Премини към съдържанието
krisifb

Изграждане на Wifi мрежа по "комшийски"

Препоръчан отговор

Здравейте, искам да направя мрежа между 3 къщи, слагам снимка за да се ориентирате. Точна 1 ще ми бъде рутера, а другите числа са ми точките на които се предполага, че ще е необходим интернет. С червено съм обозначил къщите, и стените през които ще минава wifi сигнала. В района няма много wifi сигнали (не знам дали е от значение) Рутера ще е на тавана, като ще има само по една стена и в двете посоки преди да излезе сигнала от къщата. Доставчика ми пуска 54mbit интернет, но ако не стига ще мина на друг пакет. Имам възможност да сложа външна антена която да минава покрай комина и да има директен изглед към двете къщи. Към рутера ще се свързват само посредством Wifi. Стандартно ще има включени 3 компютъра, и 3 телефона.Моля за мнения по моята схема, не разбирам и ще ви помоля да ми препоръчате рутер с по-силен обхват (харесал съм d-link dir-655) но приемам всякакви идеи.Също така ми трябват и три вифи карти за компютър предпочитам да не са УСБ.Ще има ли полза ако се вземе двубандов рутер ?

Също така, ако ще има разлика в обхвата с външната антена моля предложете ми, като дължината на кабела ще трябва да е 3м.Бюджета ми е около 150лв като в него влиза рутер (втора ръка), карти за компютрите и външна антена.

post-342821-0-05771000-1392386313_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ехеееееее  малко пари си заделил за тая работа . Една такава антена ще ти покрие изискванията  за обхвата  15dBi 2.4Ghz Omni-Directional...

А това  ти е рутера  и картите

RP-WP5122E WL-N PCI-E ADAPTER
ASUS RT-N10U N WL ROUTER

Обща стойност - 97.43 лв. с ДДС

Кен това му е скъпо за него иначе е добро и качествено. Те имат още по добри AP-та 

Публикувано изображение

Ubiquiti PicoStation M2HP 2.4GHz 802.11g/n High Power Access Point

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам такъв рутер, ако взема антената 15dBi и я сложа, рутера добре ли ще се държи имам предвид да не почне да прегрява нещо ? (питам, защото не разбирам)И още нещо, ако се вземе тази антена с моя рутер има ли гаранция, че ще имам стабилен сигнал дори до точна 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно тоя рутер и всичките му производни - НЕ!

Ако държи автора да е Асус му трябва по-скъпите серии + DD-WRT.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разстоянието между сградите е сериозно, и въобще ме съмнява да има добър обхват с един маршрутизатор. Най-вероятно ще трябва и втори, тъй като 100м са си сериозна дистанция дори и за по-скъпите маршрутизатори. Да не говорим, че трудно ще се достигат добри скорости особено от втората сграда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Рутера му трябва колкото да взима интернета от мрежата а  външната антена ще  покрие 4  преки около него  а не 100 метра.  За тая антена 100 метра са  нищо.  Със такава антена  се покриват 2 километра  а не мизерните 100 метра и сигнала ще му е перфектен . Умишлено съм предложил 360 градусова антена а не  насочена.  А за  Ubiquiti PicoStation  не му трябва и рутер защото  той си е в самата антена и през Web  интерфеса се настройва  всичко за 5 минути. ако иска да няма много  шум в ефира си взима на 5GHz

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Рутера му трябва колкото да взима интернета от мрежата а  външната антена ще  покрие 4  преки около него  а не 100 метра.  За тая антена 100 метра са  нищо.  Със такава антена  се покриват 2 километра  а не мизерните 100 метра и сигнала ще му е перфектен . Умишлено съм предложил 360 градусова антена а не  насочена.  А за  Ubiquiti PicoStation  не му трябва и рутер защото  той си е в самата антена и през Web  интерфеса се настройва  всичко за 5 минути. ако иска да няма много  шум в ефира си взима на 5GHz

Тук само да вметна, че антената от този тип е едно от много добрите решения, стига последната да е изпълнена технически, както трябва. Колинеарната антена  при измерване има добри показатели при излъчването и е на 360 градуса, както и приемането. Изпълнена е с отрязаци коаксиален кабел, който се настройва опитно на "масата" /имам предвид работното място/Всяко неправилно подхождане към нейното сглобяване ще доведе до това, че накрая усилването и няма да стигне и 5 децибела, камо ли 15.. И накрая - като вкараш отрязъците в металната тръба/което е кожуха на антената изработен от тънкостенна алуминиева тръба, честотата на резонанс може да се измени драстично. Фидера /кабела/ който свързва антената с рутера трябва да е от много добро качество за честоти поне 3000 мегахерца, което твърде ме съмнява, че питащият ще му отдаде нужното внимание. Това за него ще значи да използва дебел и хубав кабел, макар и 3 метра дълъг и накрая ще има проблем с конектора от страна на рутера, който за такъв кабел няма как да бъде монтиран.Ако се спре на този вариант, а той наистина е най- приемливият, нека да потърси помощ от радиолюбител, занимаващ се със високи честоти, които предполагам има и в неговият град. За последното сам мога да го насоча, при положение, че спомене населеното място. Ето как е направена антената "отвътре":

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И на мен варианта с антената ми допада най-много, само че имам няколко питаня за да преценя ще мога ли да се справя.
"Изпълнена е с отрязаци коаксиален кабел, който се настройва опитно на "масата""- Това означава ли че след като си взема антената, ще трябва да я разглобя и да я настроя ? Ако пропусна тази процедура ще ми свърши ли отново работа ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз споделям нета с комшията и с едно помещение което е на около 250-300 метра разстояние от рутера.

Има пряка видимост сигнала е 2 "чертички". Има забавяне и забиване от време навреме но за нет и скайп става.

