Премини към съдържанието
Filsun

Как се поставя правилно термопаста на видеокарта ?

Препоръчан отговор

Здравейте !Много ме е срам да си го призная, но току-що си прецаках новата видеокарта, а именно Sapphire HD7790. Отворих я понеже беше натрупала много прах защото кутията е отворена. И наистина като я отворих имаше много прах, но не знам защо реших, че като вече съм премахнал радиатора от чипа, е необходимо да сменя и...термопастата. Термопастата е Cooler Master HTK-002. нанесох я и оттук почнаха проблемите.Нека да кажа, че преди беше около 65-68 градуса в Furmark, като нова не вдигаше повече от 60 и реших да я изчистя и нея.Може би защото съм сменял термопасти на доста процесори и винаги ефекта е 6+ си мислех, че и тук ще стане без проблем. Да, ама не. Защо ? Защо направих тази глупост ?1-ви път ! Махнах със сухо и много тънко парцалче старата термопаста от чипа и радиатора. След това поставих новата - грахово зърно върху чипа и поставяне на радиатора - много зле, температурите под товар фръкваха.2-ри път ! Махам старата. Поставям новата - много тънък слой разнесен с пръстче върху чипа и после върху радиатора. Същата история - температурите високи.3-ти път ! Махам старата. Поставям новата - много тънък слой само върху чипа. Олеле... При старт беше 30 градуса, но пуснах един furmark иии...половин секунда след натискане на "старт" бутона - перката на картата полудя и температурата фръкна на 90 градуса. Веднага го спрях и после от контакта.4-ти път ! Махам старата. Поставям малко по-дебел слой и гледам да е колкото се може повече равномерен. Поставих го само върху чипа. При старт беше 28 градуса, при furmark доста бързо скочи на 60 градуса и постепенно за 20 секунди стана 78 градуса и вървеше все нагоре и нагоре ! Не ме устройва.И дори да карам така - без товар на нея, изведнъж компютъра замръзва, въпреки че все пак не е вдигнала повече от 30 градуса. Сега карам на вградената, а външната съм я махнал.Боже. Как успях да си прецакам картата... Защо направих тази глупост...Така, сега сериозно ! Моля ви се, кажете ми къде бъркам и как трябва да се поставя ! Не знам какво друго да допълня/уточня. Радиаторът съм го поставил ПРАВИЛНО ! Не си мислете, че това е причината. Изрично гледах медното квадратче да се лепне точно на чипа, мястото за 6пиновия захранващ кейбъл има празнина в пластмасата за него и това също ми подсказа правилната ориентация. Болтчетата ги завивам правилно и радиаторът стои стабилно. Пробвах няколко начина за поставяне на тая пуста термопаста, ама не.Наистина съм доста притеснен в момента и се чудя какво да правя. Не писах "помощ" в заглавието защото някой модератор може да я затрие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Почисти старателно чипа и нанеси тънък, ама много тънък слой от пастата. Сложил си изключително много и това води до обратен ефект, т.е. намаля топлопроводимостта на елементите.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не си казал точно коя версия на видеото е, но мисля, че на Sapphire вариантите на 7790 са приблизително еднакви. При всички положения, предполагам, че би трябвало да изглежда по този начин със свален радиатор:

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Обърни внимание как е била фабрично поставена пастата и също така, че чиповете на паметта също трябва да се охлаждат ! Дали не го пропускаш тоя момент ?

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега я извадих и я разглобих отново. Ето как се беше разтлала термопастата (4-ти път);
Публикувано изображение
На мен ми се вижда добре.

----------------------------------------------------------------------

Колкото до слоя...Ами 3-тия път като беше тънък - видях какво стана.

Версията с 1 вент е !

ПП: Извинявам се, че не слушам съветите ви. Просто ме е страх да сложа доста тънък слой, защото 3-тия път беше катастрофален и не искам да се случи отново. Наистина ли да сложа доста тънко отново ?

Редактирано от Атанас Пачов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Версията с "1 вент" не е ли 2GB версия ? При нея има чипове памет и на задната страна на платката и съответно задна пластина за охлаждането им ?

