Премини към съдържанието
mega_ma7ter

Прегряване на процесора /разрешен проблем/

Препоръчан отговор

Здравейте! Днес отворих да си почистя компютъра от прах. Радиатора на процесора беше прашясал, та махнал вентилатора за да го почистя. Cлед монтиране на вентилатора и включване на компютъра има страшно бръмчене. Когато процесора е на 10-20% вентилатора е на над 3700 оборота. Нормално ли е? Пуснах стрес тест с Аида64 и гледам, че температурата стига до 75 градуса и има overheating (или нещо такова) на около 60%. Какъв може да е проблема? Преди не минаваше 62 градуса. Да не би да е от прекалено затягане на вентилатора към радиатора? Cлед няколко часа ще сложа снимка на резултатите от Аида. Благодаря предварително.П.П ако има значение процесора е Intel Pentium 4 515 2.93 GHz а охладителя е някакъв Cooler Master (Made in China)

Редактирано от mega_ma7ter (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А като си махал радиатора, подмени ли и термопастата?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-вероятно радиатора не прилепва плътно към процесора.

Разместил си го, докато си го свалял и поставял.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може би не сте ме разбрали. Радиатора не съм махал. Cамо вентилатора, който е завинтен с 4 винта към радиатора.П.П Като отворих кутията едното "нещо" с което е закрепен радиатора към дъното се беше надигнало. Аз го завъртях в посока по часовниковата стрелка и то щракна и се оправи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може би не сте ме разбрали. Радиатора не съм махал. Cамо вентилатора, който е завинтен с 4 винта към радиатора.

Процесорът ти загрява повече от нормалното, следователно не се охлажда, както трябва.

Така и така пак ще го отваряш смени му и пастата.

Редактирано от Ken (преглед на промените)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може би не сте ме разбрали. Радиатора не съм махал. Cамо вентилатора, който е завинтен с 4 винта към радиатора.

Махни и радиатора. Вероятно ще се наложи смяна на термопастата. Вентилатора не трябва да бръчми. Може да се е повредил. Въобще недей чакай няколко часа и недей дръж процесора на 75 градуса, да не се простиш с него. Това, че е Пентиум не значи че е безсмъртен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоест нищо не си направил. Махни радиатора и го почисти. Премахни старателно старата термопаста и сложи нова. Смажи перката, макар че ако е тръгнала да се разнебитва ще се. Една такава струва няколко левчета.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за бързите отговори. Cега компютъра е изключен и не е в опасност. В момента нямам термо паста, та като взема ще пиша пак.П.П Термо пастата не е сменяна от купуването на конпютъра. Т.е 5 години.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека да смени термопастата и да пише какъв е резултата.

Вентилатора не трябва да бръчми. Може да се е повредил.

Сега всички дъна си имат FAN контрол

Високи температури --> високи обороти на вентилатора = висок шум

Въобще недей чакай няколко часа и недей дръж процесора на 75 градуса, да не се простиш с него. Това, че е Пентиум не значи че е безсмъртен.

75 градуса са нищо и нищо няма да му стане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При положение, че максималната температура е 67,7 грасуа тези 75 ме притесняват. Дъното е старо както и компютъра, та ме съмнява да има fan control. Като сменя пастата ще пиша за резултата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека да смени термопастата и да пише какъв е резултата.

Сега всички дъна си имат FAN контрол

Високи температури --> високи обороти на вентилатора = висок шум

75 градуса са нищо и нищо няма да му стане.

1.Няма да споря колега, но постващия казва, че вентилатора бръчми. Със сигурност е пълен с прах или просто си е заминал.

2. 75 градиса за процесор и то интелски са МНОГО. Това, че може да ги издържи е друг въпрос. Да не говорим, че така както грее и не се охлажда нагрява другите елементи около него и най-вече кондензаторите, а това не е добре за тях.

Редактирано от Emokostov (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бръмченето е за около 20 сек, а другото е просто шум от въртенето. Cтраничния капак е отворен и стайната температура е около 25 градуса, та другите компонебти са добре. Като се освободя ще сменя пастата, та дано да има ефект.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бръмченето е за около 20 сек, а другото е просто шум от въртенето. Cтраничния капак е отворен и стайната температура е около 25 градуса, та другите компонебти са добре. Като се освободя ще сменя пастата, та дано да има ефект.

Това означава, че вентилатора е пълен с прах или смазката му си е заминала. Смажи вентилатора и смени термопастата.

Ако не е сменяна от 5 години много внимавай, когато сваляш радиатора. После направи пак тест. Ако темепратурата пак скача на 75 градуса вече има друг проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Cега отивам при едни познати, които имат фирма да взема термо паста. На какво друго може да се дължи проблема? Кой е най-лошия вариант?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може би не сте ме разбрали. Радиатора не съм махал. Cамо вентилатора, който е завинтен с 4 винта към радиатора.П.П Като отворих кутията едното "нещо" с което е закрепен радиатора към дъното се беше надигнало. Аз го завъртях в посока по часовниковата стрелка и то щракна и се оправи.

Това нещо е един палец, който задържа радиатора стабилно към процесора, като го щракнахте, май всъщност го освободихте и сега просто няма добър контакт, ходете при познатите докато е време, и директно с компютъра ходете, а не само да вземете паста.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На мен мибсе струва че е обратно. Преди да го щакна този палец радиатора беше нестабилен - леко се местеше. Като го щракнах сякаш го закрепих е вече не мърда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На мен мибсе струва че е обратно. Преди да го щакна този палец радиатора беше нестабилен - леко се местеше. Като го щракнах сякаш го закрепих е вече не мърда.

Значи като е мърдал е държал 60 градуса, като не мърда - 75. Сменете термопастата, защото е станала на прах сигурно, после ще видите разликата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблемът е от термопастата, гарантирам ви ! И моят стар атлон със засъхнала термопаста беше 72 градуса в ненатоварено положение

Ето и как беше засъхнала термопастата на старата нвидиа :

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо искам да благодаря на всички, които ми помогнаха! :)

Като отидох с компютъра, те казаха че няма добър контакт между радиатора и процесора. Смениха пастата, закрепиха охладителя и сега е перфектно. Бръмчащия вентилатор се оказа на захранването, но само когато е в легнало положение кутията. Сега при стрес тест не минава 55 градуса. Знам, че тестовете са кратки, но нямам време. Ето снимки:

Преди

и

Сега

Благодаря отново!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.