Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,От доста време по няколко пъти на ден ми се появява т. нар. Син екран. На него пише IRQL_Not_Less_Than_Equal и някаква поредица от нули и букви. Не съм сигурен, но мисля, че поредицата от цифри и букви е различна всеки път. За съжаление не пише име на някакъв файл, за да се ориентирам какъв е проблемът. Ако е от значение, лаптопът не се рестартира при появата на синия екран, а трябва аз да го изключа. Не го товаря с игри и някакъв тежък софтуер, а го ползвам главно за интернет.

Преинсталирал съм Windows-а (оригинален, който е вграден) и проблемът продължава, затова предполагам, че не е заради вирус или неправилно инсталиран софтуер.

Device Manager-ът ми показва, че има някакви драйвъри от 2006г., но в същото време че са up to date. В сайта на Тошиба търсих драйвър специално за видео картата (инсталираният е от 2010г.), но и там нямаше по-нов.

Пусках Memtest, който откриваше грешки и рестартираше компютъра, а съм чул, че трябва да продължава, докато аз не го спра. Направих и тестове на паметите поотделно. Едната памет даде грешка още на първия Pass, а другата не даде грешка на първия pass в същия слот. В другия слот първата памет премина първия pass, но на втория даде грешка и дори рестартира лаптопа. Другата памет рестартира лаптопа в края на втория pass, без да дава грешки.

Също направих тест и с Windows Memory Diagnostic. Когато тествах паметите заедно, даде грешки. А когато тествах всяка памет поотделно във всеки слот, не даде грешки.

Лаптопът не е отварян за почистване откакто е купен преди 3 години и няколко месеца и си мисля, че и това може да е проблем.

Става въпрос за:

Лаптоп Toshiba Satellite C650-11X, Процесор Intel® Core™ i3-330M, тактова честота : 2.13 ГХц, Предна шина : 1,066 МХц, кеш от трето ниво : 3 МБ Windows® 7 Home Premium, 64-битова версия, Service Pack 1Intel® HD GraphicsRam памет: стандартна : 3,072 (2,048 + 1,024) МБ, максимална разширяемост : 8,192 МБ , технология : DDR3 RAM (1 066 MHz).

Надявам се, че някой ще може да ми помогне с този проблем. 

Редактирано от User11 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Търсената страница не ноже да бъде открита.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувах няколко снимки от prikachi.com, но не излизат в темата. 

http://prikachi.com/images/294/7070294I.jpg

Това е едната памет в различните слотове:

http://prikachi.com/images/637/7071637Z.jpg

http://prikachi.com/images/630/7071630R.jpg

Това е от Windows Memory Diagnostic на двете памети заедно

http://prikachi.com/images/299/7070299r.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За съжаление не пише име на някакъв файл, за да се ориентирам какъв е проблемът.

Файловете, които могат да те ориентират за проблема, се намират в папка C:WindowsMinidump.

Използвай програмата BlueScreenView , за да ги разчетеш, или ги качи някъде, и пусни линк тук.

Редактирано от RudeBoy (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Казвате, че не е почистван. Може ли да проверите температурите с AIDA 64 или Speccy и да качите резултатите? (встрани от въпроса с рам-а)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Температурите според SpeedFan са:

Ambient: 38CHD0: 31CTemp1: 54C, но върви около 50 +- няколко градусаCore0: 56C, също е около 50 +- няколко градусаCore1: 45, стига и до 50-52

Файловете, които могат да те ориентират за проблема, се намират в папка C:WindowsMinidump.

Използвай програмата BlueScreenView , за да ги разчетеш, или ги качи някъде, и пусни линк тук.

Сега нямам файлове в тази папка, защото за днес още не се е появявал Син екран. Всеки ден чистя с CCleaner и може би той е изтрил предишните. Като се появят, ще се опитам да ги разчета или ще ги пусна тук. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

SpeedFan рядко отчита температурите коректно. За по-точно отчитане ползвайте програмите, които споменах (при наличие на възможност).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Темпераутрите са малко високи, но не достатъчно за да правят те проблем, ако приемем че това са температури от пуснат браузер само. Забелязвам и една друга неточност. Имате 3GB RAM, но сте качили 64 битова операционна система. Това със сигурност ви причинява недостиг на РАМ памет. По-удачно е да качите 32 битова операционна система. Сега по темата - изпълнете препоръката на RudeBoy.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имате 3GB RAM, но сте качили 64 битова операционна система. Това със сигурност ви причинява недостиг на РАМ памет. 

