Премини към съдържанието
nordland22

Коя ОС товари повече компютъра(лаптопа)-Линукс или Уиндоус 7

Препоръчан отговор

Здравейте.Преди няколко дни си купих лаптоп IBM Thinkpad T60 и сега трябва да му инсталирам ОС.Параметрите на лаптопа са INTEL CORE DUO 2600 2.16, 2 RAM, 128 VIDEO. Искам да му инсталирам ОС,която ще го натоварва по малко и оттам и по ниски температури на лаптопа. На компютъра,настолния съм с Линукс Минт Мате 13 и си работи перфектно,но все пак това е настолен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи кавко си инсталирал на лаптопа. Windows 7 ОС иска 1,5 Gb оперативна памета, за да работи добре.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте.Преди няколко дни си купих лаптоп IBM Thinkpad T60 и сега трябва да му инсталирам ОС.Параметрите на лаптопа са INTEL CORE DUO 2600 2.16, 2 RAM, 128 VIDEO. Искам да му инсталирам ОС,която ще го натоварва по малко и оттам и по ниски температури на лаптопа. На компютъра,настолния съм с Линукс Минт Мате 13 и си работи перфектно,но все пак това е настолен.

Натоварването зависи много малко от ОС, много по-важно е какви демони, сървиси са пуснати, какви програми ползвате. Така че отговора на вашия въпрос е: Зависи :)

• Харесва ми 7

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А също да питам и тези,които имат такъв лаптоп - защо когато ОС е Линукс,някои от копчетата не работят,например това,което включва лампичката за осветяване на клавиатурата?Трябва ли да се инсталира нещо допълнително или какво?Да не би да работят само под Уиндоус?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А също да питам и тези,които имат такъв лаптоп - защо когато ОС е Линукс,някои от копчетата не работят,например това,което включва лампичката за осветяване на клавиатурата?Трябва ли да се инсталира нещо допълнително или какво?Да не би да работят само под Уиндоус?

Трябва да се инсталират специални драйвери, мисля срещах подобен пакет из сайта на ИБМ

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Натоварването зависи много малко от ОС, много по-важно е какви демони, сървиси са пуснати, какви програми ползвате. Така че отговора на вашия въпрос е: Зависи :)

Ползвам лаптопа само за скайп,фейсбук,сърфиране в нета,YouTube,гледане на филми и слушане на музика.Това е.

Трябва да се инсталират специални драйвери, мисля срещах подобен пакет из сайта на ИБМ

Тези драйвери за Линукс ОС ли са или за Уин.?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползвам лаптопа само за скайп,фейсбук,сърфиране в нета,YouTube,гледане на филми и слушане на музика.Това е.

Фейсбук и youtube не са приложения, "слушане на музика" също :) Зависи от програмите, които ползвате. И отново: демони и сървиси, които сте пуснал

Драйвери за линукс, нали за него питате

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Фейсбук и youtube не са приложения, "слушане на музика" също :) Зависи от програмите, които ползвате. И отново: демони и сървиси, които сте пуснал

Драйвери за линукс, нали за него питате

Да за Линукс Минт 13.Демони и сървиси???Това не бях го срещел(чел) до сега.За сървъри да,но за сървиси и демони...Какво са?

Слагай XP , това е по default системата за този модел .

ХП нали вече не се подържа.От април.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да за Линукс Минт 13.Демони и сървиси???Това не бях го срещел(чел) до сега.За сървъри да,но за сървиси и демони...Какво са?

При Linux сървисите се наричат демони. Тоест за да подкараш дадена услуга ти трябва инсталиран специален сървис - демон. Тези допълнителни копчета/подсветки се нуждаят от драйвери за да тръгнат. Вече дали се поддържат под Linux е отделен въпрос.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е и какъв е проблема ще спре да работи ли или ще стане бъгава ?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Просто ще спрат кръпките на ОС, което не означава непременно че няма да работи.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Второто.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Второто.

Как стигна до този извод ? Аз 10 години винаги съм ползвал MSDN версията без никакви по -нататъшни поддръжки и никога съм нямал проблеми . Значи хем си купуваме лаптоп на 10 години хем искаме актуална и поддържана ОС  с всички екстри , слагай Линукс тогава и каквото е такова . XP е готова  завършена система по която се е работило 13 години просто няма какво повече да се прави по нея от това по -доказано здраве му кажи ! Слагаш си актуална защитна стена , антивирусен софтуер,  Malware и т.н. поддържаш ги ъпдеитнати и си свиркаш .

Редактирано от welcome2 (преглед на промените)
  • Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как стигна до този извод ? Аз 10 години винаги съм ползвал MSDN версията без никакви по -нататъшни поддръжки и никога съм нямал проблеми . Значи хем си купуваме лаптоп на 10 години хем искаме актуална и поддържана ОС  с всички екстри , слагай Линукс тогава и каквото е такова .

ОК,ще инсталирам и Уин. ХП и Линукс Минт и ще видя кой от двете се представя по добре.

А и лаптопа не е на 10 години.Произведен е 2007-2008 г.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Второто.