Рутера е  TP-Link TL-WR740N компютъра в помещението лови сигнала с една ей такава "джаджа"  TP-Link TL-WN7200ND 

Рутера е до прозореца антената в помещението също.

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

И на мен варианта с антената ми допада най-много, само че имам няколко питаня за да преценя ще мога ли да се справя.

"Изпълнена е с отрязаци коаксиален кабел, който се настройва опитно на "масата""- Това означава ли че след като си взема антената, ще трябва да я разглобя и да я настроя ? Ако пропусна тази процедура ще ми свърши ли отново работа ?

Не! Няма да можеш да се справиш и затова съм ти написал каквото трябва. Прочети го. Отговарям ти така, защото в моя град имам познат, който си е купил буквално същата антена като посочената. При изграждане на трасето от негова стана е срещнал сериозен проблем. Накрая се установи, че антената му/посочената/ не работи въобще добре.Последната се намира все още при мен и напролет ще я оправим. Но това става само със измерване в честотния диапазон 2,4 гигахерца, което ти няма как да го направиш. За сега той си работи със 1/4 вълнов отрязък като антена и му върши работа, но при него растоянията са по- малки от 30 метра.Иначе, ако всичко е добре, антената ще ти свърши много добра работа даже и на 1 километър. Ей затова аз не си купувам такива неща, а си ги правя, защото антенната техника е много сложна материя и зависи от времето, мястото, терена и още десетки неща за разпространението на сигнала на този висок обхват. А представи си тогава, какво е на 5 гигахерца. А на 10? Напиши от кой град си за да те ориентирам малко. Иначе идеята ти е добра!Но не е за теб такава работа.

"Ако пропусна тази процедура ще ми свърши ли отново работа ?"

Вариантите са два!

Или ще ти свърши добра работа, което значи , че с антената всичко е наред, или ще съжаляваш, че си прахосал 130 лева на вятъра. Но второто е поправимо с цената на труд!

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кабела не е решение понеже трябва да мине по улицата. т.е. Другата къща не е точно срещу моята и става кофти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Етернет кабела е добра идея. Така или иначе максимума за стабилна връзка между активни устройства при cat.5 е 100 метра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Определено проектирането на подобна мрежа не ти се отдава, дано не си пристъпил към реализация. За отделената сума единственото работещо решение е LAN кабел с носещо въже, струващ 90лв 300м. С остатъка от 60лв можеш да купиш рутери за отдалечените къщи, за да си имат WiFi. Кабела от тавана на твоята къща по стълбовете (предполагам, че има такива) до тавана на другите къщи. Относно максималната дължина на кабела не се притеснявай и на 130 метра ще работи. Методите за безжичен достъп са по скъпи и по сложни, не се опитвай.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Klin411
      Здравейте имам рутер TP-LINK Archer C2 AC900. Тази сутрин ми светна лампичката за интернета в оранжево и няма интернет... какво означава като светне в оранжево?

• от barbuncela
      Здравейте!  Не знам какво да правя!
      Имам два лаптопа, единия в стаята, другия в кухнята. Рутера преди време го смениха тези от Мтел, някакъв HUAWEI, нямам достъп до него. От известно време този в кухнята започна да губи сигнала. Излиза удивителна на иконката за мрежата. Забранявам адаптора на WI-FI, разрешавам го, оправи се, кара няколко минути и пак удивителна! Хванах се за драйверите...и по-стари, и по нови, никаква промяна. Помислих си...мамка му хардуер! Сложих една флашка WI-FI, работи на пушка! Лаптопа е на три метра от рутера, през вратата на кухнята, стени няма.Другия лаптоп в стаята на около 5-6 метра през стената, няма проблем. Преди няколко дена спря нета, някакъв проблем...Реших да се вържа с тоя на съседа...Правим си тази услуга когато някой не си е платил сметката!    Хвана веднага. На 15 метра през 4 стени панел. По едно време нещо се сетих, махнах флашката и включих неговият си WI-FI. Моментално свърза, без проблем! И си работи! Пуснаха нета. Въртях антените на моя, нищо и половина. А онзи в стаята си работи.
      Естествено се обаждам На Мтел и обяснявам случката. Слушах 5 минути музика, обажда ми се мацката и ми обяснява, че са проверили, да включа и изключа рутера и т.н. Тоя номер съм го правила много пъти не става. При тях всичко било наред!?   Тръгна нета за около час и пак удивителната!   Пак се обадих, пак същото, при тях проблем нямало?!?! С този на съседа връзва моментално хем е доста далече!
      Тая сутрин кара 30 минути, и сега съм пак с флашката! Домашния комп дето си е с кабел от рутера, проблем също няма! 
       Не знам какво да правя?                                                                
    • от kemkama
      Здравейте,
      Имам рутер Dlink DIR-842, който e главният ми рутер в единия край на апартамента. Имам и друг такъв, който уж трябваше да бъде настроен като WDS Repeter в другия край на апртамента, но не виждам съответните опции за да направя промяната.

Много ще бъда благодарен ако получа вашата помощ (очаквайте да задавам тъпи въпроси).

Благодаря,
      Поздрави
    • от BORIS2000
      Скоро закупих принтер DeskJet с опция за wifi принтитане. Когато от мобилния ми телефон се включа в wifi мрежата на принтера да принтирам нещо, изскача прозорец с парола. Въпросът ми е как да открия тази парола? Благодаря за отговорите! 
    • от taika
      Здравейте, от известно време имам проблем с wifi на рутера, когато се свържа с интернет ми казва "Ограничен достъп". Проблемът не е от рутера, защото и други хора се свързват, а и аз се свързвам с телефона ми, а при други мрежи нямам проблем. Моля за помощ. Благодаря!
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.