Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте.

Трябва да измисля някакво енергоспестяващо осветление за малки помещения, но особенното е, че се налага често включване и изключване.

Стандартните енергоспестяващи крушки не издържат, та въпроса е :

- LED ще издържат ли???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно това им е основното предимство за сега.Ако работят в нормален температурен и токов режим животът на белите светодиоди се определя главно от деградацията на луминифора . Друг въпрос са повредите на захранващата ги електроника.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно това им е основното предимство за сега.Ако работят в нормален температурен и токов режим животът на белите светодиоди се определя главно от деградацията на луминифора . Друг въпрос са повредите на захранващата ги електроника.

Луминифор в светодиоди? Я пак!

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Луминифор в светодиодите няма!

Не бих задал този въпрос, но цената на LED крушките в момента е висока, че да си правя експеримент с издръжливостта им. В същото време трябва да намеря решение, като главния проблем е изключително честото включване и изключване!!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Луминифор в светодиодите няма!

Не бих задал този въпрос, но цената на LED крушките в момента е висока, че да си правя експеримент с издръжливостта им. В същото време трябва да намеря решение, като главния проблем е изключително честото включване и изключване!!!!

Не знам какво да кажа, в много голяма степен издържливостта е функция на управляващата логика на светодиодите (вида на импулса, който праща). А живота на самите светодиоди е доста дълъг (ако не се гасят)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Трябва да измисля някакво енергоспестяващо осветление за малки помещения, но особенното е, че се налага често включване и изключване.

Стандартните енергоспестяващи крушки не издържат, та въпроса е :

- LED ще издържат ли???

С уточнението че съм голям привърженик на енергоефективните технологии и поради това придобих и малко за съжаление печален  :(  опит с LED крушки . Маркови едната беше Филипс със сигурност другата не помня но  май на ОСРАМ със стандартни фасунги (Е27). На цени над 30 лв.

И двете си имаха много добри радиатори за охлаждане на светодиодите НО изгоряха след няколко месеца експлоатация.

Може да е от всичко..например колебания в захр. напрежение(ЕРП-EVN) но 3-та скоро няма да вземам. 

Ако държиш да е LED може би по ефикасния вариант е със светодиодна лента  (  дължина и разположение според нуждите) . А захранването според мощността (общата дължина) на лентата. Тук винаги можеш с няколко светодиода в повече да  намалиш общия ток и така с минимално по слабо осветяване да запазиш за по дълго живота на светодиодната  лента.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най напред - благодаря на отзовалите се.

Май ще си останат класическите крушки с нажежаема жичка, но с минимална мощност.

Не, че на всяка цена трябва да сложа LED но смятах ,че са по - добрата алтернатива пред другите енергоспестяващи крушки, които в този режим изкарваха по 1-2 месеца. Явно и LED варианта няма да се окаже добър избор. Хъм!!!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много отдавна има схеми за електронно регулиране на лампите с нажежаема жичка. И по конкретно - плавно нарастване на напрежението от 0 до максимум за няколко секунди, което предпазва нишката от изгаряне в студено състояние и позволява многократно включване и изключване на лампата. Ако всички лампи в помещението са в една верига, става още по-лесно само с един електронен блок.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най напред - благодаря на отзовалите се.

Май ще си останат класическите крушки с нажежаема жичка, но с минимална мощност.

Не, че на всяка цена трябва да сложа LED но смятах ,че са по - добрата алтернатива пред другите енергоспестяващи крушки, които в този режим изкарваха по 1-2 месеца. Явно и LED варианта няма да се окаже добър избор. Хъм!!!!!

Има и регулируеми LED. Ползвам купен от IKEA и бих си сменил цялото осветление с LED, ако не бяха похарчени вече около 6-700 лева преди 2-3 години за енергоспестяващи на Osram... Ползвам постоянно от около година една LED на настолната ми лампа и под постоянно имам предвид, че свети със седмици без да се изключва... Светва моментално, светлината е топла. Аз съм изключително доволен!

И от старите енергоспестяващи нямам изгорели. Както казах, купени са преди 2-3, а някои и преди 4-5 години. Не разбирам как по 1-2 месеца... Всичко ми е Osram и 2 кръгли на Philips.

Редактирано от djagi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Луминифор в светодиоди? Я пак!

rlocman.ru  и wikipedia.org .Най-масовата технология за получаване на бяла светлина   (понеже е евтина и с високо КПД) е син светодиод + жълт луминифор.   

Редактирано от kashchey (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

rlocman.ru  и wikipedia.org .Най-масовата технология за получаване на бяла светлина   (понеже е евтина и с високо КПД) е син светодиод + жълт луминифор.   