Слоят терпомапста трябва да е тънък, иначе топлината не се отвежда.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега пробвах пак да я сложа колкото грахово зърно и ефекта пак е много зле. При старта беше 28 градуса, дори и когато не правя нищо се издига нагоре ! Сега е 42

Версията със 1гб памет е

Натоварих я и за около 1.5 секунди вдигна 70 градуса и така нагоре. На мене ми е ясно какво ще стане ако я оставя за по-дълго. Пак не е поставена термопастата както трябва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сигурен ли си, че се разнася правилно ? Ако натиска не е оптимален, пастата няма да се разнесе и няма да отдава топлината, а и е много относително "граховото зърно" като количество. Като махаш после радиатора, ако отдолу всичко е омазано, значи не е както трябва и е в повече. Това трябва да ти е най-точния ориентир дали си се справил добре предишния път и къде бъркаш.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен проблема е от неправилно/неравномерно стягане на болтовете. Стяга се на кръст и по малко...

И качи нормална снимка на картата и радиатора след разглобяване. Да може да се види как се е разнесла пастата...

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чиповете на видеокартите са доста малки.Трябва да нанесеш не грахово зърно,ами по-малко и от лещено.Образно казано.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още един въпрос :

Бяла, силиконова паста става ли за видеокарти ? Защото гледам, че фабричната е била сива...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пастите на силиконова основа вършат работа за запълване на микроскопичните празнини, които остават между радиатора и чипа, но не са термопроводими. Иди вземи една на керамична основа за 2-3 лв., такава е била фабричната, затова е сива. Термопроводима е и не е електропроводима, за разлика от тези на сребърна основа, които имат по-добри термопроводими качества, но са и електропроводими и ако не внимаваш, ще изпържиш нещо.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Излизам със картата и една отверка в чантичка. Минавам през първият срещнат магазин/сервиз "ValperComputers" ли де да знам какво беше. Влизам и им казвам дали имат "паста с керамична основа" - те ми отговарят, че имат и ги помолих за 2 минути да ми намажат чипа на картата със тяхната. Докато той отиде отзад в друго помещение да търси термопастата си из цялата купчина, аз отвих четирите болта по най-бързия начин и дръпнах радиатора - човека дойде и намаза чипа със Artic Cooling MX-2 и след това си я сглобих.Връщам се вкъщи и о ! 5 минути furmark не вдигна повече от 68 градуса ! Просто си беше "заседнало" там и ми беше ясно, че повече няма и да вдигне.Та ето така се оправи проблема. Махайте ги тия силиконови пасти, смешни cooler master-и уж маркови... С MX-2 всичкото се реши. Още по-хубавото е, че не ми искаха и пари.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм намазал капачката на процесора точно с Cooler Master термопаста.И в покой си е 30 градуса.

Не съди по марката.

Редактирано от onogondur (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм намазал капачката на процесора точно с Cooler Master термопаста.И в покой си е 30 градуса.

Не съди по марката.

Не искам да споря с теб, понеже съм доста по-неграмотен от тебе, но в случея тая cooler master, high performance забравих какво се оказа силиконова и даже и фенома не го охлажда никак добре, а предишната на керамична основа за 2 лева фенома беше студ, дори когато го бях наклокал. Намазах и видеокартата с нея и вече разбрах, че съм си хвърлил парите на вятъра. Може и да е 5лева, но е във супер-малка спринцовка, а артика може да е 10 лева - но спринцовката е огромна и самата паста е качествена.

Редактирано от Атанас Пачов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пичове, радеонката пак прави проблеми.

Защо когато поиграя с нея и позагрее малко, образът става нестабилен ? Тоест примерно като от играта превключа към браузъра например - гледам и се учудвам как буквите трепят и играят. А максималната температура, която е достигнала по време на играта е...65 градуса ! Видях го през GPU-Z. И когато спадне към някъде 40 градуса се оправя. Това нормално ли е ?

Според мен проблема не е в чипа, а в някой от филтрите или кондензатор на видео-изходите по платката, защото е вързан през VGA, а там по принцип на видеокартите се слагат филтри на видео-изходите.

Редактирано от Атанас Пачoff (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хора, проблема става доста сериозен ! Докато си играх на Assassin's creed III виждам, че нещо картината става доста нестабилна и едни много тънки и малки чертички я прекосяват и ставаше все по-зле и по-зле докато играех. Минимизирах и се уплаших като видях декстопа и всичко мърдащи се букви и ленти, като и самата картина е нестабилна и се клати.

