Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×

Препоръчан отговор

Здравейте, имам dell inspiron n5110 и имам желание да го сменя с друг лаптоп( ако успея да продам този).Като цяло съм се насочил към lenovo.Като за начало бях разглеждал няколко модела ,които бяха съответно с карти NVIDIA GeForce GT 720M (1GB DDR3) и AMD Radeon HD 8750M (2GB DDR3). Въпросът ми е можете ли да ми кажете какви са + совете на всяка една от тях. Направо, ако може сравнение с моята ( nvidia g525m 1 gb) . Знам, че това, че една видеокарта има повече Vram  не значи, че е по-бързо производителна или нещо такова.За това ще се радвам, ако ми кажете кое е по-добрият избор.Също така преди години се говореше,че Radeon -и те много греели дали и сега е така? Мисля, че от 3-те карти моята определено е най-зле, но все пак ще се радвам да споделите мнение. Като цяло избягвам играенето на игри и т.н. т.е. не ми трябва някаква кой знае каква видеокарта, но нека щом ще взимам лаптоп да взема по-доброто.

Другото, което е нали има лаптопи , които имат само някакви вградени intel 3000 или нещо такова? За какво става въпрос там? Предполагам, че те са някакви видеокарти колкото да има нещо? Въпросът ми е дали не е по-добре да взема нещо с по-добър процесор за сметка на видеокарта, ама ми се струва кофти, че ако случайно ми потрябва някога по-мощна ...

Благодаря предварително и моля без лоши коментари и упреци.Давайте ми съвети - приемам ги, но нека не бъдат с привкус на нападки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако целта ти е игри, то ще те разочаровам. Не е препоръчително да се играе на преносим компютър. Многократно е коментирано във форума защо. Надявам се че няма да зачетеш мнението ми като нападка, а като съвет.

Относно видеокартите,потърси из сайтовете за бенчмарк, и разгледай сравнения. Вградените карти на Интел са един вид интегрирани в кристала на самия процесор, и изпълняват роля на APU. Едно APU е напълно достатъчно за основна дейност - филми, клипове, слаби графични приложения и т.н.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Конкретно 720М е малко по-добра от вградената графика. Разбирай че не става за игри.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прегледай и тоя сайт за тестване на лаптопи. Може дори да намериш и моделите, които търсиш. 

Не е вярно, че GT720M  не става за игри. Лично аз с GT620M  и i3  съм играл доста добре нови игри като F1_2012, DIRT3 и т.н.  и то на почти максимални или близки до максималните детайли. Друг е въпроса, дали 65 градуса загряване на видеокартата са проблем. 

Публикувано изображение

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисълта ми е че ще играеш същите и с вградената графика та е безсмислено да се дават пари за подобна вместо да се инвестира в процесор.

Вместо Пентиум + 720 се взима I3/5 без външна ако бюджета е малък. При по-голям може да се вземе външна но за да има поне малък смисъл трябва да е 730/630.

пс. Да не забравяме и че Хасуел вече от доста време са на пазара та ХД3000 и ХД4600 са различни неща.

Проблема е по-скоро да откриеш такъв с Хасуел ама не I7 и без външно 710/720 (ръгат ги навсякъде и нема отърване).

i3-4000M (HD4600) - 809 лв. - Ако се търси евтиния.

i5-4200M (HD4600) - 979 лв. - По-добър процесор и по-голям хард. Вградената графика е на по-високи честоти.

i5-4200M (HD4600) - 1 079 лв. - Тук имаме и по-надеждна машина ако не е ясно защо е по-скъп.

Редактирано от naruto (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за бързите отговори. Игри нямам намерение да играя , просто исках да знам коя видеокарта е по-добра,за да знам, ако два лаптопа са на едни и също пари да знам кой да избера. Игри играя много много рядко. Или ако играя са плодчетата във фейсбук( хаха) . Сега малко ще се отклоня от темата,за което се извинявам.И преди из форума бях питал, но нека да получа още мнения. Както казах разполагам с n5110 dell - 8 gb ram, 2,2 ghz i7 , 6 mb кеш , g525m видео карта , 700-750 (там някъде) хард на 5400 rpm . Какво стана обаче взеха ми го преди година и 7-8 месеца. Първо лаптопа се изключи един ден и го занесох в сервиз - смениха му рамта,дъното и охладителния пакет ( не знам какво са оставили освен харда) . Преди 5-6 месеца пък , нещо нямаше настройки за wi-fi (просто изчезнаха) и като го занесох в сервиз се оказа, че не разпознавал wi-fi картата и са я сменили.

