Премини към съдържанието
andreas500

Рутера "изнемощява" пред мощтната интернет връзка?

Препоръчан отговор

Здравейте съфорумници! Вече 3-та година съм на Blizoo и трета година с прекрасният D-Link DIR-600. Първоначално бях на план за 20 мегабита интернет (даунлоуд). След това ме прехвърлиха на план за 60 мегабита даунлоуд, тъй като за първи път подновихме договора с тях тогава. Нямаше никакви проблеми. Държеше скорост от 56-60 мегабита без никакви проблеми.

Обаче... Ето, че пак подновихме договора и те дадоха план за 100 мегабита интернет. Тъй като в района съм на LAN мрежа, всеки можел да получава максимум 80 мегабита даунлоуд, обаче за сметка на това всеки с 80 даунлоуд, като компенсация получавал около 50 мегабита ъплоуд (което изключително много ме радва, като се има в предвид,че държа сървъри! :) )

Както и да е. Когато се върнах от офиса им (вече г/д развълнуван да видя колко "мощен" ще е интернетът им) всичките ми надежди се превърнаха в тежки разочарования....Когато се върнах, като за начало рестартирах рутера и влязох в SpeedTest.Net. И като започнах да тествам - Повече от 40-45 не вдигаше (както преди си беше). Обаждам им се аз по телефона и започнах да им мрънкам, че си искам допълнителните ми полагащи се по новия договор 40 мегабита. Започнаха да щракат някакви работи там и казват да отида и да тествам. Отново разочарование - Пак 40-45 мегабита интернет, КАТО естествено ъплоуда и той е 40. Казах им за маршрутизатора и ми казаха да го махна с "директно бучнат кабел в лан картата на компютъра". Опитах и - най-накрая надеждите ми си върнаха! - 81 мегабита даунлоуд и 56 ъплоуд! Благодарих им за помощта и им затворих. Тествах няколко пъти - под 80 мегабита НЕ падаше даунлоуда и ъплоуда под 50 не падаше, че даже и много повече вдигаше. Обаче, като върнах рутера отново старите разочарования - 40 даунлоуд и 40 ъплоуд... Естествено вече нямаше никакво разочарование при условие, че знам, че наистина са дали това за което обещаха и като знам, че проблема е в рутера....

Проверих настройките му - всичко. Нямаше нито QoS нито някакво друго ограничение на скоростта. Също така забравих да кажа, че е флашнат с най-новия фърмуер от миналата година! :) Но тъй като ми прави проблеми, ще го върна на оригиналния от 2009-та година. Забравих да спомена - с този рутер съм вече 3 години! :P

Идей как да реша проблема? DD-WRT може да сложа, но първо да опитам с оригиналния 2009-ти фърмуер?п.п Забравих да кажа, че портовете на рутера са 100 мегабита, а 80-85 мегабита едва ли ще са някакъв проблем...

Редактирано от andreas500 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ТОва, което си мисля че че тези скорости му идват в повече. И за да ги ползвате ще трябва да си купите нов маршрутизатор

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С тия скорости и ако имаш повечко компютри, ще трябва да търсиш някой гигабитов рутер с поддръжка на 802.11n - на 300мбит-а поне... и то някой по-качествен от около 150-200лв.Zyxel NBG5615нещо от тоя сорт има потенциал като за следващите 4-5 години да ти върши повече от перфектна работа.А на Д-линк се намират и по-евтини варианти:D-Link DIR-850L/E

Редактирано от ScD (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кажи на какъв пакет си на Близу. Нямат чак такъв висок Upload.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм на "специализиран" пакет бил. Защото съм на LAN, и наистина ми дават толкова ъплоуд... Може би за компенсация, защото съм на план 100 мегабита.

Ето ви два спиийдтеста от преди 1 седмица БЕЗ РУТЕРА! Бях си ги постнал в сайта на сървъра:1. http://www.speedtest.net/result/3286743602.png

2. http://www.speedtest.net/result/3286850593.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този Д-Линк по спомени имаше доста дефекти, а и какво да се очаква от една "сапунерка", т.н. бюджетен модел...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Важно е да кажа, че съм тествам към различни точки.

оп Пишем заедно :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Важно е да кажа, че съм тествам към различни точки.

оп Пишем заедно :D

Да де, ясно, ама маршрутизатора ти е бюджетен модел, какво повече очакваш.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре. А да пробвам ли със стария фърмуер, че и без това с този само прегрява и забива (започва да свети всичко оранжево) ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре. А да пробвам ли със стария фърмуер, че и без това с този само прегрява и забива (започва да свети всичко оранжево) ?

Ако имаш бекъп, върни му заводския фирм, ама не очаквай чудеса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оказа се, че нямам бекъл... Какво да правя сега? От къде да му върна заводския?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

за тая съпонерка и тия скорости са много.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стига се подигравайте на рутера! 3 години без проблеми работи. Сега кажете от къде да сваля ПЪРВИЯ фърмуер за този рутер. Ако ми дадете линкче ще е супер! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Потърсих из официалната страница, ама този модел въобще липсва. ФТП сървъра на Д-Линк пък не работи... Абе не се занимавай, да не го брикнеш, че тогава съвсем ще я втасаш !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едва ли... Прочетох в книжката, че рутера имал "нефлашващ, резервен" фърмуер (т.н. Emergency Firmware), така, че ако го брикна - Дърпам захранването, с клечка за зъби натискам ресет бутона и вкарвам захранването при натиснат бутон и  - ето го резервния фърмуер. Това всъщност е едно поленце, в което префлашваш фърмуер. Когато качвам нов (независимо дали е ъпдейт и т.н.) го правя през точно Emergency Firmware-а. :D Но все пак не ми се рискува, тъй като тока днес спира през интервал 1-2 часа и то в произволни моменти :P

Редактирано от andreas500 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отговора си си го дал сам в заглавието на темата :) Слабичка е машинката, както и по-горе са споменали вече. Гледам, че обмисляш флаш, но ако ще го флашваш моя съвет е да не е с dd-wrt. И той не е от най-леките, което едва ли ще подобри сегашното положение. По-добре търси вариант с openwrt или gargoyle, може да погледнеш и за tomato.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Освен от DD-WRT и OpenWRT, Dir 600-тката не се подържа :/ 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Освен от DD-WRT и OpenWRT, Dir 600-тката не се подържа :/ 

То много зависи и от ревизията . Щом е така слагай openwrt, но да ти кажа имам спомен и съм почти убеден, че dir 600-A1 се поддържа и от gargoyle, което е добър вариант. Погледи в сайта им.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моя не е A1... A Revision  B2 (Bx версията)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мда, може и да не се поддържа от gargoyle, но openwrt може да му сложиш за теста.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

UPDATE по темата: Сложих оригиналния (заводския) фърмуер, който всъщност се оказа най-стария - Версия 2.03! Даже отдолу на рутерчето го пише:

HW Version: B2         FW Version: 2.03Ако се чудите от къде го намерих? Тъй като повечето FTP на D-Link са изключени по някаква странна причина, в сайта на D-Link за Саудитска Арабия работи и от там го взех.

Благодаря за всички отзовали се! Сега скоростта под 80 мегабита не пада, а по Wireless преди имах 15-20 максимум, сега под 50-60 не пада!Ах! Каква носталгия имах по стария фърмуер! Толкова вече НЕ МИ ЛИПСВАТ простотиите в новите фърмуери и ми ЛИПСВАШЕ стабилността на стария... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.