Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Истината за падането на България под турско робство

Препоръчан отговор

Да, така е , като цяло те споделят мението че Задморски пътепис е доста добър исторически източник, но доста се изопачава и вадят цитати на автора извън контекста му.. Като цяло описанията са доказателство против потдържаната от нашите "колеги тук теза, че видите ли, българите страдали пдо ярема на тежко робство :D

Дори се чудя да си я поръчам книгата, но не знам дали ще я пратят до Англия чак , ще проверя този въпрос утре , наистина ме заинтригува този бургундец  и искам лично  да я прочета оригиналната книга.... Видях че я има в нета и то на български ...

П.С Да се хванеш за главата да, но за мен лично от приятно вълнение , за някои други закърмени с робство може да е неприятно, не знам   :D

Редактирано от Sinbad_ (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 534
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Да започнем от тук:     Влезте с акаунта, който познава целия форум и си оформете темата. Ако имате нужда от помощ, обърнете се към модератор на раздела. Мненията в цитатите не са Ваше дело и не са по

Такова нещо никъде, никога и по никакъв повод не съм казвал и няма да кажа. Друг е въпроса, че българската история я смениха поне няколко пъти и вече не може да се каже кое е вярно и кое не.

Истината е, че българина сам си го е направил така. Вече трябва да спрем да обвиняваме този или онзи.Докато се оправдаваме с другите винаги България ще стои на дъното или ще бъде разорена или ще бъде

Синбад

Противоречиш си, веднъж заявяваш, че твърденията трябва да бъдат подкрепени с исторически документи, а когато бъдат представени такива, ти изразяваш съмнение в тях или техните автори!

Валкирия

Как със споменаването на няколко сведения за християни заемали по-високи постове в Османската Империя/единия от които стигнал от роб до управител защото много пиел :D / стигна до този генерален извод?

"Много сериозен е обаче мащабът на доброволните приемания на исляма през ХV-ХVІ/ХVІІ век заради данъчни облекчения или кариера. Ето ти няколко примера."

Интересна статия по основната тема:

http://nauka.bg/a/%D0%B7%D0%B0%D0%B2%D0%B7%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%BB%D0%B8-%D1%81%D0%B0-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%B8-%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%87%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%BE-%D0%BE%D1%82-o%D1%81%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7-1396-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, така е , като цяло те споделят мението че Задморски пътепис е доста добър исторически източник, но доста се изопачава и вадят цитати на автора извън контекста му.. Като цяло описанията са доказателство против потдържаната от нашите "колеги тук теза, че видите ли, българите страдали пдо ярема на тежко робство :D

Дори се чудя да си я поръчам книгата, но не знам дали ще я пратят до Англия чак , ще проверя този въпрос утре , наистина ме заинтригува този бургундец  и искам лично  да я прочета оригиналната книга.... Видях че я има в нета и то на български ...

П.С Да се хванеш за главата да, но за мен лично от приятно вълнение , за някои други закърмени с робство може да е неприятно, не знам   :D

Ако можеш си поръчай книгата на английски, че понякога преводите в България са едни такива..."точни".

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Към него трябва да са въпросите, аз го цитирах, защото колегата преди мен беше показал само една от тезите, които се разглеждат в документа.

Проф. д.ист.н. Трандафил МитевУниверситет на национално и световно стопанство

Аз го цитирах защото там съм учил в УНСС.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно за пътеписа на Бетрандон дьо ле Брокиер е писано също в бойна слава, дори за този същия цитат...

Оригинала е следния " Преминахме през много красива равнина между две планини, през които тече река Марица. Тя е поне четиридесет мили широка. Из пътя срещнах около петнайсет мъже и най-малко десет жени с дебели вериги на шията. Те бяха наскоро заловени в Босненското кралство при един поход на турците. Двама турци ги водеха за продан в Одрин "

Същия се счита за достоверен и добър източник, само дето неговите описания доста често са вадени от контекста че и преувеличавани от такива като теб .. За повече инфо, четете бойна слава., там хората имат книжката му в библиотеките си и са я изучавали ...

Айде сега, фактите, когато не ти отърват и се цитират от "противниковия" лагер, са все нещо преувеличени и фалшиви, а мамелюкските, които използуваш ти, са все най-верните и сигурни в света факти.