Преди около 2-3 седмици му пуснах тест за натоварване от евереста и чат- пат вдигаше 83-84 градуса на процесора, което ми се стори леко доста.Сега като пък пусна теста и го вдигна във въздуха за да поема възухд нормално вдига до 77 градуса и до на 4400 оборота на вентилатора (максимума му е 5000) . Т.е. не се охлажда толкова зле, но пък вентилаторът се пуска често.Въпросът ми е, че остава малко гаранция - до началото на юли и ме е страх да не му стане пак нещо и за това обмислям закупуване на нов лаптоп. Лошото е, че какъвто и да си взема , ако искам да добавя 100-150 лева няма да си взема с по-добра производителност( но пък ще има  повече гаранция ).За това обмислям  закупуването на нов лаптоп.Лошото е обаче , че не мога да го продам и за 900 лв ( такава цена ми бяха казали като адекватна ) .Днес отидох в магазин на ardes  и тоя ми вика, че можел да ми даде 500 лв и да ми смъкне с 50-100 лева, ако си купя нещо от тях.На мен честно казано ми се струва смешна тази цена ( може и да бъркам). Другото,което искам да попитам е дали кеш паметта играе голяма разлика? Например между 3 и 6 mb ? 

Благодаря ви още веднъж за мненията. Ще се радвам на още съвети.

П.П. А аз пък си мислех, че тези вградените или каквито са там примерно intel 3000 са някакви видео карти колкото да може да гледаш филми и клипчета. Изобщо не предполагах,че и игри може да се играят с тях. И очаквах разликата между тях и тези горните, които изброх  (включително и на моя лаптоп) да се ОГРОМНА.

Редактирано от rusrusrus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Горе съм ти дал добри варианти като надеждност. Точно поради липса на външно видео ще живеят по-дълго. А третият е и с по-добро охлаждане (по-висок клас е).

След като не играеш игри те устройват екстра. А лаптоп е желателно да се продава преди изтичане на гаранцията поради ред причини както сам си установил.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Температурите са доста. Попаднал си на майстори в сервиза. А @naruto  е прав за видеокартите, но само за  Haswell. Аз дадох линк към тестове на лаптопи и само за информация да кажа, че вградените видеокарти по принцип си работят много по-добре в комбинация с i7, отколкото с i5  или i3. Всъщност, HD4600  с i7  е на нивото на GT720M с по-слаби процесори.  Ето едно примерно сравнение, което взех на случаен принцип. Видеокартата е една и съща, но се вижда колко по-добре работи с по-добър процесор:

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не си ме разбрал. Имах предвид предвид ако се търси машина до 1 000 лв. Иначе ясно че I7 е по-производителен.

Преди време се продаваха само високия клас Хасуел и нямаше нито I5 нито I3. След известно време се появиха ама всичко натъпкано с 710 или 720.

Това е като десктоп с HD6450/6570. Плащаш за видеокарта от която не само нямаш нужда но ще грее и прави мизерии. Много се дразня като ми пробутват подобни глупости.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ох, много ви благодаря за така подробните мнения и за отзивчивостта. Та според вас да го продавам и да си взема нова машинка т.е. моята май си има intel 3000  и предполагам мога да я ползвам само с нея? Иначе, за i7-ца мисля, че трябва да дам доста повечко пари и това, което най-вече ме притеснява е,че няма да използвам възможностите и.Като това, което най-натоварва лаптопа ми е, че отварям 20-30 таба и 5-6 програми , за което трябва рам,а не процесор, ако не се лъжа, а в тези модели давам +50-60 лева и ще ми го дадат с 8 гб. Т.е. ми казвате, че ако са за едни и същи пари - по-добре да избера този с 500 гб хард и тези вградените( или каквито са там виоде карти) , отколкото да взема 1 тб хард и някаква смотана nvidia или amd ?

А за този какво ще кажете - http://www.laptop.bg/laptops-lenovo-IdeaPad_B590-lenovo_ideapad_b590_59_374469_128SSD 

Тук ми харесва SSD, обаче имам съмнение,че i5-цата ще е с по -малка производителност от тези, които вие предложихте , защото цената ми изглежда много ниска.

П.П. и видео картата му е по-зле май.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да това казваме. Гледаш обаче за Хасуел това са тия започващи с i7-4XXX, I5-4XXX и I3-4XXX. Въпреки това проверявай на оф. страница на Интел с ХД4600 ли са понеже има модели с орязано видео.

Липсата на видеокарта ти гарантира по-малко проблеми но все пак да кажа че лаптопите са с различно качество. Think е качествената серия на Леново а не Idea.

Всяка марка си има класове та тия характеристики дето ги гледаш не са всичко. Например DELL звучи много елитно ама Inspiron са боклуци. Добрите са Vostro / XPS и вече има разни геймърски серии като Alienware.

Линка дето си дал не води до никъде "Страницата не беше намерена".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно, а също така от тези 3-те предложени от вас лаптопа защо последният е по-надежден? Смисъл как разбрахте или сте чели мнения за него. И също така да гледам ли тези, които са 4200U примерно ? Знам, че това U  е за енергоспестяващите процесори, обаче няма ли да са по-бавнички?

И също така тези, които започват с i5 - 4XXX са много по-добри от този с i5-ца, която предложих накрая? Питам, защото това 120 SSD  ми изглежда доста привлекателно, тъй като съм чувал, че лаптопите с SSD работят доста по-бързо. Но според вас е по-добре да взема този без SSD , но с 4200 процесор?

