Премини към съдържанието
N1K17Y

Компютърът ми доста загрява. Мисля, че е от процесора

Препоръчан отговор

Здравейте, на всички надявам се да ми помогнете. Да знам, че заглавието е тъпо  :D ,но друг е проблема. Имам следната конфигурация :

Проблема е, че като играя около 40-тина минути някоя по-нова игра компа започва страшно да бръмчи. Не знам ноадски шуми. Например на Sniper Elite V2 ядрата вдигат до 64 градуса по целзии. Дънната платка 54 градуса. Пише нещо Aux това не знам какво е но е 74 градуса. Диод на графичния процесор  54. Тези данни са от програмата AIDA 64. На вентилатора на процесора пише, че се върти с 5400 RPM.  За волтажа: на ядрото пише  1.368V . CPUVDD  1.344V. В момента докато пиша това съм пуснал играта и компа бръмчи зверски. След няколко минути спира, но не мога да продължавам така. 
Мисля, че е от процесора понеже съм чувал, че тези доста загряват. Охлаждането е стоково или боксово не знам как се нарича. Още когато ми го сглобиха ми казаха, че охлаждането било, цитирам "мижаво" но може да си е добре всичко, а да нарочно да са ми го сглобили нещо неправилно, за да вземат след това пари за например слагане на ново охлаждане или не знам  :D . В БИОСА вентилатора е настроен на макс да се върти.  Мисля да сложа още два вентилатора, един отстрани и един отзад. Това достатъчно ли ще е за да се охлажда по-добре и да спре шума или ще трябва и охлаждане за процесор ? Моля някой който разбира да ми помогне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Занеси компютъра на сервиз, да му се направи профилактика (почистване от прах, проверка на вентилаторите и смазване или смяна ако се налага, както и смяна на термопастата).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоя комплект К280 идва с един вентилатор та няма никакъв въздушен поток в кутията. Задължително сложи още един 120 мм вентилатор отзад да изкарва топлия въздух.

От повече ефекта няма да е особено съществен освен като шум. Ако смениш фабричния охладител на процесора това определено ще му смъкне температурите.

Видеокартата принципно е с кофти охлаждане и е бръмчалник та не знам какво да те посъветвам. Захранването също е зле.

Редактирано от naruto (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами взех си Athlon  с боксово охлаждане, взел си и видеокарта Palit. Искаш да не ти бръмчи. Е как да стане? И 10 вентилатора на кутията да сложиш, все тая. Тогава пък вентилаторите на кутията ще те дразнят.

Редактирано от Кико (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз лично не виждам проблем.Ако тези около 65 градуса са стабилни няма нужда да добавяш вентилатори за сега(като дойде лятото може и да се наложи)/да правиш прахова профилактика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля да сложа още два вентилатора, един отстрани и един отзад. Това достатъчно ли ще е за да се охлажда по-добре и да спре шума или ще трябва и охлаждане за процесор ? Моля някой който разбира да ми помогне.

Страничния вентилатор повече пречи отколкото помага.

По добре сложи само един на задния панел.

Боксовия охладител е шумен и не особено ефективен. Видео картата и тя не се слави като много безшумна.

Отвори кутията посъбери кабелите, оптимизирай въздушния поток и помисли за замяна на боксовия охладител на процесора с нещо по качествено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Взимаш един COOLERMASTER Hyper 212 EVO и проца ще смъкне около 10 градуса, шума също ще намалее. Притежавам въпросния Palit и е поносимо шумна. Поне за мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И за да не съм толкова злобен, ще ти кажа как може да намалиш шума. Даден компонент почва да шуми, защото се товари много при игри. Ако ти не го озаптиш, той винаги ще се товари максимално. В твоя случай предполагам видеокартата е виновна, а не процесора. Но ти може да намалиш натоварването и на видеокарта и на процесор (в зависимост от играта, нейните настройки и клока на компонентите), ако включиш вертикалната синхронизация. Специално Sniper Ghost Warrior 2  има възможност за 50 Hz  вертикална синхронизация. Намаляйки детайлите на картината, ако процесора не те ограничава, то ти получаваш повече кадри. При положение, че ги ограничиш на 50 с включване на вертикалната синхронизация, то видеокартата ще почне да се товари по-малко. Това се отнася и за процесора. Колкото по-намаляваш детайлите, толкова  видеокартата ще е по-разтоварена, а от там и ще загрява по-малко. Ето ти настройките, на които аз играя тая игра ( но след 30% клок на моята GTX460, аналог на твоята):

