Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте !

От известно време с колонките ми има един проблем, който предполагам, че е от захранването. Проблемът е такъв, че докато слушам нещо, изведнъж звукът почва да се пълни с едно бръждане/електричен шум или не знам как да го кажа и след това пък почва да се чува ужасен шум през суба, все едно някой кондензатор се разрежда. Като го ударя по кутията - спира или пак почва тоя ужасен шум през суба. Вече взе да го прави все по-често и по-често, а сега почна постоянно. Без входен сигнал се чува като трафопост, но интересното е, че се чува през колонките, а като разкача колонките от изходите (4 ома товар) започва да го прави суба. Тоя модел има жично дистанционно - като го разкача - все едно няма нищо на входа, но продължава да се захранва от трафа - тоест не се чуваше нищо преди, а сега дали е закачено или не - шумът е един и същ. От това вече категорично разбрах, че е захранването.

Ето ви един mp3 файл да чуете шума без нищо на входа и със пусната музика : http://dox.bg/files/dw?a=1d4b481451

Ето ви и снимки отвътре :

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Интегралата е : TDA7379, която предполагам, че захранва както суба, така и сателитите, защото в datasheet я дават доста силна http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/192833/STMICROELECTRONICS/TDA7379.html - 4, 2 или 3канална, в зависимост как е свързана - предполагам е по 3каналното свързване - 2 x 13 W за сателитите и 38 W за суба, но като че ли ми се вижда много. Дори и ватовете посочени от производителя са по-малко.

Трафа е двуполярен - 2 x 15 V и 1.5A на всяка

Кондензатора на входа е 25V 4700mF

По платката имаше още два едни и същи чипа Y8G87CYG4558, които не знам за какво са, но съм сигурен, че стъпалото няма предусилвател или тонкоректор, само един потенциометър за нискочестотният канал към интегралата, изхода на който е вързан към бас драйвера. Може би усилвател за сателитките, но не мога да намеря схема и мощности в нета.

Изходни товари на стъпалото : бас говорителя в сандъка е 4 ома, както и сателитките са по 4 ома.

И така. Проверих кондензатора на входа след трансформатора и диодите - нищо му няма, не се е надул. Трансформатора ми изглежда наред, не видях никакви надути и изтекли кондери, нямаше нищо нагоряло по платката. Интегралата изглежда наред, проблема не е в прегряването, та тя изобщо не се затопля. Намазал съм задният радиатор със термопаста, както и самата интегралка.

Някой може ли да ми даде поне едно предположение къде е проблема и във какво, сблъсквал ли се е с подобен случей, как го е решил и т.н.

то ясно, че е захранването, ама как като всичко по него изглежда добре, а тоя проблем си съществува

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен проблема не е в захранването. Ако беш от там нямаше да се оправя с "бой". Има лоша спойка някъде. Не пречи да смениш и флтриращите кондензатори в захранването 25V 4700mF за да го изключим като проблем.. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И така. Проверих кондензатора на входа..... - нищо му няма, не се е надул.

......ама как като всичко по него изглежда добре, а тоя проблем си съществува

Точно така! Не се е надул, но е изсъхнал и няма как да го разбереш освен да го разпоиш и измериш с капацитетметър. На колко години за колоните? Сегашните елементи не са особено качествени. Особено кондензаторите са под всякаква критика.

Купуваш нов кондензатор примерно http://elimex.bg/product/7541/c4700m-25v-vn-16x30.html(струва около 1 лев) и ако не се оправи ще му мислиш тогава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

AGD ти е написал правилното решение. Работата по него е за 30 минути. Ако някой от електролитните кондензатори е "изсъхнал" което не е вярно, в колоните и в суббуфера ще чуваш много силен брум. Това го остави настрана, а виж кое и къде прекъсва. А посочените от теб интегрални схеми са точно предусилвателите /Y8G87CYG4558/ Отделен е въпросът кой как ги означава, за да не се сетиш. Това са елементарни неща за човек, претендиращ за разбиране на тази част от техниката.И недей олива и цапоти всичко с тази ваша прословута паста, защото съвсем спокойно меже да са ти продали паста за..зъби.  Действай!

Ако евентуално решиш да сменяш електролитни кондензатори, ще купиш такива които са на 35 волта, а не на 25, защото измереното ти напрежение върху него е почти неговото работно напрежение, т.е 25 волта. И капацитета им е хубаво да го направиш от 4,700 на до 8200 микрофарада. Може и 10000 само че ще са ти много по- скъпи.Но това е добре дошло за шума в усилвателя!Огледай добре, къде има може би разпоено или"студена спойка" Тя веднага си проличава!