Категорично не съм съгласен с това. 64-битова ОС не заема чак толкова повече памет, че да има значение. Много по-важно е колко и какви активни приложения има.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Windows-ът е оригинален и си върви с лаптопа, затова не ми се иска да го сменям. 3 гб наистина са малко, затова сега ще сменя едната памет, която е 1 гб, с памет 2 гб, за да станат общо 4 гб. Ще използвам момента да ви попитам на какво да обърна внимание при избора на нова памет? :) Да е DDR3, да е 1066 MHz, защото сегашните ми са такива, а има ли нещо друго важно?

За информация, сега съм с 1024 MB PC3-8500 Micron Technology DDR3 1066 MHz, а другата е 2048 MB PC3-8500 Samsung DDR3 1066 MHz.

А причината за сините екрани най-вероятно е точно паметта, която е 1 гб. При Memtest-ът тя даваше грешки и в двата слота, докато другата не даваше никакви грешки.

И още един въпрос. Нормално ли е, когато размърдам мишката по време на Memtest да се рестартира лаптопът? Това се случва при тест на всяка от паметите, без значение в кой слот са.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днес отново се появи Син екран. Отворих файла от C:WindowsMinidump, както ме посъветвахте по-горе и пишеше, че е причинен от драйвър ntoskrnl.exe, адрес ntoskrnl.exe+75bc0. Това е някакъв NT Kernel & System, който си е от системата. Дали е заради дефектната Рам-памет или проблемът е съвсем различен? Имате ли някакви идеи как да се справя?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днес отново се появи Син екран. Отворих файла от C:WindowsMinidump, както ме посъветвахте по-горе и пишеше, че е причинен от драйвър ntoskrnl.exe, адрес ntoskrnl.exe+75bc0. Това е някакъв NT Kernel & System, който си е от системата. Дали е заради дефектната Рам-памет или проблемът е съвсем различен? Имате ли някакви идеи как да се справя?

Има само едно решение в такъв случай - теглиш една майна на уиндоуса и слагаш Линукс!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За половин час ми се появи втори син екран. Този път проблемният драйвър е igdkmd64.sys, а адресът е igdkmd64.sys+21aee1. По-надолу пише Crash adress: ntoskrnl.exe+75bc0, който е същият като при предишния Син екран. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За половин час ми се появи втори син екран. Този път проблемният драйвър е igdkmd64.sys, а адресът е igdkmd64.sys+21aee1. По-надолу пише Crash adress: ntoskrnl.exe+75bc0, който е същият като при предишния Син екран. 

Вижте, видеото ви дърпа от рама, нормално е при положение, че имате лоша плочка рам да ви гърми със съобщения за грешки във видеото/като това/. Махнете я таз пръчка от 1 гига и си карайте на 2-то само. Уиндоус няма да му стане нищо че е с 2 гиги и 64 битов, особено ако не играете игри. Плюс това за това видео има ъпдейт от 2012.  Все пак, хубаво е едно отваряне и почистване - 3 години и нещо, много време си е.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така и направих - махнах проблемната платка. От няколко часа не се е появявал син екран :) А забелязах, че последните сини екрани се появиха, докато гледах клипчета, не знам дали има някакви връзка.

Този ъпдейт за видеото (и няколко други) пробвах да го инсталирам, но дава грешка. След това потърсих във форума на Интел и открих един потребител, който е с лаптоп Тошиба и получава същото съобщение. Един от екипа на Интел му беше отговорил следното: It is important to mention that our driver is a generic driver. This is because we provide the hardware to the system manufacturer like in your case Toshiba, and they will design and create custom drivers for your system. Due to this, If you are having problems with this driver I suggest you contacting the Toshiba to get the specific drivers from them. Но в сайта на Тошиба последният ъпдейт е от 2010г.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички, които взеха участие в темата! След като махнах паметта, която даваше грешки на memtest-а, не се е появявал Син екран. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички, които взеха участие в темата! След като махнах паметта, която даваше грешки на memtest-а, не се е появявал Син екран. 

Ако ти е важно, има начини оригиналния драйвер да тръгне, като ехе-то се разархивира при стартиран сетъп и ако се видят app data папките или temp папките ще намериши и inf файла, който се указва при ръчен ъпдейт. Ама това си е играчка, може да се омаже нещо. Въпроса е, че тогава прескачаш чека на интелския инсталатор за съвместимост на марките.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.