Публикувано изображение

Показал съм само настройките, които съм намалил, за да имам малко над 50 fps  минимални. А това са пост обработката, качество на шейдърите, шейдинг и сенките. Ако играя на 1280х720, то не се налага чак такова намаляване на детайлите. Експериментално може да установиш, намаляването на коя настройка вдига най-много кадрите и нея да ползваш.  За останалите игри по същия начин. Но Sniper Ghost Warrior   е на основата на Cry engine 3, което ще рече, че при тая игра има значения и процесора. В твоя случай си нямам на представа как се представя твоя Athlon  така, че в общия случай може да не е точно така, както казвам, щото аз ограничение от процесор нямам и се съсредоточявам само върху настройките на видеокартата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Четох ревю на видеокартата и пише, че е вдига м/у 36-39 децибела шум, а това не е кой знае колко шумно, а компютъра е доста шумен, но не знам вие какво разбирате под шумно и не знам как да ви опиша колко е шумен моя. Все пак благодаря за отговорите, надявам се и някой друг да даде мнение и да помогне, ако може.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз лично не виждам проблем.Ако тези около 65 градуса са стабилни няма нужда да добавяш вентилатори за сега(като дойде лятото може и да се наложи)/да правиш прахова профилактика.

На студено време да стигат температурите над 65 градуса. Голям проблем си е даже. Направо отсега да си направи профилактика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Четох ревю на видеокартата и пише, че е вдига м/у 36-39 децибела шум, а това не е кой знае колко шумно, а компютъра е доста шумен, но не знам вие какво разбирате под шумно и не знам как да ви опиша колко е шумен моя. Все пак благодаря за отговорите, надявам се и някой друг да даде мнение и да помогне, ако може.

Какво си чел и какво постигаш са две различни неща. Отвори страничния капак на кутията и за секунда си сложи пръста във вентилатора на видеокартата за да разбереш, дали тя шуми или не.  Може пък и захранването да е. Не си локализирал шума, а правиш заключения. Аз ти казах как да намалиш шума, а ти прави каквото искаш. И не само ще намалиш шума, а и игрите ще почнеш да играеш 1000 пъти по-добре с включена вертикална синхронизация.  Но да допуснем, че процесора е прична за шума. Това, което може да направиш е точно обратното. Вдигаш настройките на играта на макс, за да почне да се товари "тихата" ти видеокарта. Тогава процесора няма да шуми, ама и ти няма да може да играеш с 10-20 fps. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И за да не съм толкова злобен, ще ти кажа как може да намалиш шума. Даден компонент почва да шуми, защото се товари много при игри. Ако ти не го озаптиш, той винаги ще се товари максимално. В твоя случай предполагам видеокартата е виновна, а не процесора. Но ти може да намалиш натоварването и на видеокарта и на процесор (в зависимост от играта, нейните настройки и клока на компонентите), ако включиш вертикалната синхронизация. Специално Sniper Ghost Warrior 2  има възможност за 50 Hz  вертикална синхронизация. Намаляйки детайлите на картината, ако процесора не те ограничава, то ти получаваш повече кадри. При положение, че ги ограничиш на 50 с включване на вертикалната синхронизация, то видеокартата ще почне да се товари по-малко. Това се отнася и за процесора. Колкото по-намаляваш детайлите, толкова  видеокартата ще е по-разтоварена, а от там и ще загрява по-малко. Ето ти настройките, на които аз играя тая игра ( но след 30% клок на моята GTX460, аналог на твоята):

Публикувано изображение

Показал съм само настройките, които съм намалил, за да имам малко над 50 fps  минимални. А това са пост обработката, качество на шейдърите, шейдинг и сенките. Ако играя на 1280х720, то не се налага чак такова намаляване на детайлите. Експериментално може да установиш, намаляването на коя настройка вдига най-много кадрите и нея да ползваш.  За останалите игри по същия начин. Но Sniper Ghost Warrior   е на основата на Cry engine 3, което ще рече, че при тая игра има значения и процесора. В твоя случай си нямам на представа как се представя твоя Athlon  така, че в общия случай може да не е точно така, както казвам, щото аз ограничение от процесор нямам и се съсредоточявам само върху настройките на видеокартата.

