да могат да запазят чрез взаимната си привързаност това, което е под тяхна власт.

2. От същото [Меотидско] езеро до реката, наречена Куфис - пише Теофан - се намира старата велика България и т. нар. котраги, които са също техни едноплеменници. През годините на Константин, който управлявал на Запад, Кробат (в оригиналния гръцки текст е Кrobatou), господарят на казаната България и на котрагите, завършил живота си. Той оставил петима сина и им завещал по никакъв начин да не се отделят един от друг и да живеят заедно, за да владеят те навсякъде и да не робуват на друг народ.

3. В последния пасаж не е съвсем ясно на кого котрагите са едноплеменници, но в латинския му вариант, включен от Анастасий Библиотекар в неговата „Хроника трипертита”, четем: „От същото това [Меотидско] езеро до реката, наречена Куфис... се простирала великата някога България и живеели така наречените котраги, които са от същото племе, както и самите българи. Във времето на Константин, който царувал на Запад, Кроват (в латинския текст Crobatus), владетелят на вече споменатата България и на котрагите, се поминал и оставил петима сина, като им завещал по никакъв начин да не се отделят един от други, защото само така ще бъдат господари навсякъде и сами няма да робуват на никой друг народ.”

Бележки:

1. ГИБИ 3, с. 295.

2. ГИБИ 3, с. 261-262.

3. ЛИБИ 2, с. 247-248.

Само да вметна, че във всички преводи откривам едно и също Стара Велика България.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

казвам ти професор Чилингиров е много сериозен в изследването си..

Да. И доста сериозно доказва, че сме потомци на онези гети(траки), наречени по-късно готи, мизи, мизийци, скити, сармати, меланхлеми (чернодрешковци)... накратко... българи.

Редактирано от Нел (преглед на промените)
  • Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да. И доста сериозно доказва, че сме потомци на онези гети(траки), наречени по-късно готи, мизи, мизийци, скити, сармати, меланхлеми (чернодрешковци)... накратко... българи.

„пристигна с атридите и самси Ахил със своя собствена войска, наричани някога мирмидоняни, а сега българи, 3000 души“

Йоан Малала

„и тогава всички пристигнаха в Авлида с кораби, и заедно с тях Ахил, синът на Пелей и на Тетида, дъщерята на философа Хирон, водейки войска от българи-мирмидонци на брой две хиляди и петстотин“

Йоан Цеца

“А пеонците са българите. Не вярвай на глупаците,

да смяташ, че пеонците са различни от тях.

Те (глупаците) смятат, че Аксиос е различен от Вардара. ...

А някога бяха господари от планината Пинд ... почти до самия Константинопол

чак до времето на най-силния самодържец Василий,

който напълно им свил врата

и ги направи роби на Ромейската държава."

Йоан Цеца 

Или според именитите новоримски хронисти Йоан Малала и Йоан Цеца, в Троянската война са се били българи срещу българи, мирмидонци и мизи срещу пеонци и меонци.

Редактирано от Реджеп Иведик (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ами ,исках да видя един древен гръцки исторически източник в който е написано това :μεγάλη Βουλγαρία ,а не това μεγάλο Βουλγαρία..има разлика,която може би е убягнала на съставителите на историческите учебници,ако те,за да са достоверни са разгледали  или цитирали поне един такъв източник.

доколкото разбрах..явно не са цитирали такъв източник..няма и как да бъде..никъде византиец няма да нарече България Велика..никъде.обратното би било чудо твърдението за наличието на такова нещо/от който и да е /..още по голямо чудо...за мен ,щеше да бъде събитие да го прочета..честно

По древен така изписан преди Фотий няма да намериш ,тогава след неговата реформа са въведени малките буквички в грцкия език и след него има още реформи!Разбира се тези описания на Кубрат (той дори не се кава така) са пълни измислици !даже по негово време е нямало нито прабългари и Византия .Най смешното според мен е че тези простовати разказвачи се водят някакви научни работници,получават заплати от държавата (от данъкоплатеца) и издават Н-ти брой научна литература ,която не струва и пукната пара!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.