Съгласен, но можете ли да сте сигурен в това че са по конкретно тази технология? И правите ли разлика между този луминифор и този в мониторите? Остаряването е на порядъци по-бавно и няма почти никакво значение за живота на диода

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека повторя - проблемите при мен  са главно 2-а:

-Честото включване и изключване, на което не издържат и най скъпите енергоспестяващи крушки. Проблем с крушките с нажежаема жичка няма защото са пренебрежително евтини, но от тук  и в следващия проблем!

-Забравяне на включени крушки които си светят с единствена цел да ми правят по голяма сметка. За това и беше питането за алтернативни осветителни тела, а именно LED.

Известно ми е, че продължителността на живот на което и да е осветително тяло е голяма, стига да не се включва и изключва често, но при мен това не е така. Помислих, че е измислено нещо ново във връзка с този проблем при LED технологията, но не било! Що се касае за крушките с нажежаема жичка, то явно ще използвам такива с минимална мощност и без допълнителни управляващи средства. 1-на стандартна крушка е жълти стотинки и не си заслужава човек да си усложнява живота с допълнително управляваща електроника, че да и удължи живота.

Идеята беше - въпрос за енергоспестяващи крушки работещи при екстремни условия и потенциално дълъг живот!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много отдавна има схеми за електронно регулиране на лампите с нажежаема жичка. И по конкретно - плавно нарастване на напрежението от 0 до максимум за няколко секунди, което предпазва нишката от изгаряне в студено състояние и позволява многократно включване и изключване на лампата. Ако всички лампи в помещението са в една верига, става още по-лесно само с един електронен блок.

Доста крушки(лампи) с нажежаема жичка съм сменил и с такъв блок.Няма гаранция,че няма да изгори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пазаря си от този сайт  цената на лед крушките вече е повече от достъпна а качеството задоволително.

от 3-4 месеца у дома сме изцяло на лед осветление в коридора и банята просто не се гаси по цяла вечер за сега нямам изгоряла крушка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека повторя - проблемите при мен  са главно 2-а:

-Честото включване и изключване, на което не издържат и най скъпите енергоспестяващи крушки. Проблем с крушките с нажежаема жичка няма защото са пренебрежително евтини, но от тук  и в следващия проблем!

-Забравяне на включени крушки които си светят с единствена цел да ми правят по голяма сметка. За това и беше питането за алтернативни осветителни тела, а именно LED.

Известно ми е, че продължителността на живот на което и да е осветително тяло е голяма, стига да не се включва и изключва често, но при мен това не е така. Помислих, че е измислено нещо ново във връзка с този проблем при LED технологията, но не било! Що се касае за крушките с нажежаема жичка, то явно ще използвам такива с минимална мощност и без допълнителни управляващи средства. 1-на стандартна крушка е жълти стотинки и не си заслужава човек да си усложнява живота с допълнително управляваща електроника, че да и удължи живота.

Идеята беше - въпрос за енергоспестяващи крушки работещи при екстремни условия и потенциално дълъг живот!

В момента LED крушките са достатъчно евтини. Аз моята я взех за 27 лева, ако не се лъжа, а сега виждам, че се предлагат и за 8-10 лева...

Едни от първите енергоспестяващи които взех, сложих в тоалетната и коридорите... Ако това е било преди около 4-5 години и посещавам WC-то примерно по десетина пъти на ден, то значи е включвана и изключвана минимум 14000 пъти... Не знам как екстремно ще я ползваш, но ако е качествена, стана ми чудно, че ти горят след месец-два... Ето например тази, според мен дори да свети денонощно и да не я гасиш, сметката за ток ще е стотинки...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предлагам лесно и евтино решение: Монтирай на веригата на лампите дросел(филтър) съответстваш на мощноста на лампите и можеш да бъдеш сигурен че тези обикновени лампи с нажежаема жичка ще ти светят дълги години. LED осветлението НЕ Е рентабилно поради високата си цена!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предлагам лесно и евтино решение: Монтирай на веригата на лампите дросел(филтър) съответстваш на мощноста на лампите и можеш да бъдеш сигурен че тези обикновени лампи с нажежаема жичка ще ти светят дълги години. LED осветлението НЕ Е рентабилно поради високата си цена!

Не е рентабилно ли?... Живота на една LED крушка е 20000 часа или около 20 години ползване. Което се равнява на живота на 20 обикновени крушки (предполагам качествени). (справка). Има и такива, които са 50000! И кое не е рентабилното?... Че ще те надживее? или че струва 10 лева?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доста крушки(лампи) с нажежаема жичка съм сменил и с такъв блок.Няма гаранция,че няма да изгори.