Защо пък да стане бъгава ? Това, че кръпките ще спрат не означава непременно че ще се бъгне ОС. Последното е в тясна връзка със ЗКУ. Това че Windows е с непоправени бъгове от години обаче не е тайна за никой - Майкрософт и до ден днешен не са си ги поправили.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И ако инсталирам ХП, драйверите за IBM Thinkpad Т60 автоматично ли се инсталират?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И ако инсталирам ХП, драйверите за IBM Thinkpad Т60 автоматично ли се инсталират?

Така като ти гледам въпроса по- добре го даи на някой приятел да ти го преинсталира .

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така като ти гледам въпроса по- добре го даи на някой приятел да ти го преинсталира .

Най вероятно така ще стане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз лично на това лаптопче бих му забол един Mint 13 lts с xsfe. За нещата, които е изброил автора ще си перка доволно. Дълга поддръжка на ОС и без много притеснения ще върши работа.

п.п. ...че сега и без друго иде пролет и фейсбук маняците пак ще напълнят подраздела за почистване от вируси ;)

Редактирано от exwol (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С 2GB памет няколко таба в браузъра ще са достатъчни за да се стигне до суапване под която и да е ОС, но да, един Mint е по-доброто решение. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лампичката би трябвало да можете да си я включвате и без OS - например още като включите лаптопа преди да е заредил OS можете да натиснете Fn+PgUp и се включва (поне на Z и X серията а и няма причина на T да не работи). При IBM / Lenovo (Т, X, Z, A, B и въобще старите серии) управлението на бутоните за звука и лампичката например се управлява без участието на OS-а (някои наричат бутоните хардуерни, но това не е точно).

Когато зареди OS-а можете да имате индикации за силата на звука, яркостта, и т.н. чрез модула thinkpad_acpi.

Можете да имате дори т.н. airbag или чудесията, която ви спира диска ако има по-силна вибрация (например сте си изпуснали лаптопа). T60 би трябвало да работи съвсем добре с hdaps - http://www.thinkwiki.org/wiki/HDAPS.

Thinkpad особено старите модели се славят, като едни от най-добре поддържаните лаптопи под Linux. Ако имате точния модел (защото T60 е много общо), то можете да намерите доста информация, какво и как работи. А ако искате обща информация, то - http://www.thinkwiki.org/wiki/ThinkWiki.

Лично аз имам Z и X и двата на Gentoo. Z-ката е нещо подобно на вашия core2duo 2Ghz, 3GB RAM (защото повече чипсета не поема) с вградено видео Intel. Машината се справя прекрасно и до момента (инсталирана е април 2007) без да има SWAP.

Редактирано от mail123456 (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моето мнение че системата може прекрасно и без проблем да си работи под Windows 7 x 32 .

2 Ghz процесор и 2 Gb Рам са си напълно достатъчни за работа под посочената ОС-ма . На машини от този клас съм инсталирал вече поне 10 пъти ( не ги броя със точност ) Windows7 x 32 Pro  и работят на стрели . Нямат проблем с нито с приложения , нито с каквото и да било . Дори тук на няколко човека от форума с такива или подобни по конфигурация машини вече от месеци а на един от повече от година  им работят перфектно под въпросната ОС-ма която съм предложил и инсталирал върху техните машини .

Автора да си избере какво и що ще прави . Колкото до съвета да се инсталира XP при наличните ресурси и точно машини от този клас - забранено за употреба или въпрос на лудост човек да се връща назад . Чета че това била препоръчаната ОС . Ами този който пише това дава ли си сметка  по това време когато е излязъл въпросния лаптоп на пазара какво друго е имало ? За мой лаптоп купен с Виста какво трябва да правя , да го връщам на Виста ли ???? Айде мерси .

Изказването на друг колега че при отварянето на няколко страници в браузъра и нещата ще се омацат с наличните 2 Gb Рам и с двуядрен процесор 2 Ghz няма да ги коментирам , несъстоятелни са .

Редактирано от PC doctor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лампичката би трябвало да можете да си я включвате и без OS - например още като включите лаптопа преди да е заредил OS можете да натиснете Fn+PgUp и се включва (поне на Z и X серията а и няма причина на T да не работи). При IBM / Lenovo (Т, X, Z, A, B и въобще старите серии) управлението на бутоните за звука и лампичката например се управлява без участието на OS-а (някои наричат бутоните хардуерни, но това не е точно).

Когато зареди OS-а можете да имате индикации за силата на звука, яркостта, и т.н. чрез модула thinkpad_acpi.

Можете да имате дори т.н. airbag или чудесията, която ви спира диска ако има по-силна вибрация (например сте си изпуснали лаптопа). T60 би трябвало да работи съвсем добре с hdaps - http://www.thinkwiki.org/wiki/HDAPS.

Thinkpad особено старите модели се славят, като едни от най-добре поддържаните лаптопи под Linux. Ако имате точния модел (защото T60 е много общо), то можете да намерите доста информация, какво и как работи. А ако искате обща информация, то - http://www.thinkwiki.org/wiki/ThinkWiki.

Лично аз имам Z и X и двата на Gentoo. Z-ката е нещо подобно на вашия core2duo 2Ghz, 3GB RAM (защото повече чипсета не поема) с вградено видео Intel. Машината се справя прекрасно и до момента (инсталирана е април 2007) без да има SWAP.

Лаптопа е IBM Thinkpad t60 S-IPS

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.