Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
Black Power

Какво мислите за идеята на Президента за провеждане на референдум .............

Препоръчан отговор

Искаше ми се да разбера какво е мнението ви за идеята на президента (знам, че в предходната дума трябваше да сложа главно П, но според мен не си заслужава уважението), та за  идеята за референдума свързан с изборния процес.

Ето и моето мнение:

- Не съм съгласен с идеята за задължителното гласуване. Това накърнява мои основни конституционни права и след като съм решил, че няма да гласувам, то това бих го осъществил с изрисуването на изборната бюлетина пр. на пенис, което ще анулира моят вот, а както знаем далаверите с недействителни бюлетини са най - големи.

- Идеята за електронен вот е добра, но за сега е неприложима у нас поради ред причини. Не съм съгласен защото няма гаранция, че моят вот ще остане анонимен или неманипулиран.

- Не съм съгласен да падне 4% бариера, защото това би дало шанс на сцената да се завърнат прокудени партии, партии интриганти или партии със странни вождове на чело.

Е, това си е мое мнение, но сега да видя пък вашите!?!?!

Редактирано от Black Power (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако се стигне до референдум, ще отговоря положително и на 3-те въпроса:

1. Не само част от депутатите да се избират мажоритарно, а всичките 120, колкото смятам, че е максимално допустимият им брой.

2. Категорично настоявам за задължително гласуване, защото по тоя начин ще отпадне конституционното право на някой си да пренебрегва и или/подменя вота ми.

3. Толкова ли е сложно да се гласува онлайн? Ама хайде, от мен да мине, ще си замъкна задника до най-близкото училище - на 2 минути пешком от дома е.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Електронен или не, много е лесно вотът да бъде манипулиран. Въпрос на желание от СИК.Аз пък съм съгласен. Така могат да влязат и партии, които не купуват гласове, такива които никога не могат да влязат, защото не могат да се вредят от ГРОБ и БКП и тяхното купуване на гласове. Може и да влезе нещо, което да отразява по-добре интересите на хората, защото мажорните играчи не са се променяли от години. А хората протестират - очевидно тези играчи са се загнездили на властта и в управлението по методи различни от удовлетворяване интересите на гражданите и избирането им от тях.

Напротив, подменянето ще си продължи. Системата ни е такава. Ако не си гласувал за печелившият, все едно не си гласувал за никой. А депутатите са ни много. Не забравяй обаче, че не навсякъде има не само училища, ами и интернет. Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.... Не забравяй обаче, че не навсякъде има не само училища, ами и интернет.

Изразил съм собственото си мнение без да критикувам останалите - темата не е за ежби, доколкото разбирам, а за позиция. А и гласуването онлайн спокойно може да се извършва с КЕП - който го има (оставам с впечатление, че броят на физическите лица с тая "екстра" расте непрекъснато), ще гласува от дома си. Останалите ще гласуват както досега.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А и гласуването онлайн спокойно може да се извършва с КЕП - който го има (оставам с впечатление, че броят на физическите лица с тая "екстра" расте непрекъснато), ще гласува от дома си. Останалите ще гласуват както досега.

Това вече е приемлив вариант. Да може да се гласува и по двата начина, като преди избори човек да заявява как иска да гласува и да не се печатат толкова много бюлетини, а само необходимият брой. Обаче електронният подпис струва пари всяка година и не всеки го има.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-общо има три критерии за ефективност при решаване на стратегия :

1.) Който е добре - тъй да си стои ! (минимакс на Севидж)

2.) Важно е да се засади тревата , пък даже и там където трева не никне !(недостатъчното основание на Лаплас)

3.) Като ще се мре , нека да е с чест и слава !(максимин на Уолд)

(виж в Google)

Може да се види , че президентът е претърпял качествена промяна преминавайки от 1) към 2). Това за него вече си е постижение !  :)

Що се отнася до идеята.......пъфффффф !

Поредната и дай Боже последна хватка за отклоняване на вниманието от съществения , екзистенциалния (за оцеляване) вече за народ и държава въпрос - промяна в системата , т.е. нова Конституция !

Целия свят шашнахме с нашата Формална Демокрация , т.е. Олигархична Партокрация......Амааан!

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

идеята на Президента..?!?

Някой ако ти даде да прочетеш листче хартия написано от някой друг - това твоя идея ли ще е?Та той две изречения не може да навърже без да има написан предварителен текст, та чак такива идеи ....?Спомням си, преди Коледа гостуваше в един социален дом, и там пак извади листчето написано от неговите сътрудници. Е че не можели да измисли няколко думи сам ?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...и да не се печатат толкова много бюлетини, а само необходимият брой. Обаче електронният подпис струва пари всяка година и не всеки го има.