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Купуваш нов кондензатор примерно http://elimex.bg/product/7541/c4700m-25v-vn-16x30.html(струва около 1 лев) и ако не се оправи ще му мислиш тогава.

Не ми изглежда особенно качествен. Чувал съм, че нихикон били доста добри, но в никой магазин в свиленград не намерих кондензатор на 25V...

На колко години за колоните? Сегашните елементи не са особено качествени. Особено кондензаторите са под всякаква критика.

Ъм значи брат ми ги даде преди 1 година. А той е карал със тях 3-4 години, като първоначално са били взети втора ръка за 50 лева.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Не ми изглежда особенно качествен. Чувал съм, че нихикон били доста добри, но в никой магазин в свиленград не намерих кондензатор на 25V...

Ъм значи брат ми ги даде преди 1 година. А той е карал със тях 3-4 години, като първоначално са били взети втора ръка за 50 лева.

И на 15 години да са колоните, това са добри кондензатори и с тях проблем не можеш да имаш. А кондензатори можеш да си поръчаш от посочената фирма. Ще ги получиш за ден два. Вземи телефона и се обади в офиса, като търсиш Николай Генков или Красимир - това са шефовете на фирмата в Горна Оряхожица!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинете ме ако кажа някой бисер, но май видях студена спойка и то на едното краче на кондензатора на захранването. Като, че ли крачето му се е "откачило" от спойката и хлаба.За предусилвателите - и аз си мислех, че е така, но се обърках по жичното дистанционно - явно сигнала минава през него, откъдето може да се куплира - или през жака за слушалки на него или към суббуфера, откъдето минава през предусилвател и към стъпалото. Мислех си, че жака за слушалки е прекаран през предусилвателя и понеже свири с еднакво ниво на самият сигнал от компа си мислех, че стъпалото няма предусилвател. Понеже на Sharp-а жака му за слушалки е прекаран след предусилвателя и тонкоректора естествено и така се заблудих, че и тук би трябвало да е така. А и имах и един китайски буфер, който въпреки, че гордо беше описано 2x10w, като го разглобих се оказа, че чипа за сателитите беше TEA2025B , който при 12 V се оказа 2.4 вата/канал. А тук при тази системка разбрах, че TDA7379 захранва и сателитите, като м/у изходите и забравих кое краче, съпротивлението беше нула.

http://kondenzator.com/elektrolitni%20kondenzatori/elektrolitni%20kondenzatori.htm ей-тука Sancon 35V 10000uF струва 2.80 И да те питам още нещо : Не трябва ли ако кондензатора е толкова голям, да сменя греца и евентуално някой бушон, ако има с по-мощен ? Няма ли да точи по-силен ток при зареждането на кондензатора, понеже е по-голям ?

Ще има ли някакъв смисъл/подобрение ако сменя трафа с по-мощен, защото тоя ми се вижда твърде маломощен дори за такива дрънкалки ?

Anyway, първо ще пробвам да запоя крачето на сегашния кондензатор и ще пиша

ПП: Намазал съм го със силиконова паста. Доколкото знам, има добра топлопроводимост или поне сравнително добра, но провежда и ток. Това е лошо, ако процесора е стар и е без капачка, ако омацаш и диодите/другите елементи около кристала следва БУМ ! Но тук съм слагал внимателно и не съм омацал някое краче на интегралата, така че няма страшно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Извинете ме ако кажа някой бисер, но май видях студена спойка и то на едното краче на кондензатора на захранването. Като, че ли крачето му се е "откачило" от спойката и хлаба.За предусилвателите - и аз си мислех, че е така, но се обърках по жичното дистанционно - явно сигнала минава през него, откъдето може да се куплира - или през жака за слушалки на него или към суббуфера, откъдето минава през предусилвател и към стъпалото. Мислех си, че жака за слушалки е прекаран през предусилвателя и понеже свири с еднакво ниво на самият сигнал от компа си мислех, че стъпалото няма предусилвател. Понеже на Sharp-а жака му за слушалки е прекаран след предусилвателя и тонкоректора естествено и така се заблудих, че и тук би трябвало да е така. А и имах и един китайски буфер, който въпреки, че гордо беше описано 2x10w, като го разглобих се оказа, че чипа за сателитите беше TEA2025B , който при 12 V се оказа 2.4 вата/канал. А тук при тази системка разбрах, че TDA7379 захранва и сателитите, като м/у изходите и забравих кое краче, съпротивлението беше нула.

http://kondenzator.com/elektrolitni%20kondenzatori/elektrolitni%20kondenzatori.htm ей-тука Sancon 35V 10000uF струва 2.80 И да те питам още нещо : Не трябва ли ако кондензатора е толкова голям, да сменя греца и евентуално някой бушон, ако има с по-мощен ? Няма ли да точи по-силен ток при зареждането на кондензатора, понеже е по-голям ?