П.П. Ясно е, че всеки си дърпа чергата към неговата къща. Ама поне се опитайте с мадамата да бъдете обективни. И не забравяйте, че на бойното поле палестина-израел сте смъртни врагове.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Валкирия

Как със споменаването на няколко сведения за християни заемали по-високи постове в Османската Империя/единия от които стигнал от роб до управител защото много пиел :D / стигна до този генерален извод?

Ама те не са християни, а са само с такъв произход по линията на "кръвния данък", иначе нямаше да могат да растат в йерархията.

Отделно са известни много случаи в историята на роби, които са успяли да се издигнат по един или друг начин. Това обаче не отрича по никакъв начин факта, че са били роби. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Aumi мъдро заключи,че се интересува от българите в границите на днешна България по онова време.Тя е и пуснала темата.

Николов,

Единственият извод до който стигнах е че говориш небивалици.Били сме 1.8 милиона по онова време.Ти твърдиш че са ни избили половината и сме останали 900 000.После 400 000 били продадени в робство.

Дорогой Sliderum опростачването си го е имало тогава още.На народното събрание сега седи надписа - Обединението прави силата.Тогава не са го знаели и понеже на българи и сърби отначало не ги е касаело то са се изсмяли на Византия.Имало е съпротива,имало е метани и те така.

Редактирано от Alis&Vanko (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Николов,

Единственият извод до който стигнах е че говориш небивалици.Били сме 1.8 милиона по онова време.Ти твърдиш че са ни избили половината и сме останали 900 000.После 400 000 били продадени в робство.

Това къде го е писал колегата? Не помня да е твърдял такова нещо, но може да съм пропуснал...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айде сега, фактите, когато не ти отърват и се цитират от "противниковия" лагер, са все нещо преувеличени и фалшиви, а мамелюкските, които използуваш ти, са все най-верните и сигурни в света факти.

П.П. Ясно е, че всеки си дърпа чергата към неговата къща. Ама поне се опитайте с мадамата да бъдете обективни. И не забравяйте, че на бойното поле палестина-израел сте смъртни врагове.

Само дето не цитирам мамелюкски източници, а същия французин, само че взех цитата му от достоверен източник в целия му контекст, а не го писах начасти и изваден от цялото както правят някои тука . така че драги ми слидеров, гроздето е кисело, знам, но поне от кумова срама замълчете , или не пишете глупости....

Това къде го е писал колегата? Не помня да е твърдял такова нещо, но може да съм пропуснал...

Споменавали са го неколкократно , особено данкина за останали живи 900 000 българи след "страшното " заробване от османците :D .. Цифрата 400 000 хиляди роби също я даваха .. Е те навярно ще кажат че това са го казали източниците които цитират, но за съжаление техните източници са преиначени, както успях да забележа с цитиранията на Бетрандон, което естествено не ги оправдава особено ако участваш в дебат и се мъчиш да доказваш тези ..

Ако можеш си поръчай книгата на английски, че понякога преводите в България са едни такива..."точни".

Благодаря за съвета, но мисля че българския превод ще е добър,  като проверих има само едно или две издавания на тази книга в Бг, и те са от 1968-ма , редактирани са от Вера Мутафчиева. В момента реално тя е с антикварна стойност, рядка , но видях че я има и в електронен вариант за закупуване в google books

Синбад

Противоречиш си, веднъж заявяваш, че твърденията трябва да бъдат подкрепени с исторически документи, а когато бъдат представени такива, ти изразяваш съмнение в тях или техните автори!

Изобщо не си противореча, ти цитираш малка част , и при това тенденциозно вадейки смисъла от контекста в който оригинално е.. А другия ти източник е абсолютно недостоверен по мнение на запознатите по-сериозно с материята ..

Като цяло да, цитираш, но като дявола евангелието както се казва, тоест каквото само на теб ти оттърва, а това се нарича нарочно въвеждане в заблуждение , измама ....Такива цитати мога да ти напраскам и аз, само по една част от казаното, извън целия смисъл който автора , свидетеля е вложил...