Включих вертикалната синхронизация, пак си бръмчи. Мисля да му сложа един вентилатор отзад да изкарва въздуха и да си играя на слушалки  :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-добре. Ама аз понякога и през слушалките чувам шума. При мен включването на ВС винаги има ефект, но шумът идва от видеокартата и от никъде другаде. Всъщност, вторите големи дразнители след видеокартата при мен са точно вентилаторите на кутията. Първо, че вдигайки обороти всеки вентилатор шуми и второ, че се предават вибрации и по кутията. Дори сега си взех уж тих вентилатор FD,  но той е тих само до 600 оборота. Трябва да го пускам на silent,  защото шумът става дразнещ, особено лятото. И то дразнещ не толкова от нивото му, а от постоянната промяна на оборотите при игри. Така, че внимавай какви вентилатори купуваш, как ги свързваш към кутия и към дъно. Щом те дразни тоя шум сега, 100 на 100 ще те дразни и шума от външните вентилатори, ако не ги монтираш и пуснеш както трябва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от bomar00
      Здравейте предварително се извинявам ако темата е в грешния раздел. Продавам частите си за компютър и се чудя в какво да сложа Рам памета, дънната платка и процесора ? Много ще съм ви благодарен ако ми отговорите.
    • от Xristis Games
      Здравейте,
      Имам следния проблем. Компютъра ми е старичак, но постоянно добавям някоя част за да се подобри и преди седмица си купих процесор. Първият процесор с който е купен компютъра беше Intel Pentium 4 (HT 640) и му взех Intel core 2 duo E8400 и реших да го сложа, но след като го сложих и нямах картина и перките на компютъра се въртяха много силно. По интересувах се и едно момче ми каза, че дъното не ми поддържа FSBto което в случая е 1333мхз. Сложох на другия ден един друг процесор който е Pentium E5700, но с FSB 800мхз и пак не подкарва картина ...      Като си върна стария процесор и всичко си тръгва... От какво може да е това? (Биос ъпдейт? Ново дъно?) Благодаря предварително!
    • от kolib4iata
      Здравейте.Помогнете в избора на процесор.
      Двоумя се между тези двата като бюджета е 400 лева.
      AMD Ryzen 5 2600
      Intel Core i5-8400
      Играя само WOT с GTX 1060 6gb, гледах сравнения на двата и клоня към Ryzen (игрането на игри не е преоритет)
    • от RoSS7
      Колеги, здравейте,
      ще съм ви много благодарен ако някой ми обясни по-подробно какво трябва да направя. Попаднах на две подобни теми, но не успях да постигна никакъв резултат. Синът ми използва компютъра за игри, но по 1-2 часа на ден и през останалото време аз съм на него. Проблемът ми е следния. Винтелатора на процесора е много шумен, понякога се изключва за няколко секунди и компютъра почти не се чува как работи, но след това перката се завърта отново и направо откачам. Използвам компютъра за писане на документи, които изобщо не натоварват процесора, понякога чета някакви статии в интернет и искам да разбера възможно ли е да изключвам перката на процесора за определено време, защото съм сигурен, че не го натоварвам. Четох в нета, че може да се направи при определени градуси да се пуска и когато не се натоварва да се изключва. Моят се изключва за няколко секунди и ако мога да увелича тези секунди или да го направя да се включва само когато е необходимо ще бъде страхотно. На снимката съм описал всички части на компютъра и ще съм ви безкрайно благодарен ако ми помогнете. Мисля, че имам достатъчно винтелатори и докато аз го ползвам може да мина и без охладителя на процесора, но ако греша, моля поправете ме, защото не съм на Ти с компютрите, но ако ми обясните какво да направя ще се справя с малко помощ от приятел

• от Tosho55
      Здравейте отново,бях писал преди няколко месеца за компютър,но очевидно бюджета не ми стигаше и се отказах,сега съм събрал пари и се надявам да можете да помогнете с едно надеждно компютърче за игри главно,с бюджет 2750 лева  може и 2800,но не повече за предпочитане,имам монитор на 144 Hz така че не го включваите,искам само конфигурация! П.С нямам никакви стари части,които мога да използвам и ако може да не ми давате варианти с части втора употреба...Благодаря предварително!  
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.