А още по-лошото е, че гаранцията си току що я убих, защото заради тая драма с термопастата съм я разглобявал поне 8-9 пъти и то мноооого добре си личи от болтовете !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Звучи като артефакти ? Снимка можеш ли да качиш.. обикновено става от системно прегряване на чипа.. най-добре не я мъчи повече и я закарай в сервиз да ти сменят както трябва пастата, пък ще си платиш за услугата.. по-добре, отколкото да трябва да купуваш нова видео карта.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прочетох темата с интерес . Учудих се на факта че при първоначалната смяна на пастата е сложена такава освен на чипа , и на радиатора . Това е грешка съществена по отношение на трупане на паста , което от своя страна води до обратен ефект . При последвалите процедури поставянето на пастата е било пак в по-големи количества от нужното . След последната манипулация вече има дефекти приличащи на артефакти както е споменал The_Reaver . Появата на този тип признаци са сигнал за повреда  в самия чип или в неговия монтаж ( разлепяне ) . Ако се приеме че монтажа на радиатор и всичко останало е както трябва като стегнатост на охладителя , нанесено е що годе нормално количество термопаста ( на зърна не ги меря, за мен има финен слой и трупане ) и отново има голямо греене с появата на дефекти описани по-горе , то процента за това че видеокартата е приключила става доста голям . Ако не напълно сега , то това ще се случи в скоро време . Висока температура се индикира също  и при частично отлепен чип или при неправилна работа на същия поради повреда . Дано нещата се решат по "по-безболезнен" начин

Успех желая .

Редактирано от PC doctor (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Звучи като артефакти ? Снимка можеш ли да качиш.. обикновено става от системно прегряване на чипа.. най-добре не я мъчи повече и я закарай в сервиз да ти сменят както трябва пастата, пък ще си платиш за услугата.. по-добре, отколкото да трябва да купуваш нова видео карта.

Мне, никакви артефакти нямаше. Имал съм стара нвидиа и много добре знам какво е да е повреден чипа и какви са артефактите, но тук няма никакви артефакти, а просто картината като че ли става нестабилна/филтрация на изходите ли де да знам, но буквите започват да се движат и да "треперят", както и други тънки елементи и линии от картината и десктопа, а може би си направил асоциация с артефакти, защото не се изказах като хората

и едни много тънки и малки чертички я прекосяват и ставаше все по-зле и по-зле докато играех.

Имах предвид, че дори и по-едрите букви и елементи - страните и ръбовете им се движи прекъсната линияАбе, предполагам много добре знаеш какво е нестабилна картина...Никакви артефакти не ми показва, даже докато картината почваше да се движи, картата вървеше с пълна мощност, никакъв спад на FPS - всички елементи от играта се рендираха без проблем, просто някъде на видео-изходите някой кондензатор или филтър вероятно е сдал багажа, сигурен съм, че проблема не идва от чипа. Но е доста интересно защо когато я понатоваря става тоя номер. Температурите пак ще кажа - 65 максимум беше достигнала и то при Furmark. Другото за, което се сещам е захранването да си заминава или вътре в него да е станало "нещо" - кондензатор да е умрял или нещо друго, и да ръси много пулсации, а картата да го прави заради нестабилния ток. Но към видеочипа тока преминава през доста стабилизации и VRM волтажна-регулация на определени степени и проблемното захранване няма да го бърка.

Намерих един от data.bg, който също е от Свиленград - дадох му телефона си, звънна ми, уговорихме се този следобед (след 1-2 часа) да дойде с колата, а аз да си взема картата и да я тестваме у тях на неговата машинария.

Прочетох темата с интерес . Учудих се на факта че при първоначалната смяна на пастата е сложена такава освен на чипа , и на радиатора . Това е грешка съществена по отношение на трупане на паста , което от своя страна води до обратен ефект . При последвалите процедури поставянето на пастата е било пак в по-големи количества от нужното . След последната манипулация вече има дефекти приличащи на артефакти както е споменал The_Reaver . Появата на този тип признаци са сигнал за повреда  в самия чип или в неговия монтаж ( разлепяне ) . Ако се приеме че монтажа на радиатор и всичко останало е както трябва като стегнатост на охладителя , нанесено е що годе нормално количество термопаста ( на зърна не ги меря, за мен има финен слой и трупане ) и отново има голямо греене с появата на дефекти описани по-горе , то процента за това че видеокартата е приключила става доста голям . Ако не напълно сега , то това ще се случи в скоро време . Висока температура се индикира също  и при частично отлепен чип или при неправилна работа на същия поради повреда . Дано нещата се решат по "по-безболезнен" начин

Успех желая .