Това за бюлетините ми хареса! що се отнася до КЕП, то напоследък цените паднаха чувствително и е съвсем достъпен. Друг е въпросът, че мнозина харчат за 1 вечер по кръчмите повече пари отколкото е годишният абонамент, но опира до приоритети.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

за електронно гласуване ще се маниполира, но ще е по евтено - но и да не е електронно пак се маниполира, но електронно по евтино излиза маниполацията

А за 4-те процента - искам да стане 6%, казаха че Германия така е занижила процента за влизане в парламента и таака е влязал Хитлер - отчели са риска от малкия процент и сега там е 5%

Това вече е приемлив вариант. Да може да се гласува и по двата начина, като преди избори човек да заявява как иска да гласува и да не се печатат толкова много бюлетини, а само необходимият брой. Обаче електронният подпис струва пари всяка година и не всеки го има.

забравчш че ще се печата бланка за всички които ще глесуват онлайн - пак не е приемливо

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Плевнелиев мотивира необходимостта от въвеждане на електронното гласуване с това, че е "доказателство, че българската държава мисли за своите граждани, където и да са те по света"."Този начин на гласуване води до повишаване на избирателната активност и е инструмент за повишаване авторитета на институциите. Нека се обърнем към технологиите от 21-ви век, като мотивираме все повече българи да ги ползват", каза Плевнелиев.Той припомни, че при преброяването на населението в България през 2011 г. над 3 милиона наши сънародници са се преброили по електронен път. По думите му поне 1.5 милиона български граждани живеят и работят по света, като не са безразлични към случващото се в страната ни. С електронното гласуване ще могат да упражнят конституционното си право на участие в избори и референдуми от всяка точка на света.

Президента с голямо или малко "П" се е мотивирал доста грамотно тъй че не виждам нищо лошо в идеята!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

темата не е за ежби, доколкото разбирам, а за позиция. 

Да, правилно - темата не е за ежби и други спорове.

Относно електронното гласуване, та то ако бъде организирано както беше организирано и електронното преброяване, то оставам без думи. Не знам защо но имаме навика да опорочаваме дори добрите идеи - съвсем по български.

Няма лошо да се провеждат референдуми, но според мен като №1 трябваше да се проведе референдум за промяна на конституцията, пък след това и тоз и други!!!!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, правилно - темата не е за ежби и други спорове.

Относно електронното гласуване, та то ако бъде организирано както беше организирано и електронното преброяване, то оставам без думи. Не знам защо но имаме навика да опорочаваме дори добрите идеи - съвсем по български.

Няма лошо да се провеждат референдуми, но според мен като №1 трябваше да се проведе референдум за промяна на конституцията, пък след това и тоз и други!!!!

Идеята за провеждане на референдум не само е добра ! Вече е крайно време тя да бъде реализирана !

НО!

Нека да направим разликата , разграничението в идеите!

Идеите положени вътре в този референдум , точките предложени за гласуване са ненавременни , лоши  ! Те са така подбрани и окомплектовани , че отново да "побъркат" целокупния народ и да не свършат никаква работа ! Т.е. вършат работа на тези целящи да запазят статуквото !

Напълно подкрепям и ще повторя Black Power :

"...като №1 трябва да се проведе референдум за промяна на конституцията...."

а не да ни занимават със собствените си игрички - кой колко да краде безконтролно и безнаказано от народ и държава !

Казано с други думи - да ни занимават с това как те си преразпределят "баницата"....

Ако това не се разбере от всички , пак сме сложени на пързалката....

(между другото)

Горките протестиращи студенти ! Повече от половин година да не се усетиш , че те правят на маймуна - ега ти бъдещата интелигенция !

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой ако ти даде да прочетеш листче хартия написано от някой друг - това твоя идея ли ще е?Та той две изречения не може да навърже без да има написан предварителен текст, та чак такива идеи ....?Спомням си, преди Коледа гостуваше в един социален дом, и там пак извади листчето написано от неговите сътрудници. Е че не можели да измисли няколко думи сам ?

Хаха. Олигарски не може да каже няколко думи сам, ти Президента коментираш...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хаха. Олигарски не може да каже няколко думи сам, ти Президента коментираш..