Ще има ли някакъв смисъл/подобрение ако сменя трафа с по-мощен, защото тоя ми се вижда твърде маломощен дори за такива дрънкалки ?

Anyway, първо ще пробвам да запоя крачето на сегашния кондензатор и ще пиша

ПП: Намазал съм го със силиконова паста. Доколкото знам, има добра топлопроводимост или поне сравнително добра, но провежда и ток. Това е лошо, ако процесора е стар и е без капачка, ако омацаш и диодите/другите елементи около кристала следва БУМ ! Но тук съм слагал внимателно и не съм омацал някое краче на интегралата, така че няма страшно.

Много добре огледай спойките по платката. Понеже са матови, си личи много добре всяко спукано място или некачествено контактуване към фолийната картина. Единствената причина за този дефект е това, по твоите думи. За операционните усилватели. По два броя са в корпус и са добри. Има много добри и отлични за целта, но в конкретният случай няма никакъв смисъл. С тях явно е изграден и тонкоректора на усилвателя, ако разбира се има такъв/ не ми е интерес да разглеждам модела/ За крайният усилвател! Чипът е малко особен, предназначен именно за изграждане на малки  дву и повече канални системки. Има 4 самостоятелни усилвателя и по начин посочен от фирмата производител, можеш да постигнеш 4 максимални канала или другият вариант е с по- малко канали 2 или 3 като при сдвояване на два от усилвателите, можеш да покачиш изходната мощност, което се използва най -често при усилвателя за суббуфера.Естествено при него има и честотна корекция за орязване на честоти по-високи от 200-250 херца. Посоченият от теб електролитен кондензатор е чудесен за ползване особено като изхождаш от неговата цена. Това в Западна Европа е около 5-7 паунда за брой! За началното пускане и тока. Разбира се, че токът на заряд ще е по- голям, но това е моментно действие, което е в рамките на допустимото и не ти се налага да заменяш греца за по- голям ток. Ако евентуално забележиш че в някакъв момент предпазителя понякога изгаря, замени го с по- голям, но не повече от 1 ампер над това, което е написано на предпазителя. За трансформатора. Понеже е оразмерен за някаква мощност, която се консумира от крайното стъпало, няма да имаш положителен резултат със неговата замяна с по мощен такъв или увеличаване на вторичните му променливи напрежения. Крайното стъпало все пак е ограничено откъм напрежението на захранването и не трябва да издевателстваш с него, докато го "изгориш" За пастата ти написах. Най грубото и неправилно действие от твоя страна, особено при токопроводяща паста. За тази цел в ниската честота, последната не се ползва. Самата паста е гъста и абсолютно бяла. Нанася се равномерно само по задната част на интегралната схема и последната се "залепва" на охладителя, радиатора или там, както си свикнал да го наричаш.Разбира се, ако има болтчета или метална пластина за притискане към радиаторчето, те се завиват или се закопчава пластината. Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ох, забравил съм да пиша. След като запоих крачето на кондензатора и спойката стана добра, дрънкалките си бачкат на пълна мощност. Само дето още не мога да свикна с ужасния ударен бас на пластмасовата мембрана, защото 1 седмица карах на компютърни пластмасарници и сега изведнъж...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Ох, забравил съм да пиша. След като запоих крачето на кондензатора и спойката стана добра, дрънкалките си бачкат на пълна мощност. Само дето още не мога да свикна с ужасния ударен бас на пластмасовата мембрана, защото 1 седмица карах на компютърни пластмасарници и сега изведнъж...

Я посъбери някой лев и си купи модел като на "скалата".Можеш да си ги ползваш като двулентова система и както на теб ти е удобно, та дори и на 5,1. А и няма да пишеш за пласмасови "дрънкалки" повече. Става въпрос за "Microlab" а модела сам ще го откриеш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно тия дрънкалки карат с microlab-ски говорители. И субуфера, и сателитите. Иначе се сетих. Скалата си беше взел H-600, трябва да отида в някое техно и да ги чуя. Мисля, че имаше и модел с по-малки предни колони, и по-евтин. Но тия дървени сателити ме радват много като ги погледна :) Трябва да ги прослушам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.