Не, проблема не беше, че съм слагал много, проблема беше че съм слагал силиконова паста ! Със керамичната вдига 65 градуса максимум при игра, но напоследък почна тоя проблем със картината, който не е артефакти !

Редактирано от Атанас Пачoff (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пичове, радеонката пак прави проблеми.

Защо когато поиграя с нея и позагрее малко, образът става нестабилен ? Тоест примерно като от играта превключа към браузъра например - гледам и се учудвам как буквите трепят и играят. А максималната температура, която е достигнала по време на играта е...65 градуса ! Видях го през GPU-Z. И когато спадне към някъде 40 градуса се оправя. Това нормално ли е ?

Според мен проблема не е в чипа, а в някой от филтрите или кондензатор на видео-изходите по платката, защото е вързан през VGA, а там по принцип на видеокартите се слагат филтри на видео-изходите.

Не е нормално, разбира се. Според мен проблема не се е получил от прегряване - моята GTX570 по време на тежки игри не пада под 80 градуса, а при най-тежките стига и до 90, но въпреки това играя часове наред нон-стоп и картата вече 2 години работи като пушка.

Проблемът ти най-вероятно се дължи на дефектирал елемент, които е предизвикан от многобройните сглобки и разглобки на картата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Между другото...я изтрий драйвъра за видеото и го инсталирай наново (на чисто).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хора, май проблема, колкото и смешно да ви звучи, е от прегряване - във Furmark като не мърдаше от 68 градуса и цялата картина беше ужас, реших да надуя перката до 100% и като стигна до 63-64 градуса се изчистиха всички линии !Ама как по дяволите ??? 68 градуса и прегряване ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хора, май проблема, колкото и смешно да ви звучи, е от прегряване - във Furmark като не мърдаше от 68 градуса и цялата картина беше ужас, реших да надуя перката до 100% и като стигна до 63-64 градуса се изчистиха всички линии !Ама как по дяволите ??? 68 градуса и прегряване ?

Нали разбираш, че ако това е прегряване, то при моята карта трябва всичко да е в артефакти. Пробва ли да преинсталираш драйвера за видеото?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте отново . Убеден съм че проблемите свързани с тази видеокарта се дължат на дефектирал или не коректно работещ чип . Причините за това са и знайни и незнайни . Автора казва че е слагал силиконова паста , описа как е слагал и на чипа и на радиатора и след това е стартирал системата многократно . Тази карта си е просто прегряла и дефектите и са съвсем резонни . Връщане на зад няма . Сега с по мощно охлаждане нещата ще се закрепят за някакво време -ден , три  ,седмица или малко повече , докато накрая стане това което ще стане -  тотално приключване . Видеокарти който показват дефекти при работа  при температурни стойности до към 80-90 градуса са пътници , въпрос на време . За да не се чуди автора как при 70 градуса има дефекти от към сигнала - ами дефекти при повреден чип или не коректно работещ такъв се появяват и при 40 и при 50 и т.н . градуса . Според мен картата е тръгнала да отлепя и дори при нормална температура дефектите се появяват . Никакви драйвери не са в състояние да поправят нещата . Софтуерно решение на проблема според мен не съществува . За мен лично нещата се свеждат до 2 възможности :

1. Смяна на видео картата

2. Ребол

Колегата който дава съвета за драйвери да се сменят - аз поне не съм виждал дефекти на картината такива като описаните тук от некоректен драйвер . А за това как една карта със инсталирани драйвери може да прегрява съм описал по-горе . Неговата карта си работи и на 90 градуса добре , защото просто не е повредена . Ако тръгне да се отлепя или чипа почне да работи неправилно по една или друга причина , тогава 300 драйвери за 5 пари . Ще загрява за има няма 15 мин според зависи какво прави и дори при 50 градуса ще "къдри " образа .

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.