Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×

Препоръчан отговор

Здравейте,

Налага ми се ъпгрейд на текущ database сървър и реших да се допитам до някое друго мнение преди да поръчам. Става въпрос за машина, която ще изпълнява следните функции:

• [*]Firebird database server [*]размер на базата 2 GB [*]големината расте с около 1GB на година [*]перманентни 10-15 транзакции [*]TCP сървър, който обслужва 15-20 клиента постоянно /download и upload на файлове до 10KB големина/ [*]средният брой на едновременните TCP клиенти расте с 3-4 на година

В момента тези функции се изпълняват от един кьорав Sempron, мисля, че на s.754 с 1GB RAM. Като цяло се справя с 80% от работата, но стои натоварен перманентно на 60-70% и от известно време системата взе да прави проблеми. Отделно при по-сложни и големи заявки към базата (което става по 10ина пъти на половин час) - процесорът нормално - умира :)

Основната идея на ъпгрейда е по-висока сигурност в рамките на няколко години напред, както и увеличаването на бързодействието на заявките.

Изискванията към системата са:

• [*]платформа Intel [*]2хHDD в RAID1

Към момента съм се спрял на следното:

I5-4570 /3.2G/6MB/BOX/LGA1150

ASUS H87M-E /H87/LGA1150

2 х 4GB DDR3 1600 KINGSTON

2 х 500GB SEAGATE ES SATA 6G/S/64M

PSU FORTRON AURUM400 GOLD

Размисли, които имах/имам:

• [*]Чудех се, дали да не заложа един XEON от рода на
E3-1230V3 или i7, но реших че няма смисъл. Предложената производителност в повече няма да се ползва => няма смисъл от оскъпяването. [*]Относно захранване - досега винаги съм залагал на SS520-GB или X серията. Този път реших, че няма смисъл от толкова излишна мощност. [*]Друго.. колебая се между ATX и uATX форм фактор, но като гледам ще бъде uATX.

Няма твърд бюджет, но и от изхвърляния няма смисъл.

Предварително благодаря,

Поздрави

***EDIT***

Не стана ясно каква OS ще се ползва - Windows 7 PRO

Редактирано от 3nf (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Xeon-а няма вградена графика та ако нямаш стара видеокарта ще излезе + 60 лв. Което пак е 50 лв. по-евтино от I7 но и минус 200MHz.

Щом се търси висока сигурност по-добре да се вземе кит а не отделни плочки рам. Към захранването нямам забележки.

Червения WD го гледам че е хем доста по-евтин хем два пъти по-голям та ми се вижда по-изгодния избор. 

Редактирано от naruto (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колебанието ми с XEON-a беше, освен заради hyperthread-инга, ами и заради поддържката на ECC памет. Естествено с добавяне на дискретна видеокарта.

Под сигурност нямам предвид някакви "critical" процеси, ами просто надеждност на самата система като цяло. Така че нуждата от ECC отпада. Само не разбрах кит-а с какво превъзхожда две плочки поотделно ?

Относно дисковете, обем от 500GB са напълно достатъчни. ES серията на Seagate се позиционира като "entry enterprise", докато WD Red си е "home" решение (а и не съм твърде очарован от тях).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кит-а е тестван че работи безпроблемно докато с отделни плочки са възможни проблеми макар и да е малко вероятно.

Не е като да излиза по-скъпо  - http://nikem-bg.net/computer-components/2X4G-DDR3-1600G-ADATA-XPG-CL9

Редактирано от naruto (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен, задължително условие е ECC памет и SAS дискове.  Може да се направи нещо смислено и с SATA дискове, но трябва да вземеш поне 1T SG ES.3 SATA 6G/S/128M. На подобна машинка съм сменил доста WD RE дискове. Разбира се, признават ми гаранцията, но обикновено изгаря единия и няма откъде да намериш същия за да направиш RAID. Така се налага да купиш нови два диска. Накрая стигнах до тези и засега съм закрепил положението. Вече 3 месеца няма проблеми. За сравнение, последните няколко смени на различни по обем дискове WD RE4, винаги даваха дефект след първия месец. 

Та, ако не ти се дават много пари, според мен минимума е това: 

Обща стойност - 1 239.67 лв. с ДДС

Не съм добавил захранване, защото не е ясно точно какъв е UPS-a. Някои имат проблеми с активния PFC.

Едит: Всъщност, щом се мисли за ъпгред след време, може да смениш процесора с G2030 /3.0/3M/BOX/1155
Редактирано от tahumba (преглед на промените)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.