Премини към съдържанието
zlatin21

Невъзможност за стартиране на UBUNTU

Препоръчан отговор

Здравейте!

Инсталира версия на UBUNTU - 13.10-desktop-i386.

Всичко с инсталацията мина нормално (избрах файлова система ext3, инсталирах на отделен дял, с дисково пространство - 12,5 GB, отделих 500MB за виртуална памет),

Rестартирах,но след рестарта не ме пита коя ОС да зареди , а зарежда директно WIn8.1.

Имате ли идеи?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Инсталира версия на UBUNTU - 13.10-desktop-i386.

Всичко с инсталацията мина нормално (избрах файлова система ext3, инсталирах на отделен дял, с дисково пространство - 12,5 GB, отделих 500MB за виртуална памет),

Rестартирах,но след рестарта не ме пита коя ОС да зареди , а зарежда директно WIn8.1.

Имате ли идеи?

а къде инсталирахте boot loader-a?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо ли съм си запазил някои стандартни отговори на текстови файлове... В колко ли теми се споменава изразът "GRUB върху MBR" ?

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

а къде инсталирахте boot loader-a?

Какво трябва да значи къде?

Имам дял C: - Win8.1 ( 31,6GB)

Имам дял за UBUNTU - 12,5GB

Имам дял - 500 МB - за виртуална памет

Имам дял - 145 GB

Защо ли съм си запазил някои стандартни отговори на текстови файлове... В колко ли теми се споменава изразът "GRUB върху MBR" ?

Признавам си , незнам в колко теми се споменава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато инсталираш системата трябва да зададеш програмата за начално зареждане GRUB да се инсталира върху MBR (dev/sda, ако си само с един диск). Това означава да обхване целият физически диск с всички инсталирани операционни системи върху него.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато инсталираш системата трябва да зададеш програмата за начално зареждане GRUB да се инсталира върху MBR (dev/sda, ако си само с един диск). Това означава да обхване целият физически диск с всички инсталирани операционни системи върху него.

Благодаря много. Това е конкретен отговор и ще повторя инсталацията , с тази промяна. 

Реших ,че ако инсталирам Убунту на sda(както  казваш), ще затрия и Уиндоуса , който е на sda1.

Затова инсталирах Убунту на sda6.

Редактирано от zlatin21 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря много. Това е конкретен отговор и ще повторя инсталацията , с тази промяна. 

Реших ,че ако инсталирам Убунту на sda(както  казваш), ще затрия и Уиндоуса , който е на sda1.

Затова инсталирах Убунту на sda6.

тотално обърквате нещата, колегата ви говори за слециална част от диска, която се намира (част е) от sda. А sda1, sda2... са партиции и вие сте инсталирал бутлоадера там. Не става дума да инсталирате линукса на sda, а само бутлоадера!

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

тотално обърквате нещата, колегата ви говори за слециална част от диска, която се намира (част е) от sda. А sda1, sda2... са партиции и вие сте инсталирал бутлоадера там. Не става дума да инсталирате линукса на sda, а само бутлоадера!

Разбрах къде бъркам. Получи се.Благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от GermanecaBG
      Сигурен съм, че в този форум има почитатели и ползващи Arch Linux, така че нека да споделят тук своето мнение.
      Ето и официалната страница
      Ето и общ списък с приложения, сортирани по категории, като справка за тези, които търсят пакети цък
    • от Семка
      Еййй, реших и аз най-после да се регистрирам.
      Дълга история накратко, когато си свържа безжичните слушалки по Bluetooth, скоростта на интернета ми (едиснтвено ако използвам Wifi) пада до степен в която става неизползваем. Естествено, че винаги мога да сложа един AUX кабел или да не използвам Wifi връзка но самият проблем е решим, според мен. 
      Четох не малко из интернет, оказало се, че е common problem. За жалост решение така и не намерих, даже и временно. 
      Какво го предизвиква въпросния пролем? Според интернет е едновременното използване на Bluetooth и Wifi връзка от един и същ драйвър???? Звучи ми логично, но нищо повече. 
      За добро или лошо, проблемът не е предизвикан от конкретна Linux дистибуция, даже го има и при Windows машини. 
      Такаа, имайки в предивид всичко споменато горе, предлагам да измислим някакво решение? Предварително се извинявам ако пропуснал съм да споделя информация, която е необходима за установим източника на проблема. Не се сърдете, кажете какво Ви трябва.
    • от coldrage
      Здравейте, от скоро съм с Ubuntu 18.04. Опитвам се да подкарам една игра, но ми дава следният проблем :
      Wine cannot find the FreeType font library.  To enable Wine to
      use TrueType fonts please install a version of FreeType greater than
      or equal to 2.0.5.
      http://www.freetype.org

Търсих инфо в нета и правих какви ли не опити но не можах да го реша.
      Помагайте, моля!
    • от cybercop
      За който има нужда, пускам този метод за инсталация на 64 битова версия на WPS офис в Debian/Ubuntu базирани дистрибуции. В офиса съм добавил българския речник за проверка на правописа и съм сменил иконите за стартерите. Всеки файл в пакета е сложен в нужната папка и след, като го разархивирате, просто отваряте файловия мениджър с администраторски права и слагате файловете в същата директория на вашата файлова система. 
      Пакета с офиса : https://yadi.sk/d/wkGCT4lw3V59AW
      За да разботи, трябва да имате инсталирана библиотеката libpng12-0. Ако липсва в хранилищата на новите дистрибуции (Debian 9 +), можете да инсталирате пакет от предходна версия. Пускам пакет с библиотеката. Можете да го разархивирате и да поставите файловете на нужните места, подобно на тези от офиса.
      https://yadi.sk/d/LBPmSj4a3V59Pw
      Пускам и пакетче шрифтове със знаци, които ползва WPS, извън основния за него шрифт (за текста) Calibri. Последният е лицензиран и си е ваша работа, откъде ще го сваляте и добавяте.
      https://yadi.sk/d/fTwyDh643V5AV7
      Папката с шрифтовете се поставя в /usr/share/fonts или в скрита папка .fonts на потребителската директория.
      В Debain 9, офисът няма да стартира, ако не е направена конфигурацията на изгледа на Qt4 приложенията. Затова, трябва или да инсталирате qt4-qtconfig и да направите конфигурация с нея, или да свалите това файлче и да го поставите в скрита папка .config на потребителската директория.
      https://yadi.sk/d/WPZurP4M3V5AsU
      В него е зададено, Qt4 приложенията да следват настройките на GTK+ темата.
      След тези шамански манипулации, отваряте терминала и пускате тези две команди :
      sudo update-icon-caches /usr/share/icons/*
      sudo update-mime-database /usr/share/mime

За да презаредите кеша на иконите и файловите асоциации. И да не се вижда веднага някоя икона в менюто, след рестарта всичко ще си дойде на мястото.
      Добре е да пуснете и едно :
      fc-cache -fv 
      което си е препоръчително при всяко бърникане в шрифтовете.
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.