то повече като че ли наистина говори Станишев отколкото Орешарски, то така и тръгна. Спомнете си като БСП приемаха мандата в президентството и Орешарски седеше като статист :D

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-оптималният вариант на този етап е да се въведе електронно гласуване за българите, живеещи в чужбина. Не е оправдано човек да измине 100-200-300 и повече километра, за да гласува.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Не само част от депутатите да се избират мажоритарно, а всичките 120, колкото смятам, че е максимално допустимият им брой.

2. Категорично настоявам за задължително гласуване, защото по тоя начин ще отпадне конституционното право на някой си да пренебрегва и или/подменя вота ми.

3. Толкова ли е сложно да се гласува онлайн? Ама хайде, от мен да мине, ще си замъкна задника до най-близкото училище - на 2 минути пешком от дома е.

Напълно те подкрепям!  :beer: 

ПП: Дори 120 са ни много.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-оптималният вариант на този етап е да се въведе електронно гласуване за българите, живеещи в чужбина. Не е оправдано човек да измине 100-200-300 и повече километра, за да гласува.

а аз мисля че е най добре да ги резнем тея, защото те работят в чужди държави и там си плащат данъците, нямат пълна и действителна представа за положението тук

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

а аз мисля че е най добре да ги резнем тея, защото те работят в чужди държави и там си плащат данъците, нямат пълна и действителна представа за положението тук

Е, чак пък да ги резнем - не е добра идея, но иначе е истина, че въобще не са в час за случващото се в България

Какво имам предвид?

- Повечето отиват да работят в добре уредени страни, страни членкии на ЕС и с течение на времето и благодарение на някои медийни изяви, започват да си мислят, че и България се движи със същите темпове, мислене и манталитет, като типична членка на същия този ЕС. Такива хора сед като си дойдат у нас в най - честия случай се сблъскват с "товарния влак" , не разбират ситуацията или я разбират, но не им се иска да е такава. Това е реалността и това смея да го твърдя след като съм имал щастието да разговарям с множество мои познати и приятели, които живеят и работят от дълги години зад граница. 

Това обаче не означава, че трябва да бъдат изолирани от изборния процес!!!!

Редактирано от Black Power (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искаше ми се да разбера какво е мнението ви за идеята на президента (знам, че в предходната дума трябваше да сложа главно П, но според мен не си заслужава уважението), та за  идеята за референдума свързан с изборния процес. Ето и моето мнение:- Не съм съгласен с идеята за задължителното гласуване. Това накърнява мои основни конституционни права и след като съм решил, че няма да гласувам, то това бих го осъществил с изрисуването на изборната бюлетина пр. на пенис, което ще анулира моят вот, а както знаем далаверите с недействителни бюлетини са най - големи.- Идеята за електронен вот е добра, но за сега е неприложима у нас поради ред причини. Не съм съгласен защото няма гаранция, че моят вот ще остане анонимен или неманипулиран. - Не съм съгласен да падне 4% бариера, защото това би дало шанс на сцената да се завърнат прокудени партии, партии интриганти или партии със странни вождове на чело. Е, това си е мое мнение, но сега да видя пък вашите!?!?!

Какво мислим за референдум-а или какво бихме отговорили на въпросите?- и аз не съм съгласен със задължителното гласуване, по същите причини като теб, при все, че смятам, че всеки трябва да гласува.- Обаче, за електронния вот съм на друго мнение. За анонимността вероятно си прав - няма гаранции, но за манипулацията - че тя си може и със сегашния метод. От друга страна обаче, предвид коя част от населението не гласува в момента, има вероятност да се вдигне процентът на смислените гласове.- 4%-ната бариера - хмм - зависи от това колко от общият процент партии излизат извън това. В момента дори водещите партии едвам хващат одобрението на 1/5 от населението. С другите над 4% колко над 50% ще станат? Според последните статистики около 55... Тоест почти половината от избирателите няма да имат "представител" в парламента... Това не е правилно и не е справедливо, не си ли съгласен?

Българите живеещи в чужбина... Не съм съгласен човек, който не е живял поне 1 от предните 4 години в България, да гласува за парламент. На какво отгоре? Защо някой, който не е заедно с мен в кюпа, ще определя как ще живея аз? Да не съм му играчка??? За тези, които временно са там в момента на провеждане на изборите съм съгласен. Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ako вярват на вчерашноото изказване

Златанова за доклада на ЕК за корупцията: Не сме най-зле, а в "златната среда

си мислят вървим добре

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абсолютно подкрепям идеята за задължителното гласуване! През последната седмица си проведох едно лично проучване, сред колегите в университета и приятели на възраст до 25-30г. - нямаше, човек който да е против!