Айде да не си играем на шикалки , както викаше един  друг потребител :D

П.С И като цяло , както казва един от уважаваните историци в славата, човек запознат и изучаващ османските архиви, този дебат по дефолт е обречен, заради такива като теб, за които целта не е да са безпристрастни , а да затвърждават някакви идейни постановки  дълбоко залегнали в ума и сърцето на българите .. Нямам нищо против да си вярвате в каквото искате, но съм против да ми твърдите тези нелепости за историческа истина и факти ...Общо взето тези идеи може да вървят като ширпотреба , но за сериозните искащи да научат истината хора са просто алабализми и приказки  на народите..

Редактирано от Sinbad_ (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само дето не цитирам мамелюкски източници, а същия французин, само че взех цитата му от достоверен източник в целия му контекст, а не го писах начасти и изваден от цялото както правят някои тука . така че драги ми слидеров, гроздето е кисело, знам, но поне от кумова срама замълчете , или не пишете глупости....

Споменавали са го неколкократно , особено данкина за останали живи 900 000 българи след "страшното " заробване от османците :D .. Цифрата 400 000 хиляди роби също я даваха .. Е те навярно ще кажат че това са го казали източниците които цитират, но за съжаление техните източници са преиначени, както успях да забележа с цитиранията на Бетрандон, което естествено не ги оправдава особено ако участваш в дебат и се мъчиш да доказваш тези ..

И къде е линкът или препратката към така достоверния ти източник, за да можем и ние да се насладим на пресветата истина?

Второ, цифрата няколко си хиляди, която я бях пуснала като цитат, беше във връзка с еничарите в Африка и поселението Богари в Алжир.

Освен това допълних, че не претендирам за достоверност на този цитат.

Странно защо не обърна никакво внимание на последния ми пост до теб и факта докога в ОИ е имало робство и последните данни на продадени в робство българи на доцента Валери? Някак това е, всъщност, много показателна статия за състоянието на ОИ дори и по времето на Танзимата и българското Възраждане. Тези факти защо ги избягваш? Неудобни ли са ти за коментар?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не си изкълчвай езика - не ти прилича ;)

Няма разлика между османлии и турци, както и между иго и робство.

Скоро гледах в "Стани богат" Тити Папазов и ми направи впечатление как на въпрос, свързан с Римската империя, той непрекъснато споменаваше Италия... Е, кажи ми, само днешна Италия ли е била империята?

Затова и османлии не са само днешните турци и Османската империя не е само днешна Турция(не напразно споменах черкезите, които са били основна съставна единица на башибузука, ама по незнайни причини, никой не обърна внимание). Препоръчвам една книга на Тодор Балкански "Черкезите по българските земи", разбира се на онези, които се интересуват от материята.

Между "иго" и "робство" разликата е, че първото касае липсата на държава, второто е персонализирано и съвсем не включва всички, които се намират под нечие иго. Така са ме учили на български език, така се и "кълча".

Отделно са известни много случаи в историята на роби, които са успяли да се издигнат по един или друг начин. Това обаче не отрича по никакъв начин факта, че са били роби.

Така и не разбрах кой в темата тук е отрекъл наличието на роби по време на Османската империя... не четем ли едни и същи неща? Разбира се, че е имало. То и сега, в 21-и век по света(и у нас) има роби, въпреки официалната забрана, та какво остава за тогава...

За мен основният спор тук е как да наричаме онези пет века. Приела съм за себе си, че са османско иго, т.е нямало е България, но основното е, че въпреки липсата на държава е имало българи-поколения, които въпреки отсъствието на държава, са запазили езика и духовността си. Повод за болка, повод и за радост.

Редактирано от Нел (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за съвета, но мисля че българския превод ще е добър,  като проверих има само едно или две издавания на тази книга в Бг, и те са от 1968-ма , редактирани са от Вера Мутафчиева. В момента реално тя е с антикварна стойност, рядка , но видях че я има и в електронен вариант за закупуване в google books

Изобщо не си противореча, ти цитираш малка част , и при това тенденциозно вадейки смисъла от контекста в който оригинално е.. А другия ти източник е абсолютно недостоверен по мнение на запознатите по-сериозно с материята ..

Като цяло да, цитираш, но като дявола евангелието както се казва, тоест каквото само на теб ти оттърва, а това се нарича нарочно въвеждане в заблуждение , измама ....Такива цитати мога да ти напраскам и аз, само по една част от казаното, извън целия смисъл който автора , свидетеля е вложил...