Също така, ако има по-добри предложения от леново-тата и по-качествени казвайте, аз просто казах, че някак и съм с останал с впечатлението, че са добри машини за много добри пари.

И също така дали този - http://www.pcstore.bg/bg/laptop-lenovo-thinkpad-e540-20c60043bm.html действително има хард въртящ се на 7200 и ако да дали е препоръчително да избера 7200 rpm или не ? Знам, че 7200 ще е по-бърз, обаче може и да живее по - малко или пък да вдига повече температури на харда.7

П.П. Този линк става ли - http://www.laptop.bg/laptops-lenovo-IdeaPad_B590-lenovo_ideapad_b590_59_374469_128SSD

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не конкретно за този модел не съм чел ревю. А разбирам че е по-качествен понеже е от по-висок клас (Think а не Idea). В предишния си пост го споменах. То и телевизори и какво ли не са на класове и качеството е различно.

128GB SSD си е супер но както казах предишния ви линк не се отваря та никой не може да го види лаптопа.

Да този е с по-бърз механичен хард на 7200 об. което е за предпочитане като пак е с i5-4200M (HD4600) и е Think. Отличен избор. При толкова разновидности човек става разноглед.

Този последния със SSD-то определено ще ти хареса в ежедневната работа но не е толкова качествен и е със по-слабо видео. Старото поколение процесори ако не е ясно. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В предишния ми пост последният линк не се ли отваря пак ? Но е Idea серията,а не think. Иначе честно казано ме съмнява, че този лаптоп ще е 7200 оборота,а този в laptop.bg ще е 5400. По-скоро да е объркан в някой от сайтовете. И моят го пише някъде, че бил 7200 оборота. Иначе за този лаптоп уж по-бързия хард в pcstore ме притеснява, че няма опция за добавяне на рам, а както казах, аз съм свикнал да отварям по 1000 работи и като си отворя лаптопа всичко да е заредено и готово.

Та ако сте видели този със 120 SSD хард - кой е по-добрият избор? А ако не сте - ще копирам характеристиките.

Благодаря много за голямата помощ, която ми оказвате

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То едва ли е проблем да се добави въпреки че няма такава опция. Това се отнася и за SSD. Въпроса е единствено че цената ще скочи.

А тия със старото поколение е нормално да са на по-ниска цена.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ако трябва да избера между двата лаптопа Think-a и Idea-та ( с SSD- то) кой е по-добрият избор? От една страна серията на Think-a е по -добра, ама пък другия има доста  голям SSD?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Think-a не само е по-качествен но и е с актуалното поколение процесори. Демек ще е по-студен и с по-добро видео.

Реално обаче SSD-то е по-голямо удобство за ежедневна работа та ще ти хареса повече.

пс. Тъй като темата се почна с видеокартите и температурите се стигна до препоръка на актуалните Хасуел и по-качествената серия Think.

Ако се абстрахираме от качеството и видеото и гледаме само бързодействието при отваряне на приложения и т.н. тоя със SSD е по-добрия. 

Звучи объркващо но като се взима нещо по-качествено с актуален хардуер е нормално да излезе по-скъпо от бюджетната серия със минало поколение хардуер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А разликата между intel hd graphics 4600 и  4000 голяма ли е ? Тъй като тук - http://www.laptopzona.com/ThinkPad-E540-i5-20C60043BM мога за към 1080 лв да го взема с 8 гб рам и бързия хард ( ако за харда е вярно това), но пък видеото ще е по-слабо.

Иначе относно SSD дисковете - 1 път гледах 1 видео и и при включването на лаптоп лаптопът с SSD включи над 2,5 пъти по-бързо от другия за това съм останал с такова впечатление. Но пък за процесора и за качеството на серията трябва също да се мисли - нито така , нито така :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както казах SSD-то е голямо удобство що се отнася до зареждане на ОС и програми. Ако това ти е приоритет взимай него. И двете графики са достатъчни за гледане на Блу-Рей та в това отношение не са проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ви много, за отделеното внимание. За сега ще се опитам да продам моя лаптоп и дай, Боже, да стане вероятно ще се насока към закупуване на някой от think pad-овете ( някоя от 2-3-те леки разновидности). Лека вечер и още веднъж благодаря!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пишеш в гугъл "compare mobile videocard" и четеш. Ако не знаеш английски /при мен в дясно на мозилата има превод на страницата/ има гугъл преводач. Малко машинално превежда, но можеш да се ориентираш.Ето сайт с данни:http://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.htmlСъщия сайт, но вече, като класация. Колкото по-нагоре е в списъка толкова е по-добра и по-висок клас. Описано е кой клас за каво става.http://www.notebookcheck.net/Comparison-of-Laptop-Graphics-Cards.130.0.htmlКато щракнеш на някоя се отваря подробно описание, а в дясно се появява списък с класовете и моделите видеокарти. Колкото по-нагоре е в списъка толкова е по-добра и по-висок клас. Например:http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GT-720M.90247.0.html

Редактирано от andreygg (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.