Сигурен съм, че и болшинството са така. Задължителното гласуване ще изкара заспалите българи пред урните. Пред заспали имам предвид незаинтересованата паплач, която има само примитивни цели като ядини, пийни, секс, чалга и разврат. Това са предимно млади хора, израснали в позорните времена на демокрацията. Вярно, че е малко нож с две остриета, но пък ще задвижи мозъците им. Едно такова задвижване и замисляне за повече от 5 секунди винаги има добри резултати в дългосрочен план!

Но пък задължителното гласуване почти сигурно ще ликвидира влиянието на БСП и ДПС. БСП разчитат предимно на старци + цигани, а ДПС на турци и цигани. Те и затова толкова силно упорстват срещу идеята. Но огъня вече е разпален и няма връщане назад. Идеята вече я има, достатъчно зряла и сериозна е, само остава да се проумее от обществото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Задължителното гласуване ще изкара заспалите българи пред урните. Пред заспали имам предвид незаинтересованата паплач, която има само примитивни цели като ядини, пийни, секс, чалга и разврат.

Страшен аргумент - това звучи като описание на "Идеалният гласоподавател"

Идеята вече я има, достатъчно зряла и сериозна е, само остава да се проумее от обществото.

Интересно, как такава зряла идея, не се прилага за парламентарни избори, в нито една европейска държава. В три я има на хартия, но в нито една от трите реално не се прилага (т.е. хората не се санкционират). Май пак ние открихме топлата вода. Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Страшен аргумент - това звучи като описание на "Идеалният гласоподавател"

Със сигурност не е по-"идеален" от циганския гласоподавател нали?

В коя друга европейска държава има подобна социална, обществена, демографска, политическа и икономическа криза през последните 20 години? Защото при нас обстоятелствата го налагат. Кво ни интересува, че в Германия, Австрия или Франция си имат изборно законодателство, което си работи. Там манталитета и обществения строй е съвсем различен.

Както има санкции и наказателни лихви ако не си плащаш осигуровки и данъци, така може да се измисли нещо когато не гласуваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Със сигурност не е по-"идеален" от циганския гласоподавател нали?

Всъщност ми звучи точно, като негово описание. Може да пробваш да го прочетеш пак и да кажеш кое не пасва...

Там манталитета и обществения строй е съвсем различен.Кво ни интересува, че в Германия, Австрия или Франция си имат изборно законодателство, което си работи. Там манталитета и обществения строй е съвсем различен. Както има санкции и наказателни лихви ако не си плащаш осигуровки и данъци, така може да се измисли нещо когато не гласуваш.

Като чуя думата манталитет, употребена за щяло и нещяло, вече ми призлява.Общественият ни строй си е съвсем същият. м/у другото и във Франция им писна, та на президентските избори аха да ни стигнат.Санкциите и наказателните лихви за осигуровките много се прилагат, нали? Особено здравните. Просто искам да видя, как ще тръгнат да глобяват тия, дето не са гласували и как ще съберат глобите.А да не говорим, че хората на инат може да решат да напущат недействителни бюлетини.Задължителното гласуване е мярка, показваща безсилието и нежеланието на институциите, да убедят хората, че вотът им е важен и особено, че има значение.Между другото, в някои от предходните избори сме имали доста сносен процент гласуващи. Това директно означава, че не ни е проблема в нежеланието да гласуваме - ами в това, че хората не вярват, че има смисъл. Надеждите им са се сринали, като са видели че и "новите са същите", и "нищо не се е променило".Това няма да се оправи със задължително гласуване. Разочарованият и незаинтересован човек не взима правилни решения.
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кога институциите са имали желание, да убедят хората, че са важни? На 22 години съм, и от целия си съзнателен живот не си спомням такъв момент. Напротив - тук живея с реалното усещане, че всеки ден съм унижаван от всички възможни институции - частни или държавни. И това не е пресилено или преувеличено, а самата истина. Което пък се закача за твоите думи, че хората вече не вярват в системата.

Тоест когато системата не работи, няма как в нейните рамки да намерим някакво решение.  Трябва да я заменим с друга. А не самата система да се модифицира и да се извращава още повече. Междувпрочем "системата" (държавния апарат) няма интерес да бъде променяна и брани статуквото със всички сили и средства. И в този смисъл, поне според мен задължителното гласуване е мярка извън системата, която ще даде началото на процеси които ще я реформират или заменят с нова.

Може да не споделяте това което мисля, но така ги виждам нещата.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.