Айде да не си играем на шикалки , както викаше един  друг потребител :D

П.С И като цяло , както казва един от уважаваните историци в славата, човек запознат и изучаващ османските архиви, този дебат по дефолт е обречен, заради такива като теб, за които целта не е да са безпристрастни , а да затвърждават някакви идейни постановки  дълбоко залегнали в ума и сърцето на българите .. Нямам нищо против да си вярвате в каквото искате, но съм против да ми твърдите тези нелепости за историческа истина и факти ...Общо взето тези идеи може да вървят като ширпотреба , но за сериозните искащи да научат истината хора са просто алабализми и приказки  на народите..

Всъщност драги ми Синбад, истината е, че ти никъде не отговори с цитати от исторически документи, всичките ти отговори са твои разсъждения по темата и препратки към мненията на хора от друг форум!И за интелигентен човек би трябвало да знаеш, че цитата е препис на част от чуждо произведение обикновено с цел да подкрепиш собствената си теза!

На Алис и Ванко мога само да препоръчам да четат по-внимателно преди да правят изводи!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност драги ми Синбад, истината е, че ти никъде не отговори с цитати от исторически документи, всичките ти отговори са твои разсъждения по темата и препратки към мненията на хора от друг форум!И за интелигентен човек би трябвало да знаеш, че цитата е препис на част от чуждо произведение обикновено с цел да подкрепиш собствената си теза!

На Алис и Ванко мога само да препоръчам да четат по-внимателно преди да правят изводи!

Всъщност имаше отговор, поне относно еничарството, на базата на някаква миниатюра с надпис на древен арабски...Сега, дали той разбира нещо този език, или разчита че ние не разбираме, което може да  даде възможност да бъдем подведени...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Видно от това,което си написал:да разбираме ли,че според теб,в България е нямало турско робство??!!!!!

Ако твоите деди са били роби, то моите никога не са били роби! Притежавали си доста имоти, добитък....... Трудно ли е да го  разберете това? Или така ви отърва да бъдете ехо  на юдео-комунистите и техните  медии за масово затъпяване.

Скепси,

аз пък се чудя,след като Тихчо,черно на бяло  пише,че турско робство е нямало..тогава защо  участва в тема за падането на България, под такова...

За да не се чудиш толкова, трябва да притежавате сетива, или нещо в главата което да не бъде гладко като плондер ,  а да има гънки. Ако прочетете поне 10 пъти заглавието на темата, може би ще се досете без Йехова да ви подсказва от горящият храст от къде тръгва падението на България. Дядо Вазов го е написъл, не аз още по-малко пък вие. Каравелов също много е писъл, но кой да прочете това което са ни оставили нашите деди. Не може да се,чете само талмуда и да се знае истината, там няма истини в талмуда има само единствено лъжи и приказки за наивници нищо друго. Факт. За да не бъда голословен пак ви напомням да,четете имаме толкова източници от които може да черпите сведения, които са били свидетели по тези времена. Едно от най-големите падения на България е когато Шишман се жени за еврейката Сара . Другото падение е предателството и дядо Вазов го е описал и не само той! Петко Рачев Славейков също пише доста неща но както казах трябва да се чете и мисли.  

Публикувано изображение

Редактирано от Myhito (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първият не разбрах какъв бил,втория мохамеданин,третата еврейка.Хубу аз пък съм византиец. :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Натали,

аз много добре обърнах внимание на писаното от теб.

Обаче ,я виж какво пише българският историк ,професор Чилингиров, за черкезите на стр 77 или 78 , от "Готи и Гети",за черкезите.

Знаеш ли,че ако се приеме неговата теза за вярна,какво ще излезе?! ..и как ще бъде преживяно това,от някои ,ако се цитира професора ,тука? :wink12:

Какво пише проф. Чилингиров на тези страници? За Гьоблеки тепе ли намекваш? Какво по-точно имаш предвид?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

абсолютно си прав.Признавала съм го хиляди пъти.Даже,да ти кажа под секрет ,да не чуе някой тук,че евреите са били роби го пише и в Библията.Има Песах , и това свидетелства за същото.Като говорят фактите и боговете мълчат.Тъй де.

