Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
karlsons

Ползвате ли защитна стена?

Препоръчан отговор

Здравейте, потребител съм на Хубунту 12.04 64 бита интернета идва през рутер по WiFi.Не ползвам защитна стена инсталирана на системата.Знам, че в ядрото има такава, но в Убунту по подразбиране не е запусната.Вие ползвате ли такава, има ли изобщо смисъл от защитна стена.Моля за дискусия, все пак сигурнуста е важно нещо, изобщо какви защити ползвате?Аз единственно съм сложил на Модзилата Adblock Plus i Ghostery.Ще се радвам на вашите мнения по въпроса като цяло.Чудил съм се даже, дали е възможно да подслушват през микрофона на лаптопа или пък да наблюдават през камерата му??Знам, че повечето мнения са за пренебрегване на тези неща, но ше се радвам ако все пак се получи дискусия, защото за мен темата е важна и ми е любопитно.Благодаря предварително на всички ви :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е нужно да слагаш защитна стена, щом интернета ти минава през рутер. А що се отнася за подслушване може само доставчика да ти слуша трафика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, потребител съм на Хубунту 12.04 64 бита интернета идва през рутер по WiFi.Не ползвам защитна стена инсталирана на системата.Знам, че в ядрото има такава, но в Убунту по подразбиране не е запусната.Вие ползвате ли такава, има ли изобщо смисъл от защитна стена.Моля за дискусия, все пак сигурнуста е важно нещо, изобщо какви защити ползвате?Аз единственно съм сложил на Модзилата Adblock Plus i Ghostery.Ще се радвам на вашите мнения по въпроса като цяло.Чудил съм се даже, дали е възможно да подслушват през микрофона на лаптопа или пък да наблюдават през камерата му??Знам, че повечето мнения са за пренебрегване на тези неща, но ше се радвам ако все пак се получи дискусия, защото за мен темата е важна и ми е любопитно.Благодаря предварително на всички ви :)

Принципно всяка превантивна мярка е добра, в това число и защитната стена.

Не е нужно да слагаш защитна стена, щом интернета ти минава през рутер. А що се отнася за подслушване може само доставчика да ти слуша трафика.

Не бъди толкова сигурен, най-малкото някои модели не предлагат възможност за защита и спиране на icmp заявки.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Принципно всяка превантивна мярка е добра, в това число и защитната стена.

Не бъди толкова сигурен, най-малкото някои модели не предлагат възможност за защита и спиране на icmp заявки.

Ти говориш за рутера ,а човека пита за компютъра след рутера ! А ти сигурно искаш да кажеш tcp или udp заявки ,ако това имаш в предвид няма защитна стена на подобни рутери. Ако някой те е нарочил и иска да те наводнява с udp flood нямаш оправия. Единственно доставчика ти ,ако е благосклонен към теб , може да филтрира трафика на udp пакетите които идват към теб.

Редактирано от Vladimir Bakalov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти говориш за рутера ,а човека пита за компютъра след рутера ! А ти сигурно искаш да кажеш tcp или udp заявки ,ако това имаш в предвид няма защитна стена на подобни рутери. Ако някой те е нарочил и иска да те наводнява с udp flood нямаш оправия. Единственно доставчика ти ,ако е благосклонен към теб , може да филтрира трафика на udp пакетите които идват към теб.

Аз не говоря, а просто цитирам мнението ти защото не бях съгласен напълно. Все пак ти отвори темата за маршрутизатор и защита. За подслушването от доставчик не бих коментирал, тъй като нямам наблюдение.

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В случая съм напълно сигурен за казаното ми в по-горните постове. icmp (Internet Control Message Protocol)  няма нищо общо с питането на човека.

Съжалявам ,ако съм те обидил с нещо ,но това е моето мнение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В случая съм напълно сигурен за казаното ми в по-горните постове. icmp (Internet Control Message Protocol)  няма нищо общо с питането на човека.

Съжалявам ,ако съм те обидил с нещо ,но това е моето мнение

Имах предвид защита в това число и от icmp флууд. Не съм казал конкретно този протокол, а и всички останали.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стената и да я пуснеш с нищо не пречи, най малко това е лаптоп и когато излизаш и ползваш други външни мрежи не знаеш как там те са конфигурирани. Без значение, че си зад рутер, не виждам проблем да си я пуснеш и настроиш. Има едно нещо наречено UPnP, което в домашните рутери е активирано по подразбиране, също така принципно има програми, които имат възможността сами да си отварят портове в рутерите и т.н. и т.н. Темата е обширна и не може с две три думи да се каже. Общо взето, защитата е комплекс от мерки и внимание на потребителя. Линукс като цяло е в пъти по не уязвим сравнение с Windows да речем, но това съвсем не значи, че е имунизиран от зловредно влияние, само дето шанса е минимален сравнително. Относно слушането и гледането през камерата... Ох тая тема много се дъвка в пространството, всичко е относително. Принципно не е невъзможно и може да се приложи на практика, но да не ставаме параноични. Както казах, основни мерки + внимание от страна на юзера.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! и аз използвам рутер и се питам дали мога да изключа защитната стена на WINDOWS 7 ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако е Убунту-базиран тоз WINDOWS 7 , най-лесно ще стане като изпълниш от терминал следната команда " судо апт-гет пурге WINDOWS 7 ".

Батка! ти нямаш сърсе (да се чете очи).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Плъгени (Extensions)

Аз ползвах за Firefox следните:

Adblock Plus + privoxy

https://www.eff.org/https-everywhere

https://disconnect.me/

Само за параноиди (истинска мярка):

- откъсни се от интернет!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.