Ако ел. блок е направен с три елемента на кръст, още доста лампи ще има да сменяш. При технически издържано и изпълнено схемно решение, такива неща няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кое не му е рентабилното!? Масовите лед крушки са от 5 до към 10лв.

У дома имам над 20 крушки  всички са лед и общо горят под 100 вата на час!

Дал съм към 150лв за крушките купувал съм ги в продължение на 3-4 месеца така че не са ме натоварили финансово кои знае колко.

старото осветление - 20 крушки по 100вата = 2 киловата на час. - или 50ст.

новото - 20 лед крушки по 2,5 вата = 50 вата на час. - или към стотинка и половина на час.

Да вярно че не светят постоянно всичките 20 крушки но все пак икономията е огромна и месечната ми сметка спадна с около 20-25лв.

Една проста сметка показва че ще се избият за около година а крушките са с 24 месечна гаранция.

В момента по етапно подменям осветлението и на работното си място (магазин/офис 25кв) досега бяхме с десет 36 ватови луминисцентни лампи заменям ги с 25 броя 2,5 ватови лед луни ще бъдат на 3-4 кръга и рядко ще светят всичките накуп.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кое не му е рентабилното!? Масовите лед крушки са от 5 до към 10лв.

У дома имам над 20 крушки  всички са лед и общо горят под 100 вата на час!

Дал съм към 150лв за крушките купувал съм ги в продължение на 3-4 месеца така че не са ме натоварили финансово кои знае колко.

старото осветление - 20 крушки по 100вата = 2 киловата на час. - или 50ст.

новото - 20 лед крушки по 2,5 вата = 50 вата на час. - или към стотинка и половина на час.

Да вярно че не светят постоянно всичките 20 крушки но все пак икономията е огромна и месечната ми сметка спадна с около 20-25лв.

Една проста сметка показва че ще се избият за около година а крушките са с 24 месечна гаранция.

В момента по етапно подменям осветлението и на работното си място (магазин/офис 25кв) досега бяхме с десет 36 ватови луминисцентни лампи заменям ги с 25 броя 2,5 ватови лед луни ще бъдат на 3-4 кръга и рядко ще светят всичките накуп.

Прав си ,ама като отидеш в магазина за една крушка и ти предложат едната за 60ст а другата за 10-20лв(лед) малко се получава лек стрес! За съм за напредъкът на технологиите,но трябва всяка следваща технология да е по-ефективна и по-евтина. Иначе се пълнят нечии джобове,както с токът от фотоволтаиците(80ст първоначално за киловат) ме убеждават че било екологично и незнам си какви дивотии. Скъпи били инвестициите за тях,а за примерно една атомна или ВЕЦ централа няма ли инвестиции ?  Моя прогноза-след две три години LED осветление ще поевтинее и ще стане по-широко достъпно. :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

... Моя прогноза-след две три години LED осветление ще поевтинее и ще стане по-широко достъпно. :-)

Ами то не е твоя прогноза, обикновено така стават нещата... Който иска нека чака 2-3 години, аз си ги взимам когато имам нужда...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

6-7лв е крушката и дава над 85% икономия.

волтаици? Тук говорим за икономия качество на крушките не за производство на ток.

Обикновените крушки са 60ст и гърмят до седмица, един стек (10-12бр) крушки заминаха от нова година до сега за стълбищната площадка.

Тези дни и там ще сложа лед крушка просто трябва да измисля как да я защитя от прибраните съседи.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

6-7лв е крушката и дава над 85% икономия.

волтаици? Тук говорим за икономия качество на крушките не за производство на ток.

Обикновените крушки са 60ст и гърмят до седмица, един стек (10-12бр) крушки заминаха от нова година до сега за стълбищната площадка.

Тези дни и там ще сложа лед крушка просто трябва да измисля как да я защитя от прибраните съседи.

Тези дни ще имаме събрание на кооперацията, та ще взема да го предложа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И това важно условие имах в предвид!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тези дни ще имаме събрание на кооперацията, та ще взема да го предложа.

оспамих темата на човека за което се извинявам.

Имаме някакъв технически проблем и често ни гори автомата затова пред около 5 години просто минахме по апартаментите откачихме ключовете и сложихме лампи с датчик за движение около 30 кинта бройката.

Да ама пустите датчици се оказаха не дотам качествени та и тях ги сменяме от време на време да не говорим за промишленото количество крушки дето горят всеки месец.

Та сега навивам съседите да сложим лед крушки които просто да светят цяла нощ без да се гасят входа ни е малък общо има десет крушки или 25-30 вата за десетина часа.

Повечето се опъват и мисля да ги оставя на тъмно докато се съгласят, просто ще спра да поддържам осветлението.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.