Съвсем ясно желая да ви подскажа за пореден път, да ползвате това нещо в главата което се нарича ум. Доколкото мога да чета Иван Вазов е написал не под турското робство, а нещо друо? Достигам ли до извратеното ви юдейско съзнание? При това твойте деди може да се били роби, но тук говорим за БЪЛГАРИ не за ЮДЕЙ. Пак те питам достигам ли до извратеното ти съзнание? Правиш ли разлика между Българи и ЮДЕЙ? И не ми натрапвай  извратената  пълна с лъжи талмуда- на която притурихте за заблуда името библия. Четете си я колкото желание. Християнството няма нищо общо  с библията която вие изопачихте и притурхте вашата измислена талмуда най отпред позната като стар завет. Ако Йехова не ти е подсказал криещ се зад горящият храст, ще си позволя да ви подскажа да прочете поне 100 подписа ми, това е нашата религия. Тези думи не съм ги казал аз още -по малко път вие. 

Да ти кажа честно,ако не държеше толкова много речи из темата, а се зачетеш внимателно ,ще видиш ,че и аз пиша същите неща.

Ама си гледаме на аватари ,нали :wink12::P

Ако не пишете толкова много лъжи и глупости, аз също нямаше да пиша.Уверявам ви не го правя заради  за слугинажа като вас. Опазил ме Бог. Правя го заради истината и манипулациите които насаждате, като триете линковите с които показвам на хората от къде тръгва злото и как да го разпознават,как да се орентират.

значи ,какво излиза сега,че тия дето пишат,че българите не са били роби,са патриоти.Пък тия,дето твърдят ,че българите са били роби и е имало робство,са юдео-масони.

Един път да ме разберете  правилно. Както вие изопачавате Божието Слово, така и юдео-комунистите натрапваха по училищата,че Българите сме били роби.Пак ще  ви осветля, моите деди не са били никога роби. И ако си направиш труда да прочетеш, осмислиш що е то РОБ- само без помоща на Йехова ще осъзнаеш,че българите никога не са били роби......

Много благодарим ,бе ДРАГИ :* .ами ти, направо ми изписа веждите,пък повече от половината тук,анатемоса. :lol6:

Прочетох внимателно заглавието на темата и твоите коментари в темата  и излиза като извод следната картинка.

1 В България е нямало роби българи и робство.

2Щом Е нямало робство и българите не са били роби,значи,България,не е падала под робство.

3 Щом България,не е падала под робство,значи няма виновни за падането под такова.

Не ме касае вашето мнение ни най-малко. Това което се опитах в по предниите си постове тук в тази тема да изясня, е че зад всяко зло се крие интереси. Разбира се вие изтрихте това което споделих, дори нещо повече банирахте ме и в последствие точно по юдейски начин, подъл естествено започнахе да ръсите глупостите си тук, без да имам възможността да отговоря. Но това е присъщо за всебеподобните ви, нали? Нали затова се борехте, да сте първенци във всичко щом то е в интерес на името Израел. И ти както много пъти ви го подсказвам, си самото доказателство в тази посока нали. 

Много благодаря за участието ти в темата,драги Михи..ти си номер 1!!!!!!!!!!!!!

Просто споделих с хората това което мисля,знам и съм чел. Друг е въпроса,че на вас не ви отърва. Затова преведох в пресен пример и споделих линкове в тази посока за да видят днес хората кой насажда войните,убииствата,мизерията,болестите и каквото още се досетиш. Защото този който владее миналото владее и настоящето. Просто исках да стане ясно,че не Руския народ приченява това в Украйна , а една секта която от  1917 година е застанала на чело и е хванала за косите и гушите  Руския народ и не го пуска, като се крие зад него и извършва тези юдейски убйства,завоевания....... Но вие прилежно го изтрихте нали? Защо оставете го нали ръся глупости, те хората няма да четят и гледат глупостите. Защо не го оставихте а? Остявам правото си на мнение, като подсказвам,че няма разлика между САЩ и РУСИЯ, че Съветските Еврейски щати само подадахо топката на юдейските си приятели от русия за да извършат всичко това. Колкото и да се правят, на опозиция или добрата страна този театър на мен до болка ми е познат. Защото много добре познавам юдейските номера. Просто с този запис,целта ми бе да стане ясно и видно кой стой зад всички тези размирици, наричани от медиите за масово затъпяване Арабска пролет и др. Нека хората видят, и чуят какви са тези който си говорят така дружелюбно,защото нищо ново не са научили, но и нищо старо не са забравили. Пак ви подсказвам,това не са мой думи, пише го в подписа ми ако разбирасе имаш сетива и без помоща на Йехова ще осъзнаеш,че някой друг ви е осъдил за всичката кръв пролята на земята, не аз. Надявам се, да не обвините нашият Бог - Йсус в антисемитизъм и подобни етикети с които си служите за да манипулирате наивните хора по света.   За да не бъда за пореден път погрешно разбран ......

https://www.youtube.com/watch?v=WiuHT0gjoc4

http://www.dokumentalni.com/?p=2815&fb_action_ids=756821304336733&fb_action_types=og.likes&fb_source=aggregation&fb_aggregation_id=288381481237582

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Антисемитизмът е доктрина на същата тази Христова църква, за която казваш "нашият Бог Иисус". Ти самият, щом вярваш в Исус, си евреин.

Същият този Иисус е евреин. В основата и на Християнството, и на Исляма са юдейските писания. 

Трябва ли да ти подавам материали от втората световна война за подкрепата на фашизма от Светата Католическа църква? А за Инквизицията?

И ти самият нито за миг не допускаш някой да ти е промил мозъка, при положение, че си християнин? Обърни внимание на това, че Иисус проповядва любов към всички хора, дори и към онези, които считаме за "врагове".

Омразата на Иван Вазов, Любен Каравелов, Ботев и т.н. към евреите до голяма степен е продиктувана от това, че Баязид II решава да се възползва от терора, на който  римо-католическа църква подлага евреите в Испания, Португалия, Италия и т.н. и им предлага транспорт и убежище. Голяма част от тези евреи са настанени и по българските земи, което неминуемо поражда известни конфликти. Повод за омразата, естествено, е и отношението на евреите към турците, привилегиите, с които са се ползвали, но от друга страна, какво по естествено от това да изпитваш благодарност към този, който те е спасил от изгаряне, разтягане на разни колелета, бодене с разни шипове, изтръгване на нокти, което се прави с единствената цел - да ти вземат парите?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дакини, то е безмислено да му се отговаря. Нито логиката, нито фактите интересуват Мухито. Той обяснява всички исторически процеси и събития с юдейо-масонския заговор като онзи от вица, който каквото и да го питат винаги обяснявал за краставицата. Примерно, за Сара няколко пъти му беше обяснено, че тя става ревностна христянка, което автоматично я изключва от юдаизма, но за него това не е аргумент. Както и всичко други сериозни причини за падането на Балканския полуостров под османска власт, които бяха посочени в темата и по които постигнахме съгласие, за разлика от някои други въпроси.

Редактирано от scepsis (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дакини, то е безмислено да му се отговаря. Нито логиката, нито фактите интересуват Мухито. Той обяснява всички исторически процеси и събития с юдейо-масонския заговор като онзи от вица, който каквото и да го питат винаги обяснявал за краставицата. Примерно, за Сара няколко пъти му беше обяснено, че тя става ревностна христянка, което автоматично я изключва от юдаизма, но за него това не е аргумент. Както и всичко други сериозни причини за падането на Балканския полуостров под османска власт, които бяха посочени в темата и по които постигнахме съгласие, за разлика от някои други въпроси.

Ето една интересна тема във връзка с въпросите, които повдига Тихичко:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=4188&page=1

Легендата за Жидовский гроб съществува. Въпросът е имаме ли достатъчно основания на базата на тази легенда и недоказани събития от преди 5-600 години да внушаваме омраза към евреите, както прави Тихичко?! И доколко това е обективно и политически коректно. Все пак не всеки човек, който се опитва да търси историческата истина, е антисемит. И евреите са хора, като всички останали.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето една интересна тема във връзка с въпросите, които повдига Тихичко

Благодаря. Ще погледна. Между другото, имено цар Иван Александър свиква събор срещу евреите и ги подлага на преследване. Това след брака му със Сара. Предполагаемите причини са доста прозаични. Чумата, за която се носят слухове, че е предизвикана от евреите, които отравят кладенците е по-скоро повод, а по-дълбоката причина е свързана с натрупаните дългове към тях от страна на аристокрацията. Инак, антисемитизъм е имало още през ПБЦ, защото (както посочи) това е доктрина, която е свързана с Църквата (не само Католическата), както и с толкова често посочвания фактор, че евреите са се занимавали с лихварска дейност.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещата, които си споменал, могат да бъдат намерени на следния линк: http://synpress-classic.dveri.bg/drawer/oPavel1.htm

Да, това е едно обобщено, сбито изследване, макар че прегледах посочената от теб тема и видях, че авторът (български Архимандрит, а не еврейн да речем) е обвинен от почитателите на теорията на конспирацията за юдейско-масонски шпионин в средите на БПЦ. Тъй или инак, аз споменавам само известните и доказани факти, без да задълбавам в детайли, които познават само професионалните историци.

–––––––––––––––––

Инак, много се смях на някои от "доказателствата" в тамошната дискусия като хрониката за Търново на Йосиф Флавии и онази книжка от 1933, която се твърди, че е издадена от един наш конституционалист и академичен учен под псевдоним.

Тъй или инак, легендата за въпросния жид е от 19 в или поне тогава е записана, но няма нито един извор (документ) от епохата, когато се случват събитията, която да я потвърждава. Отделно, че падането на крепост по описания начин едва ли е възможно.

Именно. През Средновековието, а и преди това, на християни не се е позволявало да се занимават с банкерство и лихварство по религиозни причини.

Кой се е занимавал с тези дейности - евреите. Техните богатства са били на прицел от множество владетели и християнски "духовници", та през Хитлер, Русия и до днес.

А самото им стигматизиране е свързано с легендата или историята как са решили съдбата на Иисус, въпреки опитите на Пилат да го спаси.

Доколкото знам, еврейските знахари са били единствените, които са успявали да лекуват от чума в онези времена.

Това не съм го чувал. Възможно е, макар че не зная дали изобщо е било възможно лекуването и.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И какво търси пост от празните приказки , казан по съвсем друг повод в съвсем друга тема и на друг човек тук в тази тема ?

И къде виждаш "становище" ?

Постът ми означа нито повече нито по-малко от обяснение на твоето, на Синбад и Бадр поведение и постове, с които се опитвате да принизявате Възраждането.

Интриги ли плетем, що ли ?!  :mad:

Поста ти просто отразява вътрешната ти неосъзнатост и предубеденост. Не знам дали знаеш, но Мухаммад е арабин, а не турчин.

Изучавам арабски език, а не турски.Курана е на арабски, а не на турски, както и теологичната литература и традиции на исляма. Тъй, че ако съм станал мюсулманин няма как да се турчея.Няма защо.

ОИ е завладяла и владяла не само балканите, а и арабските страни.

Ето от тези форми на търсене на някакъв враг трябва да се избавите.Казвам:- вие - защото у мен, мога с да го твърдя с милярд процента, няма търсене на  такъв враг.

За да не останеш с погрешно впечатление ти казвам, че може да си пишеш каквото ти хрумне по мой адрес.Съвсем, съвсем искрено ти казвам - нямам нищо против.Няма и никаква интрига.

Обаче такава предубеденост лесно се прехвърля в настоящето и става обществена нагласа.Нищо не съм писъл за никакво възраждане, но тук разбирам, че съм го принизил.

Ето това е елементарен пример за демонизация, отговорността за идейния крах и безпътица  се прехвърля на измисления враг.

Даже се настоява за запазване на някаква нетолерантност, като предварителна реакция към бъдеща проява на този зъл враг.

А ако не са турците, наред са циганите, и те са виновни за дереджето на българина, тези мръсни изедници и гнусно племе, лапачи на помощи и крадци са другото оправдание за действителността.

Точно тези нагласи трябва да бъдат преодолявани.

Разбира се, който иска нека на воля мрази мюсулмани, евреи, цигани и прочее врази.  

Редактирано от badr (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Целта е да се знаят истините и тези истини да са официалната история. Без да се срамуваме от нея и да я уважаваме и съответно да се учим от грешките, които хора в миналото са направили. Това не става сега. Затова така коментирах и поста.

Ако целта беше да се знаят истините, тогава какъв би бил смисъла от съществуването на официална история. 

Редактирано от Реджеп Иведик (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако целта беше да се знаят истините, тогава какъв би бил смисъла от съществуването на официална история. 

Не ми трябва лъжлива и модифицирана история. Аз лично съм от времето когато падна комунизма и видях как за 2 години се смени историята 3 пъти. Сега ако отворя учебник по история сигурно ще ахна.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване